den 4cn September 1860 en den 18™ Mei 1861. De nieuwe verordening zal worden gedrukt. Na herinnering dat bij de vaststelling der gemeente- begrooting voor 1870 de post, betreffende de keibank is aangehouden totdat een nader onderzoek en rapport door de commissie van fabricage zou zijn gedaan en uitgebracht, deelt de voorzitter mede dat hij dezer dagen de heeren Schraver en de Kruyffi heeft uitgenoo- digd, om met den gemeentebouwmeester dat gewenschte nader onderzoek in te stellen. Hieraan is door die heeren voldaan. In bet door hen overgelegd rapport wordt geconstateerd: dat de voorste sloof van de keibank geheel door den paalworm is verwoest, de middelste en de achterste sloof zijn gezakt, en twee leggers, waarop de schepen moeten zitten, gebroken zijn. Een nieuwe keibank zou huns inziens dus bepaald noodig wezen, doch met het oog op den financieelen toestand der gemeenté stellen zij voor, om zich tot het doen van de noodige en door hen nader aangegeven herstellingen te bepalen, waarvan de kosten op f 1200 a 1300 worden geraamd, terwijl op de begrooting f1235 beschikbaar is gesteld. "Wat de beschoeiing achter de keibank betreft, deze is onherstelbaar: bet advies strekt echter om dit jaar dien toestand te laten als bij is, en in bet volgende jaar te trachten daarin te voorzien. De beer de Groof vereenigt zich met het advies der commissie, maar wil de keibank doen verbreeden, als zijnde te smal voor een gewoon schip. De heer Hector meent, dat bij breeder worden der keibank de scheepvaart zal worden bemoeilijkt, daar de doorgang dan te nauw zal worden. Ook de voorzitter heeft tegen verbreeding bezwaar, omdat dan de aanwezige goede planken, welke de com missie adviseert te gebruiken, niet gebezigd zouden kunnen worden en de kosten alsdan zouden verhoogen. De heer de Kruyff bevestigt dit gevoelen, nadat vooraf de heer Kleijnhens had verklaard, dat hij de noodzake lijkheid van verbreeding niet inziet, daar hij verschillende schepen gemakkelijk op de keibank heeft zien werken. Niettegenstaande deze bedenkingen, hield de heer de Groof hot wensclielijke van verbreeding vol. Het advies der commissie werd daarop door den raad aangenomen, met machtiging van burgemeester en wet houders tot het doen opmaken der noodige bestekken. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de heropening niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Zierikzeo. In de zitting van 29 dezer werd o a. medegedeeld een brief van de plaatselijke schoolcommissie, omtrent eene regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, aan de openbare school voor onvcimogen- den (armenschool), aan de openbare school voor minver mogenden (tusschenschool) en aan de openbare avond school voor meisjes, met een concept besluit. Burgemees ter en wethouders stellen voor dit ontwerpbesluit goed te keuven met wijziging van art.Ben dat artikel aldus te lezen „De noodige hulpmiddelen en stoffen ter bearbeiding worden door de leerlingen medegebracht. Door de gemeente worden slechts zoo noodig kleine benoodigdheden, als naalden, naaigaren en dergelijke verstrekt. Hetgeen de leerlingen uit de door baar medegebrachte stoffen vervaardigen kunnen zij medenemen." Het wordt gesteld in handen ecner com missie, bestaande uit de heeren van Dongen,Mulock Houwer en Zuurdeeg, tot het uitbrengen van rapport. Het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken des gemeenteontvangers, waaruit bleek dat zich in kas bevond ƒ31,775.97. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van burgemeester eu wethouders wordt besloten om de vroegere directeurswoning der calicots- fabriek in te richten tot woning voor den hoofdonder wijzer der tusschenschool en den westervleugel af te breken, alsmede bet doen van verdere werkzaamheden daarmede in verband staande. Een adres van M. van den Ende, aannemer der boogere burgerschool, verzoekende kwijtschelding der hem opge legde boete van f 855 voor te late oplevering, wordt gesteld in handen der commissie van fabricage om daarover rapport uit te brengen. Overeenkomstig bet voorstel der commissiën ad hoe wordt goedgekeurd a. de rekening van den verkoop van grafzerken en hoofdleien in ontvang op f 733.53, in uitgaaf f 7.32, goed slot f 726.21; l. de rekening van koop en verhuur van graven eii der begrafenisrechten in ontvang op ƒ512 05, in uitgaaf op ƒ15.36, goed slot 496.69; c. de rekening van het pensioen- en weduwenfonds van gemeentebeambten in ontvangen uitgaaf op 425.90£; onder de ontvangsten is begrepen 35.50.j-, wegens te gemoetkoming door de gemeente tot dekking van het te kort tot het doen der uitkeeringen d. de rekening der gasfabriek, in ontvang op ƒ22,224.73, in uitgaaf ƒ22,929.08. Nadeelig slot van ƒ704.35. e. de balans van winst en verlies dier fabriek; in baten ƒ29,540.78, in lasten ƒ26.927.21, batig slot ƒ2613.57. f. het voorstel tot verhooging van het bedrijf kapitaal dier fabriek met ƒ1500, en alzoo dit kapitaal te brengen op 5500. Het voorstel tot verhooging der administratiekosten van den directeur dier fabriek met 100 adviseert de commissie niet aan te nemen, maar in plaats daarvan 1. den persoon thans in dienst van den directeur, in dienst van de gemeente te nemen en hem te bezoldigen met eene jaarwedde van 300, en den post van adminis tratiekosten voor den directeur te doen vervallen en in plaats daarvan den directeur 50 voor zijne bureaube hoeften toe te kennen. De beslissing hierop wordt aangehouden tot eene volgende vergadering In eene zitting met gesloten deuren is voorts een aan vang gemaakt met de behandeling van het kohier van den boofdelijken omslag. Ouitcnlanix Algemeen overzicht. De te Parijs volgens bewering der prefectuur van politie ontdekte samenzwering tegen het leven van kei zer Napoleon doet thans alles, en zelfs de aanstaande volksstemming, op den achtergrond treden. Men beweert dat het gouvernement het voornemen beeft om ditmaal afwijkende van zijne gewone geheimzinnigbeid omtrent de instructie van dergelijke politieke misdrijven zoo spoedig mogelijk de ontdekte samenzwering tot in hare kleinste bijzonderheden voor bet publiek toe te lichten. Daardoor hoopt de keizerlijke regeering zelfs de hard nekkigste ongeloovigen van de waarheid en belangrijk- beid barer ontdekte samenzwering te overtuigen, om deze laatste voorts te doen exploiteeren met het oog op de volksstemming van aanstaanden Zondag. Deze exploitatie wordt door het legitiinistisch orgaan la Gazette de France zoozeer gevreesd dat liet aandringt op bet uit stellen der volksstemming, omdat de quaestie niet meer zuiver is gesteld en de algemeene afkeer voor den moord aanslag invloed zal uitoefenen op de stemming. Dit laatste is zoo waar dat te Parijs een gerucht in omloop is, volgens hetwelk de heeren Thiers en Dufaure zouden willen terugkomen op hun eenmaal gegeven advies om tegen bet volksbesluit te stemmen. Tot dusverre wordt dit gerucht echter nog niet bevestigd. In verband met de ontdekte samenzwering en de reeds medegedeelde arrestatiën van leden der Fransehe afdee- ling van de Internationale arbeidersvereeniging te Lon den, hebben ook inhechtenisnemingen plaats gehad in het mijndistrict van Creuzot. Met acht andere personen werd aldaar ook de uit de laatste onlusten bekende werkman Assy gearresteerd, betgeen echter niet zonder verzet van de zijde der werklieden-bevolking plaats had. Eene botsing had tusschen de samengeschoolde menigte en de politieagenten plaats, waarbij verschillende agen ten gewond werden, zoodat eene afdeeling ruiterij moest aanrukken om de oproerigen uiteen te jagen, hetgeen echter ook niet geschiedde zonder dat aan beide zijden verwondingen werden toegebracht. Het dagblad le Memorial diplomatique bevat bet zon derling bericht dat bet pauselijk gouvernement, in overleg met het kabinet der Tuileriën, het door den heer de Banneville overhandigd memorandum van den afgetreden minister Daru waaromtrent paus Pius reeds officieel zou hebben verklaard dat hij weigerde om dit stuk aan bet concilie mede te deelcn als niet geschreven zou beschouwen. Dit bericht is te zonder linger daar verschillende vertegenwoordigers van andere mogendheden behalve van Engeland, zeggen sommige dagbladen, hetwelk dan ook immers geen officieelen vertegenwoordiger te Borne bezit hunne instemming met dat memorandum hebben betuigd. De intrekking van het memorandum zou, onder die omstandigheden, als met de diplomatieke gewoonten in strijd kunnen geacht worden. Na den moord door Grieksche roovers op een Italiaan- schen zaakgelastigde gepleegd, wordt thans uit Bucnos- Ayres gemeld dat de aldaar resideerende Italiaansche consul vermoord is geworden. De omstandigheden waaronder dit feit zou hebben plaats gehad, worden echter door de telegraaf niet medegedeeld. Uit Bucharest wordt gemeld dat het eindelijk gelukt is om een nieuw ministerie samen te stellen onder voor* zitterschap van den heer Epureano, tevens minister van binnenlandsche zaken. Uit New-York wordt per telegraaf gemeld dat een der hoofdaanvoerders van de opstandelingen op Cuba dat eiland heeft verlaten onder verklaring dat hij aan de zegepraal van den opstand wanhoopte. Nadere bijzonder heden ontbreken echter nog, zoodat hieruit nog niet met zekerheid valt af te leiden of de laatste berichten uit Madrid omtrent het dempen van den opstand hierin eene bevestiging erlangen, dan wel of hierbij slechts te denken valt aan persoonlijken naijver of oneenigheden tusschen de leiders van de C'ubaansche opstandelingen. Een telegram uit Washington brengt het aldaar in omloop zijnd gerucht over, volgens hetwelk de Mormoon- sche bevolking zich heimelijk zou wapenen om zich te verzetten tegen de tenuitvoerlegging der onlangs aange nomen wetten om de polygamie te beletten. Laatste hericlitcn. Parijs. Vanwege den minister van binnenlandsche zaken zijn instruction gezonden aan de prefecten der verschillende departementen, houdende bevel om de noo dige maatregelen te nemen tegen de onverzoenlijken, voor zooverre deze het voornemen mochten hebben om rustverstoringen te verwekken. In de fabriekstad St.-Quentin hebben bij de arresta tie van een bestuurslid der Fransehe afdeeling van de internationale arbeidersvereeaiging vrij ernstige onlusten plaats gehad. Een tweehonderdtal arbeiders bobben de deuren der gevangenis willen openbreken, waarbij eene botsing met de gendarmerie plaats had. Het aanrukken der nationale garde deed de orde herstellen nog voor de komst der gerequireerde troepen. De persoon, in wiens woning te Parijs eenige bommen in beslag zijn genomen, met name Koussel, is nog niet in handen der justitie. Zijne vrouw is echter gearresteerd. De te Parijs ontdekte samenzwering. Het-Journal des Débats bevat bet volgende: „Het is zeer noodzakelijk dat er geen twijfel zij omtrent bet werkelijk bestaan der samenzwering; het zou daarom wel goed wezen dat vóór de stemming, dat is dus vóór bet einde dezer week. een genoegzaam aantal stukken, ten bewijze daarvan, werden openbaar gemaakt en door de organen der drukpers ter kennisse der kiezers gebracht; het is noodzakelijk dat, ca wij tot stemmen worden opgeroepen, in het gemoed van alle eerlijke lieden geen twijfel meer kan bestaan omtrent de juistheid der door verschillende dagbladen medegedeelde feiten. Als dit het geval wordt zullen de samenzweerders zeiven aan de keizerlijke regeering een veel grooteren dienst hebben bewezen dan zij van bare beste vrienden kon verwachten." La Patrie meldt de inhechtenisneming van den advocaat Protat, een der leiders der revolutionaire partij. De heer Protat ontvluchtte bij die gelegenheid zijne woning, waarop eenige in 'de straat aanwezige per sonen voor hem partij trokken en de politie zich eerst na eene worsteling van den beer Protat kon meester maken, die daarop naar Mazas werd overgebracht. Le Gaulois deelt mede dat de gearresteerde Beaury bepaaldelijk erkend heeft dat hij naar Parijs was geko men met het doel om keizer Napoleon te vermoorden, doch ontkent iets te weten vau de op verschillende plaatsen te Parijs in beslag genomen bommen en ont plofbare preparaten. De regeering heeft big kens verschillende dag bladen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen om elke rustverstoring te Parijs dadelijk krachtdadig tegen te kunnen gaan. Alle met verlof uit de hoofdstad afwezige officieren der bezetting zijn teruggeroepen en een deel van het garnizoen is voortdurend in de kazer nen geconsigneerd. Volgens nadere berichten omtrent de Zondag ge dane arrestatie van een Eugelschman'bij de wedrennen van Longchamps, zou de gearresteerde geeu samenzweer der maar een krankzinnige wezen. Het officieel orgaan zegt dat de in verschillende steden plaats gehad hebbende arrestatiën van leden der Parysche afdeeling van de Internationale arbeiders vereeniging te Londen bet gevolg is van baar bestaan als „onwettige vereeuiging, waarvan de zetel buiten Frankrijk is gevestigd". L'Opinion nationale vraagt waarom dan ook de jezuïeten niet vervolgd worden, die ook bebooren tot dergelijke vereeuiging. De te Parijs aanwezige maarschalken en generaals zijn door den keizer ten gehoore ontvangen. Zij kwamen hem gelukwenschen dat hij aan het bommen-complot en aan den moordaanslag van Beaury was ontkomen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3