MDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 870. l\°' 111. Mei. miD»ELBAAH ONDERWIJS. I r>.fc, I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES j maken bekend, dat de Commissie van Examen volgens artikel 56 der wet tot regeling van het middelbaar on derwijs, belast met het afnemen van liet Eind examen voor de Burger- (avond-) School te Goes, daartoe eene openbare zitting zal houden in het gebouw der School op Donderdag den 19-'n MeI X8!TO, des voormiddags van 81 tot 12 uren en des na middags van 1 tot 4 ure,- terwijl de uitslag van het Examen terzelfder plaatse mede in het openbaar zal wor den bekend gemaakt des avonds te 7 uren. Zij noodigen alle belangstellenden tot bijwoning van dit examen uit en hen, die zich aan het examen, ter ver krijging van het getuigschrift bij art. 66 der wet bedoeld, wenschen te onderwerpen, om zich vóór den 16e" Mei e.k. aan te melden bij den Voorzitter der Commissie, den heer J. W. VAN KERKWIJK te Goes. Gedaan te Goes, den 7e" Mei 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. ingezetenen onzer gemeente eene levensquaestie te noemen. Rechtmatig is dan ook zeker het algemeen verlangen dat de voorziening in goed drinkwater, langs welken weg dan ook, spoed ig verwezenlijkt worde. Tot een spoedige behandeling van het ingediende wetsont werp meenen wij dan ook de tweede kamer te mogen opwekken. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is aan den heer Viruly verlof verleend tot een nadere interpel latie omtrent de door de Belgische kamer aangenomen wet tot verhooging van het inkomend recht op het ge distilleerd. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Thorbecke, van Goltstein, Blussé, Heemskerk Bz. en van Reenen. GumcnhxrtLi Middelburg 10 Mei. Thans is bij de tweede kamer ingekomen een wets ontwerp tot uitgifte in erfpacht van duinen en vrooncn in Walcheren, teneinde Middelburg en Vlissingen van eene duinwaterleiding te voorzien. De bij dit wetsontwerp gevoegde memorie van toelichting deelen wij in dit notn- mer onder de rubriek „Staten-generaal" mede. Of bij dc overeenkomst waarop dit wetsontwerp be trekking heeft, voorwaarden gemaakt zijn zóo gunstig voor het algemeen belang als maar eenigszins mogelijk was, dan wel of bij langdurige onderhandeling nog voor- deeliger condities zouden te bedingen geweest zijn, is ets wat wij, de daartoe noodige gegevens mis sende, volstrekt niet kunnen beoordeelen. Er is echter grond om te ondersteilen dat voor bet algemeen belang ijverig door de regeering zal gestreden zijn, want anders had de overeenkomst reeds veel vroeger kannen tot stand komen. De tweede kamer, die zich alle vercischte inlichting kan doen aanschaften, zal trouwens ook dit punt bij haar onderzoek van het wetsontwerp niet voor bijzien. Maar wat wij wel kunnen beoordeelen is de urgentie van het onderwerp. Immers reeds nadert de spoorweg zijn voltooiing; en hoe moeten nude locomotieven ge voed worden wanneer men niet over een voldoende hoeveelheid zoet water kan beschikken Terecht zegt de minister van Bosse, dat het aanwezig zijn eener ge noegzame hoeveelheid zoet water voor den Zeeuwschen spoorweg (hij voegt er zelfs bij voor degewenschte Transatlantische stoomvaart op Vlissingen) eene levens vraag mag heeteu. Het is dus in zekeren zin het algemeen rijksbelang dat eene spoedige voorziening in de behoefte aan drink water vordert. Maar van nog grooter, meer onmiddellijk belang is deze voorziening voor de gemeenten Vlissin gen en Middelburg. In laatstgenoemde gemeente vooral is de nood bij herhaling hoog geklommen. Was het ge brek aan drinkwater vroeger alleen algemeen in tijden van langdurige droogte, in de laatste jaren is dit gebrek grootendeels door het opdrogen of onbruikbaar worden van zeer vele welputten, als het ware blijvend geworden. Als wen nu bedenkt hoeveel invloed het gebruik van goed drinkwater op den gezondheidstoestand uitoefent, dan is de voorziening in de bestaande behoefte in nog meer directen zin dm voor den staatsspoorweg voor de De commissaris des konings in Zeeland heeft zich gisteren naar Schouwen begeven, om aan verschillende gemeenten in dat eiland een bezoek te brengen. Te Zierikzee, waar hij zijn intrek bij den burgemeester heeft genomen, heeft hij gisteren audiëntie verleend. Des avonds zou hem door bet harmonie-gezelschap Kunst en I eer eene serenade met fakkellicht gebracht worden. Benoemingen, en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan G. A.IIeinze, I muziek-directeur te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2« klasse der Ernes- I tinische huisorde, hem doprZ. K. H. den groothertog van Saksen Coburg-Gotba geschonken. waterstaat. Benoemd tot ingenieur van den water- I staat 3e klasse C. de Brnyn, thans adspirant-ingenienr, j en tot adspirant-ingenieuv vau den waterstaat de civiel ingenieur A. Keurenner. Marine 021 leger. De luitenant ter zee 2c klasse E. Snnou van der Aa J wordt belast met het bevel over het detachement oader- j ofticieren en mindere schepelingen, dat ter overvoer 1 naar Oost Indië den 25'-° dezer te Rotterdam zal insche- pen op het koopvaardijschip Kortenaer, gezagvoerder F. Pot, met last om zich bij aankomst in Oost-Iudië ter I beschikking te stellen van den kommaudant der zee macht en chef van bet departement der marine aldaar. Zp. Ms. schroefstoomschip de Arastel, onder bevel, van den luitenant ter zee le klasse K. C. Bunuik, is, vólgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, op zijne" terugreis van de Lcust van Guinea, 1 den 7un dezer te Falmouth aangekomen. Aan boord was l alleswel. Gemengde berichte 11. 1 De grèce der timmermansknechts te Breda spoedt 1 ten einde. Sommigen hunner hebben zich naar elders j begeven om werk te zoekenmet uitzondering van enke len hebben de anderen hun werk hervat, na bekomen toezegging hunner bazen dat de bekwaamste onder hen 12 cent per uur en de anderen 11 cent, dus 1 cent meer dan vroeger per uur, arbeidsloon zouden ontvangen. De Economist bevat een artikel over bierbrouwe rijen en bespreekt het toenemend verbruik van bier in alle landen van Europa en ook in Nederland, alwaar men j niet slechts het zoogenaamde „oud kollandsch" bier j drinkt, dat uit zoovele troebele treksels door boveugis- 1 ting verkregen is, en veelal donkerbruin en niét vol- komen helder zich voordoet., maar in de laatste jaren wordt ook veel buitenlandsch bier verbruikt; sommigen I geven de voorkeur aan het zure Belgische bier, doch tegenwoordig komt het heldere bittore en weiuig schui- mende, alleen parelende Beiersche bier veel in smaak, 1 onverschillig waar het gebrouwen is. De invoer van j vreemde bieren 'bedroeg in 1846 niet meer dan 106,320 1 liter, in 1863 reeds 2,206,000 liter, (waaronder echter ook de doorvoer) dus 20 maal zooveel. Sedert 1863 is het ver bruik van buitenlandsch, vooral Dortmnnder (nagemaakt Kitsinger) bier, hier te lande nog aanmerkelijk toege nomen. De invoer tot verbruik bedroeg in 1864uitPruiseD, Belgieen Engeland1,654,000;in 18642,074,000; in 1866 1,823,000; in J867: 1,525,000; in 1868: 1,419,000, en in 1869: 1,788 000 liter. Men begint van lieverlede meer de oude Hollandsche bierbrouwerijen te veranderen en op het brouwen van 'heldere en minder troebele soorten in te richten, hetgeen voornamelijk daardoor mogelijk wordt, dat men dc trek sels op een meer rationeele wijze tracht voort te bren gen, waarbij van het zetmeel der gerst, de grondstof voor het bier, meer voordeel wordt getrokken. Niet min der ontstaan op verscheiden plaatsen brouwerijen, waarin men geheel op Beiersche wijze werkt, waar men de gisting in met ijs afgekoelde kelders volbrengt, en zoodoende aan de verbruikers een product verschaft, dat in geenen deele voor het echte Beiersche of Dortmnnder bier achterstaat, als het maar door de bierslijters met zorg en kunde wordt behandeld. De secretaris der Fransche academie Villemain is gisteren morgen te Par js overleden. Vóór eenige dagen greep in een estaminet te Antwerpen het volgende ongeval plaats. Een visscher- ïnaatschappij had een avondmaaltje in orde gebracht ter eere van haar voorzitter, den heer van den Bêrgfa, en men was ten dien einde in de Draak bijeengekomen. Na de aankomst van den heer van den Bergb/ die bij zijn intrede liet voorwerp eener warme ovatie was, ging men aan tafel. Maar in het midden van het avondmaal begon de voorzitter eensklaps stuiptrekkende te hoes ten, zijn aangezicht werd purper, daarna violet'; hij strek te de handen uit ca gaf den geest, zonder éen enkel woord te hebben gesproken. Er was hem een stuk vleesch in de keel blijven steken, had hem versmacht en de 'verstikking teweeggebracht. Men beelde zich de ver slagenheid der omstanders in, waarvan de droefheid des te grievender was, omdat zij zich voorgesteld had den hem bij het nagerecht, in naam der maatschapp'j, een eeremedaille aan te bieden. De heer van den Bergh was 64 jaar oud en ongehuwd. De Russische regeering heeft aan een vereeniging van Deensche kapitalisten een concessie voor den tijd van dertien jaren verleend voor een telegrafische verbin ding tusschen China, Japan en Europa over Rusland. De Russische eu Deensche regeering hebben ieder een oor logschip beschikbaar gesteld voor het leggen van den kabel, die in zes maanden tjds moet gereed zijn. De concessie wordt door eene in Denemarken gevestigde maatschappij geëxploiteerd, die over een kapitaal van 600,000 p. st. beschikt. De slechting der kolossale vestingwerken te Maas tricht wordt met kracht doorgezet. In het zuidelijk fron tier is men gedeeltelijk gereed met de slechtingder bas tions Alva, Hessen, Avancé Vrouwepoort en een gedeelte van den hoofdwal aau de voormalige St. Pieterspoort. In het westelijk frontier is het fort Koning Willem voor een gedeelte eu de Boschpoort met den hoofdwal ter rechterzijde geheel geslecht. I11 het noordelijk frontier (Voorstad Wijk) zijn de bastions Sr. Maarten, Panna, de lunette Enghien en Turenne, met de omliggende grach- teu geslecht en gedempt: een gedeelte van den hoofdwal bij de voormalige Oudewijkerpoort bevindt zich aldaar nog in zijn geheei Naar men verneemt zullen eerstdaags weder eenige vestingwerken ter slechting worden aan besteed. Te Luik heeft Vrijdag aan het spoorwegstation eene gebeurtenis plaats gehad die eenig in bare soort is. Het spoorwegstation is daar toegankelijk voor iedereen. Van die omstandigheid heeft een persoon gebruik ge maakt om zich op het plankier te begeven. Na aldaar een oogenblik rondgewandeld te hebben, sprong hij plot seling op een locomotief, die reeds onder stooui gebracht wa3, stelde haar in beweging en was in een oogwenk verdwenen. Toen men van de eerste verbazing bekomen was, bracht men do telegraaf in beweging in de richting van Verviers. Het t.degrim werd daar eerst ontvangen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1