{Spaansellc kroon in verband waarmede sommige Pa- rijsclie dagbladen spraken van een officieuse ïucdedeo- ling der keizerlijke regccring dat zij deze candidatuur als een casus belli zou beschouwen wordt door l'Impar- cial tegengesproken. Dit te Madrid verschijnend officieus orgaan van liet ministerie verzekert overigens dat al de leden van het kabinet de noodzakelijkheid inzien om een einde te maken aan den bestaanden proviaioncelen toestand, maar overtuigd zijn van do onmogelijkheid om in de gegeven omstandigheden tot de verkiezing van ecu koning over te gaan. Na liet vertrek des groothertogs van Hossen, die thans, gelijk men weet, aan het Berlijnsche hot' vertoeft, wordt de koning van Beieren in de Pruisische hoofdstad ver wacht. Onder de bestaande omstandigheden zon dit bezoek wel eenigszins het karakter dragen eener mani festatie tegen de anti Pruisischgezinde meerderheid der vertegenwoordiging. Frankrijk. HET MINISTERIE EN DE VOLKSSTEMMING Eerste b e d r ij f le Toon eek Op de Tuileriën. De minister Ollivier [tot iemand achter de schermen.] Ja, sire! 2C Tooncel. Het ministerie van binnenlandsche zaken. De ministers van justitie en van binnenlandsche zaken- Do heer Ollivier. Mijn waarde Chevandier, uw houding brengt ons allen in groote moeilijkheid. Zoodra men in liet wetgevend lichaam eenige dringendo vraag tot u richt dan beklimt gij de tribune, evenals de huzaar zijn paard bij liet booren van liet signaal, en springt her- en derwaartsChevandier, mijn vriend, wat was het noodig om u op uwe „allesverslindende activiteit" te be roemen? Men spreekt van iets dergelijks niet in hot publiek. Iedereen heeft er om gelachen De heer Chevandier de Valdróme. Gij slaat al een vrij boogeu toon tegen mij aan, waarde ambtgenoot. Men zou zeggen dat u nooit een ondoordacht woord ontvalt! De heer Ollivier. Mijnheer, gij vergeet tot wien ge spreekt en tevens dat liet slechts van mij afhangt om u weder in het niet terug te doen treden. Ik heb drie mi nisters, van binnenlandsche zaken gereed Clément Du- vernois, Vcndre en Dugué. De heer Chevandier. Het is niet goel, mijn ambtge noot om op die wijze tegen een oud vriend te spreken- Wat wilt gij dan toch dat ik doen zal, want het is toch zeker niet uitsluitend uw bedoeling om mij onaange naamheden te zeggen? Do. heer Ollivier [met zachtheid.] Gij hebt gelijk, mijn waarde. Ik breng u instruction van zijne majesteit. [Hij spreekt gedurende eenige oogenblikken zacht met den lieer Chevandier.] Gij hebt het begrepen? De beer Chevandier.Volkomen, mijn waarde ambtgenoot. De heer Ollivier. Eu gij zult die instruction behoorlijk opvolgen De heer Chevandier. Ja. [de heer Ollivier vertrekt en negen en tachtig prefecten treden binnen.] 3c Tooneel. De lieer Chevandier en de prefecten. De heer Chevandier. Mijne hoeren, ik heb u bier ont boden om u mijne bedoelingen te doen kennen, [leder leent aandachtig het oor]. Gij weet mijne lieeren dat. ik v.ol verslindenden ij ver ben. Dat leert u hoe ook gij u moet gedragen. [Gemompel van goedkeuring.] De prefecten te zaraen. Wij zullen zijn, excellentie, wat wij moeten wezen. Wat moeten wij doen Moeten wjj alle republikeinen arresteeren Moeten wij samen- zw.ecringeu uitdenken gelijk Pietri? Wij zijn gereed. Niets zal ons te veel zijn. Wat moeten wij doen? De lieer Chevandier. Gij moet u mond houden en naar mij luisteren. Wij hebben, mijne beeret, een moeilijk probleem op te lossen. Het is de vraag om door het Fransehe volk een ontworpen volksbesluit te doen aan nemen dat zoo onzinnig mogelijk is. [Men luistert aan dachtig toe.] Ja, mijne heeren, het ontworpen volksbe sluit is onzinnig, maar zijne majesteit heelt nu eenmaal daartoe het denkbeeld gehad en alle denkbeelden van zjjne majesteit zijn heilig. Gij zult dus voor do aanne ming zorgen. 11c waarschuw u overigens dat zijne maje steit zich niet tevreden zou stellen met vijf of zes millioen stembiljetten, welke met „ja" zijn ingevuld. Zijne majes teit wil eenstemmigheid. Als een uwer mij minder dan negentien twintigste der stemmen van zijn departement bracht dan zou ik hem tot mijn leedwezen zijn ontslag moeten geven. Een prefect [uiterst naïef.] Excellentie, kunnen wij ook de burgemeesters, gendarmes en veldwachters ge- bruikeu/ evenals tot dusverre Do heer Chevandier. Gebruikt wicu gij wilt, maar brengt mij bergen met „ja". Dezelfde prefect. En zult gij ons dan verdedigen als liet publiek reclameert? De heer Chevandier [op meel el ij den den toon.] Gij zij t wol kinderlijk! Wij hebbon immers voor niets anders artikel 75 der constitutie van jaar VII behouden, waarbij alle regeeringsambtenaren onder bescherming van don staatsraad worden gebracht.. Weest overigens voorzich tig. Spreekt veel maar schrijft niets. Men kan alles desa- voueeren, behalve wat gedrukt staat. [De prefecten ver trekken.] Tweede bedrij f. De salon van een prefect. 1« Tooneel. De prefect. Een huisknecht. De prefect Jan, laat de onderprefecten binnen komen. [Eenige onderprefecten treden binnen.] De prefect [op zeer gewichtigen toon]. Mijne heeren, ik kom uit Parijs. Ik heb zijne cxellentie gezien. De toe stand is ernstig, zeer ernstig, buitengewoon ernstig. Zijne majesteit, wier genie voor alle vergelijking onvatbaar is, beeft besloten om een volksbesluit te doen nemen. Waar toe? Wij w«tcn dat niet, maar dat gaat ons ook niet aan. Weest verzekert dat er iets zeer verhevens ligt in een volksbesluit, en tevens iets behendigs waarover ge heel Europa zich zal verbazen. Waakt dus voor de stem bussen evenals de Vestaalsche maagden voor het heilige vuur. Kortom zorgt voor do stembussen, indien gij aan uwe betrekkingen van onderprefecten eenige waarde hecht. Een nieuwsgierig onderprefect Wij zullen daarvoor zorgen, mijnheer de prefect, maar moeten wij daarbij eerlijk zijn De prefect [op strengen toon]. Mijnheer, welk een ongepaste vraag? Men moet altijd eerlijk wezen. Dezelfde onderprefect. Ik geloof mij verkeerd te heb ben uitgedrukt, mijnheer de prefect. Ik weet wel dat men niet de hand moet uitstrekken Tiaar hetgeen ons niet toekomt, maar indien nu eens, ondanks onze waak zaamheid, te voorzien ware dat de stembiljetten, met „neen" ingevuld, de ra.eerderheid zouden uitmaken, wat moeten wij dan doen De prefect. Toch eerlijk zijn, mijnheer. [Met het oog knippende]. Maar bedenk daarbij dat de toekomst van het keizerrijk van het volksbesluit afhangt en dat zijne majesteit op negen millioen stembiljetten met „ja" inge vuld rekent. Zij zal zich, zoo zij teleurgesteld wordt, wreken op den heer Ollivier, die zich zal wreken op den minister van binnenlandsche zaken Chevandier de Val dróme, van wien wij op onze beurt slachtoffers zullen zijn. Ik weet niet of gij mij begrijpt? Dezelfde onderprefect. Uitmuntend, mijnheer de pre fect. En als mij.no burgemeesters en vrederechters bun plicht niet betrachten, zullen zij met mij te doen hebben... Zoo is zeker ook uw bedoeling, mijnbeer de prefect [De prefect knikt goedkeurend en de onderprefecten ver- trekkeu]. 2e Tooneel. De salon van een onderprefect. De onderprefect. Een dorpsburgemeester. De onderprefect [in zijn fauteuil gezeten en een sigaar rookendc]. Kortom, vader Brochon, hoeveel kiezers zijn er in uw gemeente? De burgemeester. Tweehonderd vijftien, mynheer de onderprefect. De onderprefect. Welzoo, dat zijn dus tweehonderd- vijftien stemmen ten gunste van het ontworpen volksbe sluit. De burgemeester. Maar,mijnheer de onderprefect, moet ik voor de afwezigen een met „ja" ingevuld stembiljet in de stombus werpen De onderprefect. Gij moet doen, vader Brochon, wat uw gemoed u zal ingeven. Gij hebt immers den keizer lief, die u burgemeester heeft gemaakt? De burgemeester. Zeker heb ik hem lief, de goede man, maar.ik heb hem nooit gezien De onderprefect. Welnu, vader Brochon, ik heb hem gezien voor u. Overigens doet dit er niet toe. Gij weet dat de keizer het geluk wil van de natie. De burgemeester. Zeker mijnheer de onderprefect. De onderprefect. Bedenk overigens wel dat als gij tien stembiljetten met. „neen" ingevuld hebt, uw ontslag ge reed is. De burgemeester. Ik zal mijn bost doen, mijnheer de onderprefect; ik zal mijn best doen. Der d e bedr-ij f. Een Fransch dorp. De burgemeester. De veldwachter. De burgemeester. Veldwachter, go. begrijpt mij. Als de gemeente hare stembiljetten invult met „neen" dan worden wij tot vijanden des keizers verklaard. De onder prefect heeft liet mij gezegd. En weetje wat men doet met de vijanden van den keizer? Om te beginnen veld wachter, geeft men hun ontslag en oin te eindigen Do veldwachter. Slaat men hen dood. De burgemeester. Bijna. Men laat procesverbalen tegen hen opmaken zonder eind met al de gevolgen van dien, deurwaarders, gendarmes enz. De veldwachter. Dat's waar mijnheer do burgemeester. De burgemeester. Welnu, veldwachter, wij moeten dus zorgen om niet tot vijanden van den keizer to worden verklaard en clo geheele gemeente hare stembiljetten, met „ja" doen invullen. De veldwachter. Maar als de kerels nu toch met „noen" willen stemmen. De burgemeester. Domoor, dan doen wij als bij do laatste verkiezingen. Wjj hebbeu immers onze soepkom nog om als stembus te dienen! [Scherm valt.] Per telegraaf. Parijs. Ten gunste van liet volksbesluit zijn, volgens tot dusverre reeds uit dc departementen ontvangen be richten, uitgebracht millioen stemmen. C)anhclsbrricl)tcn. Graanmarkten enz. 0,~nt, 29 April. Roode en witte tarwe fr. 19.50 A fr.22.00, tamelijk aangevoerd; rogge fr. 14.50 a fr. 1(5 00, veel zwakke; gerst fr. 14.00; haver fr. 9.50; boekweit fr. 18.00; paardenboonen fr. 16.00; koolzaad fr. 47.00: lijnzaad fr. 35.50; koolzaad-koeken fr. 24.50; lijnkoeken fr. 19.50; boter fr. 2.80 per kilogram; eieren fr. 165 per 26 stuks. Ylissingsn, 29 April. Boter f 1.20 A f 1.25 per lcilogr. Amsterdam, 29 April. Raapolie op 6 weken 46, Lijn olie op 6 weken f 35.]. Prijzen van effecten. Amsterdam 29 April 1870. Nederland. ♦Certitic. Werkelijke schuld 21 pet. 54} ♦dito dito dito 3 66 ♦dito dito dito 4 86$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4] dito exploitatie Ned. staatssp. 79 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 92$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 07$ *dito Hope C'o. L855, 6e serie 5 7f> 13 ♦dito 1000 1864 5 901 ♦dito f IOO0 1866 5 90 ♦Loten 1866 5 „215 ♦Oblig. Hope&.(Joi Leening 1860 4 81/, ♦(Jertific. dito4 64/, ♦inacript.Stioglitz&Oo.2«A4cL. 4 64] ♦Obligation 1867 4 67 ♦dito 1869 4 67,$ ♦Certificaten 6 40$ ♦^.and. spoorweg Gr. Maatsoh. 5 216b ♦Oblig. dito 4 16il ♦dit.o dito 4] dito spoorweg Poti-Tifiis 5 83$ dito dito Jelez Orel 5 83$ dito dito Ohurkow Azow 5 83 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. ♦Oblig. metal 1. in zilver Jan.Juli 5 55 ♦dito dito April Oct. 5 56t$- ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 „471 Italië. Leening 18615 „51$ Spanje. ♦Obligation2i| thans 3 27^ ♦dito 18673 28$ ♦dito Binnenlandsche3 231 Portugal, ♦dito 18561-863 3 32,-\ ♦dito 18673 32,$ Turkije. dito (binnenl.)5 45TV Griekeul. dito (blauwe)5 8$ Egypte. dito 1868 7 77$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 91$ ♦dito dito dito (1882) 6 94$ ♦dito dito dito (1885) 6 93} ♦dito Illinois7 97 Amerika. Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 31 dito dito dito 2e sec. 7 07:{ dito dito 1869 dito 7 68$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4] 78 dr ♦dito 1865 5 87} Mexico. dito 18513 13$ Grenada, dito afgestempeld6 25$ Frifxen van coupons. Amsterdam, 28 April. Metal 1. 19.90; Dito zilver f 24.07]Dito Eng. per f 11.80: Eng. Russen per 11.80; Eng. Portugal per Fransehe 56^; Belg. 56 |VPruis. 34Ü; Harnb. Russen f Russi n in Z. R. 28 Pools.,in Fl./"Spaans- fAtuerik. Dollars f 2.40; dito papier f 1.99; Spaans.-Frans. Metaling- van coupons. De coupons der 6 pet. Russische certificaten admini stratie Hope C'c., Ketwich Voornbergh en wede. W. Borski, verschenen 1/13 Januari 1870, worden betaald de coupons groot R 30 in assignatiën met f 12.33. 15 zilver 21.58.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2