Ouitmiünix Jïlritiji'lïürrh. te nemen, en, ingeval het daarop betrekking hebbende amendement van geuoemden heer mocht verworpen worden, alsdan te laten volgen art. 11 lis. Hiertoe wordt besloten. Voorts antwoordt de heer Verhagen bevestigend op de hem door den voorzitter gedane vraag: of het zijne be doeling is zijn ingediende nota met amendementen, waaromtrent geen verzoek is gedaan en ook niets door de vergadering is beslist, te doen behandelen. Be doelde amendementen worden daarop ondersteund, zoo dat zij mede een punt van beraadslaging kunnen uit kerk Art 8, zooals het in 't ontwerp is voorgedragen, luidt „De voorzitter en verdere leden van het dagelijlcsch be stuur worden, op voordracht der vergadering van com missarissen, door den koning benoemd cloor den tijd van vijf jaren. Het hierop door den heer de Jonge van Ellemeet voor gestelde amendement strekt om het artikel aldus te lezen„De voorzitter en verdere leden van het d g e- lijkseh bestuur worden, op voordracht der vergadering' van commissarissen, door den koning benoemd. De be noeming der raden geschiedt voor den tijd van vijfjaren. „Commissarissen zijn verplicht, als voorzitter voor te dragen actieve of nonactieve leden van het korps van 's rijks waterstaat, of waterbouwkundigen die het di ploma van civiel ingenieur hebben erlangd, bedoeld bij art. 61 der wet op het middelbaar onderwijs van 2 Mei 1863." Het amendement van den heer Verhagen op dit artikel strekt om dit aldus te lezen „Do voorzitter wordt dooi den koning benoemd voor den tijd van vijf jaren, uit eene voordracht van tweepersonen, door commissarissen te doen. „De raden worden, mede voor tien tijd van vijf jaren, door de algemeene vergadering uit commissarissen be noemd." (Perootg in hel volgend nommer.) Algemeen overzicht. Wij citeerden dezer dagen de opinie van the Times omtrent tien thans door keizer Napoleon genomen maat regel tot „het doen van een beroep op de natie." Een streng vonnis wordt daarbij door dc in Engeland zoo geachte en gewaardeerde Saturday Review uitgespro ken over den minister Ollivier. „Hij kan een talentvol man zijn, maar hij is niet iemand op wicn men vertrou wen kan. Is hij de speelbal des keizers, gelijk wel waar schijnlijk is, of wordt de keizer door hem geïnspireerd, gelijk hijzelf onderstelt en ook mogelijk is, dit is vrij onverschillig, want zoowel in het eene als in het andere geval, geeft hij de meest treurige blijken van zijn poli tieke onervarenheid. Acht bij een volksbesluit vaneenig belang, dan moest hij toch begrepen hebben hoe uiterst gevaarlijk dat is, en acht hij het volksbesluit zonder eenig gewicht, dan is die omstandigheid voldoende om van zijne ongeschiktheid ter bcoordeeling der waarde van feiten te doen blijken." The Economist ziet in den bestaanden toestand van Frankrijk eenvoudig een terugtreden totbet oud systeem van het persoonlijk gouvernement,, hetgeen door de lieeren Buffet en Daru, blijkens hunne aftreding, ook alzoo is opgevat. Wat kan men zich gevaarlijker denken voorliet constitutioneel beginsel dan het recht, gegeven aan den souverein tot het doen van coups d'élal tegen ministers, die het vertouwen bezitten eener populaire vertegen woordiging. Als de souverein, opperbevelhebber van het leger en staande aan het hoofd der administratie, aan al zijne regeeringsarabtenaren bevel geeft om het volk in zijn belang te raadplegen, hoe weinig kans heeft dan zelfs een populair ministerie om tegenover den souve rein te worden-ondersteund. Dan wordt de ministerieele verantwoordelijkheid een schijnvertooning. De afkeu ring der natie tegenover de ministers wordt dan geen politieke afkeuring hunner daden, maar slechts een ge- vólg van gehoorzaamheid aan het gezag. Bij een zoo brutale terugneming der keizerlijke rechten, worden de conces3iën van het vorig jaar geheel en al illusoir. Ook the Spectator kenschetst den nu in het leven ge roepen toestand van Frankrijk als „eene vernietiging van al hetgeen gedurende de laatste drie maanden werd ge daan en eene schrede op den weg naar autocratie." Men zal zich den strijd herinneren, welke eenige dagen geleden werd gevoerd tusschen de dagbladen l'Univers en lo Memorial diplomatique omtrent de-vraag of do door deh heer de Banueville naar Rome overgebrachte nota al dan niet aan de Pauselijke regeering was mede gedeeld. The Times meldt thans dat werkelijk dit stuk aan het gouvernement van paus Pius IX is medegedeeld, terwijl van elders bleek dat dit een zeer uitvoerig poli- tiek-kèrkelijk geschrift is van ongeveer twaalf bladzijden in folio. L'univers bevatte overigens, vóór de mede- deeling in the Times, dc zeer merkwaardige waarschu wing dat de medewerking der catholieke partij bij de aanstaande volksstemming aan de Fransche regeering ontbreken zon, indien zij niet haar voornemen liet varen om bedoeld diplomatiek stuk ter kennisse te brengen van het Pauselijk gouvernement. Het thans te Weenen opgetreden ministerie voor de landen aan deze zijde der Leitha heeft onder hare eerste regeeringsdaden het besluit genomen om de intrekking der belasting op de bezoldigingen voor testellen, welke in hooge mate de algemeene ontevredenheid allerwege opgewekt en reeds hier en daar tot manifestation aan leiding bad gegeven. Uit Bucharest wórdt gemeld dat de ministerele crisis aldaar nog altijd'voortduurt. Daar de heer Gbika zijn mandaat tot samenstelling van een nieuw ministerie heeft nedergelegd, is thans een ander bekend oud- minister, de heer Goleseo, daarmede door de kroon belast geworden. De kamer vau vertegenwoordigers is onder deze omstandigheden uiteengegaan tot 24 Mei aanstaande. Naar aanleiding van het door ons medegedeeld artikel uit het Deensch dagblad Dagbladct omtrent het Deeasch- Pruisisch conflict, is een vrij heftige polomiek ontstaan met eenige officieuse organen der regeering te Bbrlijn. Daaruit blijkt dat de Pruisische regeering omtrent de tenuitvoerlegging van artikel vijf der te Praag met Oostenrijk gesloten overeenkomst met het gouvernement te Weenen in onderhandeling is getreden. Indien Oos tenrijk en Pruisen nu omtrent die tenuitvoerlegging tot een gemeenschappelijk besluit konden geraken, zou dit besluit aan Denemarken worden medegedeeld, ter wijl bij weigering der regeering te Kopenhagen om op dien grondslag eene volksstemming te doen plaats heb ben, de quaestie als geëindigd zou worden beschouwd. Volgens de voorstelling van Pruisen toch is bij het tractaat van Praag alleen Oostenrijk contracteerende partij geweest, zoodat, indien beide partijen het omtrent, de uitvoering van het contract eens kunnen worden Denemarken geenerlei rechtmatige grieven kan te berde brengen. Laatste berichten. Parijs. Het officieel orgaan bevat heden het keizerlijk decreet, waarbij de natie tegen zondag, 8 Mei, tot eeuo volksstemming wordt opgeroepen teneinde bij volks besluit aan te nemen of te verwerpen: de hervormingen in liberalen zin, welke sedert I860 in de constitutie door den keizer met medewerking der groote staatslichamen zijn opgenomen, en alzoo ook het senaatsbesluit van 20 April 1870. DE VOGELS ES DE BESCHAVING. 't Heeft langen tijd een punt van onderzoek uitge maakt of de dierenweld, in het bijzonder de vogelen, op een en hetzelfde standpunt bleven staan, dan of de be schaving, met de daardoor in alles teweeggebrachte omkeering, ook niet haar invloed op de gevleugelde luchtbewoners heeft doen gevoelen. Men meende lang dat dit niet het geval was; in oude verhandelingen leest men zelfs omtrent den nestenboiiw „iedere sóórt onder dc vogelen bouwt haar nest volgens een haar eigen model, dat nooit verandert en van eeuw toteeuw iustand blijft." Schier alle natuurkundigen huldigden dezen regel en namen hem als geloofsartikelen aan. In den laatsten tijd is echter deze leer geducht aange vallen. Een geleerd zoöloog, de directeur van het museum te Rouaan, heeft aan dc Fransche academie van weten schappen een belangrijke mededeeling gedaan omtrent zijne onderzoekingen op dit punt. Na veelvuldige waar nemingen is de heer Pouchet tot de overtuiging geko men dat bovengenoemde stelling niet juist was. De be schaving dit is de overtuiging van den hee'r Pouchet die overal in doordringt, heeft ook eene verandering gebracht in het leven van zekere dieren, wier zeden daar door thans niet meer dezelfde zijn als voorheen,-hetgeen ook een merkbare verandering in hun nestenbouw ten ge volge gehad heeft. Dat het dier geen veranderingonder- gaat in die zeden en gewoonten, welke nauw met zijn organisme samenhangen, laat zich begrijpeneen dier soort die vroeger een onderaardsche woning groef zal thans niet op de boomen gaan wonen, maar de verande ring betreft meer de verbetering barer woningen. Sóm mige vogels, die thans de voortbrengselen der mensche- lijke nijverheid gebruiken, moesten zich vóór dien tijd natuurlijkerwijze met andere materialen behelpen. De Europeesche goudmeerle of weduwaal bouwt zijn nest onder de takken der boomen met behulp van eindjes draad ot bindgaren; nu is het duidelijk dat er een tijd is geweest is waarop andere materialen gebruikt moesten worden. Moest de tegenwoordige huiszwaluw haar nest niet op rotsen bouwen ten tijde dat de menschen zich nog geen huizen bouwden, in wier vensteis en dakgaten de huis zwaluwen thans nestelen, zonder zich zelfs veel te be kommeren om de nabijheid der menschen Hetzelfde valt op te meiken bij dc ooievaars die van de sympathie, welke de landlieden voor hen gevoelen, gebruik maken om op dalceu en schoorsteenen te nestelen. Al die vogels zijn met hun tijd medegegaan. Ook de zwaluwen hebben, volgens de waarnemingen van den heer Pouchet, zooveel mogelijk hunne nesten verbeterd. Hij heeft pas gebouwde nesten vergeleken met anderen die hij vroeger van oude monumenten afge nomen had en die iu het museum van Rouaan sedert veertig jaren bewaard werden; bovendien vergeleek hij ze nog met teekeningen en beschrijvingen van natuur kundigen uit andere tijden. De heer Pouchet stond ver baasd over de veranderingen die aangebracht waren. Daarmede nog niet voldaan, spoorde hij de zwaluwen of liever hunne nesten, in de rotsen op en beschouwde de vele oude en nieuwe nesten die hij daar vond op het nauwkeurigst. De bolronde gedaante der oude nesten was bij de nieuwen in een eironde veranderd, terwijl de opening in die nesten, die vroeger rond was, thans een transversalen vorm gekregen heeft. Ook het inwendige van het nest getuigt van vooruitgang. De bodem van het nest is ruimer, zoodat de jongen er niet meer zoo gewel dig nauw opeengehoopt zitten, terwijl de langwerpige opening hen veroorlooft naar buiten te zien en de versche lucht in te ademen. Ook nemen de vogels tegenwoordig betere maatregelen dan vroeger tegen den regen en de koude. Uit al deze gegevens zou men dus wel mogen besluiten dat ook de vogels met hun tijd medegaan en dat de beschaving met hare gezegende gevolgen ook aan de vogels ten deel gevallen is. DE STOOMPONT TE BORDEAUX Binnen korten tijd zal een plan van aanzienlijken omvang, het eerste van dien aard dat in Frankrijk tot uitvoering gekomen is, verwezenlijkt worden. Het betreft niets minder dan een stoompont welke een gedeelte van een spoortrein van den eenen oever naar den anderen moet overbrengen. De behoefte aan dergelijke onderneming heeft zich te Bordeaux doen gevoelendeze stad toch, op den linkeroever der Garonne gelegen, ondervindt groot nadeel doordien het station van den spoorweg Bordeaux-Parijs natuurlijk de lijn langs welke het voornaamste deel harer bekende producten verzonden wordt aan den rechteroever gelegen is. Als gevolg daarvan moeten alle goederen door middel van wagens of karren van en naap het station gebracht worden, het geen de vrachtprijzen der goederen aanmerkelijk doet stijgen. Ook andere redenen deden eene verandering in den bestaanden toestand wenschelijk voorkomen. Het plan wordt aangegeven door een der ingenieurs van Bordeaux, den heer Arman. Het bestaat in een bijna cirkelvormige, drijvende massa van 25 meter middellijn, waarop zieli een met rails voorziene hoogte bevindt. De holle ruimte in de massa is beweegbaar en kan door middel van een luchtpomp rijzen en dalen. De pont wordt na tegen den oever aangebracht, en acht tot tien geladen waggons worden er op-geschoven, die de pont daarop op den anderen oever op de rails plaats. Van daar worden zij verder naar de magazijnen en dok ken vervoerd. Hoe eenvoudig dit plan moge schijnen, zijn daaraan ernstige bezwaren verbonden... geweest. Vooral moest men bedacht zijn op de veranderingen der getijen, die het wel eens onmogelijk zouden kunnen maken vooreerst om de wagons op te nemen, en voorts om ze op den anderen oever op de rails te plaatsen. Hierin is, zooals reeds gezegd is, voorzien doordien men het gan- sche toestel naar willekeur kau doen rijzen'en dalen. Een ander bezwaar was: hoe zou de massa den buiten gewoon sterken stroom kunnen weerstaan. Dit bezwaar is overwonnen doorhetaanbrengen van vier stooraschroe- ven, welke aan twee elkaar kruisende assen bevestigd zijn. Twee van de schroeven werken in de richting van den overtocht, namelijk van den eenen oever naar den anderen; de beide anderen werken tegen den stroóra, wiens werking zij aldus vernietigen. Op deze wijze laat het zich verklareu dat eene massa, beladen met 120,000 kilogram, bestaande uit de acht tot tien wagons, de helft van een gewonen goederentrein in twee win uien tijds een kilometer langen, buitengewoon sterken stroom kan overtrekken.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3