Koloniën. Behalve de gisteren medegedeelde heeft de gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië nog de volgende be schikkingen genomen. departement van oorlog. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapitein bij het 6e bataljon, de le lui tenant J. W. A. Kooijraans, van het departement van oorlog: tot len luitenant, de 2« luitenant F. Pompo van Meerdervoort, adjudant van den militairen kommandant van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, met be paling, dat hij ook als zoodanig in zijne betrekking van adjudant zal continueeren en bij het wapen der infante rie zal blijven gevoerd a la suitebij het garnizoens bataljon van Palembang, de 2« luitenant H. J. Holsboer, van het korps. Bij het korps genie en sappeurs: Tot luitenant-kolonel, de majoor M. A. Walchren, met bepa ling dat hij voorloopig zal optreden als 2e directeur dei- genie; tot majoor onderdirecteur der genie in de 3« militaire afdeeling op Java, de kapitein A. J. H. van Kappen; tot kapitein, de 1« luitenant L. J. Resnertot lenluitenant de2e luitenant A. J. J. Staal; tot magazijn meester der genie van de 2e klasse (rang van len luite nant), de magazijnmeester 3e klasse F. B. Möekelbij de militaire administratie: tot onderintendant le klasse in de 2e militaire afdeeling op Java, de onder-intendaut 2e klasse A. G. Geloudemans; tot onderintendant 2e klasse de adjunct-intendant D. W. Muller; tot len luitenant, kwartiermeester, de aspirant-intendant W. Horsch bij den militairen geneeskundigen diensttot officier van gezondheid 2e klasse bij het groot militair hospitaal te Samarang, de officier van gezondheid 3e klasse A. van der Eist, van dat hospitaal. Benoemd: bij de militaire administratie tot 2en luite nantkwartiermeester, de fourier W. C. Swaan, de ser geant-majoor J. Muller en de sergeant L. N. W. C. Beeckman, allen van het wapen der infanterie; bij den militairen geneeskundigen dienst, tot inspecteur der vaccine op Java en Madura, de dirigeerende officier van gezondheid 2n klasse B. E. J. H. Becking, inspecteur der hospitalen op de buitenbezittingen, met bepaling dat hij alsnog zoodanig bij zijn dienst zal gevoerd worden „voor memorie". Overgeplaatst: bij de militaire administratie, als onderintendant le klasse in de le afdeeling op Java, de onderintendant le klasse in de 2e militaire afdeeling op Java, J. B. de Graaf; bij den militairen geneeskundigen dienst: als dirigeerend officier van gezondheid in de 2e militaire afdeeling op Java, de dirigeerende officier van gezondheid 2C klasse, inspecteur der vaccine op Java en Madura G. T. James; bij het garnizoen te Tjilatjap (Banjoemaas), de officier van gezondheid 2e klasse A. N. Erkelens, van het groot militair hospitaal te Willem I (Samarang). Tijdelijk werkzaam gesteld: als inspecteur der hospitalen op de buitenbezittingen, de dirigeerende offi cier van gezondheid 2e klasse op non-activiteit A. H. Thepass. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit's lands dienst met behoud van leeht op pensioen, de teekenaar bij het derde (teeken) bureau der genie directie (militair ambte naar eerste klasse) A. van Pers; eervol uit Zr. Ms. mlitai- ren dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie L. F. Blasins. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie G. F. van Huls; en, wegens ziekte, aan den 2c» luitenant der artillerie M. N. Wijt. marine departement. Benoemd: tot kommandant fcg het haven departement te Soerabaya, tevens belast met de ontvangst en het beheer der haven- en ankerage- gelden, de haven- en pakhuismeester te Pontianak (Wester-afdeeling van Borneo) M. C. B. van der Beek. Tot haven- en pakhuismeester te Pontianak (Wester- afdeeling van Borneo), de ambtenaar op non-activiteit J. S. P. Pauwels, laatstelijk onder-commies le klasse bij de controle en recherche te Batavia. Tot tweeden machi nist bij den dienst der gouvernements marine, de machi nist-leerling der le klasse bij dien tak van dienst A. Buijsman. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kommandant bij het marine-eta blissement te Soerabaya J. L. Brugmaneen tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den bouwkun dige voor de bebakening en kustverlichting bij het departement der marine in Nederlandsch-Indië A. van der Velde Cz. Rechtzaken. Eergisteren heeft de rechtbank te Rotterdam Si mon van Gelderen jr. schuldig verklaard aan vier wanbe drijven van hoon, door in een gedrukt geschrift (het Rotterdamsch Volksblad) te plaatsen beleedigende uit drukkingen jegens openbare autoriteiten en een lichaam uit meer dan een persoon bestaande, welke uitdrukkin gen een telastelegging van een aangeduide ondeugd behelzen, en zulks na reeds tot een gevangenisstraf van langer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest, en mitsdien veroordeeld tot 4 geldboeten ieder van f 100 en in de kosten,desnoods bij lijfsdwang,en subsidiair 14 dagen gevangenis voor iedere boete. Hij had geschreven, dat de Rotterdamsche politiebeambten bij eene aanhouding waren dronkaards en bloeddorstige dieren, en dat de po litie slecht en verkeerd handelde, en men voor een beul achting kon hebben, maar niet voor de politie, die den spot drijft met de rechten der burgerij en te dier zake de strop waardig is, die de schuld had aan 't straatrumoer van 1868 en ee'ne bende vormt, die als moordenaars te werk gaat, enz. Gemengde berichten. Den 9e» dezer is te 's-Heer-Arendskerke in Zuid- Beveland overleden Josias Smytegeld Bedet, de eenig overgeblevene van hen die den naam van Smytegeld voerden en door wiens dood alzoo die stam geheel is uit gestorven. Men zou zich vergissen als men meende dat de kunst van adverteeren alleen in Amerika en Engeland te vinden was. De Franschen zijn reeds tamelijk op weg om van de bekende nieuwsgierigheid hunner landge- nooten ten behoeve hunner zaken gebruik te maken. In do laatste dagen zag men bijv. op alle mogelijke Parijsche plakborden en muren een biljet aangeplakt, waarop in reusachtige letters niets anders te lezen stond dan Nous marions VirginieWat moest dit beteekenen van wien ging deze aankondiging uit? Tevergeefs waren alle gis singen die men daaromtrent maakte. Eindelijk toch meende men het gevonden te hebben. Een kruidenier had eene dochter, Virginie genaamd; deze huwde juist tijdens bovengenoemde biljetten aangeplakt waren. Op den trouwdag stonden dan ook eene menigte raen- schen voor den winkel die zich lachend afvroegen waarom de achtenswaardige handelaar zulk een groote publiciteit gegeven had aan het huwelijk zijner dochter. Doch spoedig bleek dat de biljetten volstrekt niet van dezen persoon uitgingen. Men wist toen niet wat er van te denken. Thans was het geschikte oogenblik gekomen, dacht de verspreider der biljetten, om het raadsel op te lossen. Wat was nu de beteekenis der biljetten?Een dagblad maakt bekend dat het onder bedoelden titel een feuilleton gaat geven, De secretaris Yan het departement der openbare werken in Britsch-Indië hééft als zijne meening te ken_ nen uit de zoutbeddingen, voldoende zal zijn om het hou. en de steenkolen als brandstof voor al de Indische spoor wegen te vervangen. In Grobogan op Java, waar de eer ste spoorweg van dit eiland loopt, vindt men èn zoutmij nen gegeven, dat de petroleum, die men verwacht te win- ne nen petroleum. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangebodeneen huis en erf in den Langendelft, wijk B n°. 116; verkocht voor f 4000. 1/40 aandeel in het barkschip Burgemeester van Middelburg; hoogste inschrijving f 703; niet ver kocht. 1/40 aandeel in het barkschip Suzanna en Elisa beth: hoogste, inschrij ving f 60S; niet verkocht. 1 40 aan deel in het barkschip Baron van Heemstra; hoogste inschrijving 1210; niet verkocht. Het nog aangekon digde 1/40 aandeel in het barkschip Walcheren werd daarop niet meer te koop aangeboden. Een aandeeb groot f 6000, in de Commercie-compagnie te Middelburg; verkocht voor /"261. Een aandeel, groot/"9006, inde zelfde maatschappij; ingesteld op f 425niet verkocht. 10,000 obligation tén laste der stad Middelburg; inge steld op f 915; niet verkocht. Thermometerslanrl. 13 April. 'sav. 11 u. 49 gr. 14 'smorg. 7 u.49gr.'smidd. 1 u.56gr.'sav. 6 u. 48 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van WocDsdag 13 April. Verzoek ontslag hulp onderwijzers; verordening marktrecht rapport bedenkin gen wijzigingen politie-verordeningvaststelling rekeningen; af- en overschrijvingen; kohier hoofdelijken omslag en adressen vermindering aanslag; medcdeeling huishoudelijk reglement enz. commissie middelbaar onderwijsgoedkeu ring raadsbesluitnadere verdaging goedkeuring gemeentc- begrootingl870; voorziening niet-goedkenring idem; advies voorstel uitbreiding gasfabriek; bespreking vacature hulp onderwijzer school meer uitgebreid onderwijs. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Mestdagh, Verkuyl Quakkelaar, de Groof en Kleynhens. De notulen van het verhandelde in de zitting van 9 Maart worden na eene kleine wijziging'goedgekeurd. Aan de hulponderwijzers voor lager en meer uitge breid lager onderwijs A. de Priester en H. J. Bos wordt op hun verzoek eerst genoemden wegens zijne benoe- ming tot hulponderwijzer te Sluis en laatstgemelden j uithoofde van ongesteldheid eervol ontslag verleend, in nader overleg met de schoolcommissie wat het tijd stip betreft. Daar tegen de toepassing van het bestaande tarief voor het marktrecht sinds lang bezwaar bestaat, hebben burgemeester en wethouders thans een nieuw tarief en verordening voor genoemd recht opgemaakt, hetwelk is gesteld in handen der commissie voor het belastingstelsel. De secretaris doet voorlezing van het rapport der commissie voor de strafverordeningen omtrent de gere zen bedenkingen tegen de voorgestelde wijzigingen in de verordening van algemeene plaatselijke politie, voor wat de artt. 131 en 132 betreft, houdende bepalingen omtrent het politie-toezicht op tappers, en de verplich ting van laatstgenoemden tot het verleenen van hulp enz. aan drenkelingen. De commissie erkent de gegrond heid der bezwaren, wegens het overtollige der-bepalin gen, en adviseert tot intrekking van art. 131 en de tweede en derde alinea's van art. 132. Dienovereenkomstig wordt besloten. In overeenstemming met het advies der financieele commissie worden goedgekeurd: a de rekening der leen bank over 1869; b de rekening der zeemans en visschers- beurs, volgens mededeeling des voorzitters sluitende met een goed slot van f 1532; c de begrooting der leen bank voor 1870, en deen voorstel tot af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting voor 1869, ter verevening van vroeger toegestane posten van uitgaaf. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na verloop van een uur weder heropend zijnde, wordt het kohier der plaatselijke directe belasting op de in komsten voor 1870 definitief vastgesteld. Ter rondzending aan de leden wordt overgelegd een huishoudelijk reglement voor en rooster van aftreding van de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs. Voor kennisgeving worden aangenomen twee missives van gedeputeerde staten: de eene strekkende tot be richt van goedkeuring van een door den raad genomen besluit tot af- en overschrijving op de gemeentebegroo ting voor 1869; de andere ter mededeeling dat de goed keuring der gemeentebegrooting voor 1870 nader, en wel tot 1 Juni a., is verdaagd. Vervolgens geschiedt mededeeling van eene ingeko men missive van den raad van state, houdende oproe ping, om zoo noodig nadere memoriën en bewijsstukken in te zenden met betrekking tot de in hooger beroep aan den koning onderworpen beslissing op het tusschen ge deputeerde staten van Zeeland en den gemeenteraad be staande verschil van gevoelen, over den op de gemeente begrooting voor 1870 gebrachten post voor koffie en thee ten behoeve der verpleegden in het arm-gast- en wees huis, tengevolge waarvan de bcgrooting door gedepu teerde staten niet is goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat alle ter zake dienende stukken aan den koning zijn toegezonden. De heer Pot zegt dat het hem genoegen doet dat de regeering deze zaak gewichtig genoeg heeft geacht, om een punt van bijzondere beraadslaging in haren hoogen raad uit te maken. Ook verheugt het hem dat onze regeering toont niet gelijk te zijn aan die regeeringen, yan welke door wijlen den grooten Lamartine eens ge zegd werd: dat het bij velen hunner door de gewoonte een tweede natuur is geworden, om de rechtvaardigste eischen der menschelijkheid als onbereikbaar of hersen schimmig uit te krijten. Maar daarom wenscht de heer Pot ook. dat de gemeenteraad gebruik make van de hem geschonken gelegenheid, om zoo noodig nog iets in het belang der zaak te zeggen. Hij stelt voor, dat daaraan gevolg gegeven worde, en wel op de volgende gronden. Vooreerst, omdat de bevolking der gestichten het geen nog niet is opgemerkt voor hel grootste gedeelte uit zoodanige klasse van menschen bestaat, die een beter „eertijds" hebben gekend, he twelk ook doorgaans blijkt uit de behoeften die vervulling vereischc-n en waaraan men zich ook overgeeft, op gevaar af van door de politie te worden aangevat, zooals dezer dagen, naar men zegt, is geschied. Daaruit blijkt, volgens spreker, dat de na tuur rechten heeft even sterk en geldig alsof ze met pen en inkt beschreven waren. Ten anderen wenscht hij der regeering onder het oog te brengen, dat eene te houden collecte in elk opzicht ondoelmatig is. In de eerste plaats toch zou die alles be halve eervol zijn ten behoeve eener gemeente instelling, en ten tweede is er geen grond om te verwachten dat zij met eenige vrucht zou geschieden, daar de gemeente Vlissingen in zulk een kwijnenden toestand verkeert dat het meer dan gewaagd zou zijn nogmaals een beroep op de algemeene liefdadigheid te doen. De heer Pot vraagt, of iemand dit voorstel wil onder, steunen. De heer de Kruijff verklaart zich hiertoe bereid.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2