MIDDELBURGSCHE COURANT. i\° 109. Maandag 1870. 9 Mei. Bijd^e courant behoorl een bijvoegsel, bevallende De lyat der 55 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland. SCHUTTERIJ. De Burgemeester en Wethouders van Vlisslngen Gezien de wet op de Schutterijen van den li April 1827, en speciaal gelet op de artikelen die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden Maken bekend: Dat de registers tot inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 183G tot 1845 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle man nelijke ingezetenen, die tot laatstgemeld jaar behooren, alsmede van hen, die, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert delaatstvorige inschrijving,hunne woonplaats al hier hebben gevestigd, waaronder ook begrepen zijn de militairen, die na dien tijd gepasporteerd, en de vreem delingen die sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd, voor zooverre deze laatsten hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uit drukkelijke verklaring, hetzij door werkelijke overbren ging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmid delen van hun bestaan naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf'of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voor nemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onder scheid daarin begrepen zijn, al ware het ook, dat zij mochten vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren,en dientengevolge ook zij niet die hun ontslag uit den Schutterlij ken dienst reeds hebben hekomen; zullende derhalve al de bovengemelden, die daartoe bij deze worden opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer Gemeente, tusscben den 15 Mei c-n 1 Juni dezes jaars, teneinde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijn ouderdom behoort, welke registers op laatstgemelden dag finaal worden gesloten. Dat de studenten, gecmploieerden in huizen vau ne gotie, klerken van notarissen, advocaten enz., bedienden enwerkboden moeten worden ingeschreven in degemeen- te waar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoe fenen of dienstbaar zijnde ambtenaren en geëmploieer- den bij het Gewestelijk Bestuur en alle andere, al wonen zij ook elders, in de plaats waar zij hunne ambtsbetrek kingen moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeenten hunner vorige woon plaats; de buitenlands-zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten waar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel, personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van huune namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken stand); sedert wannetr zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonenen eindelijk van de reden, die zij zouden vermeenen, dat hen van den Schutterlijken dienst zouden vrijstelien, of daartoe onbevoegd maken; naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel er van waarop zij zich beroepen. Wordende vooris een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte akte te voorzien, en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen, om zich van zijne verplichting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet, en art. 6 van 7s. M*. besluit van 21 Maart 1828, al degenen, die zich vóór het sluiten der registèrs op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat zij, dientengevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de ver zuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2cn Mei 1870. De Burgemeester en Wethouders voorn. WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Veere zullen op Vrijdag 20 Mei 18tO, des morgens te ÏO uren, in liet openbaar trachten AAN TE BESTEDEN Het doen van eenige heistellingen en vernieuwingen aan de ondeiwijzeis- woning aldaar, BESTEK en VOORWAARDEN liggen ter lezing op het Bureau van den Gemeente-Bouwmeester en Opzich ter, bij wien nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. De aanwijs zal plaats hebben in loco op Woensdag 18 Mei a. des morgens te ÏO uren; terwijl de inschrij vingsbiljetten des morgens voor 12 uur, den dag dei- besteding voorafgaande, franco ter Secretarie van Veere bezorgd moeten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, SNIJDER. De Secretaris, J. P. VAN DEN HEUVEL. MIDDELBAAR «NDERWIJ§ BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bekend, dat de LESSEN aan de noogere Burger school en Burger-avondschool voor het leerjaar 1870— 1871 zullen aanvangen op Maandag-12 September lSïO, en dat het toelatings-examen vau allen, die bij •de' commissie van toezigt voor dien cursus als leerlingen zijn ingeschreven, op gemelden dag zal gehouden worden. Goes, den 16 April 1870. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMA N. De KERMIS teOud-Vossemcer, provincie Zee land, zal voortaan plaats hebben jaarlijks op den tweeden Donderdag in de maand Juni en volgende dagen van die week, en alzoo in dit jaar op den 9, 10 en 11 Juni aanstaande. Burgemeester en Wethouders, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. De Secretaris, A. DE GRAAFF Gzn. öKmmtlcmö Middelburg 7 Mei. De gemeenteraad alhier zal op Maandag a., des namid dags te 2 uren, eene openbare zitting houden ter behan deling der volgende zakenbenoeming van een tijde- lijken wethouder en een ambtenaar van den burgerlijken stand; adres L. Vogel, om eene grafruimte op de ge meente-begraafplaats; idem W. Antheunissen, om grond in buur voor een tolhuis op den straatweg naar 'tSloe; aanbesteding van eene nieuwe Langevijle-buitenbrug, gehouden 29 April II. De heer J. J. P. Hector is erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde staten van Amerika te Vlissingen, en zulks onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Staats-couranl Bij de eergisteren te Sluis gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Benier, zijn 65 biljetten ingediend, waarvan 3 oningevuld. De uitslag der stemming is dat eene herstemming moet plaats heb ben tusscben de heeren J. Lansen Croin, die 29, en L. A. Groin, die 18 stemmen verkreeg. Voorts waren uitgebracht op de heeren A. de Priester 7, P. A. Pieterso 4, J. C. Tak 2 stemmen en op J. B. Buise en D. de Smit elk l.stem. Bij beschikking van den 5C" dezer, afdeeling Telegra fie, heeft de minister van financiën als leerlingen voor de telegrafie toegelaten; IT. C. T. van de Wall, te Rot terdam, en A. A. Welters, te Delft. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein H. Beijerman, van het regiment veld-artillerie, toege voegd aan 'skonings tweeden zoon prins Alexander der der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 3c klasse (officier) der orde van Niscban Iftihar, hem door Zijne Hoogheid den Bey van Tunis geschonken. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den baron von Henikstein als Nederlandsch consul- generaal te Weencn, onder dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen, en te zijner vervanging, tot consulgeneraal benoemd Fr. Rosenberg. Onderwijs. De Economist voor April bevat een overzicht van het middelbaar onderwijs bij het einde van 1869 van d<\ Steijn Parvé, waaruit wij eenige bijzonderheden overnemen, voor zoover betreft dat onderwijs in de provincie Zeeland. Er bestaan in die provincie drie hoogere burgerscholen, een van het rijk te Middelburg en twee gemeentelijke te Zierikzee en te Goes. Het aantal leerlingen bedraagt: Leerling» voor enkele Tc jc kl. 2e kl. 3C kl. 4R k). k), Totaal, lessen, zamen. Middelburg 19 22 10 9 5 65 15 80 Zierikzee 31 9 6 2 48 11 59 Goes 22 11 8 1 3 45 2 47 Tezamen in Zeeland 72 42 24 12 8 158 28 186 Te Zierikzee is de 1« klasse tijdelijk gesplitst in twee afdeelingen, waarvan de laagste 10, de hoogste 21 leer lingen telt. Te Goes is de eerste gesplitst in twee afdee lingen, ieder van 11 leerlingen en te Middelburg de tweede in twee gelijke afdeelingen. In het geheel hebben aan de genoemde scholen deel genomen sedert de oprichting in 1864 te Middelburg 505, in 1865 te Goes 231, en in 1869 te Zierikzee 59 leerlin gen. De verbonding tot de bevolking is voor Zeeland: van de 1000 zielen zijn leerlingen op de hoogere burgerscho len 10,5. De verhouding is het ongunstigst in Drenthe 4,5 van de 1000; het gunstigst in Groningen 15,2 op de 1000. Van de 65 leerlingen te Middelburg namen 56 deel aan het onderwijs in de gymnastiek, terwijl aan die school, ook oefeningen in het exerceeren worden gehouden. Het aantal leeraren te Middelburg bedraagt 12, waar onder 4 met den graad van doctor, te Zierikzee 11 met 1 gepromoveerde en te Goes 10 waarvan 2 den graad van

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1