MIDDELBURGSCHE COÜRAN T. Zaterdag 1870. 30 April. n i\°- 102, Middelburg 29 April. Uit 'silage deelt men ons mede, dat Zaterdag door den druk publiek zal gemaakt worden het wetsontwerp regelende het vestingstelsel, terwijl spoedig ook dat op de legerorganisatie verwacht kan worden. Deze feiten logenstraffen de geruchten die men omtrent de aftreding van den minister van oorlog heeft verspreid. Teekenen, onderwijzers: A. H. Bakhuijzen. Handwerken voor meisjes (voor nmrtige en fraaie): H. P. J. Hamakers, H. Kap, M. J. van Rosmolen, geb. du Puij (alléén voor nuttige)C. B. van Campenhout. De uitslag der examens kan aldus samengevat worden TherntometersltimL 28 April. 'sav. 11 u. 42 gr. 29 'smorg. 7 u. 44 gr. 'smidl. 1 u.51 gr. 'sav. 6u.47 gr. Gisteren werd op een buitengewone vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't al gemeen door het bestuur kennis gegeven, dat slechts zes personen zich bereid verklaard hadden tot oprichting der Vereeniging tot verbetering van het gehalte der dienstboden. Nadat de president ver'daard had dat de daartoe van wege het departement rondgezonden circulaire verkeerd was begrepen, .werd besloten de quaestie over de ver houding der dienstboden tot hunne meesters en mees teressen op een volgende buitengewone vergadering, te houden in Mei, te bespreken en het plan tot oprichting eener vereeniging tot verbetering dier verhouding voor alsnog te laten rusten. Ten slotte werd de vraag: „in hoever er verbetering te brengen zou zijn in den toestand der arbeidende klasse in liet algemeen," welke reeds op de vorige vergadering in behandeling was gebracht, verder besproken. Hunne majesteiten de koning en de koningin, benevens de prins van Oranje en gevolg, zijn Dinsdag namiddag te Amsterdam aangekomen. Bij hunne verschijning op het balkon van liet paleis werden de vorstelijke bezoekers door een talrijke menigte luide begroet. Op het dien dag gehouden diner ten liove behoorden de burgemeester en wethouders van Amsterdam, de com missaris des konings in Noord-Holland, de militaire kommandant van Amsterdam, de kommandant van 's rijks-werf en de bevelhebber in de eerste militaire afdeeling tot de genoodigden. Woensdag heeft de koning audiëntie aan de autori teiten verleend. Op het diner ten hove waren 30, op de soiree ongeveer 40 personen genoodigd. De koningin bezocht dien dag de Industrieschool in de Kerkstraat en de Ncderlandsche bank, de prins van Oranje de Beierseh-bierbrouwerij aan de Weesperzijdc. Gisteren heeft Z. M. aan particulieren audiëntie ver leend. H. M. bezocht de Sophiaschoo! en de tentoonstelling van teekeningen in Arti et Amicitiae. Tot het diner van 32 couverts waven genoodigd de commissaris des konings en de leden der eerste kamer te Amsterdam aanwezig. Des avonds was er groote soirée in de troonzaal; tot de 80 ge inviteerden behoorden de leden van den gemeenteraad en van de kamer van koop handel. Onderwijs. Yan 20 tot 28 dezer zijn alhier de examens gehouden ter verkrijging van akten voor liet lager onderwijs. Deze akten zijn aan de verschillende mannelijke en vrouwe lijke candidaten toegekend als volgt: Als hoofdonderwijzersaan J. C. de Back, D. H. C. Ittman, C. van Loo, II. A. Luijk, A. de Pagter. Als hulponderwijzers: aan J. J. Corbijn, W. Fermi, Ij. Iïeijboer, L. J. Lammers, A. II. Lem.son, O. J. Rutman, A. Verborst. Als hulponderwijzeressen: aan C. S. van Assendelft; A. Gillhausen, II. P. J. Hamakers, A. M. Hartman, H. E. van Hiele. Als huisonderwijzeressen (in 't schrijven en rekenen): aan P. A. F. de Bruijn, A. M. G. Cras(in 't schrijven) C. B. van Campenhout, A. J. Ooms.' Fransche taal, onderwijzers: W.Moerdijk, J. W. Slager Onderwijzeressen: J. D. Schoonakker, H. S. J. Snoek. Engelsche taal, onderwijzeressen: A. M. Will. Hoogduitsch, onderwijzers: W. C. Imandt, J. H. Marx, D. van Oostveen. jtflill Toe- Af- candidal, gclal. gewei. Hoofdonderwijzer 13 5 8 Hoofdonderwijzeres 1 1 Hulponderwijzer 16 7 9 Hulponderwijzeres 5 5 Onderwijzeres in vakken voor gew. lager onderw. 4 4 1 Fransch, onderwijzer 7 2 5 onderwijzeres 2 2 Engelsch, onderwijzer ondeiwijzeres 1 1 H oogd u i tse ho n d e r w ij z er 3 3 onderwijzeres Wiskunde, onderwijzer 9 2 Landbouwkunde Gymnastiek 1 - '1 Teekenen, onderwijzer 1 1 I Handwerken, meisjes 4 4 2 voor scbrijv. 2 voor sch rij v. ekenen. Totaal 26' Een vrouwe- I voor nuttige alléén. 3 voor nuttige en fiaaie. 60 34 s Kerknieuws. De heer P. K. Dommisse, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Oude Wetering, is beroe pen te Ocstburg. Bij de NederduitÜöhe hervormde gemeente te Zaamslag is tot predikant beroepen de heer W. J. Gesel schap; predikant bij die gemeente te Delftshaven. Jl. Dinsdag avond werd te Amsterdam de bijeen komst van moderne godgeleerden door prof. Rauwenhoff, uit Leiden, geopend. Dp. A. Réville hield eene rede over de godsdienstige beweging te Nenfchatel. Bij meerder heid van stemmen werd besloten, dat ten volgenden jare ook leden der gemeente, die de beginselen der nieuwe richting zijn toegedaan, zuilen, toegelaten worden. Rechtzaken. Bij bevelschrift der arrondissements-Rcchtbank te Goes, zijn naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen1" Jan Slabbekoorn,win- kel.er; 2°. Helena Remijnse, vrouw van J. Slabbekoorn, oud 2ó jaren3» Adriaan Nagelkerke, oud35jaren, alle 3 wonende te Yerseke. 4» Cornelia van Boven, vrouw van Dominicus Nagelkerke, oud 56 jaren; en 5° Marinus Luijs, oud 49 jaren, arbeider, beide laatste wonende te Ivloetinge; ter zake: dat de eerste beklaagde, bij vonnis der rechtbank te Goes van 26 October 1869 op zijn eigen aangifte verklaard zijnde in staat van faillissement, in den loop van 1868 en 1869 een aantnl goederen tot zijn boedel behoorende tot een bedrag van ƒ121.50 heeft beleend in de bank van leening te Goes, welke goederen toen hij in staat van faillissement vei klaard werd door hem niet waren gelost. Yerkoopitigen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangebodeneen huis met schuur en stal, in het Anneniaansche schuit vlot, wijk Qn°s. 302 en 306; verkocht voor 1390. Heden is ten raadhuize alhier aanbesteedhet bouwen van een geraetselden duiker met aarden dammen ter vervanging van de Langevijle-buitenbrug. Daarvoor waren G biljetten ingekomen, zijnde van de heerenJ. Elenbaas te Zierikzee f 9136, G. van de Vroede, te Neu zen 7900. J. Sonius, alhier, f 7889, P. Krijger, alhier, f 7223, A. ltinders, te Breskens, 6875, en Ditmars Pagó. alhier, ƒ6578. De aanbesteding is, behoudens nadere goedkeuring I van burgemeester en wethouders, gegund aan de laagste inschrijvers de heeren Ditmars Pagé. GuilcnSuuïi. Algemeen overzicht. Het Engelsch lagerhuis heeft eindelijk eene quaestie beslist, welke reeds meer dan vijf én 'twintig jaren nu en dan ter sprake werd gebracht, doch telkens op grond van soms allerwonderlijkste overwegingen onopgelost bleef* Wij bedoelen de quaestie van de wettigheid der ver- oeoigingeu tusschen weduwnaars en zusters hunner overleden eehtgenooten. Tot dusverre waren deze on wettig, doch de publieke opinie was wijzer dan de wet gevende macht. en "^beschouwde dergelijke vereeniging als een gewoon huwelijk. Van het standpunt der wet was en bleet zij echter concubinaat, hetgeen tot vele en verschillende moeilijkheden en bezwaren alsmede tot allerlei procedures en chicanes aanleiding gaf. Thans is met 177 tegen 90 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij bovenbedoelde vereenigingen tot wettige huwe lijken vei klaard en voor het vervolg veroorloofd worden. De minister Gladstone— die vroeger, als lid van het lager huis, steeds zijne stem tegen dergelijk,meermalen inge diend, wetsvoorstel uitbracht heeft zich nu ten gunste daarvan vei klaard, bewerende dat de publieke opinie de aanneming wensebt en dat een staatsman aan de begin selen van zijn tijd zijne persoonlijke gevoelens ton offer moet weten te brengen. Terwijl de Engelsche dagbladen steeds blijven aan dringen op diplomatieke stappen te Athene, om oorlaan de veiligheid der reizigers in Griekenland tc verzekeren» wordt uit Weenen gemeld dat aldaar in de regeerings- kringen sprake is eener aanstaande gemeenschappelijke optreding vaa alle beschermende mogendheden. Intus- sehen heeft het voorgevallene reeds het gevolg gehad dat de Grn ksche regeering verschillende troepenafdee- lingen tegen de zich in Attica ophoudende 100verbonden beeft afgezonden. Volgens berichten uit Rome hadden verschillende leden van het corps diplomatique aldaar van hunne re geeringen bevel ontvangen om mondeling aan den mi nister Antonelli hunne instemming te kennen te geven met bet door den Fransehen vertegenwoordiger de Ban- neville naar Rome overgebracht memorandum, zoodra dit op officieele wijze aan het pauselijk gouvernement zou zijn overhandigd. Nu schijnt het nog onzeker te zijn of de wijze waarop dit stuk door den heer de Banneville dezer dagen aan den minister Anloneili werd medege deeld, als officieel kan worden beschouwd, zoodat de overige buitenlandsche vertegenwoordigers nog geene mededeelingen aan het gouvernement van paus Pius IX hebben gedaan. Intusschen meldt men uit Parijs dat de paus, volgens daar- ontvangen berichten, bepaaldelijk heeft geweigerd om het Fransch memorandum aan het concilie mede te doelen. Terwijl de afgetreden minister Daru tot veler verba zing, als afgevaardigde zijne kiezers aanraadt om ten gunste van het volksbesluit te stemmen, heeft de heer Thiers, de onzichtbare leider van het ministerie Ollivier vóór de aftreding der heeren Daru en Buffet, zich ge schaard in de gelederen der oppositie tegen het ontwor pen volksbesluit. Hij zal op 8 Mei zich van de stem ming onthouden. De heer Lcfèvre-Pontalis heeft op de vraag zijner kiezers, of men voor of tegen het volks besluit moest stemmen, ten antwoord gegeven: men moet eischen dat de burgemeesters niet meer door de regeeriug worden benoemd, maar door de kiezers worden verkozen. Dit geestig antwoord wordt nader verklaard door den schrijver Alfred Assolant, wiens eenigszins dramatische voorstelling van de. wijze hoe in Frankrijk een volksbe sluit verkregen wordt en hoe daarbij de burgemeesters alsregeeringsambtenaren hun invloed ten dienste van het gezag aanwenden, in dit notumer is opgenomen. Een dezer dagen te Madrid verspreid gerucht, volgens hetwelk met prins Frederik van Pruisen onderhandelin gen worden gevoerd omtreut zijne candidatuur voor de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1