L\°- 113. Vrijdag Middelburg 12 Mei. Gisteren is door de commissie tot het examineeren -van varenslieden te Middelburg aan den heer P. Antheu- nissen, na afgelegd examen, het diploma als derden stuurman voor de groote vaart uitgereikt. Volgens den Haagschen correspondent van de Rotter- damsche courant zou de algemeene conservatieve kies- vereeniging, welke onlangs, naar men vermoedt, eene vergadering hield te 's-Gravenhage, op gewijzigde grond slagen worden gevestigd. Onderwijs. Men meldt, dat thans afwijzend is beschikt op het ver zoek van studenten, die vrijstelling verzochten van het afleggen van examen en het bijwonen der colleges iu de oude talen't schijnt dus, dat t\e tegen die vrijstelling bij de regeering aangevoerde bedenkingen gehoor hebben gevonden. Uit een verslag van de plaatselijke gezondheids commissie te Arnhem, omtrent den toestand van open bare en bijzondere schoollokaleu aldaar, uit een hygië nisch oogpunt blijkt ten volle en wordt door opgaven gestaafd, dat de lokaliteit der scholen aldaar voor het meerendeel in strijd is met de eischen der hygiëne. Er zijn reeds plannen tot verandering; men hoopt dat daar aan spoedig gevolg zal worden gegeven. Landbouw. Men schrijft uit Nijmegen: Dat in de omstreken van Arnhem zooveel rupsennes ten gevonden worden, is waarlijk niet te verwonderen; ook hier in de omstreken van Nijmegen is dat getal legio. In het vorige jaar waren hier geheele rijen boomen zoodanig met rupsen bezet, dat de stammen als met een wollen vacht waren omkleed. Het vooruitzicht is daarom voor tuin- en landbouw niet gunstig, in aanmerking nemende de schade, die vooral aan vruchtdragende boomen wordt verooi zaakt. Wat te doen om dit kwaad te keeren? Het uitsnijden, of uitbranden van de nesten'? Ja, dat is goed bij gemis van het radicale geneesmiddel, en dat is: bescherming der insectenetende vogels, bet geen, helaas, zoo wordt veronachtzaamd, of liever zoo roekeloos wordt vernietigd. De vermindering van vogels (het ligt in de natuurwet) doet het aantal insecten de overhand nemen en welke groote verwoestingen deze kunnen aanrichten, is over bekend, en inderdaad behoort men zich te verwonderen^ dat er onder zoodanige omstandigheden nog een groen blad aan de boomen overblijft. Zoo uiterst gevaarlijk kan en moet de vermenigvuldiging van schadelijke in secten worden, zoolang men deze nuttige vogels ver jaagt en op allerlei wijzen zoekt te verminderen. Zoo worden de vogelnesten uitgehaald, deze om de jongen, andere om de eitjes; van alle zijden wordt jacht ge maakt op nachtegalen, vinken, putters enz. met lijm- garden of springnetjes; maar nog het grootste kwaad doen de vogelaars gelijk er zoovelen zijn, die dage lijks met hunne slagnetten uitgaan, zonder voorzien te zijn van een jachtakte zonder daarin tegengegaan te worden. Wanneer men slechts nagaat dat volgens berekening eene mees alleen dagelijks ongeveer een a twee duizend insecteneieren verslindt; hoe bijna alle vogeltjes, vooral wanneer zij jongen hebben, bij tienduizenden insecten verorberen, om tevens hunne jongen te voeden; hoe de spreeuw, de kraai enz. het land van ongedierte zuiveren dan moet het ons verwonderen, dat de onderscheidene afdeelingen van tuin- en landbouw niet krachtdadig op treden tot bescherming der vogels, die tevens het sieraad van de natuur uitmaken. Men schrijft uit Heerenveen: „In vele weilanden in deze omstreken, speciaal in de lichte, veenachtige gronden, heeft zich dezer dagen de gevreesde rups weder vertoond. Geheele plekken zijn reeds door dat gedierte vernield, en ze verspreiden zich nog dagelijks verder. Vooral die stukken, waarop verle den herfst nog al gras is blijven staan, worden tot nu toe het meest door de rupsen bedorven. De graswortels worden door die insecten doorgevreten, waarna het gras dan spoedig sterft. Van zulk land is in den voorzomer geen vrucht meer te wachten. „Afgaande op de ervaring van vroegere jaren schrijft men de oorzaak van het ontstaan van dit schadelijk ge dierte toe aan de vele in den laatsten tijd geheerscht hebbende noordewinden, en verwacht men dat deze ver woesting zich nog steeds meer zal uitbreiden, indien er niet spoedig warme dagen komen. Maandag is de eerste vracht aspersies uit het West- land naar Amsterdam verzonden. Koloniën. De per mail uit Oost lndic aangebrachte berichten loopen tot 31 Maart j). Volgens de Javasche courant van 25 Maart jl. is te Batavia van een alleszins geloofwaardige zijde de mede- deeling ontvangen, dat alle noodige voorbereidende regelingen voor een telegrafische communicatietusschen Batavia en Singapore en verdere verbinding met Europa thans getroffen zijn. Men hoopt in Augustus of Septem ber a. een aanvang te kunnen maken met het leggen van den kabel, en reeds met de maand November direct van Batavia uit naar Falmouth, langs de geheele onderzee- scho route, te kunnen telegrapheeren. In de Mol ukken zijn van 10 tot 13 Maart een paar schokken van aardbeving gevoeld, die op Amboina vrij hevig waren, maar slechts een paar seconden duurden. De gezondheidstoestand op Celebes liet over het algemeen te wenschen over. Pokziekte heerscht daar. De Java-Bode wil weten, dat eenige personen in 't Bekassische het plan gevormd hadden om, ter gelegen heid van den verjaardag der vroegere onlusten, weder eene beweging te beproeven, maar dat dit ontdekt is en vier inlanders gearresteerd zijn. Gemengde berichten. Morgen (Vrijdag) avond te 7 uren zal, bij gunstig weder, door het muziekkorps der dienstdoende schutterij op liet Molenwater alhier eene muziekuitvoerig plaats hebben. De ansjovis-vangst op de Ooster-Schelde is, in weerwil van het gure weder, sedert de vorige week aan merkelijk toegenomen. Eenige visschers van Bergen op Zoom vangen er 1500 a 2000 per getij, die allen groot van stuk zijn. De aanvoer vau panhaiing blijft overvloe dig; deze wordt in groote hoeveelheid opgekocht en naar België verzonden. De studenten der Leidsche hoogeschool zullen bij de eerlang te geven feesten een optocht houden, voor stellende het bezoek van Leicester aan die hoogeschool. Costumes, wapenen, blazoenen, wagens, alles is met waarheidszin, tact en goeden smaak aan schilderijen en teekeningen uit die dagen ontleend. Eene dame te Venlo is benoemd tot volontair bij de staatsspoorwegen om werkzaam te zijn op het station aldaar. Voor zoover wij weten is dit hier te lande het eerste voorbeeld, dat eene vrouw dergelijke betrekking tebeurt valt. Volgens nadere berichten omtrent het ontzet tende spoorwegongeluk bij Dommeldange, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft men van de reizigers die zich op den passagierstrein bevonden slechts twee personen en een kind gered gevouden, waarvan een rei ziger en het kind te midden van oveiblijfselen van een wagon die een soort van gewelf over hen gevormd hadden. Opmerkelijk is het dat de andere geredde ge zeten was in den laatsten wagon, namelijk die welke het eerst den schok ontving. Deze persoon werd verschei dene meters weggeslingerd en stond daarna zonder de minste verwonding op. Bij de meeste slachtoffers volgde de dood onmiddellijkeen andere daarentegen hoorde men den ganschen nacht de verschrikkelijkste kreten slaken zonder dat men hem kon bereikenden volgen den morgen vond men dan ook slechts een lijk. liet aantal clooden bedraagt thans veertien, terwijl dat der gekwetsten zeer groot, maar nog nietten volle bekend is. 1870. OÜRANT. 3 Mei. Omtrent de oorzaak is een gerechterlijk onderzoek inge steld. Als een bewijs, dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons vaderland soms aanzienlijke prijzen voor antieke curiositeiten worden besteed, kan gemeld wor den, dat op de veiling van den inboedel van mevrouw de douairière Teding van Berkhout, te Haarlem gehou den, een 24-persoons oud-Saksisch tafelservies voor f 3575 met de opgelden aan de hoogste bieders, de heeren Jacobs Archenhold O., chefs des bazars van préciosi- teiten te Arnhem, werd toegewezen, en daarna met /"1000 daarboven voor Haagsche rekening verkocht werd. De Rappel deelt mede, dat Victor Hugo voor de rechtbank van correetioneele politie te Parijs is gedaagd, beschuldigd van in zijn artikel „Victor Hugo sur le plebiscit" tot haat en verachting tegen de regeering te hebben aangezet. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden is te 's Ha ge ten behoeve der staatsspoor wegen aanbesteedhet leveren en inhangen der houten deuren in de schutsluizen van het kanaal door Walche ren bij Vlissingen en Veere, alsmede het maken van twee dukdalven voor de schutsluis te Veere. De laagste inschrijver was de heer H. Schram de Jong, te Sliedrecht, voor f 161,587. Thermoineterstaii ti ll Mei. 'sav. 11 u. 56 gr. 12 'smorg.7u.55gr. 'smid!. 1 u.67 gr. 'sir.6 u.60gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 11 Mei. Regeling van werkzaamheden. Ingekomen is een wetsontwerp tot bekrachtiging der concessie verleend aan jonkheer mr. P. J. W. Tediug van Berkhout tot indijking van een gedeelte der Zuiderzee, door verbinding van het eiland Ameland met den vasten wal. Na mededeeling van eenige ingekomen regeerings- bescheiden, adressen en boekwerken en der benoeming van rapporteurs, bekomt de heer Heemskerk Az. verlo tot het houden eener interpellatie over de voornemens der regeering omtrent de herziening van de tabel be doeld bij art. 1 der kieswet. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter wordt besloten, Vrijdag 13 Mei, te 11 uren, in behandeling te nemen de wetsontwerpen tot verhooging der hoofdstuk ken III en IVa der begrooting voor 1870, tot bekrachti ging van den verkoop van grond aan de gemeente Batb, (waarover door de commissie van rapporteurs het eind verslag uitgebracht is), de conclusie van het verslag omtrent den verkoop van domeinen over 1868 en de interpellation van de heeren Viruly en Heemskerk Az. Öuitrntuuo. Algemeen overzicht. Onze lezers zullen in dit notmner eenige bijzonderhe den aantreffen omtrent den thans te Parijs bestaanden toestand. Ofschoon deze voor het oogenblik een eenigazins onrustbarend kaïakter moge bezitten, gelooven wij toch niet dat wij ten aanzien van het Napoleontisch keizerrijk reeds aan het begin van het einde zijn gekomen. "Waar schijnlijk zullen de heer Rouher en zij ne politieke vrienden van de thans bestaande agitatie in de Fransche hoofdstad de meeste vruchten plukken. Wij deelden reedö eenigen tijd geleden mede dat bij het Noord-Duit8ch parlement een wetsvoorstel was in gediend om het in schier alle staten van Europa, behalve in Zwitserland, gevolgd systeem te verlaten, waarbij aan vrijgesproken beschuldigden, die korteren óf laugeren tijd in preventieve hechtenis hebben doorgebracht,geen recht op schadevergoeding wordt toegekend. Dit systeem begint dan ook allerwege oppositie uit te lokken. Tot dusverre zeide men dat de justitie zich had vergist, dat men had gedwaald en dat de vrij gesprokene weder naar huis kon gaan. Wat ter wereld wil men nog meerEen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1