Dinsdag AjUVBESTËDIITC}. ÖinncnlaniX 1870. OÜRANT. 17 Mei. N° 6. Op Vrijdag 27 Mei 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwe zigheid, door een der leden van gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het voorzien der ontstane afschuiving aan den kop van liet Ossenlioofd, districtLangenilijk, polder Schouwen, belioorende tot de werken der Calamii- teuse polders. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, volgens 433 deralgemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binneulandscho Zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den bockhandelaar M. Nunon?, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7cn en 4en dag vóór de, besteding, wordt de noodige aanwijzing op de plaatsgedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij deu hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij deu ingenieur te Zierikzee. 's G-ravenhage, 26 April 1870. Voor den Minister, De Secretris-Generaal, HUBRECHT. Middelburg 16 Mei. Door de regeering is ingediend een gewijzigd wets ontwerp, waarop aan calamiteuze polders in de provincie Zeeland tegemoetkoming uit 'srijks schatkist kan wor den verleend. Het eerste wetsontwerp was verdeeld in paragrafen en telde 31 artikelen; het thans voorgestelde aanmerkelijk vereenvoudigd, is niet in afdeelingen ge splitst en teltslechts 19 artikelen. De regeering, willende tóegeven aan het verlangen van vele leden der tweede kamer dat alle onnoodige inmenging in de taak van den provincialen wetgever zou worden vermeden, heeft de art. 17 van het eerste ontwerp door een artikel vervangen, waarin het beginsel wordt neergelegd, dat polders in Zeeland, die door kosten van zeewering en oeververde diging te zwaar belast zijn, op hun verzoek, volgens re gelen bij provinciaal reglement te stellen, door de pro vinciale staten onder goedkeuring des konings calamiteus kunnen worden verklaard. In de memorie van beantwoording zegt de minister dat de wijzigingen alle beginselen onaangeroerd laten en zich bepalen tot weglating en bekorting van het aan- vankelijk in de1,3en 4 voorgestelde, waarin gehandeld werd „over de calainiteusvei'klaring van polders, over het beheer der calamiteuze polders en over de vrijver klaring dier polders." Daar de provinciale staten van Zeeland zich in beginsel met de in het eerste ontwerp voorgestelde bepalingen hebben vereenigd, meent de regeering te mogen verwachten, dat de bepalingen die zij uit hêt ontwerp ter verkorting weglaat, door de pro vinciale staten in een door haar vast te stellen reglement zullen worden opgenomen. De tweede paragraaf van het eerste ontwerp, waarin de verdeeling der kosten van de calamiteuze polders is be handeld, blijft geheel onveranderd; slechts een enkele redactie-wijziging is in sommige artikelen noodzakelijk geworden, doch de inkomsten en de kosten der calami teuze polders blijven evenzoo geregeld als in het eerste ontwerp, dus ook de kosten voor achterliggende polders. De bepalingen omtrent het beheer in de derde para graaf van het eerste ontwerp opgenomen, heeft de regee- xing in het nieuwe ontwerp groolendeels weggelaten en zich slechts bepaald om in éen artikel beginselen aan te geven, aan de provinciale staten overlatende nadere bepalingen te maken. De artt. 23 tot 26 van het eerste ontwerp, uitmakende de vierde paragraaf „over de vrijverklaring van calami teuze polders worden nu door twee artikelen vervangen, eveneens slechts enkele beginselen aangevende, terwijl de overgangsbepalingen blijven, met uitzondering van art. 29 dat vervalt. Het provinciaal blad van Zeeland, n°. 56, bevat het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van den 14ei> dezer waarbij met gedeeltelijke wijziging van hun be sluit van den 7e" dezer, provinciaal blad n°. 50, als van de longziekte besmet verklaard worden de gedeelten van de gemeenten Axel, St.-Jansteen, Koewacht en Zuiddorpe, begrensd: ten noorden door den Armendijk, beginnende aan de kom der gemeente tot aan Kijkuit ten oosten door de derde Verkorting van af Kijkuit tot den Vlaamschen dijkten zniden door den Vlaamschen dijk van af de derde Verkorting tot aan het Waterhuis en ten westen door den Kinderdijk van af het vvaterhuis tot daar waar, dicht bij de kom der gemeente Axel, een zijweg leidt langs het kanaal, en dien v/eg volgende tot aan den Armendijk; met dien verstande dat het ge noemde, ten noorden gelegen gedeelte van den Armen dijk en dat van den Kinderdijk, gelegen ten westen, daaronder niet zijn begrepen. In de bij dit besluit en bij dat van 29 Maart. jl. (provin ciaal blad n°. 34) besmet verklaarde gedeelten van de gemeenten Axel, St-Jansteen, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag zal geenerlei in-, uit- of vervoer van rundvee mogen plaats hebben N°. 57 van dit blad bevat het besluit van denzelfden datum waarbij aan de veehouders in de eilanden Duive- land en Tholen, mitsgaders in de kantons Axel en Hulst, wier rundvee gestald is binnen de als van de longziekte besmet of daarvan verdacht verklaarde kringen, wordt vergund hun rundvee over te brengen naar bin nen die kringen gelegene weiden, zoodanig echter dat de grenzen der besmet verklaarde kringen in geen geval door het vee worden overschreden en dat zulks, voor zooveel de verdacht verklaarde kringen betreft, niet plaats hebbe zonder speciale vergunning van den commissaris des konings of van de door dezen aan te wijzen burge meesters. Het hierboven bepaalde is niet toepasselijk: ten le op het rundvee van de weduwe L. Bost en C. Koopman, en op dat hetwelk is gestald op het gehucht Capelle, ge meente Nieuwerkerk; en ten 2e op het rundvee gestald in de onmiddellijke nabijheid van de hofsteden van F. Wittouck en L. Bierens onder St.-Annaland, vanD. en Ma. La. Boon onder Koewacht, van J. A. van Heeteren onder Hontenisse en vau G. G. Galle onder Axel, ter beoordeeling van de burgemeesters der genoemde ge meenten. De Staats-courant van Zaturdag 11. bevat de wetten van den 8cn April 1870, tot verhooging van het Vc hoofd stuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1870, en tot intrekking van het keizerlijk decreet van 16 December 1811, contenant réglement de police des polders dans les dé partements de l'Escaut, etc. Benoemingen en Ibesluiten. leger. Verleend aan den gepensioneerden luitenant kolonel jonkheer A. C. J. Ridder van Rappard, bij gun stige uitzondering en zonder gevolgtrekking voor an deren, den rang van kolonel. Kerknieuws. ♦De heer J. Bakker, predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Bergen op Zoom, heeft het beroep naar die gemeente te Vlissingen aangenomen. Gisteren is te Dreischor als predikant by de Nederduitsche hervormde gemeente aldaar bevestigd de heer W. M. de Vries, vroeger predikant te Kruisland, door zijn schoonvader, den heer Schroder, predikant te Krommenie, meteene rede naar aanleiding van Matth. 13 vers 3—9. De bevestigde aanvaardde des namiddags zijn dienstwerk, predikende over Hand. 4 vers 29h. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse J. M. Broers, gede tacheerd bij 's rijks werf te Hellevoetsluis en belast met de waarneming der betrekking van equipagemeester en havenmeester der marine bij die werf, wordt met den laatsten Juni a. eervol van die betrekkingen ontheven, op nonactiviteit gesteld en met den lcn daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse W. II. F. van Oordt. De luitenant ter zee le kfasse H. W. Walther, die nende als 1° officier op Z>'. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten Juni a. op nonactiviteit gesteld, en met den 1-en Juli daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee lc klasse L. G. Holtzapffel. Rechtzaken. Op II. Vrijdag en Zaterdag zijn door het provinciaal gerechtshof in Zeeland de navolgende arresten in cas crimineel uitgesproken loPiefcer Oudenaarde, oud 33 jaren, arbeider, wonende te Wolphaartsdijk, was beklaagd als zou hij op. den 25 Januari 1870 des morgens te half zeven uren en dus ten nachtelijken tijde, geklommen zijn over de haag in den van alle kanten afgesloten tuin van J. van der Schraal te Wolphaartsdijk, in welken tuin diens woonhuis gele gen is, en aldaar eene hoeveelheid wilgentronken ten diens nadeelearglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben; en tevens als zon hij op den 23 Januari 1870, des morgens circa vier uren, van eene houtklamp, staande op het geheel onafgesloten erf van J. Smallegange te Wolphaartsdijk, ten diens nadeele, eenige olmenblokken en olmen-mutsaards'arglistig weggenomen en zich toe geëigend hebben. Hij is door het hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in de aanhoorigheid van een be woond huis, met behulp van overklimming, en aan een- voudigen diefstal, en,onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten der procedure. 2° Andries Willems, oud 36 jaren, werkman, wonende te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg, was be klaagd als zou hij in den nacht van 21 op 22 Januari 1870 ten nadeele van Theodorus van Hees te Hontenisse^ uit een zwingelstal, staande op het van alle kanten afge sloten erf van diens woning, arglistig drie steenen of 9 ponden kladden van vlas ter waarde van f 1,50 wegge nomen en zich toegeëigend hebben. Het hof heeft hem n i e t-schuldig verklaard aan het hem bij akte van be sehuldiging ten laste gelegde feit, en daarvan vrijgespro ken, de kosten te dragen door den staat, met bevel dat hij zal worden in vrijheid gesteld, ten ware hij om andere redenen behoort in hechtenis te blij ven. Wij vernemen met zekerheid, dat het den koning heeft behaagd aan Maria Bek en Geertje Bek gratie te verleenen van het nog onvervuld gedeelte van de haar bij vonns der arrondissements-rechtbaok te Goes van 3 October 1868 opgelegde gevangenisstraf. Weékblv. h. recht. Gemengde berichten. Bij het schijfschieten der militairen in het duin te Katwijk had de vorige week het volgende plaats. Een soldaat, die in den kuil zat om te observeeren had het ongeluk een kogel, die op den kant der schijf terug stuitte, in de linkerborst te krijgen, zoodat hij daaraan onmiddellijk overleed. De diensttijd van den op deze wijze omgekomen militair zou binnen weinige dagen verstreken zijn. Het Vaderland deelt eenige bijzonderheden mede omtrent „een oud soldaat," zekeren Barend Mesman te Hillegom, die morgen zijn gouden bruiloft zal vie ren. Hij is nu 84 jaar oud, en Antje Grim, zijn vrouw 76 jaar. Pensioen heeft hij niet, maar verdient zijn brood nog met kleermaken. Wat doof is hij, maar anders gezond en flink, vooral wat de beenen betreft.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1