14°. Bepalingen omtrent den accijns op den wijn. 15". Afschaffing der doodstraf. 16°. Inrichting van bewaarscholen. 17». Rechterlijke indeeling. 18°. Intrekking van de artt. 2 en 4 der wet van 22 Juli 1814 (Staatsblad n<>. 86), houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen. 19». Herziening van onderscheidene bepalingen der wetten van 1850 en 1855, houdende regeling van het briefport en van de aangelegenheid der brievenposterij. 20°. Goedkeuring van eenige artikelen der overeen komst, 27 November 1869 te Mannheim gesloten, en strafbepaling op de overtreding der bepalingen daarbij vastgesteld, gemeenschappelijke bepalingen op de vis- scherij in den Rijn. De Staats courant vau heden bevat de wet van den 9«n dezer, houdende aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indië (agrarische wet). In de Staats courant van heden is opgenomen het ver slag aan den minister van binncnlandsche zaken omtrent de voornaamste aanwinsten door de koninklijke biblio theek in 1869 verkregen. Benoemingen en besluiten. ridderordes. Vergunning verleend aan G. A. Heinze, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Albrecht den Dappere, hem door Z. M. den koning van Saksen geschonken. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw J. Pieters, oud-hoofdonderwijzer der rijks-lagere school te Roermond. Vergunning verleend aan Francois P. L. Pollen te Scheveningen, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der koninklijke militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken; en aan II. J. C. Hoogeveen, resident van Batavia, tot het aannemen der versierselen van komman- deur der orde van Karei III, hem door Z. H. den regent van Spanje geschonken. eereteekenen. Verleend als blijk van goedkeuring en tevredenheid: aan C. Frenck, schipper van de Engelsche visschersboot Olive Leaf, de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 September 1855 n°. 64, en een loffelijk getuigschrift; en aan B. Brown, stuurman, M. Young en G. High, matrozen, H. Hubbard, lichtmatroos en J. Johnson, jongen, uitmakende de verdere bemanning van genoemde visschersboot, ieder eene geldelijke be looning en loffelijk getuigschrift, wegens de redding van de bemanning van het in zinkenden staat verkeerende Nederlandsch schoonerschip Alida ter hoogte van Lemon en Ower nabij Yarmouth op 9 Januari 1870. middelbaar onderwijs. Bepaald dat eene der rijks- boogere burgerscholen met driejarigen cursus te Heeren veen zal gevestigd zijn, terwijl tot directeur en leeraar bij die school is benoemd d1*. H. J. Nassau Noordewier, te Dordrecht. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jonkheer mr. J. F. Sehuurbeque Boeije, als 1"> luitenant bij het le bataljon der rustende schutterij in de provincie Zeeland, en zulks uithoofde van verandering van woon plaats. betaalmeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Barends, uit zijne betrekking van betaalmeester te 's Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Go- rinchem J. D. Stork, tbans inspecteur van politie te Rotterdamen te Vlaardingen J. H. F. Gelpke, thans inspecteur van politie te Amsterdam. zeevisscHBRiJEN. Herbeuoemd tot leden van het col lege voor de zeevisscherijen de heeren J. de Koning Cz., te Enkhuizen, II. A. van IJsselsteyn Jr., te Zierikzee, en G. J. Weyland, te Groningen. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot ma joor, bij het 6C regiment, de kapitein A. C. J. de Favauge, van het regiment grenadiers en jagers. Onderwijs. De gemeenteraad van Ylissingen heeft in zijne heden gehouden zitting op verzoek eervpl ontslag verleend aan de hulponderwijzers op de scholen voor lager en voor meer uitgebreid lager onderwijs A. de Priester en H. J. Bos. Eergisteren is de ambachtschool te Rotterdam ge opend. De heer L. Pincoffs, voorzitter van het bestuur, hield eene rede waarin hij een overzicht gaf van het ontstaan en het doel dier inrichting, en de middelen besprak welke tot bereiking van dat doel kunnen leiden. "Verschillende autoriteiten, waaronder de minister van binnenfandsche zaken, waren tegenwoordig. Kerknieuws. Naar aanleiding van het gebeurde met eenige catechi- santen van den predikant Niemeyer te Sneek circuleeren daar ter stede thans twee adressen; in het eene wordt de handelwijze van den kerkeraad die de afwijzing dei- lidmaten door de ouderlingen goedkeurde gegispt, en tegen het gebeurde geprotesteerd. Het andere moet dienen om den predikant Niemeyer een bewijs van sympathie te geven. Marino en leger. De luitenants ter zee 1« klasse H. D. Guyot, jonkheer A. C. van Haeften en P. E. Tegelberg worden met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur en komman- dant der marine respectievelijk te Willemsoord, Amster dam en Hellevoetsluis, en de beide eerstgenoemden op nonactiviteit gesteld; terwijl met den 1«> Mei daaraan, volgende die functiën worden opgedragenbij die te Willemsoord aan evengemelden luitenant ter zee P. E. Tegelberg en bij die te Amsterdam en Hellevoetsluis respectievelijk aan de luitenants ter zee le klasse J. F. van Kervel en C. A. Jeekel. Kolouiëu. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 3 Maart jl. Zij behelzen geen meldenswaardig nieuws. De gouverneur-generaal heeft de volgende beschikkin gen genomen. civiel departement. Benoemd: bij het departement vanbinnenlandsch bestuur: tot hoofdcommies, de con troleur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures S. van Dissel j<\; tot 2ef> kommies, de 3e kommies J. T. A. W. F. Obdam tot 3en kommies, B. C. V. Ockerse; tot gouverneur van Sumatra's Westkust, de resident van Riouw en onderhoorigheden E. Netscher. Bij het binnen landsch bestuur: tot controleur le klasse in de residentie Wester-afdeeling- van Borneo, de controleur 2e klasse in de residentie Menado, O. J. B. Bloem tot controleur 2e klasse in de residentie Menado de controleur 3e klasse in dat gewest F. S. A. de Clerq; tot controleur 3e klasse inde residentie Menado, de ambtenaar ter beschikking in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo H. L. van der Waardentot ambtenaar ter beschikking in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indië, P. N. van Doornincktot ingenieur 3C klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken C. L.F. Post, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid tot 2cd commies, de 3e commies W. van Slooten;tot 3en com mies F. B. D. van Slijpe, ambtenaar op wachtgeld, laat stelijk dezelfde betrekking bekleed hebbende; A. K. F. Schieke, laatstelijk 3C commies bij het departement der burgerlijke openbare werken, en J. Leidelmeijer, thans klerk op het bureau van den hoofdingenieur, chef der afdeeliug mijnwezen; bij de wees- en boedelkamer te Samarang: tot lid, de secretaris W. F. Maijer; tot secre taris de boekhouder J. F. L. Kesslertot boekhouder de commies A. G. G. Rondeau; tot commies, de ambtenaar op wachtgeld F. C. Smulders, laatstelijk 3e commies bij het departement der burgerlijke openbare werken. Ontslagen: op verzoek, eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de controleur le klasse bij het binnen landsch bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo W. de Walbij de wees- en boedelkamer te Soe- rabaya, eervol uit 's lands dienst, wegens ziekte, met behoud van recht op pensioen het lid J. F. Deibert; uit zijne betrekking, de opziener 2e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken H. J. N. Poth; op verzoek eervol uit 's lands dienst, de klerk op het bureau van den assistent-resident der Ooster-districten (Celebes en onderhoorigheden) A. M. Herrebrugh. Ontheven: eervol van de redactie der Javasche courant, de lc gouvernements-secretaris H. J. Bool. Goedgekeurd: dat door den resident van Bantam is belast: met de waarneming der functiën van landme ter en rooimeester in zijne residentie, de ingenieur 2c klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, eerstaanwezend ingenieur in de residentie Ban tam, J. W. P. Kennis. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den commies-boekhouder op het residentie-kantoor te Palembang 0. K. van der Meer Mohr; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den leerling telegrafist C. J. Almerood. Vervolg in een volgend nommer.) Gemengde berichten. Jules Janin ontving jaren geleden, toen hij ook reeds candidaatvoor een fauteuil der Academie was, van een onbekende dame, die inzonderheid veel met VAne- mort op had, een bankbiljet van 1000 frs.om daarvan het officieel kostuum met de groene palmen te bekostigen. De geestige criticus sloot het biljet zorgvuldig weg en zal het nu, na jaar en dag, toch voor het doel kunnen besteden. Te Liverpool is men thans zeer bezorgd over het lot van de nieuwe prachtige schoefstoomboot Sirius, den 18 Januari met een rijke lading naar Calcutta vertrokken. Men berekent dat er 60 dagen later telegrafisch bericht van haar aankomst had moeten ontvangen worden, terwijl zij nu reeds 80 dagen reis heeft. Men hoopt nog dat de Kaap - sche mail bericht zal brengen dat de boot, wegens eenig gebrek aan de machine, aan de Kaap de Goede Hoop is binuengeloopen. De paus, die de galanterie heeft om elk jaar een gewijde roos te vereeren aan een of andere hooggeplaatste dame, heeft voor ditmaal het oog gevestigd op keizerin Elisabeth van Oostenrijk. Men weet dat twee jaren geleden een dergelijke roos geschonken werd aan de thans onttroonde koningin van Spanje. In het volgende jaar was naar het oordeel van den paus geen dame heilig genoeg om de roos waardig te zijn. Men zegt nu dat de keizer Frans Jozef er zeer mede gevleid is dat zijne echtgenoote de opvolgster in heiligheid geacht wordt van Maria Isabella Tusschen New-York en Washington zal een nieuwe telegraafverbinding worden tot staud gebracht volgens het systeem van Little. Men onderstelt dat hier door groote wijzigingen in het telegraaf- en postverkeer zullen ontstaan, daar de ondernemer zich voorstelt langs een lijn van 2000 kilometers per minuut 200 woorden te kunnen overzenden, terwijl volgens het vorige stelsel van Morse, de geoefendste telegrafist slechts 50 woorden in gelijken tijd kan wegzenden. De dienst zou bij groote eenvoudigheid der werktuigen door jongens en meisjes kunnen worden waargenomen. Eenige jaren geleden werd in het Engelsche lager huis een voorstel gedaan betreffende de krankzinnigen gestichten. De kamer ging over tot de orde van den dag} nadat de lord-kanselier beloofd had, naar de zaak in quaestie onderzoek te doen. Het gevolg was eene af spraak tusschen den lord-kanselier en lord Lyons, dat- zij, ten behoeve van dit onderzoek, elkander in zeker krank zinnigengesticht binnen Londen zouden ontmoeten en dan gezamenlijk de zaak zouden nagaan. De lord-kanselier was er het eerst en zijne qualiteit opgevende, vroeg hij den directeur van het gesticht, tot aan de komst van lord Lyons gebruik te mogen maken van de wachtkamer. „Best/' zei de directeur, „wij beleven dit nog al dikwijls. Gij zijt de negende. Ga maar de der de deur binnen, links. De lord-kanselier was wel een weinig verwonderd over deze cavaliere behandeling, maar ging den aangewezen weg. Eenige minuten later verschijnt lord Lyons. Is de lord-kanselier reeds hier? De lord-kanselier? Welke lord-kanselier? Welke kanselier? Hoe meent ge dit? Wel, we hebben er hier negen; ik zal zc u laten zien, dan kunt ge den bedoelden uitzoeken. Lord Lyons, ofschoon niet weinig verwonderd, volgt den directeur en vindt den echten lord-kanselier, omringd van acht krankzinnigen, die zich eveneens lord- kanselier noemden. Tableau. Zoowel de lord-kanselier als lord Lyons waren sedert overtuigd dat het opnemen van krankzinnigen toch wel wat heel gemakkelijk was. Therniometerstand. 12 April. 'sav. 11 u. 46 gr. 13 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 53 gr. 'sav. 6 u. 51 gr. Gemeenteraad van Goes. In de zitting van eergisteren, door 9 leden bijge woond, is lo. Mededeeling gedaan van eenige ingekomen stuk ken en tevens aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1869. 2". Voortgezet de beraadslaging over de wijze van rooiing in het gedempte gedeelte der vest, en goed gevonden: ae richting, aangegeven in het plan van den heer Hannink, te volgen en den weg van de Ganzepoort- brug naar den stationsweg te verlagen. 3°. Omtrent een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den sasmeester en diens knecht, wordt na hevige discussies besloten het te verzenden naar burgemees ter en wethouders, teneinde een nieuw voorstel aan den raad te doen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2