die hiervoor in aanmerking kunnen komen en de som welke voor dit doel kan worden bijeengebracht, in iedere gemeente wel verschillend zullen wezen, oveieenkom- j stig de plaatselijke gesteldheid, heeft genoemde hoofd- commissie tijdig de aandacht der plaatselijke commis- siën op deze aangelegenheid gevestigd, met uitnoodi- ging hunne zorgen aan dit onderwerp te willen wijden. De Oostenrijksche militaire attaché bij het hof te St.-Petersburg, de prins van Arenenberg, is in zijne woning vermoord gevonden. Een vroegere secretaris van den prins, Henri Chischkow, is als verdacht van zich aan dat misdrijf te hebben schuldig gemaakt, gearres teerd. De kostbare bibliotheek van Alexander von Hum boldt is niet, gelijk men vreesde, verstrooid geworden, maar zal op waardige wijze in haar geheel blijven. Die verzameling is thans het eigendom van den heer Stevens uit Vermont, te Londen woonachtig, die korten tijd na Humboldt's dood daarvan in het bezit kwam en volgens „Silliman's American Journal," bij het bestudeeren dier bibliotheek menige bijzonderheid heeft ontdekt die van groot belang is voor de levensgeschiedenis van den be kenden natuuronderzoeker. De heer Stevens heeft in Silliman's journal eene reeks van artikelen geopend over Humboldt en zijne bibliotheek, en deelt onder an deven mede dat wel een derde gedeelte van dien boeken schat, welke uit 17000 deelen bestaat, niet in het Britsch museum voorhanden is. Deze bibliotheek bezit dus een veel grootere waarde, dan men, naar sommige uitdruk kingen van Humboldt zelf, wel vermoedde. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 8"1 dezer: A. W. Scheffers, jm. 23 j. met C. E. M. Hervien, jd. 23 j. P. Geldof, jm. 30 j. met C. L. Dommisse, jd. 23 j. J. Kriekaard, jm. 27 j. met J. A. de Jonge, jd. 27 j. C. van Liere, jm. 24 j. met J. de Visser, jd. 22 j. A. Huijsman, jm. 27 j. met E. J. Kabboord, jd.%23 j. L. Hildernisse, jm. 37 j. met P. C. Ingelse, jd. 27 j. J. Hogerland, jm. 22 j. met G. H. van Bakergera, jd. 25 j. J. B. Landman weduw». 28 j. met S. J. J. de Bruijn, jd. 28 j. J. B. van Lommen, jm. 25 j. met A. M. de Bakker, jd. 28 j. (Van 30 April tot 7 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: L. J. Zap, weduw°. van A. F. van der Leye, 69 j. met M. P. Potvliet, gescheiden vrouw van A. Macpherson, 52 j. C. Dronkers, jm. 33 j. met E. C. Bakker, jd. 31 j. I. Timmermans, jm. 27 j. met N. C. de Koff, jd. 24 j. Bevallen: A. M. Lefevre, geb. Bekker, z. A. M. Vader, geb. Brand, d. M. Naerebout, geb. Visser, z. L. Uyter- schout, geb. Bertijn, z. D. P. Bijleveld, geb. Laudmeter, z. C. Hage, geb. Roelse, d. Overleden: A. de Visser, wed uw. van M. S.Lutzinger, 82 j. G. van der Dussen, man van J. S. Goedhart, 45 j. R. Hacke, weduwc. van J. Tanis, 74 j. L. Stroo, d. 1 m. D. van Zwijn dregt, man van J. E. ïïeijl, 63 j. L. Bloeme, z. 8 j. Goes. Gehuwd: A. Schipper, jm. 21 j. met C. C. van Luijk, jd. 20 j. M. J. Hujjsse, jm. 25 j. met E. Braam, jd. 27 j. J. Hout, weduw. van Pa. Dronkers, 51 j. met D. Snoep, jd. 34 j. Bevallen: K. A. van den Dorpel, geb. Kopmels, d. R. A. Steutel, geb. Derckson, z. A. Feijt, geb. Booke- laar, z. Overleden: H. Bolland, d. 11 m. R. M. Mulder, d. 1 m. Zierikzee. Gehuwd: G. C. Overbeeke, jm. 27j. met S. L. Sakke, jd. 25 j. J. Wagenaar, jm. 24 j. met R. van Splunter, jd. 23 j. J. Kaan, jm. 31 j. met E. Leijdekkers, jd. 34 j. J. Vietgever, jm. 26 j. metL. Verloo, jd. 31 j. Bevallen: J. C. Legemaate, geb.Leunis,z. M. Bos,geb. Leeuwe, z. S. van den Houten, geb. Sijrier, z. J. Huekes- hosen, geb. de Roo, d. C. S. Buijk, geb. Mulder, z. Overleden: E. Peute, weduwc. van J. Stouten, 58 j. H. A. van IJsselsteijn, man van C. A. Wijnmalen 84 j. M. Franse, man van J. Lokker, 58 j. J. C. de Bie, d. 2 m. In de maand April 1870 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelbubg: Huwelijken 12; geboorten 64 (zoons 37, dochters 27); sterfgevallen 50 (van het mannelijk geslacht 26, van het vrouwelijk 24); levenloos aangegeven 3. Elders overleden 1. te vlissingen: Huwelijken 8; geboorten 29 (zoons 17, dochters 12) sterfgevallen 15 (van het mannelijk geslacht 7, van het vrouwelijk 8)levenloos geboorten 2. te zierikzee: Huwelijken 7; geboorten 33 (zoons 20, dochters 13) sterfgevallen 12 (van het mannelijk geslacht 4, van het vrouwelijk 8)levenloos geboorten 1, Thermometerstand. 7 Mei. 'sav. 11 u. 46 gr. 8 'Binorg.7 u.46 gr. 'smidl. 1 u. 50 gr. 'sav. 6 u.49 gr. 's av. 11 u. 48 gr. 9 'smorg. 7 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 52 gr. 'sav. 6 u. 50 gr. CuitcnUmiX Algemeen overzicht. Gedurende de beide laatste dagen vóór de volksstem ming in Frankrijk hebben op de Tuileriën conferenciën plaats gehad der ministers van justitie, binnenlandsche zaken en oorlog, den generaal-koramandant der bezetting te Parijs en den prefect van politie. De heeren Ollivier, Chevandier de Valdrörae, Le Boeuf, Canrobert en Piëtri hebben daarbij de verschillende voorzorgsmaatregelen vastgesteld, welke gisteren allerwege moesten genomen worden met het oog op mogelijke rustverstoringen. Er werd besloten om geheel de bezetting in de kazernen te consigneeren, aan ieder soldaat twee en zeventig patro nen ter hand te stellen en eenige stukken geschut uit Vincennes te doen aanrukken. Ook werd bepaald dat een deel der te Versailles in garnizoen zijnde cavalerie naar Parijs zou worden geroepen en eenige der welge zinde afdeelingen van de nationale garde tot handhaving der rust zouden worden gedesigneerd. Al de genomen voorzorgsmaatregelen tot beteugeling van rustverstoringen zijn echter onnoodig geweest. Hoe wel gisteren te Parijs een groote menigte op de been was, bleef de orde onverstoord. Omtrent het resultaat der volksstemming worden echter voorspellingen gedaan, welke voor de regeering zeer ongunstig zijn. De berich ten uit Parijs zelf, uit Marseille en uit Toulon bevestigen aanvankelijk deze voorspellingen. In al deze steden overtrof het aantal met „neen" ingevulde stembiljetten verre de andere. De laatste nommers vóór de volksstemming van le Siècle, la Marseillaise en le Rappel zijn door de regeering in beslag genomen. Deze handelwijze wordt zelfs door le Pays, het orgaan der ultra-Bonapartisten, zeer gelaakt. Ziedaar nu, zegt dit blad, onze liberale ministers. „Zij nemen dagbladen in beslag en oefenen allerlei geweld dadigheden uit, terwijl zij ons het schouwspel beloofden een er volledige proefneming met hetgeen men vrijheid noemt. "Nauwelijks gebeurt er iets of zij nemen hun toevlucht tot onze politiek. Weest toch wat gij be loofd hebt, als gij waarlijk liberaal zijt; het laisser faire is ook een systeemDe liberaliteit van den heer Einile Ollivier bestaat dan ook slechts meer in het brein der redactie van het ministerieel orgaan le Moniteur uni verse! en van eenige idealisten, die, in plaats van de feiten gade te slaan, aan phrases hunne conclusiën ont- leenen. Door enkele Parijsche dagbladen wordt waarde gehecht aan het gerucht dat geheel het ministerie na den afloop der volksstemming zijn ontslag zal aanbieden. Daarop zou aan den heer Ollivier de samenstelling van een nieuw kabinet worden opgedragen, waarbij hij zich uitsluitend tot de rechterzijde zou wenden. Dit laatste zou in het gegeven geval te meer waarschijnlijk zijn, daar de linker zijde of zelfs het linkercentrum wel zouden weigeren om, na de laatste gebeurtenissen, in een ministerie-Ollivier zitting te nemen. In de drie nog onvervuld gebleven plaatsen in het ministerie te Weenen, voor de landen aan deze zijde der Leitha, is thans voorzien geworden. Het officieel orgaan der Oostenrijksche regeering bevat de benoeming van de heeren Petrino en Wedmann, twee leden van den rijksraad, tot ministers van landbouw en oorlog en van den heer Holzgetlian tot minister van financiën. Uit Florence wordt weder het bericht eener politieke rustverstoring in de provincie Calabrië bij Catanzaro aangebracht. Een driehonderdtal in roode uniform ge- kleede lieden zijn aldaar in het veld verschenen. Mag men het telegram uit de Italiaansche hoofdstad geloovcn dan zou de stemming der bevolking voor het gouvernement zeer gunstig wezen. Overigens zijn een aantal troepen naar de provincie Calabrië gezonden om de rust te her stellen. Blijkens nadere berichten omtrent den op Engelsche reizigers gepleegden moord bij Marathon, heeft de Grieksche regeering onmiddellijk erkend dat zij ver plicht was om de genoegdoening te geven, welke van haar zou kunnen verlangd worden. Het gouvernement te Athene uitte daarbij echter den wensch dat door Engeland geenerlei stappen mochten worden gedaan, welke het gezag der Grieksche regeering bij hare eigene onderdanen zou kunnen verzwakken en daar door haar in de onmogelijkheid brengen om krachtig de orde te handhaven. Intusschen blijkt uit brieven aan the Times hoe allertreurigst thans de toestand is in het eenmaal zoo beroemde Griekenland. Het schijnt toch dat de rooverbende, welke zich aan den moord bij Ma rathon schuldig maakte, in betrekkipg stond tot de oppositie-partij te Athene en dat deze hare euveldaden als middelen trachtte te bezigen om het tegenwoordig ministerie te doen vallen. Laatste berichten. de volksstemming in frankrijk. Parijs. Het resultaat der volksstemming is, met uitzondering van zes en twintig circon3criptiën, thans bekend. Er zijn zes millioen drie honderd negen en negentig duizend stembiljetten, met „ja" ingevuld, inge leverd, en een millioen drie honderdduizend met „neen" ingevuld. De laatste zijn afkomstig uit de steden. Te Metz, Nimes, Aix, Agen, Draguignan, Valence en Straats burg overtrof het aantal met „neen" ingevulde stembil jetten dat der overige. Te Parijs zijn 111.363 stensbiljetten met „ja" en 156,377 stembiljetten met „neen" ingeleverd, terwijl negen dui zend drie honderd ingeschreven kiezers zich van de stemming hadden onthouden. In het departement der Seine zijn in het geheel 139.538 stembiljetten met „ja" en 184.964 stembiljetten met „neen" ingeleverd. Wat de stemming onder de land- en zeemacht betreft, deze is nog niet geheel bekend. De groote meerderheid der soldaten was dronken. In de prins Eugenius-kazerne stond het aantal stembiljetten met „ja" ougeveer gelijk met dat, hetwelk met „neen" was ingevuld. De stemming der gemoederen is zeer hartstoch telijk, doch de rust is tot dusverre ongestoord gebleven. Ook voor heden avond bestaat geen vrees voor ernstige rustverstoringen, ofschoon allerwege militaire voorzorgs maatregelen zijn genomen om de orde met geweld te handha ven. Brieven uit België. Brussel 8 Mei. Volksstemming of samenzwering, samenzwering of volksstemming! Van iets anders spreekt men niet. De Belgische kroniek zinkt in het niet bij feiten waarvan het belang zich niet alleen tot Frankrijk, maar tot gansch Europa uitstrekt, want men mag het willen ontkennen of niet: onloochenbaar is het feit van dien zedelijken en staatkundigen invloed, welke vanhet oogenblik waarop de Galliërs het eerst tegen liet Roraeinsche juk in opstand kwamen om het af te schudden, tot op onze dagen, steeds op het lot der Europeesche wereld uitgeoefend wordt. Zal ik dan spreken van de volkstemming of van de samenzwering? Het is volkomen hetzelfde. Zij zijn van nabij aan elkander verwant; zij zijn beiden van denzelf den oorsprong. Men kan zelfs zeggen dat de volksstem ming slechts het moeder-complot is, waaraan het ander gedeeltelijk zijn leven te danken heeft. Maar laat ons elkander goed verstaan. Ik beweer geens zins dat er niets gegronds is in de bewering van het bestaander bommen-samenzwering. Het is duidelijk dat eenige dwazen, eenige lui, die meer hartstocht dan ver stand bezitten, in den strik gevallen zijn. Doch zij die daartoe de netten spanden zijn blijkbaar personen, waarover de rue Jerusalem ten allen tijde beschikt. Eene samenzwering? Maar dat is traditioneel geworden bij de prefectuur van politie der Seine. Men houdt er altijd eene iu réserve. Eenigentijd naden 27e" Februari van het jaar 1848, toen de stille ontevredenheid, onderhouden en gevoed door de republikeinen, zich reeds uitte in onge formuleerde grieven, en het gevoel van malaise deed ont staan dat een voorlooper was van nieuwe en verschrik kelijke bewegingen, zocht de toenmalige prefect van politie, .Carlier, Lamartineop.enzeide hem: Luister eens, er is maar een middel om de atmosfeer te zuivereneene samenzwering! Lamartine zette groote oogenop. Ja, een samenzweringzeide de heer Carlier onverstoorbaar, en ik kan er u een verschaffen op ieder uur dat gij wilt. Geef mij alleen den tijd om het teeken te geven, en dan zullen mijne mannen de netten spannen waarin een aantal sukkels zich zullen laten vangen, terwijl de eigen lijke leiders daardoor gewaarschuwd zullen worden en. zich dood stil houdenziedaar miju recept tot het her- -krijgen van kalmte. Onnoodig is het te zeggen dat het aanbod met verontwaardiging van de hand gewezen werd. Het is echter slechts hetzelfde recept, waarvan de heer Piëtri zich nu bediend heeft. Leest het rapport van den heer Grandperret eens aandachtig, dan zult gij zien dat, toen in de maand Februari, na de tooneelen van Belle ville, de heer Emile Ollivier op de tribune van het wet gevend lichaam het bestaan van een verschrikkelijke samenzwering bevestigde, hij er niet het allerminst van wist; hij sprak op het gezag van Piëtri, den prefect van politie. Inderdaad was het slechts eenige dagen later toen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2