Francisco hal gemelde gezagvoerder met zware stirmen te worstelen, waardoor zijn vaartuig bijna wrak werd geslagen. Een scheepsraad werd belegd; en de gansche bemanning drong er op aan, ora te Honolulu binnen te loopen. De gezagvoerder van Overklift had echter den moed, om desniettegenstaande de bekomen averij zooveel doenlijk te herstellen en den tocht te vervolgen. Daar door ontliep hij het gevaar, van zijn schip in de haven te zien afgekeurd, en bespaarde alzoo aan de assura deuren een belangrijk verlies. Wie gelukkig is, ver dient altoos lof. Ditzelfde kan van dezen zeeman ge zegd worden. Hij waagde en hij won. Ware zijn schip te gronde gegaan men had hem zijne roekeloos heid verweten. Thans echter komt hem alle eer toe wegens zijne onversaagdheid. Op hetzelfde oogenblik waarop het laatste stuk zijner prachtige verzameling verkocht werd overleed eergisteren te Parijs prins Anatole Demidoff de San- Donato. De grootvader van dezen schatrijken prins was een Russische smid. Czaar Peter I merkte diens be kwaamheden op en zond hem naar Siberië om het bestuur der smederijen te Nigin-Fagnill op zich te nemen. Dit was de oorsprong van hel ontzaglijk fortuin der Demi- doff's. Anatole Demidoff kocht van den paus zijn titel van prins van San-Donato voor de som van een millioen. ïn 1841 huwde hij prinses Mathilda de Montfort, dochter van prins Jeröme Bonaparte, neef van een Franschen keizer Later ontbond echter een echtscheiding dit huwelijk, waaruit geene kinderen voortgesproten waren- Uit het jaarverslag van de Londensche diergaarde blijkt, dat de kosten voor het onderhoud dier inrichting gedurende het verloopen jaarbedragen hebben 20,000 p. st- De vijfjarige prijs voor Vlaamsche letterkunde, door de regeering van België uitgeloofd, en waarvoor de inzendingen den 31"i Dec. 11. gesloten waren, is toege kend aan een prozawerk van Hendrik Conscience, geti teld Bavo en Lieveken. Er schijnt te Richmond, in het gebouw alwaar de volksvertegenwoordiging van Yirginië gewoonlijk ver gadert, een onheil te hebben plaats gehad, waaromtrent de bladen zeer verschillende berichten hebben gegeven, tengevolge van de onderscheidene lezingen van het tole- graphisch bericht. De Arnhemsche Courant meent het aldus te moeten lezen: „dat de zaal van het gerechtshof, welke boven die der vertegenwoordiging zou zijn, inge stort is gedurende de behandeling van een rechtsgeding, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond, terwijl in de vergaderzaal der wetgevende macht zitting werd gehouden." Volgens latere berichten kwamen 59 personen bij dit onheil om en telde men 125 gekwetsten. Te Eindhoven is men druk'bezig met den bouw van een luciferfabriek waarin, als zij gereed is, een 150 tal personen werk zullen vinden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 1<"> dezer: E. Plagge, jm. 26 j. met A. H. W. van de Woestijne, jd. 28 j. J A. Snijders, jm. 32 j. met S. A. P. Dronkers, jd. 30 j. W. Gr. Bal, jm. 26 j. met W. P. Bever land, jd. 24 j. J. J. van Heulen, jm. 35 j. met G. M. Maas, jd. 30 j. K. J. van Meeren, jin. 33 j. met C. H. van der Harst, jd. 27 j. J. Sanderse, jm. 27 j. met F. Baljeu, jd. 32 j. M. C. Homburg, jm. 23 j. met A. M. Kraaijnest, jd. 24 j. P. Casteleijn, jm. 32 j. met C. P. Lugte, jd. 32 j. J. Joosse, jm. 26 j. met J. Klaasse, jd. 26 j. H. Barto, jm 32 j. met E. van Iren, jd. 32 j. J. A. Zip, jm. 26 j. met D. M. Lehman de Lehnsfeld, jd. 26 j. (Van 23 tot 30 April.) Vlissingen. Gehuwd: F. J. Larsen, jm. 27 j. met F. M. van Dal.sum, jd. 23 j. K. F. W. von Staedel, jm. 20 j. met A. L. Fleischer, jd. 24 j. Bevallen: G. Steegers, geb. Prins, d. M. Louwerse, geo. Uiterschout, z. M. de Waard, geb. van Blitterswijk,z. P. King, geb. Lute, d. C. F. van Hooff, geb. Smit, z. J. Klaassen, geb. de Vos, d. R. J. Barto, geb. van den Bos, z. (doodgeb.) N. Florusse, geb. Bosschaart, z. Overleden: J. 'tJong, jm. 20. J. Gouds waart, wedc. van P. Rut 74 j. Goes. Bevallen: D. Wingender, geb. Kalb, d. A. E. Mal, geb. Sanderse, z. Overleden: J. Rak, d. 3 j. Okke, man van A. Bos, 59 j. C. Ceekman, vrouw van M. G. van den Ende, 37 j. S. de Zeeuw, jd. 97 j. Zierikzee. Gehuwd: C. Maijs, jm. 21 j. met D. Tuin man, jd. 24 j. E Hanson, jm. 24 j. met G. van Manen, jd. 26j.G. A. Sevenhuijsen, jm. 23 j. met J. Schulink, jd. 21 j. Bevallen G. M. Hest. geb. Aalburg, z. J. Hage, geb. van der Jagt, d. L. van der Werf. geb. Hause, z. Overleden: M. Mandel, wede. 87 j. S. Fondse, wede. 78 j. Thermometerstaiid. 30 April. 'sav. 11 u. 50 gr. 1 Mei. 'smorg.7u.50gr.'smidl'l u.54 gr.'sav. llu.46gr. 2 'smorg. 7 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 53 gr. 'sav. 6 u. 47 gr. 's av. 11 u. 44 gr. 3 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 43 gr. 'sav. 6 u. 46 gr. Staten-generaal. Het wetsontwerp tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel waarvan wij gisteren reeds meteen enkel woord melding maakten en de bedoeling der regeering omtrent Zeeland mededeelden bevat slechts 6 artikelen. Het eerste luidt :„Het vestingstelsel van het koninkrijk der Nederlanden, ten doel hebbende de ondersteuning der levende strijdkrachten bij dealgemeene landsverdediging, omvat de onderstaande hoofdliniën en stellingen: a. de Nieuwe Hollandsche waterlinie van de Zuiderzee langs Utrecht tot de Lek, van de Lek tot de Merwede en van daar, doorhet land van Altena, tot den Biesbosch; b. de reduifc stelling van Amsterdam, in aansluiting met de centrale Nieuwe Hollandsche waterlinie, be noorden Nieuwersluis, begrepen in a.\ c. de stelling van den Helder: d. de stelling langs den IJsel, de Willemsvaart en het Zwarte water e. de stelling van de Over-Betuwe met die van Nijmegen: de zuidelijke waterliniën van St.Andries tot Geer- truidenberg; ff. de stelling van Willemstad, met het fort aan de spoorwegbrug óver het Hollandsch Diep: h. de stelling in het land van Voorne: t'. de Grebbe stelling met de linie in de Neder-Betuwe k. de stelling Groningen—Delfzijl. In art. 3 zijn de kosten van voltooiing en verbetering geraamd op 10,400,000, en is bepaald dat jaarlijks min stens anderhalf millioen daarvoor op de staatsbegroo- ting moet uitgetrokken worden. Volgens art. 4 moet jaarlijks een verslag aan de staten-generaal omtrent den stand der werken ingediend worden. Volgens art 5 mag geen wijziging in het terrein door aanleg van publieke werken gebracht worden, dan na voorafgaande wettelijke regeling van de verdedigingsbelangen Evenzoo is bij art. 6. een nadere voordracht toegezegd indien de werken voor den waterweg van Amsterdam naar zee nieuwe voor zieningen vereischen. In de memorie van toelichting, onderteekend door de ministers van oorlog en van marine, worden breedvoerig de gronden voor dit gecentraliseerd verdedigingsstelsel aangegeven, dat volgens de regeering ook uit een finan cieel oogpunt de voorkeur verdient, terwijl bovendien dit stelsel in overeenstemming is met de levende strijdkrach ten waarover wij in tijd van gevaar zullen kunnen be schikken. Van^ de beperking der verdediging tot de aangewezen lijnen is echter niet de bedoeling om in elk geval en onder alle omstandigheden de gewesten, buiten die lijnen gelegen, van alle bescherming uitte sluiten.Vooral ook bij het inachtnemen van een mogelijke gewapende neutraliteit, wordt de aangegeven terreinafscheiding de meest wenschelijke geacht. De vesting Grave kan, als onnoodig voor de verdediging, vervallen. De Nieuwe Hollandsche waterlinie blijft onze hoofdverdedigingslijn. De bedoeling is de stelling GroningeuDelfzijl als een afzonderlijke stelling in het verdedigingsstelsel te begrijpen. Het behoud der vesting Nijmegen is nood zakelijk, terwijl de bestaande toestand voor f 150.000 te verbeteren is. De verdediging aan de zeezijde is beperkt tot het volkstrekt noodige; alleen die zeegaten welke naar het hart de3 lands voeren, zullen'verdedigd worden men heeft zich daarom dus bepaald tot de monden van de Maas, het Haringvliet, en het Volkerak, alsmede de stel ling van den Helder en de toegangen ter zee naar Am sterdam. Eene vloot aan onze zeegaten, die in staat zou zijn aan eenige bepaalde zeemogendheid het hoofd te bieden, zou onze financieele krachten verre te boven gaan. Zooals thans het verdedigingsstelsel is ingericht, kan de taak die de marine daarbij te vervullen heeft, ver richt worden door 5 ramschepen, 11 monitors, 24 stoom- kanonneerbooten, de bestaande stoombatterij de Ruijter, 2 gepantserde batterijen en drie dry ven de batterijen, en verder het bestaande beschikbare houten materieel. In verband met het voorgedragen stelsel zal het noodig zijn de wet op de schutterijen aan te nemen. Daarna zal eene wet op de legerorganisatie worden ontworpen en ingediend. Door verschillende geconcessioneerdo nieuwe spoor wegen wordt voor verdedigingswerken gevorderd 1.140.000, welke onder het bij de wet geraamde bedrag zijn begrepen. Binnen 6 jaar rekent men de geheele wet te kunnen uitvoeren. Ten aanzien van de groote werken tot doorgraving van Holland op zijn smalst en van den nieuwen Rotter- damschcn waterweg naar zee, heeft de regeering het wenschelijker geacht het welslagen dier werken af te wachten alvorens voorstellen tot verdediging van die nieuwe toegangen te doen. Bij de memorie van toelichting zijn overgelegd een uitvoerige staat van de nog uit te voeren verdedigings-' en inundatiewerken, een staat van de hoofdbesta.jddeelen der verschillende liniën en werken van het voorgedra gen verdedigingsstelsel en eene raming der kosten van iedere liniënstel'ing. Gemeenteraad van Ylissingen. Zitting van Zaturdag 30 April. Mededeel ingenoverleg gingjaarverslagen af- en overschrijving gemeentgbegrootin» 1869; verzoek kommiezen plaatselijke belastingen, gratifi catie; wijziging tarief marktrecht; voorstel omtrent keibank. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Mestdagh, Verkuijl Quakkelaar en Schraver. Na de goedkeuring der voorgelezen notulen van het verhandelde in de zitting van 13 April jl., deelt de voor zitter mede, dat hij van den heer Schraver bericht heeft ontvangen dat hij uithoofde van ongesteldheid verhin derd is deze vergadering bij te wonen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Het vervolgens door den voorzitter overgelegd jaar verslag van den toestand der- gemeente over 1869 zal gedrukt, aan de leden rondgedeeld en algemeen ver krijgbaar gesteld worden. Eenige andere ingekomen verslagenbetreffende het middelbaar ond'erwijs, het schoolwezen en de gasfabriek, worden voor de leden ter inzage gelegd. Een door burgemeester en wethouders gedaan voor stel tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1869 (een gevolg van meerdere opbrengst der ge maalbelasting en verhooging van den post voor restitutie van betaalde plaatselijke belasting bij wederuitvoer naar buiten de gemeente), waarmede de fiuancieele commissie zich heeft vereenigd, wordt zonder hoof-lelijke stemming goedgekeurd. De voorziter deelt mede, dat weder een adres is inge komen van de kommiezon bij de plaatselijke belastingen houdende verzoek om met eene gratificatie te worden begunstigd. De motieven zijn, blijkens het door den secretaris voorgelezen adres, in hoofdzaak dezedat zij zich bij vacatures te vergeefs met bevordering hebben gevleid; vermeerdering van nachtdiensten; meer be zwarende van den gewonen dienst, tengevolge der uit breiding van het terrein van toezicht; slijtage van klee ding en schoeisel. De controleur bij de plaatselijke belastingen, die omtrent dit verzoek gehoord is, zegt in zijn voorgelezen adviesbrief, dat hij niet ontveinzen kan dat het geven van raad moeilijk is, daar twee jaren geleden een gelijk soortig verzoek der kommiezen, hetwelk door hem werd ondersteund, door den raad afgewezen is zonder dat de motieven dier afwijzing te zijner kennis zijn gebracht. Desniettegenstaande wil hij onpartijdig z'jn oordeel uit spreken. De slotsom hiervan is dat hy adviseert tot inwilliging van het verzoek der adressanten, wier aange voerde grouden hij billijk acht. Verhooging van hun trak tement komt hem evenwel, met het oog op eene eerlang plaats hebbende reorganisatie, minder verkieselijk voor. Ook de financieele commissie ondersteunt het verzoek, vooral daar het korps ambtenaren sinds het vorige adres met drie is verminderd. Zij stelt ^oor eene som van f 300 toe te staan, om die gelijkelijk onder de komraiezen te verdeel en. Op eene vraag van den heer Hector, hoeveel ambtena ren er zijn, antwoordt de voorzitter dat hun getal vijftien bedraagt, zoodat, bij aanneming van het advies der financieele commissie, ieder hunner f 20 als gratificatie ontvangen zal. Zonder verdere beraadslaging wordt eerst, met 9 tegem 3 stemmen, besloten dat eene toelage zal worden ver leend. Tegen steraden de heeren Kleijnhens, de Groof en Laernoes. Vervolgens is het aangegeven bedrag van f 300 met 8 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Tegen stem den de heeren van der Os, Kleijnhens, de G:oof en Laernoes. In overeenstemming met het advies der commissie voor het belastingstelsel wordt met algemeeue stemmen, goedgekeurd eene door burgemeester en wethouders voorgedragen gewijzigde verordening voor de heffing der belasting onder den naam van markt- en staanrecht binnen de gemeente Vlissingen. Hierdoor wordt inge trokken en buiten werking gesteld de verordening van 24-November 1856, gewijzigd den 30^ Augustus 1858

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2