öuitmlanü. Éjrtnöclsbcricljtm. dus ook dc kosten draagt die uit den aanleg voortvloeien; die de lusten geniet moet ook de lasten dragen. De heer de Jonge van Ellemeet herinnert dat dit punt in de afdeelingen, waarvan hij voorzitter was, voor Cad- zand uitvoerig is besproken.. Een lid heeft toen reeds gewezen op de natuurlijke aanleidingtot ischadc dip uit de werken.zou volgen. Juist op bet punt vopr dpcuitwap tering, aangewezen, ligt op een afstand van 400 meter van den oever eene zandbank, die in verband met de. aan te leggen sluis nadeelig werken kan. Het rapport der afdeelingen is met spoed moeten worden opgesteld, en het zal daaraan zijn te wijten dat de rapporteur dat punt niet zoodanig heeft gereleveerd als spreker gaarne zou hebben gezien. Daarom mengt hij zich nu in de dis cussie. Hij is nog niet voldoende op de hoogte van alle bezwaren die zouden kunnen volgen uit de aan te leggen weiken, doch hoopt dat de leden uit het betrokken dis trict die zullen releveeren en hem de noodige inlichtin gen zullen verschaffen. De heer Haminacher, zonder in beschouwingen over de amendementen te willen treden, meent echter te moeten verklaren, dat in zijn oog de billijkheid eischt aan het verlangeu van Cadzand toe te geven. De watering van Cadzand placht oorspronkelijk geen deel van het water schap uit te maken. Het heeft er ook geen behoefte aan. Het heeft eene gelegenheid aan de Noordze.e om uit te wateren. Langzamerhand heeft het zich met het water schap verecnigd en zich eindelijk geheel aangesloten. Hij verlangt niet dat de watering van Cadzand een pre- vilegie zal verkrijgen ten opzichte van de lasten, doch het wordt door het te maken kanaal en de sluis aan ge varen blootgesteld die men niet mag voorbijzien. Het heeft tegenwoordig een gesloten strand en gemakkelijk te verdedigen weringen, waarvan de kosten voor be dreigde punten ongeveer f 50 's jaars bedragen. Als de sluis aan de waterkeeringen geen kwaad doet, dan zul len die kosten niet toenemen, doch wanneer er val of oeverafschuivingeu mochten ontstaan dan zouden daar door groote kosten worden veroorzaakt, en het is niet meer dan billijk dat die ten laste van het waterschap komen. Er is voorgesteld thans daaromtrent geen bepa lingen te maken, doch die over te laten voor latere on derhandelingen. Hij meent echter dat de rechtvaardig heid eischt ihans in beginsel aan te nemen dat de schade die de aan te leggen werken mochten veroorzaken, zul len komen ten laste van het waterschap, opdat den staten van Zeeland daarvan later geen verwijt zal kunnen wor den gemaakt. De heer Henneqnin wil slechts met een kort woord den heer de Jonge van Ellemeet beantwoorden en doen opmerken dat een blik op de oude kaarten eene menigte zandbanken doet opmerken in de "Wielingen. Hij wijst slechts op de bank tusschen Vlissingen en Breskens, daar bestaat een abnormalen toestand. In het Zwin be staat wat men noemt een ongezonde werking tusschen eb en vloed, welke door eene sluiting van het Zwin zal worden weggenomen. Hij zegt dat verscheidene deskun digen die sluiting voor eene verbetering honden. De heer Buteux meent dat de staten onbevoegd zijn eene bepaling te maken als door de amendementen wordt voorgesteld. De staten kunnen alleen d i e werken ten laste van het waterschap brengen die in verband met het waterschap zelf staan, doch de kosten in de amende menten voorgesteld ook voor het waterschap te brengen, acht bij bedenkelijk, want de schade die veroorzaakt zal worden kan zich wel verder uitstrekken dan Cadzand zal men die allen ten laste van het waterschap willen brengen? Men moet niet prejudicieereu maar eerstaf- wachten wat geschieden zal, clan kan men zich later met Cadzand verstaan. Daarenboven beeft Cadzand liet mid del in de band om voor zijn belangen te waken in de onteigeningswet. De heer de Smidt zegt dat hij straks een, eenvoudige toelichting van zijn amendement heeft gegeven, djeh nu wil bij de daartegen ingebrachte bedenkingen beant woorden. Hij verklaart dat hij zich met het amendement van zijn medelid Hennequin niet kan vereenigen, omdat dat te onbestemd, te onzeker is. Moet men zich onder-' werpen aan beslissingen van rechterlijken of administra tieven aard, dan onderwerpt men zichhoeveel eerbied hij ook voor de rechterlijke macht koestert aan zeer onzekere beslissingen, gelijk de ervaring leert, en hier aan wordt men volgens dit amendement blootgesteld. "Wordt daarentegen zijn amendement aangenomen, dan is het ontstaan van geschillen niet te duchten tusschen de besturen die zoo vaak met elkander in aanraking zullen komen. Ook vereenigt hij zich nietmet hetgeen door het lid van gedeputeerde staten is aangevoerd betreffende 'de onbevoegdheid der staten. Die onbevoegdheid be staat zijns inziens niet. Wat toch is een water schap? Eene vereeniging van polders die hetzelfde belang hebben. Waarom zou nu het waterschap niet het onderhoud van werken op zich kunnen nemen die zijn behoud bedoelen Er is ook gezegd dat er schade moet geleden zijn alvorens men vergoeding kan vragen, doch hij zegt dat, wanneer er vrees bestaat van schade te zullen lijden, men zekerheid veilang.t dat die. vergoed zal worden. Ontstaat er, geeiifschadq, des te gelukkiger. Hij persisteert derhalve bij zijn amendement. Ook heeft de heer Buteux zich beroepen op de ont eigeningswet als middel voor de watering Cadzand om zich voor schade te dekken, doch dit is zijns inziens niet afdoende, want de plannen worden ter inzage ge legd en eeno commissie wordt benoemd om kennis te nemen van de bezwaren. Gesteld nu dat de watering van Cadzand bezwaren inbrengt bij die commissie, welke harerzijds meent dat er geen bezwaren zijn,dan ontstaan conflicten, en welke de gevolgen daarvan zijn leert de ge schiedenis van den Elizabetbpolder, waar een kleine sluis groote kosten veroorzaakt. De onteigening gaat door en de watering zal zelf de schade moeten betalen. (Zie verder het bijvoegsel) Algemeen overzicht. In brieven uit de Franscbe hoofdstad wordt gemeld dat het denkbeeld, om een exemplaar der bij de volks stemming uit te vaardigen proclamatie aan alle kiezers tehuis te zenden, van den keizer afkomstig is, en dat hij daarmede bijzonder ingenomen blijkt te zijn. Wij hebben reeds herinnerd dat dit denkbeeld toch helaas slechts plagiaat is. Kladderadatsch geeft met het oog op dit plan eene voorstelling van een Franseh dorp, ahvaar de keizer met den hoed in de hand aan elk der kiezers beleef delijk een exemplaar zijner proclamatie ter hand stelt. Mijne goede vrienden", zegt bij, „gij moet thans zelf beslissen of gij rijp zijt voor de parlementaire vrijheid. Ik heb geen verstand genoeg om dit te beoordeelen." De Fransche dorpsbewoners zien den keizer met een zeer verwonderd gelaat aan, zeggende„Zeer wel, uwe majesteit, wij zullen het aan onzen prefect gaan vragen." Het Londensch orgaan the Times bevat in zijnJaatste nommer eenige opmerkingen omtrent de overwegingen, waardoor keizer Napoleon bij zijne handhaving van het denkbeeld der volksstemmingen wordt geleid. „Het ge moed des keizers zegt genoemd blad is blijkbaar vervuld met een voortdurende vrees voor mogelijke conflicten tusschen de vertegenwoordiging en den sou- verein. Het wantrouwen tegenover dergelijke vergade ringen, hetwelk zoo duidelijk merkbaar is uit de ge schriften zijner jeugd, is toegenomen door zijn strijd tegen de beide vertegenwoordigende lichamen der republiek, en, zelfs tenvijl hij verzoend schijnt met het parlementair stelsel en eerlijk geneigd is om dit aan te Demen, blijft dat wantrouwen in den grond van zijn ge moed bestaan om zich telkens te uiten. Hij aclit zich nooit genoeg gewapend tegen de aanvallen, waaraan hij van de zijde der vertegenwoordiging zou kunnen bloot staan, en, hoewel in vrede levende met kamers, welke even machteloos en onderworpen zijn als de tegenwoor dige, huivert hij bij het denkbeeld om het geringste deel zijner wapenrusting af te leggen en houdt hij haar zorg vuldig in goeden staat met het oog op de gevaren, welke meer onrustige tijden in het leven zouden kunnen roe pon. Deze schijnbaar constitutioneele sonvcrein kan in zijne houding ten aanzien van het parlement vergeleken worden met die wilde-beestentemmers, welke zich in hunne hokken wagen om met ben te spelen, maar toch wel zeer zorg dragen om een gloeiend gemaakte ijzeren staaf onder hun bereik te houden om zich desnoods te kunnen verdigen." Gisteren is het manifest der linkerzijde uit bet Fran sche wetgevend lichaam publiek gemaakt. Daarin wordt betoogd hoe uit de laatste verkiezingen bet verlangen gebleken is om de volkssouvereiniteit in de plaats van het persoonlijk gezag te zien gesteld, terwijl thans de ge wijzigde constitutie slechts schijnbaar aan dat verlangen voldoet. Het persoonlijk gezag heeft daarbij zijne ge vaarlijkste prerogatieven behouden het zal voortgaan om tegenover liet buitenland het recht van vrede en oor log uit te oefenen een recht, waarvan het in de laatste vijftien jaren een voor het vaderland zoo ver derfelijk gebruik heeft gemaakt om tegenover het binnenland het persoonlijk gezag te handhaven door het personeel gouvernement van het hoofd van den staat, met behulp van ministers door dezen benoemd, met behulp van een senaat door dezen benoemd en een wetgevend lichaam, hetwelk het doet verkiezen door oflicieele candidaturen en administratieve pressie, met behulp van het opperbevel over het leger, van het recht der benoeming tot alle betrekkingen, van een buitensporige centralisatie, waardoor de autonomie der gemeenten wordt weggenomen. Om dit gebouw van het personeel gezag te bekronen geeft de nieuwe con stitutie uitsluitend aan het hoofd van den staat het recht om de grondwettige bepalingen des lands te wijzigen, met bevoegdheid tevens aan het uitvoerend gezag om een beroep op het volk te doen, hetgeen slechts de voort durende bedreiging is van een coup d'élat. Op grond van dit alles dringt het manifest der linkerzijde aan bij de kiezers om tegen te stemmen, een oningevuld stembiljet in, de stembus te werpen of wel te protesteeren door zich van de stemming te onthouden. Omtrent de reisplannen van verschillende Duitsche vorstelijke personen gedurende de eerste zomermaanden, welke natuurlijk met de politiek in verband worden ge bracht, wordt vernomen dat de koning van Pruisen niet naar Carlsbad gaat maar naar Ems.( alwaar ook de keizer van lïusland eenigen tijd zal \ertoeven. De Pruisische kroonprins bevindt zich reeds in eerstgenoemde badplaats ter genezing eener kwaal, welke, naar men beweert, nog het gevolg is van de veldtocht-vermoeienissen in 1866. Het Berlijnsche hof zal eerstdaags een bezoek ontvangen van den groothertog van Hessen, welk bezoek, volgens de Kölnische Zeitung, door de etiquette reeds lang werd voorgeschreven, na de verschillende bezoeken door ko ning Wilhelm aan het hof te Darmstadt afgelegd. De verhouding tusschen beide leden van den Noord- Duitschen bond was echter nooit bijzonder vriendschap pelijk, zoodot deze toenadeiing eenige politieke beteeke- nis erlangt. De toestand van Ierland leverde in de laatste dagen weder vrij ongunstige verschijnselen op. Verschillende aanslagen tegen personen en eigendommen hadden plaats ondanks de nauwlettende waakzaamheid der politie. De zware dienst, welken de Iersche politie ambtenaren in. sommige Iersche graafschappen thans moeten doen, heeft ï-eeds een aantal hunner doen besluiten om hun ontslag in te dienen. Uit Madrid wordt gemeld dat de hertog van Montpen- sier, gedurende zijne ballingschap uit de hoofdstad voor den tijd van eene maand, waartoe hij is veroordeeld, te Sevilla zal vertoeven om vervolgens naar Madrid terug te keeren, in het belang zijner candidatuur voor de kroon. Voor zijn vertrek uit de hoofstad dezer dagen, om zijne straf te ondergaan, heeft de veroordeelde een bezoek ontvangen van den regent des rijks Serrano. "Wat de schadeveigoeding van vijftien duizend gulden betreft, waarin hij tenbehoeve der familie van prins Henri de Bourbon is veroordeeld, heeft deze laatste geweigerd om die schadeloosstelling aan te nemen. Hetgeen men te Kopenhagen uit het ontslag van den minister van oorlog reeds kon afleiden is thans door de Deensche regeering officieel aan de lands vertegenwoor diging medegedeeld. De voor ratificatie van hetontwerp- tractaat tot overdracht van het eiland St. Thomas aan de Vereenigde staten gestelde termijn is verloopen, zonder dat deze ratificatie heeft plaats gehad. Zoodra de nadere mededeelingen daaromtrent uit Washington ont vangen worden, zullen zij ter kennisse der vertegen woordiging worden gebracht. Laatste berichten. Parijs. In een brief aan bet dagblad l'Electeur libre betoogt de heer Ernest Picard de wenschelijkheid om bij de aaustaande volksstemming tegen te stemmen, ver klarende wijders dat er geen scheuring tusschen de leden der linkerzijde bestaat. Brussel. De koning heeft gratie verleend van dc doodstraf aan den ter dood veroordeelden Dessous le Monstier, met verandering zijner straf in altijddurenden dwangarbeid. Graanmarkten enz. St. Nicola as, 21 April. Tarwe fr. 21.00; rogge fr. 15.40; boekweit fr. 22.00; haver fr. 10.00; gerst fr. 14.20; boouen fr. 20.50; lijnzaad fr. 22.50. MiDDiiLBURG, 21 April. Door de plaats gehad hebbende feestdagen was er uit Walcheren en het overig gedeelte onzer provincie weinig aanvoer van granende handel was gering en bepaalde zich hoofdzakelijk tot de dagelijksche behoefte. In de prijzen is geene verande ring, behalve Walchersche witteboonen die f 0.25 lager en Walchersche groene erwten die 0.25 hooger wer den genoteerd, gemiddelde marktprijzen Middelprijzen van bakbare tarwe 8.75 en rogge fG.50. Aardappelen /"3.50 a 3.75 per hektoliter. Ver- scbe boter 1.06 a 1.10 per kilogram.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3