MIDDELBURGSCHE COURANT. Maandag 1870. 10 Mei. N° 115. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Veere zullen op Vrijdag' 20 Mei 18 70, des morgens te lO uren, in het openbaar trachten AAATEBESTEffiEN Het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de onderwijzers woning aldaar, BESTEK en VOORWAARDEN liggen ter lezing op het Bureau van den Gemeente-Bouwmeester en Opzich ter, bij wien nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. De aanwijs zal plaats hebben in loco op Woensdag 18 Mei a. des morgens te lO uren; terwijl de inschrij vingsbiljetten des morgens voor 12 uur, den dag der besteding voorafgaande, franco ter Secretarie van Veere bezorgd moeten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, SNIJDER. De Secretaris, J. P. VAN DEN HEUVEL. ©hmenUutïr. Middelburg 14 Mei Van de tegen heden aan de orde gestelde wetsontwer pen heeft de tweede kamer in hare heden gehouden zitting dat tot verhooging van hoofdstuk I Va der staatsbegroo- ting met 46 tegen *22, en de overigen met eenparige stem men aangenomen. Op de in deze zitting gedane interpellatie van den heer Viruly, betrekkelijk de door de Belgische kamer aangeno men wet tot verhooging van het inkomend recht op het gedistilleerd, heeft de minister van financien geantwoord dat de onderhandelingen daarover nog aanhangig zijn. Op de interpellatie van den heer Heemskerk Az. over de voornemens der regeering betrekkelijk de in de troonrede aangekondigde herziening der kiestabel, heeft de minister van binnonlandsche zak en de verzekering gegeven dat nog gedurende dit zittingjaar een nieuwe kiestabel zal ingediend worden. Tengevolge van den aanleg der spoorwegen kanaal- werken, is een nieuwe grensregeling noodzakelijk tus- schen de gemeenten Arnemuiden, Middelburg, Veereen Vrouwepolder. Een ontwerp door gedeputeerde staten daarvoor vastgesteld is aan de betrokken gemeentebestu ren toegezonden. Volgens art. 131 der gemeentewet, moet een zoodanig ontwerp worden beoordeeld door den gemeenteraad van ieder der belanghebbende gemeenten en eene commissie, samengesteld uit evenveel leden als in den raad zitting hebben en die op dezeltde wijze door de kiezers moeten worden benoemd. De kiezers in de gemeente Middelburg hebben ter voldoening aan het vermelde artikel der gemeentewet dezer dagen de stem briefjes ontvangen, waarbij zij worden opgeroepen tegen Dinsdag deu 17en dezer, ter benoeming der commissie, die, evenals de raad, het door gedeputeerde staten toegezonden ontwerp van grensregeling zal beoor- deelen. Om onzekerheid en ongelegenheid voor de ingezetenen te voorkomen, brengt het wetsontwerp het kanaal door Walcheren ten noorden van Middelburg, over de geheele breedte voor het zuidelijke deel onder die gemeente en voor het overige onder de gemeente Veere terwijl bet zijkanaal naar Arnemuiden geheel aan die gemeente wordt toegevoegd. Uit die grensregeling volgt tevens dat de geheele noordelijke voorhaven van het hoofdkanaal, welke thans op het grondgebied van Veere en Vrouwe polder ligt, alsmede de schutkolk en sluizen tot eerstgemelde ge meenten zullen behooren. Het oostelijk gedeelte van Vrouwepolder wordt voorla aan Veere toegevoegd, en de straatweg Middelburg Veere is daarbij als grens aangenomen. Doorde toe voeging van het geheele zijkanaal naar Arnemuiden aan die gemeente, wordt tevens bare kronkelende grens ver beterd, terwijl deze gelegenheid ook is tebaat genome^ om een uithoek van Arnemuiden, groot 29 bunders, welke van die gemeente niet kan worden bereikt dan door de kom der gemeente.Middelbnrg, toe te voegen aan laatstge noemde gemeente, welke daardoor vergoeding ontvangt voor het grondgebied dat zij met het zijkanaal aan Arne muiden afstaat. Eindelijk wordt bij dit ontwerp de Calandspolder tot de gemeente Arnemuiden gebracht. Bij de betrokkene gemeentebesturen schijnen tegen dit ontwerp geen bezwaren te bestaan De bevolking die vande eene naar de andere gemeente overgaat is het tal rijkst in Vrouwepolder en bedraagt daar 92 zielen. In haar dezer dagen rondgedeeld vijfde verslag, geeft de vereeniging „Uit het volk voor het volle' een kort overzicht van hetgeen door haar in het afgeloopen jaar is verricht en van den bijval aan hare pogingen ten deel gevallen. Geheel voldaan schijnt het bestuur over een eu ander niet te wezen. „Het moet zoo leest men in het verslag zich nog altijd blijven beklagen over onvol doende ondersteuning door een toch werkelijk geringe contributie, die het fonds moet uitmaken waaruit wij iets goeds kunnen tot stand brengen"; en verder: „Wel weten wij dat men gul met aanmerkiugen, doch karig met goede raadgevingen is." Zulke ontboezemingen schijnen al te zeer van ontmoediging te getuigen. Wat hier ge schiedt is immers regelgoede bedoelingen worden nooit in die mate en zoo spoedig gewaardeerd als zij die ze trachten te verwezenlijken wel zouden wenschen. Maar de oorzaak daarvan ligt niet altijd uitsluitend bij het publiek. Het bevorderen en regelen van volksverma ken dat de vereeniging zicli ten doel stelt, is een zeer moeilijke taak. Daartoe is het niet voldoende dat men wat elders ware volksvermaken zijn, beproeve hier over te brengen. Zoowel met den smaak als met de behoeften van het publiek moet men te rade gaan, zonder zich daarom door een van beide te laten leiden Natuurlijk is het overigens, dat, wanneer men zich ten doel stelt zin voor zekere genoegens op te wekken, men niet op alge. meenen bijval kan rekenen; immers, bestond die zin in voldoende mate dan was bet opwekken daarvan overbo dig. Wij herhalen het, waar men verbeteren wil moet men volharding bezitten en niet te spoedig zichtbare resultaten verwachten. Ook in dit verslag wordt voorts weder geklaagd over eene omstandigheid die ook door ons meermalen is ter sprake gebracht. „Zoolaug het hoofd van het gemeentebestuur zegt het verslag - meent de Zondagswet naar de letter te moeten handhaven, valt er vooral des zomers aan geene vermakelijkheden voor het door ons bedoelde pu bliek te denken, doch ook des winters zouden voor nut tige lezingen de Zondagavonden verkieslijk zijn en blijven; wij hopen dat eens een mildere uitlegging even als op andere plaatsen op die avonden reiner genot zal kunnen doen aanbieden." De verwerping van het wetsontwerp betrekkelijk de missie in China heeft op nieuw geruchten omtrent de aftreding van den minister van buitenlandsche zaken in omloop gebracht. Volgens sommigen zou hij eerlang tot gezant te Florence worden benoemd. In hoeverre deze geruchten gegrond zijn valt moeilijk te beoordeelen. Wij vernemen dat een gewijzigd wetsontwerp betref fende de calamiteuze polders in Zeeland gelijktijdig met de memorie van beantwoording bij de tweede kamer zal worden ingediend. ♦Aan de heeren Schreurder en co. te Amsterdam is, zon der uitsluitend of over een bepaald getal jaren uitgestrekt recht, vergunning verleend voor deBritsch Australische telegraafmaatschappij, tot het maken eener telegrafische verbinding tusschen Java-Singapore en Java-Australië. Het kantoor van de rijkstelegraaf te Oostburg zal voortaan geopend zijn des Zondags van 8—12 uren. Voor de overige dagen blijven de uren onveranderd. Door den gemeenteraad van Cadzand is gisteren tot secretaris benoemd de heer H.G. Fokker, secretaris der gemeente Zuidzande. De senaat der Leidsche hoogeschool heeft een adres aan de tweede kamer gezonden, omtrent het wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. De senaat geeft daarin de bezwaren te kennen, die hij tegen het ontwerp heeft, en geeft de gronden aan waarop vol gens zijn oordeel een wet op het hooger onderwijs moet berusten. In de Donderdag avond gehouden vergadering der kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam is, na eene inleiding van Mr. van Nierop en na discussiën, waaraan ook door de heeren Pijnappel, Heineken, Domela Nieu wen huis en Westerman werd deelgenomen, op voorstel van den voorzitter, met groote meerderheid aangenomen eene motie, waarbij de kiesvereeniging verklaart een aanzienlijke verlaging van deri census wer.sclie!ijk te achten, inzonderheid voor Amsterdam, eu te vertrouwen, dat de raad dier gemeente, bekend met de plaatselijke gesteldheid, dien wensch bij de hooge regeering zal willen ondersteunen. lïöiiocmingeii en besluiten. hi dde kok den. Vergunning verleend aan den kapitein F. II. Usener, van den staf der artillerie, tot het aanne men e i dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door zijne majesteit den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Italië te Amsterdam voor do provinciën Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drenthe, Friesland en Groningen, en zulks op den voet van vreemd onderdaan, A. C. Marani. koninklijke academie van wetenschappen. Be krachtigd de volgende benoemingen der Koninklijke academie van wetenschappen: letterkundige afdeeling tot gewoon lid: H. van Herwerden, te Utrecht; tot voor zitter: C. W. Opzoomer; tot ondervoorzitterW. Moll. Natuurkundige afdeelingtot gewone ledenTh. W. En- gelmann, te Utrecht, en jonkheer J. R. T. Ortt, te Haarlem tot voorzitterF. C. Donders; tot ondervoorzitter: C. A. J. A. Oudemans. Marino en leger. Zr. Ms. stoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee klasse K. C. Bunnik, komende van de kust van Guinea, is eergisteren te Nieuwediep binnengekomen. Kerknieuws. Jl. Maandag herdacht de heer W. van Riet, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sint Kruis, zijn 40jarigen predikdienst Verschillende inwoners dier gemeente gaven blijken van belangstelling zoo door het oprichten van een eereboog vóór de pastorie en het uitsteken van vlaggen uit hunne woningen, als dooi^het geven van eenige geschenken aan den jubilaris. Bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Zon- telande is tot predikant beroepen de heer G. Wetsels, predikant bij die gemeente te Biiruin c. a. De heer C. de Wilde, predikant bij de Nederduit sche hervormde gemeente te Poortvliet, heeft voor het beroep naar die gemeente te Oosterland bedankt. Gemengde berichten. De bekende tooneelspeler en vroegere mededirec teur van den stadsschouwburg te Amsterdam, C. J. Roo- bol, is eergisteren overleden. Ook een inwoner van Dedemsvaart, de heer J. van de Roer, had deze week het voorrecht zijn honderdsten jaardag te vieren.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1