president der commissie tot het examineren der zee officieren enz. als voorzitterden kapitein ter zee P. A. van Rees, nonactiefden kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, kammandant van Zr. M*. raderstoomschip de Valk; den kapitein-luitenant ter zee W. F. L. de Vriese, len officier op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; en den luitenant ter zee le klasse van Goens, lid der commissie tot het examineren der zee-officieren enz., als leden. Kerknieuws. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Koude- kerke is tot predikant beroepen de heer G. J. Nomen, predikant bij die gemeente te Dubbeldam. Marine en leger. In het Provinciaal blad van Zeeland n°. 48 is opgeno men een besluit van den commissaris des konings in deze provincie, regelende het onderzoek van de verlof gangers der nationale militie te Tand, die zich in Zeeland bevinden, onverschillig uit welke provincie zij afkomstig zijn. Dit onderzoek zal in de maand Juni a. worden gehouden en betreffen hen die behooren tot de vier oudste lichtingen, zijnde die van 1866,1867,1868 en 1869 voor zoover zij vóór den lfin April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Het zal plaats hebben in de volgende gemeenten op de daarbij vermelde dagen en voormiddag-uren Middelburg: Woensdag 1 Juni, 10 uur, voor Arne- muiden, Middelburg en Nieuw- en St. .Joosland. Ylissingen: Vrijdag 3 Juni, 10 uur, voor Bigge- kerke, Koudekerke, Meliskerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem. Ylissingen, Westkapelle en Zoutelande. Veere: Zaterdag 4 Juni, 10 uur, voor Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, St.-Lau- rens, Veere en Vrouwepolder. Gort gene: Woensdag 8 Juni, 11 uur, voor Colijns- plaat, Cats, Gortgene en Wissenkerke. Zierikzee: Vrijdag 10 Juni, 10 nur, voor Bruinisse, Dreischor, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk en Zierikzee. Brouwershaven: Zaterdag 11 Juni, 10 uur, voor Brouwershaven, Burgh, Duivendijke, Eikerzee, Ellemoet, Haamstede, Kerkwerve, Noordgouwe, Noordwelle, Re- nesse, Serooskerke, en Zonnemaire. Tholen: Maandag 13 Juni, 10 uur, voor Oud-Vosse- meer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maar tensdijk, Sr. Philipsland, Stavenisse en Tholen. Goes: Woensdag 15 Juni, 10 uur, voor Baarland, Borsselen, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's Gravenpol der, 's Heer-Abtskerke, 's Heer-Arendskerke, 's Heeren- hoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kloe- tinge, Nisse, Oudelande, Ovezande en Wolfaartsdijk. Kapelle: Donderdag 16 Juni, 10 uur. voor Fort Bath, Kapelle, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland, Schore, Waarde, Wemeldinge en Yerseke. Hulst: Zaterdag 18 Juni, 10 uur, voor Boschkapelle, Clinge, Grauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteén en Stoppeldijk. Axel: Maandag 20 Juni, 10 uur, voor Axel, noek, Koewacht, Neuzen, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. IJ z e n d ij k eWoensdag 22 Juni, 10 uur, voor Bres- kens, Biervliet, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet,Schoon- dijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Sluis: Vrijdag 24 Juni, 10 uur, voor Aardenburg, Eede, Ileille, Oostburg, Retrancheraent, St. Anna ter Muiden, St. Kruis, Sluis en Zuidzande. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft E. Demarteau, drukker en uitgever van het weekblad de Nieuwsbode van Sittard, sch uldig verklaard aan be- leediging, hoon en laster, ten nadeele van den heer Petrus Regout aldaar, en hem veroordeeld 1<>. tot eene geldboete van ƒ22.50, bij wanbetaling te vervangen door eene cellulaire gevangenisstraf van éen dag; 2°. twee geldboeten ieder van ƒ200, te vervangen door eene ge vangenisstraf van éen maand elk; 3°. eene cellulaire ge vangenisstraf van éene maand en eene geldboete van f 254». in de kosten van het geding. Gemengde berichten. De vereeniging de Kieswet te Amsterdam heeft besloten zich bij de aldaar gevestigde vereeniging Bur- gerpligt te voegen. In den gemeenteraad van Rotterdam is omtrent de kermis voorgesteld, die te houden van den derden Maandag in de maand Juni tot den Woensdag der daar opvolgende week. In de memorie van toelichting zegt de commissie o. a. „Onder aanvulling en wijziging der tegenwoordige bepalingen om het ongerief en de misbruiken zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft men het wenschelijk ge acht in de verordening zelf op ondubbelzinnige wijze te doen uitkomen, dat in het vervolg niet ieder jaar op het houden der kermis zal kunnen gerekend worden, zonder nogtans te bepalen, dat daartoe telkens een bepaald raadbesluit noodig zou zijn, om een debat over dit reeds zooveel besproken onderwerp niet telkens weder aan de orde te brengen. Deze algemeene strekking der voorge stelde wijzigingen vooropstellende, vermeent men dat de meeste daarvan duidelijk genoeg zijn om geen bijzondere toelichting te vereischen. Alleen wat betreft den tijd en de plaats der kermis diene tot opheldering, dat men die, voor zooveel de kermissen op andere plaatsen zulks toe lieten, vervroegd heeft, in het belang der openbare ge zondheid, met het oog op de zomerhitte en opdat niet de meerder verdiende penningen door den handwerks man gedurende het gunstige jaargetijde, tegen den win ter weder geheel verteerd zouden worden terwijl ein delijk een overbrenging van het kermisgewoel zooveel mogelijk buiten de bebouwde kom der gemeente voor durend wenschelijker wordt, wegens het steeds toene- ment verkeer binnen de stad, om het ongerief daaruit voor vele ingezetenen onstaande, zooveel mogelijk te ver minderen, en ook als gezondheids-maatregel zeker gebil lijkt zal worden." In den nacht van 24 op 25 April 11. had te Stads kanaal, gemeente Wildervank, een brand plaats, waar door de woning van zekere Febbe Stijntjes werd in de asch gelegd. Men wist zelfs geen gissingen tc maken aangaande de oorzaak waardoor de brand kon zijn ont- staau. Thans is een ruim zestienjarige knaap tot beken tenis gekomen, dat de brand door hem werd gesticht. Hij had het doel de woning van zijn oom in brand te steken, uit wraak dat deze hem, na den dood zijner moe der, niet ten zijnent heeft willen opnemen. Het was hem echter niet mogelijk het dak dier woning te bereiken. Vandaar dat hij, teneiöde toch zijn doel te treffen, om die van zijn oom in de asch te leggen, den brandstichtte inde woning van genoemden Stijntjes, in de nabijheid staande, in de overtuiging dat de vlam wel verder dan die behuizing zou overslaan. De brutale knaap is in arrest gebracht. Het academiefeest te Leiden is, zooals men weet, op Dinsdag 7 Juni, daags na den tweeden pinksterdag, vastgesteld. De directie van de Hollandsehe spoorweg maatschappij heeft dezer dagen aan de maskerade-com missie in overweging gegeven het feest op een anderen dag te bepalen. In spijt der aangevoerde motieven, dat het moeilijk was den dienst op dien dag, na twee zulke drukke dagen, goed te regelen en dat uit de vermoeid heid der conducteurs en verdere beambten wellicht gevaren voor de veiligheid zouden kunnen ontstaan heeft de commissie echter besloten het feest op den bepaalden tijd te doen plaats hebben. DeFransche minister van justitie Olivier,heeft aan de parketten last gegeven om verschillende dagbladen,welke aan het bestaan eener samenzwering nog niet geloo venen daarbij verklaren te denken aan eene politic-uitvinding, gerechtelijk te vervolgen. Het zal merkwaardig zijn te vernemen hoe men deze ongeloovigheid als misdrijf zal qualificeeren. Dezer dagen is uitspraak gedaan in e en vrij cu- rieuse weddenschap, waaraan door de daarbij betrokken personen een eenigermate internatinonaal karakter ge hecht werd. Het betrof de vraag wie van twee bloem- kweeksters, de vrouw van den blocmkweeker van Dries- sche, te Gent, en mistress Howardt, te Londen, den schoonstee ruiker kon vervaardigen. Men had de zaak niet lichtvaardig opgevat, hetgeen ook blijkt uit de jury welke voor deze gelegenheid samengesteld was en waar onder men verscheidene autoriteiten op botanisch gebied telde, als: de directeur van den kruidtuin te Londen, de secretaris van de London-club voor kruid kunde, alsmede vele met roem bekende bloemisten. De jury heeft de inzendingen nauwkeurig onderzocht, ge wogen en gemeten, en ten slotte beslist ten gunste van de Gentsche bloerakweekster, die een schoonen ruiker van 36 soorten orchideeën vervaardigd had. Het bedrag van deze voorzeker zeldzame weddenschap was 40 pond sterling, benevens een groot banket. De lessen van den Parijschen hoogleeraar Tardieu hebben, na gedurende een maand geschorst te zijn, dezer dager wederom een aanvang genomen. Tegen het ope ningsuur was de Place de l'Ecole de Médecine met stu denten gevuld, doch het hek rond het gebouw was ge- gesloten. Alleen de studenten van het vierde studiejaar, voorzien van speciale kaarten, mochten ten getale van ongeveer driehonderd binnentreden. Voordat de heer de Tardieu het spreekgestoelte zou betreden, ver maande een zijner collega's de leerlingen tot kalmte. Dit belette echter niet dat bij het binnentreden van den hoogleeraar zich eenig gefluit liet hooren, hetgeen ech ter door de toejuichingen overstemd werd. Minder ge lukkig was de heer Tardieu bij het verlaten van het ge bouw. De vijandelijk-gezinden en de vrienden hadden zich in twee rijen verdeeld, zoodat gefluit, toejuichingen en uitjouwingen zich dooreen mengden. Met moeite kon de politie door de dichtopeengehoopte menigte voor het rijtuig van den hoogleeraar een weg banen. Het is niet onaardig eens na te gaan welke zorg het bestuur over zulk een groote stad als Parijs al met zich brengt, en hoe vele maatregelen genomen moeten worden tot bescherming der inwoners, zij het al niet tegen aan vallen van buiten, dan toch tegen die welke uit eigen boezem voortspruiten. Een der gewichtigste is voorzeker de controle op de levensmiddelen. In zulk een enorme stad, waar iederen dag voedsel voor bijna twee millioen personen geleverd moet worden, heeft de exploitatie van de menschelijke behoefte aan voedsel zulk een vrij spel, dat er, als niemand er over waakt, weldra een algemeene bedriegerij zou heerschen. Alles toch wat gedronken, alles wat gegeten wordt, heeft de vervalschers aangelokt. Vergenoegde men zich nu nog maar met onschadelijke bedriegerijen; bleef het nog maar bij het vervaardigen van koffie uit cichorei, fijn gestoten kastanjen, gedroogde eikels, verkalkte aardap pelen, beetwortels, karoten enz., maar er zijn er die voor de koffie fijn gestampte tichelsteenen gebruiken, om van andere schadelijke grondstoffen nog te zwijgen. De olie is het voorwerp van acht en dertig geheel verschillende vervalschingen. Slechts een tiende gedeelte van de olie die in Parijs wordt verbruikt, bestaat uit echte olijven- olie. De zoogenaamde truffels, die op zoovele diners voorkomen, bestaan vaak voor een deel uit aardappelen, champignon, zelfs kurk. Dat men in de restaurants van den laagsten rang in plaats van ossenvlcesch, paarden, katten, ja ratten voordient, behoeft geen betoog. Deze inrichtingen nu maken echter juist een voorwerp uit van de grootste zorg, teneinde te waken tegen de schadelijk ste der bedriegerijen: om ongezond, vaak doodelijk voedsel aan den man te brengen. Voor het geslacht bestaan daarom zestig inspecteurs, die onophoudelijk werkzaam zijn. Voorts bestaan wijn proevers, die de dranken moeten proeven welke men in de drie duizend herbergjes van Parijs voordient.. Voor de eieren is in de Halles een dienst van zeventig geëm- ploieerden ingericht, wier eenige bezigheid is ieder ei tegen het licht van een waskaars te doorzien, teneinde te onderzoeken of het nog niet in een staat van ontbin ding verkeert die het voor het gebruik ongeschikt maakt. Dan bestaat nog een ander korps aan welks leden men den naam van „speurhonden" zou kunnen geven. Zij toch moeten op de reuk af alle voedingsmiddelen,die van het begin tot het einde van liet jaar ten verkoop aange boden worden, controlceren. Zij hebben een zware taak te vervullen, want met hun dertigen moeten zij over ge heel Parijs het oog houden. Ieder van hen bezoekt in de twaalf maanden van het jaar vijf en twintig honderd eta blissementen van allerlei aard, en bovendien moet iedei nog tijd vinden tot het opmaken van twintig processen verbaal in de week. Het is dus licht te begrijpen dat de winkeliers met den grootstmogelijken vrees voor hen be zield zijn. Een ander deel van hunne taak beschermt nog direc ter het leven van de Parijzenaars. Het bestaat in de controle van den toestand van het keukengereedschap in de vijf duizend acht honderd restaurants, tables d'höte, gaarkeukens en andere inrichtingen van dien aard. Zonder dit nauwkeurig onderzoek zouden jaarlijks hon derden van menschen aan het kopergroen bezwijken! De vindingrijkheid der Parijsche dieven en oplichters heeft zich ook deze instelling van keurmeesters ten nutte gemaakt, om daarop ten hunnen bate een parodie te leveren. Nog onlangs gebeurde het dat een dier lieden zich naar den winkel eener pastijbakster begaf, zich uit gevende voor een keurmeester wien men bericht had dat de vrouw bedorven waren verkocht. Hij proefde van de koeken, deed zich likeuren voordienen, kortom gebruikte een smakelijk dejeuner, en liet zich ten overvloede door de bedrogene vrouw twintig franks geven onder belofte van een gunstig rapport in te leveren. Zulke praktijken kunnen echter natuurlijk slechts zeer enkele malen uit gevoerd worden. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden is te 'sHage ten behoeve der staatsspoorwegen aanbesteed: het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw eener draaibrug over het boven- sluishoofd der binnenkeer- en schutsluis te Ylissingen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2