MIDDELRURGSCHE COURANT. i\°- 93. Woensdag 1870. 20 April. intcniauïi. Middelburg 19 April. In de Staats-courant van jl.Yrij dag zijn opgenomen de •wetten van den 4*" April jlhoudende bekrachtiging wan tien credieten, door den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1868, vastgesteld bij de wetten van 19 April 1868 (Staatsblad n°. 56 en 57) en gewijzigd bij de wet van 15 Juli 1869 (Staatsblad n°. 137)die houdende bekrachtiging van een crediet, door den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch-Indië yoor het dienstjaar 1869, vastgesteld bij de wetten van é^D^Sember. 1868 (Staatsblad n°. 159 en 160)die hou- ^^dende^J^paiiugen omtrent de uitgifte van schatkist biljetten alsmede die van den 5«« April jl., houdende be krachtiging van credieten door den gouverneur generaal Van Nederlandsch Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1869, vast gesteld bij de wet van 4 December 1868 (Staatsblad no. 160). Vr. Fles te Utrecht bespreekt in een ingezonden stuk in het Handelsblad het voornemen om prinses Marie, bij gelegenheid van haar huwelijk, een nationaal geschenk aan te bieden. Dat plan juicht hij toe, doch het voorne men der commissie om ditmaal weder een bijbel ten ge schenke aan te bieden vindt bij hem geen bijval. Velen zullen niet met dezelfde ingenomenheid er toe kunnen bijdragen omdat een dergelijk geschenk te veel doet den ken aan een demonstratie. Hij geeft in overweging aan prinses Marie aan te bieden eenige voortbrengselen van kunst door Neder landers gewrocht. Daardoor zal het best de herinnering aan de gevers worden opgewekt en het zou tevens gun stig werken op de vaderlandsehe kunstenaars, wanneer ze hunne werken tot dergelijk doel zagen gebruiken. Wil echter de meerderheid der commissie dat oor spronkelijke plan niet laten varen, dan raadt dr. Fles de minderheid aan zich af te scheiden en zich te stellen aan het hoofd een er nieuwe commissie die, zooals hij niet betwijfelt, veel bijval zal ondervinden. Velen die gaarne zoude willen bijdragen, doch het wellicht zouden nalaten omdat zij zich met de gedane keuze niet konden ver eenigen, zullen de gelegenheid om een ander geschenk aan te bieden waardoor tevens de Nederlandsche kunst wordt gesteund, terstond aangrijpen om hunne belang stelling te doen blijken. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd tot officier van gezondheid 2« klasse de officier van gezondheid 3e klasse bij het geneeskundig personeel van de landmacht in West Indië M. Vis. Bevorderd tot officier van gezondheid lc klasse de officier van gezondheid 2° klasse voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kust van Guinead*". W. F. Bücliner. Kerknieuws. De heer P.K. Dommisse, predikant bijdeNederduitsche hervormde gemeente te Oude- en Nieuwe Wetering, is beroepen bij die gemeente te Kattendijke. Marino en leger. Geheel en al afwijkende van het beginsel, dat ver leden jaar voorzat bij de samenstelling der commissie, be last met het examineeren der adspiranten voor de Ko ninklijke militaire academie, en aan de instelling geheel vreemde elementen daarin deed opnemen, is de commissie voor dit jaar samengesteld uit burgerlijke en militaire leeraren, thans aan deze inrichting werkzaam, en zal zij wederom gepresideerd worden door den kommandantder academie, don overste Gerlach. Waarschijnlijk is op die afwijking van invloed geweest de weinig gunstige uitslag van het examen van verleden jaar, toen bij het bestaan van 80 plaatsen slechts 24 adspiranten geschiet tot plaat sing werden geoordeeld. Gelijk men zich herinnert heb bende beste der aanvankelijk niet geslaagden na het ver lof her-examen kunnen doen en zijn er toen omstreeks evenveel toegelaten. Er zijn voor dit jaar ongeveer 60 plaatsen. Het aantal adspiranten is nog niet bekend. De luitenant ter zeel6 klasse C.A.E. Faucbey en de luitenant ter zee 2e klasse J. G. Bebelaar, beiden behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op het kostéekip te Rotterdam, de luite nants ter zee 2C klasse H. A. de Smit van den Broecke, dienende op Zr. Ms. monitor de Tijger, R. T. du Cloux, dienende op Zr. M«. ramscbip de Schorpioen, en A. van Linden van Heuvel), dienende op Zr. MJ. drijvende bat tery Neptunus, worden met den 30£n dezer op nonacti viteit gesteld; terwijl laatstgenoemde met den 16°" Mei daaraanvolgende gedetacheerd wordt ter adsistentie van den kapitein ter zee A. R. Blommendal. chef der hydro- graphie van de Nederlandsche zeegaten. Voorts worden met den lcn Mei a. de luitenants ter zee 2e klasse A. A. Escher, G. W. L. Diemont van Langerak en H. H. Hora Siccama respectievelijk geplaatst opZr.Ms. monitor de Tijger, drijvende batterij Neptunus en ram scbip de Schorpioen, en de officier van gezondheid lc klasse II. Evertse, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, onder intrekking zijner detacheering op het kostschip te Rotterdam, met dien datum gedetacheerd daar ter plaatse en belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst, zoowel van de bemanning van het aldaar te stationeeren verdedi gingsvaartuig als van het gedeelte mariniers in garni-, zoen te dier plaatse, zoo mede met de keuring der aan te werven manschappen. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heelt jl. Zater dag het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken. Arnold Julius Jacobus Rottengatter, oud 26 jaren, koetsier bij den heer J. Fransen van de Pntte te's Heer- Arenskerke, was beklaagd ter zake dat hij op 14 Novem ber 1869, des namiddags omstreeks half vijf ure, in eene weide in den poel, gemeente 's Heer-Arendskerke, tegen den onbezoldigden rijksveldwachter W. L. Harthoorn, die hem wiicle bekeuren omdat hij op Zondag jagende was,gewelddadig en feitelijk zich heeft verzet, door met het geweer op hem aan te leggen, onder het uiten van eenige door den wind onverstaanbare woorden, zoodat deze beambte de wijk moest nemen. Hij is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goes ddo. 17 Januari jl. - op grond dat volgens de ter terechtzitting onder eede afgelegde verklaringen van drie getuigen cc décharge met namen J. P. J. Schot, jufvrouw van gezelschap, Willem Stein, tuinman, en Maria van der Horst, keukenmeid, allen in dienst bij den heer Fransen van de Putte, de be klaagde op den voormelden datum den geheel en dag te huis is geweest en bepaald tusschcn vier en vijf ure des namiddags, zich onledig heeft gehouden met de tafel te dienen bij gemelden heer Fransen van de Putte niet schuldig verklaard aan het hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde feit, en bij daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis bevestigd, de kosten in hooger beroep te dragen door den staat. Het Weekblad van het recht bevat in zijn laatste nommer een ingezonden stuk, waarin bet bekende vonnis der Goe- sche rechtbankten laste van twee jeugdige kindereu wordt verdedigd, hoofdzakelijk op grond van het bestaand ver schil omtrent de opvatting van oordeel des onderscheids. Dit betoog eindigt met den wensch dat ,de dagbladen, die het vonnis, dat niet geschreven is met bet oog op publiekmaking, hebben medegedeeld zon der eenige commentaar, en dus de stellers daarvan voor oningewijden in een zeer zonderling daglicht geplaatst, dat die dagbladen ook thans zullen opnemen wat tot verdediging en opheldering door den schrijver in het Weekblad is, of wellicht door anderen zal worden inge bracht." Het vonnis was niet geschreven met het oog op pu bliekmaking! Terecht vraagt de redactie van het Weekblad van het recht in een noot of dit als ironie moet worden opgevat. T her in oin et er stand. 16 April. 'sav. 11 u. 45 gr. 17 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 54 gr. 'sav. 6 u. 49 gr. 'sav. 11 u. 49 gr. 18 'smorg. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 60 gr. 'sav. 6 u. 62 gr. 's av. 11 u. 52 gr. 19 'smorg. 7 u. 55 gr. 'smid 1. 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 67 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden, 19 April. Mededcelingen besluit ver koop stoombaggermolen en klepschuitcn. Waarnemend voorzitter de heer de Jonge, wethouder. Waarnemend secretaris de heer de Raad, hoofdcom mies ter gemeente-secretarie. Afwezig de heeren Bijlevekl van Serooskerke, uitlan- dig; van Diggelen ongesteld; Rekker en Dobbelaer de Wind, De voorzitte^deelt mede, dat burgemeester en wet houders, tem^olge van de uitlandigheid van den secre taris, gebruik hebben gemaakt van de bepaling van art. 9 van het reglement van orde en den heer de Raad hebben aangewezen ter tijdelijke waarneming van het secreta riaat. Deze mededeeling wordt, evenals die van de afwezigheid van eenige raadsleden, voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat de reden waarom de raad is bijeengeroepen tegen heden, een dag welke in Middelburg als een balven Zondag wordt ge vierd, deze zijn: vooreerst dat reeds heden avond de provinciale staten bijeenkomen, wier werkzaamheden vermoedelijk de geheels week zullen duren; en ten ande ren dat de hoogste inschrijver voor den stoombagger molen en de klepschuiten verzocht heeft dat zoo spoedig mogelijk op zijne aanbieding moge beslist worden. Tevens legt hij over eene missive van gedeputeerde ..staten dezer provincie, waarbij machtiging wordt ver leend tot ondcrhandschen verkoop van den baggermolen met daarbij behoorende schuiten. Mede aangenomen voor kennisgeving. De volgens mededeelïng des voorzitters ingekomen biljetten zijn vijt iu getal, te weten van de heeren: a. Kalis, te j|Sliedrechtvoor den stoombaggermolen 7000; voor klepschuit n°. 6 f 375; voor klepschuit no. 9 ƒ600; voor klepschuit n°. 10 600; voor de tien klepschuiten te zamen ƒ2580. b. Linskens, te 's Boschvoor den stoombaggermolen 9100voor de kiepsckuiten nos 9 en 10 ieder 485; voor de klepschuiten n°* 5 en 6 ieder ƒ390; voorde tien klepschuiten te zamen 30C0. c. J. Filis, te Vlissingenalleen voor de tien klep schuiten 4100. d van Wijngaarden en Schram: mede alleen voor de tien klepschuiten f 6304. e. L. J. de Borst Verdoorn, te Ameide, en L. A. van Haaften, te Siiedrecht, voor baggermolen en klepschui ten te zamen f 18,250. Het laatstgenoemde bod is burgemeester en wethou ders zoo aannemelijk voorgekomen, dat zij adviseereu, molen en klepschuiten daarvoor te gunnen. Dienover eenkomstig wordt besloten. Geen verdere werkzaamheden tegen heden aan de orde gesteld zijnde, wordt de openbare zitting gesloten. Algemeen overziekt,. De Parijsche organen der liberale partij deelen mede dat het keizerlijk gouvernement bij de volksstemming de „uiterste hulpmiddelen van het persoonlijk gezag" te baat zal nemen om pressie uit te oefenen op de kiezers. En wat zijn nu die „uiterste hulpmiddelen van het persoon lijk gezag", waartegen men in het op dat gebied anders niet verwend Frankrijk zoo te velde trekt? Behalve den tekst van het volksbesluit zal aan eiken kiezer een exemplaar eener keizerlijke proclamatie worden toege zonden. En hierover zijn de meest gematigd liberale organen zoo verbolgen! Men noemt dite' ene aileron be-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1