MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 105. Woensdag 1870. 4 Mei. Middelburg 3 Mei. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zijn gisteren middag uit Amsterdam in de i-esidentie terugge keerd. H. M. de koningin werd door een lichte ongesteld heid genoodzaakt te Amsterdam te blijven Z. K. 11.prins Alexander bevindt zich daar bij zijne moeder. Ingelanden van den polder Oud-Noord Beveland heb ben in hunne jongste vergadering besloten, te blijven volharden in hunne onvoorwaardelijke weigering tot be taling van'subsidie ten behoeveder calamiteuze polders. Uit Breda schrij ft men ons dd. 2 dezer „Het voorbeeld elders gegeven schijnt onze vreedzame burgers te hebben besmet. De timmermansknechts heb ben heden hun werk gestaakt, omdat hun bazen gewei gerd hadden hun loon met 2 centen per uur te verhoogen. Yan beide kanten is men halsstarrig. De hazen weigeren het te geven en de knechts weigeren te werken, tenzij hun loon verhoogd wordt. Heden liepen de knechts met troepen de stad door, zeer rustig cn ordentlijk." In ons nommer van 2(3 April jl. vond men reeds de mededeeling dat de commissaris des konings in Zee land aan de gemeentebesturen heeft toegezonden het verslag eener commissie uit de tweede kamer der staten- generaal over de verslagen van het geneeskundig staats toezicht in 18GG en 18G7. De minister van binnen- landsche zaken heeft bij de toezending van dat verslag opgemerkt: „dat op de gemeentebesturen, waar het geldt bevordering der gezondheid, nog niet onvoor waardelijk te rekenen valt." Een treurige verklaring! vooral iu een tijd dat de vrees voor een dreigende ziekte, die meermalen zoo hevige verwoestingen aanrichtte weer algemeen wordt. Eene verklaring die niet alleen de gemeentebesturen, maar ook ieder in het bijzonder dringend moet aan sporen rond te zien, wat er nog ter verbetering zal moe ten worden gedaan. Het is helaas! bij ons nog geen volksovertuiging ge worden maar toch zijn de mannen van wetenschap het daarovereens dat het beter gaat ziekten te voorkomen dan te genezen. Vandaar dat gezondheidsleer zoo veel zijdig wordt aanbevolen aan ieder, die niet alleen be langstelt in eigen gezondheid, maar ook in die zijner medemenschen, aan ieder dien het geluk der maatschappij ter harte gaat. Wij Nederlanders houden echter nog niet van voorbe hoedmiddelen wij zien gewoonlijk den loop der zaken bedaard aan en als het oogeubllk van het gevaar daar is, dan eerst grijpen we krachtig naar de wapenen en weren ons dapper. In vele gevallen zou het echter wenschelijker en voordeeliger zijn den vijand door tijdige maatregelen af te wenden, dan den strijd af te wachten, die soms vele offers eischt. Zoo is het ons meermalen gegaan. Zullen we ook nu niet geleerd hebben? Zal men later weer van ons moeten zeggen dat we vooruit zeer weinig hebben gedaan om zoo moge lijk het gevaar af te wenden, althans de kracht er van te breken Geheel afwenden zal natuurlijk onze krachten te boven gaan, maar ieder ontwikkeld mensch erkent dat veel kan worden gedaan om de hevigheid van den aanval te stuiten. Was de ziekte eenmaal uitgebroken, dan ontstonden alom commissies van onderstand, van geneeskundige hulp, dan waren overal geneesmiddelen voorhanden, gelden in overvloed beschikbaar, en als 't voorbij was, werden terstond commissies benoemd om te onderzoeken naar de oorzaken en naar de middelen die in 't vervolg ter vermindering der kwaal konden worden aangewend. Dan volgden later uitvoerige rap porten, geleerde beschouwingen, allerlei voorstellen en daarmede liep het af. Tot daden kwam het zelden. En nu? Weer nadert de vijand. We hebben driejaren tijd gehad om ons voor te bereiden op zijne komst. Zullen we hem nu beter kunnen weerstaan Zijn er krachtige maaatregelen genomen hem zijn prooi hevig te betwis ten? Het moet helaas betwijfeld worden. De woorden van den minister zijn daaromtrent niet bemoedigend. Zijn b. v. de? regelen der gezondheidsleer en de heil zame gevolgen daarvan voldoende aan het volk bekend gemaakt. Is er zooveel mogelijk gezorgd voor voldoende verbetering der woningen? En onze scholen, gasthuizen, hospitalen, kazernen en gevangenissen? Heeft men ook daar gelet op ventilatie en verwarming, op de gewichtige gevolgen van miasmata en contagia, en alles aangewend om haar vernielende kracht te breken Heeft men onderzocht naar de beste desinfectiemidde- len voor allerlei inrichtingen? Hoe heilzaam die toch kunnen werken, zouden we kunnen opmaken uit on derstaande tafelzij wijst op het gering aantal cholera gevallen, die in 1854 ontstaan zijn op de zalen in de Pitié le Parijs, waar dr. Nonat den dienst had. Deze, meenende de onophoudelijke vorming van smetstoffen door een voortdurende werking van desinfectiemidde- len te kunnen bestrijden, plaatste op zijn zalen chlore- tum calcis liquidum met water verdund. Binnen het hospitaal ontstonden de volgendegevallen op de zalen der heeren: Gendrin 28 mannen 1G vrouwen 44 te zameu. Nonat 1 1 2 r Valleis 13 4 17 Marotte 9 14 23„ Sée 5 14 19 Laugier 6 5 ll„ Michon 4 1 5 Deze cijfers zijn inderdaad welsprekend. Ilecft men overal gezorgd voor gezond drinkwater, en zijn er nergens modderpoelen, vuile grachten of' stin kende slooten meer, die dep dampkring met contagieuse stoffen bezwangeren Is men niet al te eigenwijs geweest bij het aanleggen van nieuwe riolen en heeft men niet wel eens, bij het uitgeven van zeer aanz ienlijke sommen, de zaak meer verergerd dan verbeterd Ziedaar eene menigte vragen, die lang niet allen beves tigend zullen kunnen beantwoord worden. We willen gaarne den ijver en de goede bedoelingen huldigen van ieder, die werkelijk pogingen heeft aangewend om tot be. teren toestand te geraken en dezulken zijn er doch waar nog zoo ontzettend veel te doen is en gedaan moet worden, kan op eene behartiging van genoemde circulaire niet genoeg worden aangedrongen. Benoemingen en besluiten. folitie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. van der Pluijm als commissaris van politie te Middelburg. geneeskundig STAATSTOEZICHT. Op verzoek eervol ont slag verleend aan dr. M. H. Damme te Middelburg als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad in Zeeland, en als zoodanig benoemd dr. A. P. Fokker, te Goes. belastingen. Op verzoek eervol onlslag verleend aan P. H. Maertens als ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijsnen te Ylissingen. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1035 'sjaars, de kapitein W. graaf van Limburg Stirum, van het regiment veld-artillerie, "met toekenning van den rang van majoor. Marino en leger. Volgens een bij het departement van marine ont vangen schrijven van den kommandant van Z1'. Ms* schroefstoomschip het Loo, ter kuste van Guinea, in dato 6 April jl., had Zr. M>. schroefstoomschip Vice-ad- miraal Koopmau den 3cn te voren v'an daar de terugreis naar Nederland aangenomen. Gemengde berichten. Gisteren is namens dc Assurantie compagnie te Amster dam een geschenk in geld uitgereikt aan A. Vergouwen voor zijne flinke houding bij den hier gewoed hebbenden brand iu den avond van den 22c<> April cn als eene erken ning voor zijne diensten, waardoor ook deze compagnie, naar men meent, voor meerdere schade is bewaard ge bleven. Te Breskens heeft zich het vreemde verschijnsel voorgedaan, dat men den hoofdonderwijzer eene kamer van zijne woning heeft ontnomen en die heeft doen inrichten tot gemeente-secretarie. Het besluit daartoe is natuurlijk door den gemeenteraad genomen, doch die raad bestaat tegenwoordig eigenlijk slechts uitéén lid, want sedert maanden komt slechts éen lid ter vergade ring op, die alzoo na de derde oproeping der leden, vol gens de laatste alinea van art. 49 der gemeentewet, be voegd is te besluiten over dein de oproepingsbiiefjes vermelde onderwerpen Van het feest hij de opening van de spoorweglij n 's-GravenhageGouda, den 25cn April te 's-Gravenhage ge vierd, hebben de verschillende bladen uitvoerige beschrij- vingen gegeven. Het is een schitterend feest geweest en de meesten die het hebben bijgewoond waren zeer voldaan. Ontevredenen zijn er altijd; ook nu. Men heeft zich beklaagd,dat er geen vertegenwoordigers van leger en vloot waren geuoodigdde officieren die er z'jn geweest waren niet als zoodanig, maar als leden der casino's, als erkende goede dansers gevraagd; de aandeelhouders waren gepasseerd; men had voornamelijk voor elegante dansers gezorgd. In hoeverre die klachten billijk zijn. behoeven wij niet te onderzoeken; de tijd zal het leeren, maar de beschouwingen in dc verschillende bladen over dit feest hebben iets bijzonder kenmerkends dat de aan dacht niet kan ontsnappen. Zij komen allen hierin over een, dat vóór het feest de vrees bestond, dat het zeer stijf zou zijn, door de vereeniging van verschillende standen, maar tevens dat die vrees is gebleken ijdelte zijn. „De verwachting van stijfheid werd niet verwezenlijkt" „de verschillende kringen en coteries hebben elkander niet gehinderd." Dat is een gnnstig verschijnsel, liet is echter nog als de toestand van een zieke bij wien zich de eerste teekenen van beterschap voordoen, doch die nog ver van gezond is. Zoolang die vrees van stijf heid, van elkander hinderen, wanneer verschillende stan den elkander ontmoeten, nog zooalgemeen is, blijkt daar uit, dat de toestand der maatschappij nog ziek is, dat het maatschappelijk leven nog niet totgezonden staat is gekomen. Verschillende standen kunnen elkander hinderen, wanneer er bevoorrechten zijn, ten koste van anderen. Sedert 1789 zijn echter de bevoorrechte standen afgeschaft en zijn allen volkomen gelijk. Wan neer er nu nog standen zijn die zich door anderen laten hinderen dan is het hun eigen schuld het is een gevolg van dien ondergeschikten geest die sommige kringen van ons volk bezielthet is gemis aan gevoel van eigen waarde; gebreK aan kennis van maatschappelijke toe stand, en bovenal het gevolg van een weinig ontwikkeld maatschappelijk leven, dat de kringen van elkander houdt. Juist die „standen", die het meest over stijfheid klagen kunnen het meest toebrengen om die uit de maatschappij te wereii, door zich niet te storen aan hen die te vaak uit de hoogte op anderen neerzien; aan dezulken moet men t oonen, dat men zich niet minder acht, maar ook niet minder behoeft te achten. Voor dit laatste is nogtanseen vereischte dat men zorge in goede beschaafde vormen niet voor andereu onder te doen. De ware bevoorrechten moeten zij zijn die op bet hoogste standpunt van be schaving en intellcctueele ontwikkeling staan. Jl. Zaterdag is de spoorweglijn GroningenAssen M eppel feestelijk geopend. Te Scheveningen is gisteren ochtend eene Berg plaats van netten, toebehoorende aan de maatschappij „Recht door zee", afgebrand. De schade aan de netten, die niet geassureerd waren, wordt op f 10,000 begroot; die aan het pakhuis, hetwelk wel geassureerd wa3, op f 900. De Daily Alta California, een dagblad van San Francisco, meldt dat door het bestuur der Assurantie- maatschappij aldaar een vereerend schrijven is gericht en een som van 500 dollars in goud is ter hand gesteld aan F. F. van Overklilt,gezagvoerder van het Ilollandsche schip Noord-Brabant. Op zijne reis van Batavia naar San

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1