der bemanning van liet op reis van Glasgow naar Am sterdam verongelukt Nederlandsch schoonerscbip St. Pe tersburg, op 28 Maart 1870. belastingen. Benoemd tot hoofdverifieatenr voor den activen dienst der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsente Amsterdam, J. Spée, thans visi teur le klasse van de in- en uitgaande rechten en accijn sen aldaar; te Rotterdam, F. H. Rant, thans visiteur le klasse van de in- en uitgaande rechten en accijnsen aldaar. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van hetwapen, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de lc luitenant H. J. Krantz, van dien staf, werk zaam bij de koninklijke militaire academie; bij het regi ment veld artillerie, tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant jonkheer F. J. A. des Tombe, van het korps; bij het2e regiment vesting-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant M. J. Telchuys, van het korps; bij het 3e regiment ves ting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de lc luitenant W. M. Dinaux, van het korps pon tonniers. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van April 1870 bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager- 82, gewoon en meer uitgebreid- 2 en meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager- 1; gesubsi dieerde bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid- 1 en meer uitgebreid onderwijs l; vacante hulponderwij- zersbetrekkiogen 21. Marine en leger. De minister van marine brengt in de Staats-courant van Zondag 1 en Maandag 2 dezer ter kennis dat in de maand Juni a. een vergelijkend examen zal gehouden worden voor drie plaatsen van adspirant-ingenienrs bij de marine. De nadere voorwaarden zijn in dat zelfde nommer medegedeeld. Koloniën. De berichteu uit Nederlandsch-Indie, per mail via Triest hier aangebracht, loopen tot 22 Maart jl. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van den llcn Maart.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den raadsheer in het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië mr. C. W. IT. van Schelle, aan den adsistent-resident van Siak K. F- ten Siethoff, en aan den tweeden hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Batavia H. Vanger. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de hoofdinspecteur der cultures C. J. Boscheervol, uit 's lauds dienst, met behoud van recht op pensioen, de adsistent-resident van Soemedang J. A. Hoorn. Benoemd: tot adsistent-resideDt van Kendal, de adsistent-resident van Luemadjang G. H. G. Zijll de Jong; tot adsistent-resident van Soemedang, de controleur lc klasse bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura K. F. Boliltot advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-lnüië, mr. T.H. Ger ritsen tot eersten commies bij het college van boedel- meesteren te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld A. F. J. Gatoire; tot commies-boekhouder op het residentiekan. toor te Palembang, de ambtenaar op wachtgeld F. Wet- ters; tot griffier bij den landraad te Macassar, de commies op liet bureau van den adsistent-resident en magistraat aldaar II. A. Claassen tot notaris te Patti, de notaris te Bodjonegoro P. A. Oetgens van Waveren Pancras Clif ford tot tweeden deurwaarder bij den raad van justitie te Batavia, de derde deurwaarder bij dien raad-W. F. Cassa departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den majoor der genie en sapeurs A. J. H. van Kappen, aan den kapitein der in fanterie C. H. C- Dumont, en aan den militairen apothe ker lc klasse A. A. Backer Overbeek. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militai ren dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infante rie L. J. F. E. von Ende. departement van marine. Ontslagen: op verzoek} eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pen sioen, de onderbaas-smid bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija H. A. de Vries. (Javasche courant van den 15,-n Maart.) civiel departement. Benoemd: tot resident van Riouw, de resident der Lampongsche districten D. "W. Schiff; tot lc hulponderwijzer aan de openbare derde agere school te Samarang, de 2- hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Soerakarta J. H. Ro- duner; tot notaris, tevens vendumeester te Bandong J. G. Groenewald, candidaat-notaris te Batavia. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den generaal- majoor N. H. W. S. Whitton en aan den 2cn luitenant kwartiermeester der milit. administr. D. J. Holsheimer. Ontslagen: op verzoek, wegens vertrek, eervol, als lid der directie van het militair weduwen- en weezenfonds in Nederlandsch-Indië, de generaal-majoor N. H. W. S. Whitton, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Benoemd: tot lid der directie van het militair wedu wen- en weezenfonds in Nederlandsch Indië, de inten dant lc klasse van de militaire administratie J. H. Mulder. (Javasche courant van den 18°" Maart.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den ingenieur 2c klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken C. Gast. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, uit zijne betrek king, onder toekenning van wachtgeld, de 3C commies op het residentiekantoor te Riouw A. F. C. Hoff. Benoemd: tot predikant bij de protestantsche ge meente te Palembang, de benoemde predikant bij de protestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië W. P. M. Moulijn; tot predikant bij de protestantsche gemeente te Macassev, de benoemde predikant bij de protestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië S. II. A. Begeman; tot 3in commies op het residentiekantoor te Riouw J. H. de Grave, thansop wachtgeld. departement van oorlog Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie T. M. Verspijck. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. M*. militairen -dienst, de lc luitenant der artillerie op nonaetiviteit G. A. G. M. Calier; bij het regiment Oost-Indische cava lerie, overgeplaatst: bij de escadrons te Salatiga, de ma joor W. M. van Bnnge, van het escadron te Rijswijk. Bevorderd: tot majoor bij het escadron te Rijswijk, de ritmeester op nonactiviteit P. van der Putt. departement van marine. Benoemd: tót hoofdcom mies bij het departement van marine in Nederlandsch- Indië F. G. C. Degent, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot 2« machinist bij den dienst der gou- verueraents-raariue, de op verzoek ontslagen michinist 3e klasse bij de koninklijke Nederlandsche marine A. B ten Bosch. (Javasche courant van den 22en Maart.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den inspecteur voor het boschwezen E. von Roessler; aan den houtves ter 2e klasse bij het boschwezen op Java en Madura W. C. Mauve, en aan den klerk op het residentie-bureau te Riouw P. M. van der Gon Netscher. Ontslagen: eervol, als advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Nederl.-Indië mr. F. Alting Mees. Benoemd: onder nadere goedkeuringdes konings, met ingang van 1 April 1870, tot president der Javasche bank, de directeur dier bank mr. F. Alting Mees; tot raadsheer in het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, de grif fier bij dat hof mr. W. E. van der Houttot adsistent- resident te Siak S. Locker de Bruyne, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot adspirant-ingenieur bij het mijnwezen in Nedeïland-Indië P. J. A. Renaud, zul lende hij voorloopig werkzaam worden gesteld op het bureau der afdeeling mijnwezen te Buitenzorg; tot 2C stadsgeneesheer te Samarang, de civiele geneesheer te Bodjenogorodr. M.Busch Geertsema; bij het departement der burgerlijke openbare werken: tot secretaris, de bureau-chef A. F. von de Wall; tot le commies, de amb tenaar op non-activiteit A. H Clignett jr.; bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werkentot ingenieur 2<= klasse, de ingenieur 3Cklasse H. J. Roeland tot ingenieur 3e klasse, de adspirant-iugenieur J. B. F. L. Molenbroek; tot opzichter le klasse, W. P. Brandes onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot opzichters 2* klasse, do opzichters 3e klasse W. C. Wil- on en H. Begeman; bij de landelijke inkomsten en cul tures, tot controleur 2« klasse, de ambtenaar ter beschik king bij dien tak van dienst B. H. H. Ravenswaaij. Geplaatst: als chef van het kadastraal statistiek bureau in de residentie Japara, de controleur 2C klasse B. H. H. Ravenswaay. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondheid le klasse A. G. von Frijburg, aan den beheerder der stamboeken bij het departement van oorlog in Neder landsch-Indië J. P. Schreuders. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. M*. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luitenant-kolonel der infanterie E. R. Goteling Vinnis- Rechtzaken. In de heden gehouden zitting der civiele kamer van de arrondissements rechtbank alhier werd het woord ver- leendaan den substituut-officier vanjustitie tot het nemen van eene conclusie in de bekende zaak vanW. J. Lamb tegen H. D. L. Ellinckhuijsen, vice-consul van Eugeland te Vlissingen. Gelijk vroeger reeds werd gemeld, heeft de heer Lamb verzocht om den heer Ellinckhuijsen op vraagpunten te mogen doen hooren, waarop deze laatste zijne conclusie tot ontzegging deed voorafgaan door een exceptief middel, namelijk dat W. J. Lamb, als in Enge land failliet verklaard, hier niet in rechten kan optreden zonder bijstand van zijn curator. Omtrent dit punt was het gevoelen van het openbaar ministerie gevraag^. De substituut-officier van justitie meende evenwel zich van het uitbrengen hiervan voorals nog te moeten onthouden, omdat, zij ns inziens, deze excep- tieve verwering niet thans moest worden behandeld, maar aangehouden tot de beslissing der hoofdzaak. De uitspraak der rechtbank werd bepaald op Woensdag 25 Mei a. Z. M. de koning beeft aan H. J. J. Mackaarts, gepen sioneerd maréchaussée, thans gedetineerd te's-Hertogen- bosch, gratie verleend van de doodstraf, waartoe hij we gens moord op den cipier van het huis van arrest te Waalwijk is veroordeeld en die straf veranderd in eene tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. Gemeiigde berichteu. Heden ochtend bevonden de echtelieden Korsman, in de Korte Geere alhier, dat een der ramen hunner tapperij opengeschoven was. Dit wekte bij hen een vermoeden van een gepleegden diefstal op, en weldra bleek dan ook dat uit de lade van de toonbank het daarin aanwezige geld, ten bedrage van f 6 a f 7, ontvreemd was. Eenigen tijd later bemerkte men dat uit de kamer achter den winkel een kistje, waarin zich volgens hunne verklaring eene som van f 263 bevonden had, verdwenen was. Bij voortgezet onderzoek bevond men dat men ook een stuk kaas vermiste, terwijl nog bleek dat de dief of dieven vóór hun vertrek zich de vrijheid veroorloofd hadden zich een glas bier te schenken. Yan een en ander is eene aanklacht bij de justitie ingediend. Uit Zierikzee wordt ons gemeld dat de boot, die de brieven van Stavenisse naar Viane overbracht, gisteren namiddag door eene stoomboot is aangevaren, met het gevolg dat niet alleen de postzak met de brieven verlo ren geraakte, maar ook de schippersknecht, een jonge ling van 20 jaren, is verdronken. Door de administratie der posterijen werd eene premie uitgeloofd aan hem wien het mocht gelukken deu postzak op te visschen. Volgens een later ons toegezonden bericht is de post zak gevondenhij was vastgehecht aan de omgeslagen boot, die tegen den zeedijk aandreef. Te Amsterdam is jl. Zondag het 350 jarig bestaan van het burgerweeshuis plechtig en feestelijk herdacht- De kweekschool voor zeevaart te Groningen is opgeheven. De kanonneerboot zal nu in de stadsgracht worden gebracht en binnen kort worden verkocht, In den nacht van Zondag op Maandag is te Ant werpen de belangrijke stooraclistilleerderij van de hoeren Vandeuberg C°., met magazijnen, bergplaatsen en zolders met enorme hoeveelheden granen, alsmede de bureaux der scheepsmakelaars, een prooi der vlammen geworden. Yan het gansclie vierkant van gebouwen waaruit die inrichting bestaat, zijn slechts enkele muren blijven staan. Omstreeks middernacht want in die fabriek wordt dag en nacht gewerkt werd het eerst brand ontdekt in de afdeeling waar de stoomketels zich bevinden. Da delijk trachtten de werklieden hem te blusschen, doch hunne pogingen waren tevergeefs. Weldra werd het dak aangetast, alsmede het houten gebouw waar de ledige tonnen opgestapeld zijn. Dit veroorzaakte een enorme vlam, op wier schijnsel spoedig een groote menigte inwoners der stad en matrozen te hulp snelden. De pom piers met hunne stoombrandspuit, evenzeer als de spuit van den spoorweg, bediend door het personeel dier inrichting, wendden nu alle pogingen tot blussching aan, doch ondanks den ijver der aanwezigen begonnen de vlammen zich meer en meer aan de andere gebouwen mede te deelen. De zolders vol graan stortten het eers t in en sleepten de daken mede; daarna de machinen-zaal, waarvan het omstorten der muren een drietal personen verwondingen deed bekomen. Inmiddels had het vuur zich medege deeld aan de bureaux waar zich alle papieren der scheeps makelaars, deï distilleerderij en van het consulaat van Griekenland, alsmede papieren van waarde bevonden. Eenige gendarmen hadden zich eeliter in die bureaux gewaagd en konden, doordien zij de lessenaars met

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2