UuttmlaniX hunne bajonetten openbraken, alle papieren en waarden redden. Inmiddels werkten de spuiten op dat gedeelte uitmuntend, zelfs zóo dat de gendarmes in de bureaus tot hunne knieën in het water stonden. Dank zij dien overvloed van water, konden de brouwerijen van de heeren Janssens en Meeus, die langen tijd door de vlam men bedreigd werden, behouden worden. De schade voor de omliggende huizen is groot, daar allen onder water gezet zijn. Ken enorme hoeveelheid graan, die in,ver- schillende magazijnen voorhanden was, is beschadigd. Tegen 6 uren in den morgen stortte alles in, en ver toonde de plaats slechts een ontzaglijken hoop steenen, ijzer en nog brandend hout. Op dit oogenblik zegt de Précurseur d' An vers is het vuur geheel geconcen treerd, doch alle spuiten werken nog. Nu en dan slaan de vlammen nog uit. De kelders, waarin zich omstreeks 2000 vaten sterke dranken bevonden, zijn nog niet aan getast; men hoopt ze te behouden. De distilleerderij met bijbehoorende gebouwen en goederen, was voor eene som van 666,500 franken verzekerd. Een zoo aloud als eigenaardig g ebruik, dat alleen in Vlaanderen en Zeeland tehuis behoort, zegt de Gazette van Eecloo is het houden van Meikoopdagen. De stedeling moge ons uitnoodigen tot zijne zotte mas kerades en verstikkende bals, wij geven de voorkeur aan ons landfeest, en dat ia de meikoopdag: 't is eene jaarmarkt en eene kennis tevens. De aanleiding tot zulk feest? Op eene of andere vau die groote hoeven, welke men enkellijk in deze polder- streken aantreft, wordt, in het begin van bloeimaand, alles in het openbaar -opgeveildhet vee, de paarden, het getuig. Ziedaar den eigenlijken meikoopdag. Van wijds en zijds komt men op. De gezette landbouwer is er uit berekening, ook wel uit een nieuwsgierig belang, aanwezig. Hier toch wordt wel alles te pronk gesteld waaraan hij den grootsten prijs hecht. Dat is de ernstige zijde van den meikoopdag.* Maar !t is in de meide zonnige hemel, de bloemen en het groen, de vernieuwing der natuur en de opge wekte levenslust, de uitspanning en de duizende aan trekkelijkheden, welke de meikoopdag oplevert met zijne kramen en zijne tenten, met zijn muziek en zang, dat alles lokt de landjeugd uiten dikwerf schaart men zich in bonte reien tea dans, hetgeen de algcmeene vreugde ten top doet stijgen. Ziedaar des meikoopdags lachende zijde. Dan, wij laten alle verdere beschrijving daar. Wie een meikoop dag wil afgeschetst zien, beschouwe eenig vlaamsch ker mistafereel van Teniers: dat is de voorstelling van znlk feest. Of liever, wie een meikoopdag nader wil kennen bezoeke een van de meikoopdagen welke deze maand in Zeeuwsch- en Belgisch-Vlaarideren zullen gehouden worden. Zij maken thans reeds in die streken het onder werp van alle gesprekken uit, en met levendige belang stelling worden de hoedanigheden van de te veilen goe deren onderling besproken. In het Handelsblad van heden leest men„Druk fouten blijven steeds groote ergernissen. In ons verslag over „Israël in Egypte" leest men, ongeveer aan het slot „Een man heeft den ganschen last", enz,, „niet eene kracht eenen Stein waardig." De scherpzinnige lezer zal wel begrijpen, dat hier voor Stein gelezen moet worden reus." Het komt ons voor dat het Handels blad nog al veel scherpzinnigheid bij zijne lezers onderstelt. De beer Magnin, afgevaardigde voor het Fransch de partement Cöte-d'Or, heeft aan den generaal-kommandant der subdivisie te Dijou een brief gericht, waarin hij zijn vertrouwen uitdrukt dat het wel de bedoeling van de mili taire autoriteit zal zijn om de vrijheid van stemmen dei- onder hare hevelen staande militairen te eerbiedigen, en hen zonder moreelen of raaterieelen dwang tusschen het „ja" en het „neen" te hiten kiezen. In dat geval verzoekt hij, namens de „anti plebiscitaire commissie" van Cóte d'Or, den kommandant: het middel aan te geven „oin aan iederen officier, onderofficier en soldaat in het garnizoen der subdivisie, op een zekere wijze een biljet met „neen1' te doen toekomen, daar hij niet durfthopen dat de regee. ring zich met de verspreiding van zoodanige biljetten onder de militairen zal belasten." Zijn verzoek om een spoedig antwoord is in zooverre niet vervuld dat deze brief, reeds acht dagen geleden geschreven, nog onbeantwoord is gebleven. De als verdacht van schuldig aan eene samenzwe ring tegen het leven van keizer Napoleon gearresteerde Boaury is een nabestaande van een der ministers, en wel van den heer Maurice Richard. De organen der onverzoenlijken zullen thans natuurlijk spreken van „een afspraak", om alzoo aan het volksbesluit wat meer stemmen ten deel te doen vallen. Wij meldden onlangs het bezoek van den koning van Pruisen aan eene naaldfabriek, bij welke gelegenheid verscheidene blijken gegeven werden van de fijnheid dei bewerkingen aldaar. Men meldt thans dat de Engelsche koningin een naald bezit wier fijnheid en kunstigheid alle denkbeeld overtreft. Zij stelt de koiom van Traja nus in miniatuur voor, tooneelen uit het leven der konin gin zijn in relief daarop afgebeeld, maar zoo fijn, dat een miscroscoop noodig is om het te zien. Het o]imerkelijkste is echter dat de naald tevens naaldenkoker is. Men kan haar namelijk openen en vindt dan daarin een aantal andere naalden, eveneens met tooneelen in relief versierd. Een van de hogen, waarop de Londensche stads spoorweg van Westminster naarBlackfriarsbridge wordt aangelegd, is jl. Vrijdag ingestort. Bij dat ongeval verloren twee personen het leven en werden onder scheidene andere gekwetst. Het was een betrekkelijk geluk dat het onheil 'smorgens vroeg plaats had, daar eenige uren later al het werkvolk, ten getale van 70 a 100, dat gewoonlijk aan dat gedeelde van den weg werkte, onder de puinhoopen zou zijn omgekomen. TiiermoineterslainL 4 Mei. 'sav. 11 u. 44 gr. 5 'smorg. 7 u. 44gr. 'smidi. 1 u. 50 gr. 'sav. 11 u. 47gr Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsont werp tot herziening der wetten op de brievenposterij, hebben 44 leden aan het afdeelingsonderzoek deelgeno men, waarvan de meesten de invoering van uniformport toejuichten. Slechts enkelen opperden twijfel of de toestand der schatkist dit geldelijk offer wel gedoogde en of de gelden niet nuttiger besteed zouden zijn aan eene verbetering der bestelling ten plattenlande. Ver scheidene leden betreurden bet echter dat aan de invoe ring van uniformport andere minder aannemelijke bepalingen waren vastgeknoopt. Volgens sommigen zou door het verleenen vau subsidie aan de stoompaketvaart op Noord-Amerika voor het briesreuvervoer daarvan een nuttig gebruik kunnen gemaakt worden. In enkele afdeelingen werd leedwezen betuigd dat de regecring bij~ deze gelegenheid het stilzwijgen had bewaard over de verbreiding van spaarbanken aan de postkantoren. Andere leden waren echter tegen het oprichten yan staatswege van spaarbanken. Tegen den vorm der wet had men bedenking; men had de voorkeur aan een geheel nieuwe wet gegeven; nu zou men drie verschil lende wetten moeten raadplegen. Het stelsel van gedwongen frankeering door bedrei ging van dubbel port vond bij vele leden warmen bijval. Vele andere leden hadden tegen de voorgestelde wijze bezwaarhet frankeeren is nog geen volksgebruik hier te lande, terwijl sommigen in het niet-frankeeren nog een waarborg zien voor de nalatige bezorging; het eischen van dubbel port achtte men in ieder geval veel te streng, in welke meening ook voorstanders van ge dwongen frankeering deelden. Zeer werd geklaagd over den last dien de postadministratie uitgevers van dagbla den aandoet door te vorderen dat op de omslagen post zegels geplakt worden. Men wenschte dat van staatswege strooken met postzegels verkrijgbaar werden gesteld. Vele leden keurden de poging tot verhooging van het dagbladenport zeer af. Men achtte het niet billijk groote en kleine dagbladen op éene lijn te stellen. Er zijn dag bladen van klein formaat, gelijk de Middelburgsehe courant, die met moeite de mededinging met groote volhouden, en waarvan het exemplaar nog ver beneden de 20 grammen weegt. Sommigen gaven de voorkeur aan een dagbladenport naar de oppervlakte. Nagenoeg algemeen kwam men er tegen op dat het minimum van het port voor gedrukte stukken van 1 op 2 cent werd verhoogd; ook keurde mea algemeen bet tariet voor postwissels afdit was te zwaar voor kleine sommen. Omtrent de nieuwe bepaling, volgens welke de postadministratie zich ook met het incasseeren van gel den zou belasten, heerschte verschil van gevoelen. Som migen wilden dezen maatregel alleen toegepast zien voor kleine gemeenten. Door de commissie van rapporteurs is de aandacht gevestigd op de wijzigingen die thans in de Belgische postwet worden gebracht. Het wetsontwerp houdendende bepalingen omtrent den accijns op den wijn, heeft blijkens het voorloopig verslag, behoudens bedenkingen van zeer ondergeschik ten aard, veel bijval gevonden. Het stelsel van verleng baar krediet biedt vele voordeelen aan boven bet stelsel van particulier entrepot. In het oog van verscheidene leden was het bedenkelijk de bessenwijn te belasten evenals de buitenlandsche druivenwijn. Hierdoor zou het vervaardigen in sommige streken van ons land van dat inlandsch fabrikaat voor den handel onmogelijk worden. Algemeen overzicht. De Parijscbe regeeringsorganen zijn in de hoogste mate verbolgen overdeongeloovigheid van verschillende dagbladen omtrent de samenzwerings-ontdekkingen der prefectuur te Parijs. Het bericht wordt dan ook beves tigd dat het gouvernement zoo spoedig mogelijk een uitvoerig rappport met de noodige bewijsstukken zal publiek maken omtrent de ontdekking der samenzwering of liever der samenzweringen. Men sprak toch tot dus verre van vijf complotten. In de eerste plaats is er nog altijd een Februari-complot, waarvan de schuldigen, ten getale van niet minder dan zestig, nu reeds drie maan den in preventieve hechtenis zijn, zonder dat uit de in structie vau den rechter van instructie Beruier nog veel bezwaren ten hunnen laste schijnen geresulteerd te wezen. Voorts bestaat er, volgens de prefectuur van politie, eene samenzwering, waarvan de inbeslagneming van bommen en ontplofbare preparaten het blijk zou wezen. Een derde complot wordt gezocht in den aanslag van den twee en twintigiarigen Beaury; een vierde point noir op het gebied der samenzweringen is de arrestatie van verschil lende bestuursleden, der Fransche afdeeling van de Internationale arbeidervereeniging, terwijl een vijfde complot gezocht werd in de arrestatie van den Eugelsch- man bij de wedrennen van Longehamps. Wij deelden echter reeds mede dat deze laatste Engelschman, volgens sommige dagbladen, geen samenzweerder maar slechts een krankzinnige zou wezen. Le Pays, het orgaan der ultra-Bonapartisten, bezweert het keizerlijk gouvernement om toch niet langer te wach ten met de openbaarmaking van de bewijsstukken der samenzwering, „opdat men ten minste argumenten kan stellen tegenover den ongeloovigen glimlach, waarmede zoovelen al die samenzweringsberichten bejegenen." De Fransche regeering heeft dezer dagen bevel gege- aan den heer Cernuschi, een zeer gefortuneerd Italiaan, om het Fransch grondgebied te verlaten. Hij bad zich in den Iaatsten tijd doen kennen als een ijverig aanhanger der linkerzijde en daarbij honderd duizend franken gestort in de kas der commissie uit de linkerzijde, benoemd met het oog op de volksstemming. Alvorens Frankrijk te verla ten heeft hij nogmaals hondcid duizend franken aan ge noemde commissie toegezonden. Naar aanleiding der bewering van sommige regeeringsorganen dat de heer Cernuschi is uitgezet „omdat hij, als vreemdeling^ zich mengde in de binnenlandsche politiek van Fran krijk," vraagt le Siècle waarom dan ook de heer Rot schild niet op dezelfde wijze wordt behandeld die, als Oostenrijksch onderdaan, zich insgelijks in de binnen landsche politiek van Frankrijk heeft gemengd en zijne ondersteuning heeft aangeboden aan de commissie uit de r e c h te rz ij d e, benoemd met het oog op de aanstaande volksstemming. L' Avenir national merkt te dezen aan zien op, dat de Fransche regeering waarlijk geen reden heeft om zich te beklagen over de inmenging van den heer Cernuschi in de Fransche politiek, zij die, door hare troepen te Rome te doen blijven, zich nog op veel krach tiger wijze mengt in de aangelegenheden van het vaderland van den heer Cernuschi. Na de gisteren reeds medegedeelde rustverstoringen in de Fransche fabriekstad St. Quentin is de orde ver der gehandhaafd gebleven. Een later telegram meldt dat de vrees voor nieuwe onlusten geheel is geweken. Maandag is te Lyon een exemplaar der proclamatie des keizers aan eiken kiezer tehuis bezorgd. Deze exemplaren, uit Parijs onder kruisband afgezonden, waren op vrij slecht papier gedrukt en zonder eenige randver siering. Het dezer dagen door de Berlijnsche Kreuzzeiting medegedeeld bericht dat koning Lodewijk van Beieren een bezoek zou brengen aan het Pruisische hof, welk bezoek, zooals wij daarbij opmerkten, als eene manifes tatie tegen de meerderheid der Beiersche vertegenwoor diging zou te beschouwen zijn, wordt thans tegengespro ken. Juist de algemeene opvatting van dit bezoek als manifestatie scbijut den koning zijn voornemen te hebben doen opgeven. Uit nadere berichten omtrent >den te Buenos-Ayres gepleegden moord op den Italiaanschen consul Chaperon blijkt, dat aan dezen verweten werd dat hij zich gelden zou hebben toegeëigend, door familiën uit Paraguay gedurende den oorlog met Brazilië bij hem gedeponeerd. Terwijl de heer Chaperon op zekeren avond zich in een der druk bezochte straten van Buenos-Ayres, de Florida- straat, bevond, werd lieui plotseling een dolksteek in het onderlijf toegebracht, welke hem onmiddellijk levenloos deed nederzinken. Aan den in de wond gebleven dolk was een papier gehecht met deze woorden in het Ita - liaansch: „Zoo gaat het allen, die Italië onteeren."

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3