De toestand der Israëlieten in Rusland is gedurende de regeering van den tegenwoordigcn keizer aan merkelijk verbeterd, en het laat zich verwachten, dat zij weldra met de overige Russische onderdanen op een voet van volkomen gelijkheid zullen behandeld worden. Onlangs heeft het gouvernement hun een nieuw bewijs zijner welwillende gezindheid geschonken door hun verlof te verleenen tot het bouwen eener synagoge in de atad Moskou. Door een buitenlandsch blad wordt in herinnering gebracht, dat de Israëlieten vöor de troons beklimming van Alexander II niet alleen geene plaats van godsdienstige bijeenkomst te Moskou bezaten, maar dat zij, teneinde zich de gunst waardig te maken om acht dagen in de heilige stad te vertoeven, hunne nationale kleeding afleggen, hunnen baard af scheren en zich geheel op de wijze der Christenen kleeden moesten. Aan eene verlenging van hun verblijf viel in geen geval te denken. De stoutmoedigheid der Parijsche zakkenrollers gaat onbegrijpelijk ver. Zij ontzien zich niet eenigen hunner op post te stellen in de vestibules van groote administratiën. Zij plaatsen zich dan zoo dicht mogelijk bij het bureau van den kassier en bespieden daar die genen welke geld komen halen. Dengeen die de grootste som medeneemt volgen zij en verliezen dien niet uit het oog. Zoo gebeurde het dezer dagen dat iemand uit de kas van zekere maatschappij eene som van ruim 32,000 franken ontving en zich daarmede verwijderde. Doch het bleek weldra dat hij niet de eenige was die wist dat hij zulk eene som bij zich droeg. Na eenige straten te zijn doorgegaan loopt een persoon vrij onzacht tegen hem aan, zoodat hij tegen een ander persoon (den medeplichtige van den eerste) aanvalt. Deze geeft hem, onder veel schelden en vloeken, eenige duwen en ver wijdert zich. De eerste persoon vraagt op beleefde wijze om verschooning en wil zich ook verwijderen. De ont hutste aangevallene krijgt echter eensklaps een ver moeden, onderzoekt of hij zijne gelden nog bezit, en bemerkt dat zijne portefeuille met bankbiljetten ver dwenen is. Hij pakt den persoon, die zich nog steeds verontschuldigt, bij de kraag en doet hem arresteeren. De medeplichtige van dezen had echter de som mede genomen en kon niet gearresteerd worden. Thermonietersfüiriil- 6 Mei. 'sav. 11 u. 47 gr. 7 'smorg. 7u.48gr. 'smidd. I u.54 gr. 'sav. 6 u.49 gr* Staten-generasil Aan de tweede kamer is toegezonden een wetsont-' werp tot bekrachtiging van verkoop van grond aan de gemeente Zwolle van den toegangsweg naar het station van den staatsspoorweg aldaar, alsmede een tot ontei gening van perceelen ten behoeve van de gedeeltelijke verbreeding en verlegging van den weg van Yaals naar de Belgische grenzen in de richting van Gemraenich. öiutfnlfivsö. Algemeen overzicht. Heden is het dc laatste dag van het openbaar debat over de op morgen te houden volksstemming in het rijk van keizer Napoleon III. Morgen is het woord aan de stembus. Intnsschen citeeren wij omtrent volksstem mingen nog de zeer juiste woorden van Napoleon III uit eene zijner te Ham samengestelde geschriften„Wan neer de natie in massa op het marktplein komt stemmen en op directe wijze hare stem uitbrengt, dan kan men zeggen dat al het bloed uit het lichaam naar het hoofd vloeit; dan vertoont zich mnlaisecongestie en verward heid. De beiangen zelfs der bevolking zijn dan slecht vertegenwoordigd, want het is niet meer een nadenkend oordeel hetwelk de stemming leidt, maar de hartstocht van het oogenblik, waardoor de keuze beslist wordt." Zoo ooit, dan gelden deze woorden zeker wel ten opzichte der volksstemming op morgen. De indrnk, welken het gisteren medegedeeld rapport van den procureur-generaal Graudperret heeft gemaakt op het Parijsch publiek, is zeer verschillend. Sommige organen wijzen er op hoe, ondanks de verzekering van den minister Ollivier, de openbaarmaking van dit stuk, twee dagen voor de volksstemming, toch bijzonder veel van het karakter eener verkiezingsmanocuvre bezit. Wat nu overigens den inhoud van het rapport betreft, valt niet te ontkennen dat Tart de qrouper les fails mees terlijk door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het keizerlijk hof te Parijs in praetijk is gebracht. Dat het keizerlijk decreet in allen gevalle toch te ver is gegaan, door onder de motieven de overweging op te nemen „dat uit dit rapport het bestaan van een complot resulteert", kan moeilijk betwist worden. Zeker is het bovendien dat het keizerlijk decreet daarmede op het gebied des rechters treedt, waartoe de steller daar van zeer zeker niet bevoegd was. Intusschen is aan allen twijfel omtrent de waarschijnlijkheid van een toe leg tot omverwerping van den bestaanden toestand een einde gemaakt. Terecht zegt echter 1' Indépendance beige dat, zoo het Fransch gouvernement thans ten on rechte verdacht blijkt geweest te zijn van over denkbeel dige complotten te spreken, het slechts de vruchten oogst van hetgeen de Franscho politie in Yroegeren tijd heeft gezaaid. Wat eindelijk de veelbesproken juistheid of onjuist heid der in het rapport gerelateerde feiten betreft, daar omtrent kan eerst iets blijken uit de contradictoire debatten der procedure. Uit Londen wordt aan het Parijsch dagblad le Gaulois geschreven dat door den Franschen ambassadeur bij het Engelsche hof het formeel verzoek tot het Engelsch mi nisterie is gericht om crimineele vervolgingen ia te stel len tegen den heer Gustave Flourens. Het ministerie zou echter vrij droog ten antwoord hebben gegeven „dat men van de zijde van Frankrijk daartoe eerst eenige bewijzen moest leveren." Volgens andere dagbladen zou het keizerlijk gouvernement van de Engelsche regeering de uitlevering van Gustave Flourens hebben geëischt, doch eene weigering hebben ontvangen. Beide be richten behooren echter nader bevestigd te worden, daar men zonder bepaalde bewijzen niet kan onderstellen dat keizer Napoleon, na al de vroegere weigeringen van Engeland ten aanzien van dergelijke verzoeken, zich wederom daaraan zou hebben willen blootstellen. De zitting der Luxemburgsche vertegenwoordiging is op 8 Mei door den luitenant- gouverneur des groother- togs geopend. Veel belangrijks leverde do openingsrede niet op. Zij stelde den toestand van handel en nijver heid in strijd met de dezer dagen daaromtrent mede gedeelde berichten als voldoende voor. Ook de finan- cieele toestand is bevredigend. Wat de financieele ver wikkelingen betreft tusschen het groothertogdom en Nederland, bepaalde de openingsrede zich tot de mede- deeling dat de stukken dienaangaande aan de kamer zullen worden overgelegd. Het Italiaansch huis van afgevaardigden heeft met groote meerderheid de begrooting der ontvangsten aangenomen. Tevens is het rapport ingediend van de commissie voor het leger, waarbij eene bezuiniging van vijf raillioen wordt voorgesteld. The Times bevat een brief van een der thans te Rome aan het concilie deelnemende Fransche bisschoppen omtrent de pressie welke door de ultramontaansche partij op alle andersdenkenden wordt uitgeoefend. Toen de leden van het condilie bijeenkwamen vonden zij een reglement gereed, waarin zij als gekluisterd waren en eene behoorlijk gedisciplineerde meerderheid, welke reeds de noodige instructiën had ontvangen. Ook de benoeming van com missiën was vooraf geregeld. Er bleef dan ook niets over dan het vrije woord. Doch ook hierin werd men bedrogen, terwijl ten slotte iedere vrije uiting door de meest tumultueuse scenes werd gesmoord. Overigens staat de kleine minderheid steeds ten doel aandebeleedigingen van Civilta, Univers, Monde, Union, Osservatore en Correspondance de Rome. De conclusie van dit alles is, zegt de schrijver, dat wij gelijk een kardinaal zich uitdrukte naar den afgrond gaan. De geheelc brief is overigens niets anders dan de beves tiging van hetgeen reeds door verschillende dagbladen werd medegedeeld. Uit Athene wordt per telegraaf gemeld dat de heer Elliot, Engelsch ambassadeur bij het Turksche hof, op zijn terugreis van Londen naar Constantinopel in de Grieksche hoofdstad is aangekomen. Hij zou belast zijn met een gewichtige zending in verband met den door roovers onlangs bij Marathon gepleegden moord op En gelsche reizigers. •ócctijötnijen. Het Nederlandsche barkschip vier Gezusters, gezagv. K. Otto, is gisteren uit de haven van Vlissingen naar de reede vertrokken. Het schip is geladen met steenko len en bestemd naar Indië. C)anüelsl>crict)tcu. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 7 Mei 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld ♦dito dito dito *dito dito dito ♦Aand. Handelmaatschappij 4J dito exploitatie Ned. staatssp. 21 pet. 55! 3 66H 4 861 79| België. ♦Certificaten bij Rothschild 2J pet. - Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 *dito f1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4\ ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 ♦dito 1869 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4J dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Schatkistobligatiën4 ♦Obligatiën5 ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison e. s. 5 ♦Obligatiën2| thans 3 ♦dito 18673 ♦dito Binnenlandsche3 ♦dito 1856—1863 3 ♦dito 1867B dito (binnenl.)5 dito (blauwe)5 dito 1868 7 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. lc sec. 7 dito dito dito 2C sec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 1863 4i ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada, dito afgestempeld6 Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam, 6 Mei. Metall. 19.87ADito zilver f 24.07!; Dito Eng. per fll.771: Eng. Russen per f ll.77.j-; Eng. Portugal per fFransche 56; Belg. /56; Pruis, 34!; Hamb. Russen /27£; Russen inZ.R./28r1r; Pools, in Fl./"Spaans:/Amerik. Dollars /2.40,*dito papier fSpaans.-Frans./ Polen. Pruisen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Griekenl. Egypte. Amerika. 67 76! 901' 90A 214 814 W «A ïS? 84 8344 65Ï 65tV 554 514 284 29 244 324 32A 46A 774 914 944V 94 624 674 664 68 884 254 riiwrtentiim. Bevallen van een Meisje C. C. KIRRWALDVER. HAGEN. Middelburg, 7 Mei 1870. Heden overleed plotseling onze zeer geliefde Vader en Behuwdvader JANNIS DUBOIS, oud-Burgemeester, lid van den Raad dezer gemeente en dijkgraaf van den Adornispolder, in den gezegenden ouderdom van ruim 87 jaren, nalatende honderd negen en twintig kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Nieuwvliet, Uit aller naam, den 6 Mei 1870. JOZIAS DUBOIS. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Zoon ARN0UT, in den jeugdigen leeftijd van bijna 19 jaren. Middelburg, F. J. VAN R1EL. 6 Mei 1870. J. C. VAN RIEL, Rouffaeii. Algemeene kennisgeving zoo wel binnen als buiten de Stad. De Heer en Mevrouw VAN BURG—DE VRIES, be. tuigen hunnen harte lijken dank ook namens wederzijd- sche betrekkingen, voor de vele blijken van belangstel ling bij hun Huwelijk ondervonden. Aan de Leden der Hervormde gemeente te Veerc, wordt bij deze kennis gegeven, dat op Woensdag- «len 11 dezer, des avonds van 7 tot 9 uren, in het lokaal, waarin een Zendeling van de con- fessioneele Vereeniging te Utrecht Bijbellezingen houdt, gelegenheid zal worden gegeven tot het teekenen van een adres, ter zake van te voorziene GEDURIGE AFWEZIGHEID uit de gemeente van den predikant RIENSTRA, tengevolge van het vertrek van zijn gezin metterwoon naar Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3