Gemengde berichten. De hoofdonderwijzeres der naaischool in het burger" weeshuis alhier, mejufvrouw J. J de Cloedt, heeft heden gedachtenis gevierd van hare 25jarige betrekking als zoodanig. Het gesticht was dientengevolge inwendig door de weezen versierd met vlaggen en bloemen. Boven dien ontving de feestvierende zoowel van de binnen- directie als van de kinderen, in den vorm van geschen ken als anderszins, blijken van belangstelling. Te Amsterdam is eene circulaire in omloop ge bracht, betreffende een nieuwe bad- en waschinrich- ting aldaar. Men leest daarin o. a. het volgende „Wat het baden betreft, dit zoo algemeen als heilzaam erkende middel èn ter bevordering der zindelijkheid èn tot herstel van zieken, hiervoor bestaan te dezer stede, ja geschikte inrichtingen, maar de tarieven zijn zoo hoog gesteld, dat zij daardoor ten eenenmale buiten het bereik der arbeidende klasse liggen. „Het wasschen kan plaats vinden, en vindt dan ook plaats, in de woning van den arbeider, maar hoe en welke uitwerking heeft dit op de gezondheid? „Het gezin van den werkman heeft dikwerf slechts éen kamer ter beschikking, in welke het eet, slaapt en nietzel- den het beroep wordt uitgeoefend. Deze enkele kamer dient terzelfdertijd tot alle verdere bezigheden en van tijd tot tijd tot wasch- en droogplaats. Daaruit ontstaat, dat gedurende dit werk en nog geruimen tijd daarna, de bewoners blootgesteld zijn aan voor de gezondheid zeer schadelijke uitdampingen; voegt men hierbij de aan merkelijke kosten en het tijdverlies, met het oog op de gebrekkige middelen waarover de vrouw van den werk man beschikken kan, dan zal men moeten erkennen dat hier een leemte bestaat, die ten zeerste dient aangevuld te worden." Na te hebben gewezen op het voorbeeld van Engeland, waar dergelijke inrichtingen goede uitkomsten opleveren zoodat zij dan ook hier te lande te Utrecht, 's Hage en Rotterdam zijn nagevolgd, deelt de schrijver het vol gende mede omtrent het ontwerp voor Amsterdam. „De badinrichting zal worden verdeeld in twee afdee- lingeneen voor mannen en een voor vrouwen, beide afdeelingen gesplitst in drie klassen: de prijzen per bad in ieder der klassen te bepalen, in de le klasse f 0.50, 2e klasse f 0.30, 3C klasse ƒ0.16; door deze klasverdee- ling zal zoowel de meergegoede burger alsook de werk man, zonder groote kosten er gebruik van kunnen maken. Behalve voor deze baden zal er gelegenheid wezen voor elk soort van geneeskundige baden, terwijl de piijzen dezer baden slechts zooveel zullen verhoogd worden, als de meerdere uitgave voor de inrichting zelve bedraagt. „De waschinrichting zal mede worden verdeeld in twee afdeelingen, de een voor diegenen die zeiven komen wasschen, en de andere voor hen, die aan de inrichting willen laten wasschen. „Het tarief voor de eerste afdeeling zou zijn f 0.06 per uur, waarvoor wordt in gebruik gegeventobbe, emmer, koud- en warmwater, een door stoom verwarmde droogplaats, waarin het goed in eenige minuten droog is, wringtoestel, mangel, pers, strijktoestel enz. „Het tarief voor de 2e afdeeling zal mede zeer laag worden gesteld. „De beraming der onkosten voor de geheele vestiging der inrichting "bedraagt f 75,000, bijeen te brengen door uitgifte van aandeelen van f 1000, die zullen kunnen worden gesplitst in -jr aaudeelen groot f 500, en aan deelen groot f 250." {Handelsblad) De ingezetenen der gemeente Wissenkerke hebben zich den 21en April jl.,den dag waarop het raadslid M. Markusse Az.zijn vijf en twintigjarige ambtsbediening als zoodanig herdacht tot een feestdag gemaakt, zoowel door het uitsteken der vlaggen als door andere blijken van belangstelling in deze gebeurtenis. In den laatsten tijd ia men omtrent het lot van verscheidene stoorabooten ongerust geweest. Een van deze was de nieuw gebouwde stoomboot Sirius. Er zijn echter berichten ingekomen, meldende dat deze boot den 14cn dezer maand nabij de Oostkust van Afrika gezien was;de machine was beschadigd, maar overigens was alles wel aan boord en vervolgde het schip zijn reis naar Calcutta. De generaal markies Anatole de Lawostine is in hoogen ouderdom overleden. Hij was in 1786 geboren uit een der aanzienlijkste geslachten van Duilschland en vermaagschapt aan Esterhazy en Cobentzel,van moeders zijde kleinzoon van meviouw de Genlis. Genaturaliseerd Franschman en petekind van Lodewijk Philippe, deed hij afstand van de schitterende erfenis van Cobentzel om in Frankrijk te blijven. Hij onderscheidde zich bijzonder gedurende den veldtocht tegen Rusland en niet minder aan het hoofd der roode huzaren bij Waterloo. De Engelsche regeering heeft aan den ingang van i het kanaal, 49 mijlen ten N. O. van Land-End en 56 mijlen van Kaap Lizard, een schip gestationeerd, vroege tot de marine behoorende. Het ligt stevig voor anker j en is door een telegraafkabel met een der Engelsche j havens verbonden. Het hoofddoel van die plaatsing is j de laatste berichten omtrent uitgaande, de eerste omtrent I binnenkomende schepen te geven. Maar ten dienste van passagiers die spoedig willen landen, zoowel als om in geval van nood hulp te verleenen, heeft het groote ge vaarte een stoomsleper tot zijn dienst, die bij kalm weder zich in zijne nabijheid ophoudt en anders van Penzance spoedig kan ontboden worden. Het heeft een ruimen voorraad levensmiddelen aan boord, om daarvan in geval van nood te kunnen afstaan, alsmede voor hetzelfde doel een beperkten voorraad steenkolen. Des daags zal het telegraafschip kenbaar zyn aan een ontzaglijk grooten zwarten kegel, des nachts aan een sterk kogel- licht, terwijl alsdan eik kwartier een opvlammend licht zal vertoond worden. Bij dik weder zal een bengel elk kwartier twee minuten lang geluid wordeneindelijk zal gedurende het eerste halfjaar elke 15 minuten, laterelk uur een kanonschot gelost worden. Therniometerstainl. 27 April. 'sav. 11 u. 44 gr. 28 'smorg.7u.40gr. 'smidi 1 u.48 gr. 'sav. 6 u. 45 gr. Provinciale staten van Zeeland. VERBETERING. In het verslag der zitting van Vrijdag 20 dezer, voor komende in ons nomraer van 11. Dinsdag, 2e bladzijde, le kolom, staat, dat de heer van Eek voorstelt te lezen: „de leden van het dagelijksch bestuur kunnen op voordracht der vergadering van commissarissen door den koning worden benoemd," dit moest zijn „ontslagen." Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 27 April. Resumtie notulenmissi ves gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten missive id. toezending ontwcrp-grensregeling, bepaling dag verkie zing commissie van onderzoek; request van UijeeuCX, aankoop grond; id. J. de Gilde, erfpachtgrond; id. l.deBroe- kert, ontheffing vau eenige bepalingen overeen koipst 23 Fe bruari missive bestuur bank van leening, rekeningen verslag over 1S69 id. staat comptabiliteit godshuizen 1869 missive burgerlijk armbestuur, af- en overschrijving posten; id. bestuur dienstdoende schutterij; proces-verbaal kasopneming; voorstel burgemeester en wethouders, wijziging verordenin gen op bet begraven van lijken en de gemeentebegraafplaats; benoeming hulponderwijzer school G; benoeming leden cu plaatsvervangende leden stembureau verkiezing 17 Mei; ontslag dr. M. H. Dainme lid bestuur godshuizenmededee- ling en verleening kred'et r'ool werkendankbetuiging betoonde hulp bij brand; interpellatie brandwezen. Waarnemend voorzitter de heer de Jonge, wethouder. Afwezig de heeren By le veld van Serooskerke, uitlan- dig, van Diggelen, ongesteld, en Magielse, wegens ambts bezigheden verhinderd. De heer Rekker komt later. De notulen der zittingen van 23 Maart en 19 April worden na voorlezing goedgekeurd. De raededeeling door den voorzitter van de afwezig heid van genoemde raadsleden wordt voor kennisgeving aangenomen, evenzeer als de mededeeling dat van gede puteerde staten missives ingekomen zijn tot goedkeuring van het kohier van den hoofdei ij ken omslag, en van de raadsbesluiten van 23 Maart jl. tot onderhandschen aan koop en tot verhuring van eenige perceelen grond. Voorts is van gedeputeerde staten ingekomen een ontwerp-grensregeling tusschen de gemeenten Arnemui- den, Veere, Vrouwepolder cn Middelburg, in verband met de aan te leggen spoorweg- en kanaal werken, met bijbehoorende memorie van toelichting. Gedeputeerde staten verzoeken daarbij dringend de benoeming eener commissie van onderzoek zooveel mogelijk te willen bespoedigen. Naar aanleiding van dit verzoek stelt de voorzitter voor, de verkiezing dier commissie den 17en Mei a. te doen plaats hebben, en in het laatste gedeelte van deze zitting het stembureau voor die verkiezing te benoemen, waarmede de vergadering zich vereenigt. Van de heeren van Uije en (X is een request inge komen, waarbij zij verzoeken een gedeelte van door hen reeds in erfpacht bezeten terrein naast hunnen oliemolen op het bolwerk tusschen de Koe- en de Noordpoort, in eigendom te mogen hebben. Adressanten wenschen daarop een stoommachine met ketelhuis te plaatsen en een gedeelte ook als bergplaats voor steenkolen te bezi gen, terwijl zij tevens een uitgang in den schansmuur naast den molen wenschen tot stand te brengen. De gemeentebouwmeester bad in zijn advies geen bedenkingen geoppeid en gaf den raad in overweging den prijs van het gewenschte terrein op f 2 per centiare te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. No^ is een request ingekomen van den heer J. Gilde, waarbij deze een perceel grond, ter grootte van 72 cen- tiares, gelegen in de laagte van het bolwerk bij de Noord poort, voor den tijd van 99 jaren tegen een jaarlijkscho betaling van 15 cent per centiare in erfpacht verzoekt, te kennen gevende dat hij daarop een huisje wenschte te plaatsen. Overeenkomstig het advies van den geracentebouw- njeester, wordt het verzoek van den adressant, na eenige geringe wijzigingen, met 12 stemmen tegen 1 toegestaan. Tegen stemde de beer Luteyn. De voorzitter brengt hierna in herinnering dat bij raadsbesluit van den 25tn Februari aan den heer I. de Broekert. een stuk gemeentegrond in erfpacht gegeven was, gelegen aan den achtersingel bij de Langevijle- barrière. Onder de voorwaarden bij die gelegenheid bedongen, behoorde ook eene verplaatsing naar den zij gevel van de deuren der aldaar staande houtloods van den heer de Broekert. Deze heeft zich thans echter, vol gens mededeeling van den voorzitter, tot den raad gewend met een adres waarin hij verzoekt van die bepaling ontheven te worden, op grond dat hem het in- en uitbrengen van lange stukken hout daardoor onmo gelijk zou worden gemaakt. De gemeen tebouwmeester erke de de bezwaren van den adressant, tengevolge van de inrichting der loods, en adviseerde daarom tot inwilliging van diens verzoek mits hij de tegenwoordige draaideuren in schuifdeuren doe veranderen. Naar aanleiding van dit verzoek heeft eene discussie plaats, waarbij de heerSnijders verklaart groote ongeluk ken te verwachten als aan het verzoek voldaan werd. Hij oppert ook de vraag: of de nieuw te bonwen Lauge- vijle-buitenbrugniet op de plaats van de tegenwoordig be- staaude zou kunnen gelegd. worden? Dit wordt door den voorzitter niet wel mogelijk verklaard, daar de nieuwe richting thans eenmaal bepaald is. De heer Snouck Hurgronje geeft daarop eenige inlich tingen omtrent de in der tijd gestelde voorwaarden. Toet de adressant de nevens de loods gelegen sloot in erfpacht vroeg, met het doel om deze te dempen, had men gele genheid om betere voorwaarden ten aanzien van de loods te bepalen (de verplaatsing van de deuren)indien de heer de Broekert destijds daartegen bezwaar gemaakt had, zon die voorwaarde niet gemaakt zijn. Het blijkt nu echter dat de gedane belofte moeilijk na te komen ia, waarom burgemeester en wethouders g.een zwarigheid maken eene der voorwaarden terug te nemen. De heer Snijders geeft nacler te kennen dat de nabij heid der loods reden geweest is waarom hij zich in dei tijd tegen de plaats der nieuwe Langevijle-brug ver klaard heeft. Hij blijft er voor de toekomst veel gevaar in zien en zou zich slechts dan met het verzoek kunnen vereenigen, indien bepaald werd dat, als zulks later mocht blijken noodig.te zijn, de deuren verplaatst zouden worden. Daar meer leden zich met het denkbeeld van den heer Snijders vereenigen, wordt, op voorstel des voorzitters de zaak aangehouden, en worden burgemeester en wet houders gemachtigd met den heer de Broekert over het voorstel van den heer Snijders te onderhandelen. Yan het bestuur der bank van leening is eene mis sive ingekomen ter beantwoording van een door bur gemeester en wethouders, (naar aanleiding eener bro chure van den heer van Heelover het wetsontwerp tot regeling der banken van leening) gestelde vraag: in hoe verre deze regeling een nadeeligen invloed op de be staande banken zou uitoefenen, en of het wenschelijk zou zijn dat de raad zich tot de staten-gf neraal wendde met verzoek om hare goedkeuring aan bedoeld wets ontwerp te ontbonden. Het bestuur der bank kon zich in hoofdzaak met de bro chure vereenigen. Het had het wetsontwerp beschouwd in verband tot de belangen der bank en die van hen welke zich van deze bedienen. Wat de bank betreft meende het bestuur ook, dat het niet anders dan nadeel ig op deze kon werken wanneer particuliere banken zich konden vestigen; maar ook ten aanzien van de belangen van degenen die er zich van bedienen, vereenigde het bestuur zich met het gevoelen van den heer van Heel, volgens wien namelijk het wetsontwerp tot vele misbrui ken zal leiden, waarvan de behoeftige klasse het slacht offer zal worden. Evenals in het voorloopig verslag van rapporteurs over dit wetsontwerp te kennen is gegeven, pieeut men dat de vrijheid ten dezen opzichte hcogst verderfelijk zal zijn. De oprichting van particuliere ban- ken zal de oprichting van pandjeshuizen met daarmede gepaard gaande knevelarijen ten gevolge hebben. Voorts bespreekt het bestuur de inrichting welke het beheert, en wijst op de geringe bate welke deze gedu rende haar löjarig bestaan opgeleverd heeft, waaruit het wcnscht aan te toonen hoezeer de belangen van hen die er van gebruik maakten in het oog gehouden zijn. Ten slotte meent het bestuur het tweede gedeelte der door burgemeester en wethouders gestelde vraag toestemmend

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2