Napoleon III (ongeduldig). Geen tegenspraak! Ik •wil een volksbesluit en ik zal mijn wil ten uitvoer bren gen Ik ben al die senaatsbesluiten moede. En thans be gint mij al dat gepraat te vervelen ik ga heen. Beraad slaagt in mijne afwezigheid en herinnert u dat gij te kiezen hebt tusschen een volksbesluit en uw ontslag. Overigens zijt gij volkomen vrij in uw oordeel. Vaartwel, mijne heeren. (Hij vertrekt.) Tweede tooneel. De ministers. öllivier (langzaam). Mijne waarde en beroemde ambtgenooten, de groote Paruta, de mededinger van Baco, placht te zeggen Buffet. Laat de groote Paruta naar den duivel loo- pen Mijne heeren, wilt gij uw ontslag indienen? Allen (tegelijk). Neen Neen! Neen! Buffet. Dus neemt gij het volksbesluit aan? enz. ID bed r ij f Een marktplein. Men leest op alle muren een voor gesteld volksbesluit, aldus luidende: Art. 1. Al wat de keizer gedaan heeft is uit muntend. Art. 2. Al wat (le keizer thans doet is uit muntend. Art. 3. Al wat de keizer in 't vervolg doen zal is uitmuntend. Koot van ambtenaren. O groote Napoleon, bron van alle macht en alle bud getten, gij van wien alle licht en alle wijsheid komt, gij die benoemt en afzet, die den een bevordering schenkt en den ander in ongenade doet vallen, beeld van God op aarde, koning der koningen, keizer der keizers, neef van uw oom, neef ook van de maan en de zon, schitterende ster, overwinnaar van Solferino, onvergelijkelijk genie, redder, verlosser en beschavcr der wereld, beschermer van Haussraann en Piétri, afbreker van Parijs, ge schiedschrijver van Cesar, kortom: verheven keizer, wij bewonderen, prijzen u, en knielen voor u neder; gij wilt een volksbesluit, gij zult het hebben. Wat gij gedaan hebt, is wèl gedaan. Wat gij gezegd hebt, is wèl gezegd. Wat gij denkt, is wèl gedacht. Strek over ons uwe mild dadige hand uit welke de budgetten doet bloeien, en strooi over ons den heraelschen dauw van regeerings- betrekkingen en traktementen. Onze harten zijn u ge wijd, onze zielen behooren u toe. Onze lichamen staan u ten dienste; wandel over ons als over de st.eenen van den weg; het zal ons tot vreugde wezen! Wij zullen, o Napoleon, ons met alles gelukkig achten als gij onze traktementen maar wilt verdobbelen. Koor van soldaten. Leve Napoleon III! Leve de groote keizer, wiens troon wij met onze eigene handen opgericht hebben en die ons alles verschuldigd is! Leve de neef van den anderen! Leve de keizerin! Leve de keizerlijke prins! Leve de gansche familieDat zijn lieden die niet trotBch zijn jegens ons! Zij beminnen ons, vereeren onszij kunnen niet leycn zonder ons, dat hebben zij wel reeds honderd maal gezegd en dat weten wij ook wel. Indien het leger eens voor acht dagen het werk staakte, wat zouden de lui met kielen en met burgerjassen wel met het keizerrijk uitvoeren? Maar wij zijn er nog! Wij; en wij zullen onzen keizer verdedigen! Laat men hem maar eens komen aanvallen, dan zal men eens wat zien, Duizend duivels! Hel en verdoemenis! Bommen en granatenMen zou dan eens zien dat de chassepots nog wonderen kunnen doen. Maar, wat wil hij thans eigen lijk van ons hebben? Dat wij „ja" schrijven onder zijn volksbesluit Welnu! dat zullen we doen! Leve de keizerLeve de keizer! Leve de keizer! IIP bed rijf. Koor uit het volk, werklieden, burgers en boeren. Weer een volksbesluit! Scheidt dat nooit uit? Men zou haast gelooven dat hij zijn genoegen er in zoekt om de grondwet zoo nu en dan eens te veranderen. Welnu, laat hij zijn zin doen zonder ons daarbij telkens lastig te vallen. Is het dan zoo moeilijk om ons in vrede te laten leven Laat hij dood eenvoudig de vrijheid afkondigen om te denken, te spreken, te schrijven, te vergaderen, zich te vereenigen, de mairesde vrederechters en alle andere rechters te benoemen; meer hebben wij niet noodig. Den dag na deze afkondiging zullen wij de conscriptie afschaffen, de helft der regeeringsbetrekkingen opheffen en de belastingen tot de helft verminderen. Dat staat meer met ons belang in verband en gaat ons meer aan. Wat het volksbesluit betreft: het isslechtseenegelegen heid voor de advocaten in het wetgevend lichaam om met elkander te twisten, veel beweging temaken, glazen suikerwater in te zwelgen en zich redenaars te laten noemen. Naar den duivel met het volksbesluit! IVe bedrijf. Eerste tooneel. Een marktplein. Men hoort van verschillende zijden grommen, fluiten, of toejuichen en ziet stembiljetten teekenenmen zingt de Marseil laise en het Monrir pour la patrieKoor van trommels en chassepots in de verte. Tweede tooneel. Ollivier bestijgt de tribune van het wetgevend lichaam en zegt Mijne heeren, de roemrijke dynastie der Napoleons is voor de vierdemaal door zes millioen stemmen bevestigd geworden. De onsterfelijke Paruta verhaalt (Zijne stem gaat verder in het gedruis en de toejuichingen van de rechterzijde verloren.) Vc bedrijf. In de Tuileriën. Napoleon III en de keizerlijke prins. Vader, Frossard verveelt me, hij wil altijd dat ik mijne voorstellen bestudeer; dat is zoo vervelend; ik zou ook liever willen regeeren. Dat is wel een goede betrekking die niet veel moeite kost. Hoe moet ik doen om te regeeren? Napoleon III. Niet3 is gemakkelijker, mijn zoon. Daartoe is het voloende om de vier volgende soorten van lieden goed en geregeld te betalen De sergents de ville, die uwe vijanden gevangen nemen De rechters, die ze veroordeelen De soldaten, die ze doodschieten, en De geestelijken die ze vervloeken. Wanneer men de politie, het leger en de geestelijkheid voor zich gewonnen heeft, is men meester van alles- Intusschen, als ge beleefd wilt zijn jegens het goede Fransche voik dat u voedt, moet gij het alle tien of twaalf jaren een volksbesluit doen goedkeuren. Dat isslechts een e formaliteit welke tot niets verbindt. De prins. Vader, ik dank u, Ik zal van die les ge bruik maken. ai.fred assollant. Brieven uit België. Brussel 10 April. Nu is er waarlijk toch eens wat nieuws! Tengevolge van een compromis tusschen eenige der voornaamste leden van de Association liberale zal het onlangs bij de stembus gestrande gewijzigd reglement weder in vlot water komen. Aanstaanden Dinsdag wordt er opnieuw een algemeene vergadering gehouden. Zal zij het com promis bekrachtigen? Waarschijnlijk wel. Men heeft van het programma de zinspeling op een eventueele grondwetsherziening weggeschrapt, cn de heeren van Humbeek en Orts, die gisteren tegenstanders van elkan der waren, worden heden met den heer Albert Picard de eenstemmige verdedigers van het programma. Deze houding veroorzaakt eenige sensatie. Zooals bij iedere transactie het geval pleegt te wezen, is men noch aan de eene, noch aan de andere zijde voldaan. L'Echo du par lement heft klaagliederen aan, en lTndépendance beige knort. Tant de bruit pour une omelette! Het is waarlijk de moeite niet waard, zoo luidt ten minste de stem der publieke opinie, welke zich daarmede weinig bemoeit- Ten bewijze daarvan strekke de vrees der verdedigers van het thans gewijzigd programma: dat de algemeene vergadering door weinig personen zal worden bijgewoond, Eigenlijk geloof ik niet aan het succes van deze poging om de Association liberale te doen herleven. Men is hier te Brussel deze vernederende voogdijschap moede, en wat er door indiscretie zooal onder het publiek bekend is geworden naar aanleiding der laatste mededeelingen, heeft wat te veel licht verspreid over vele duistere zijden dezer vereeniging, vol kleingeestigen naijver en groote intriganten. Ik denk dat de gemeenteraadsver kiezing, die binnen kort hier te Brussel moet plaats heb ben aan de Association liberale op zegevierende wijze toonen zal dat haar rijk, met of zonder haar nienw pro gramma, voor goed geëindigd is. En niet slechts te Brussel toont zich dit verzet tegen de doctrinaire partij, in spijt van de transactiën, welke tusschen de doctrinairen en de zoogenaamde geavanceer- den gesloten worden. Ziet eens naar Gent. Ik heb u gezegd, en mijn collega correspondent in die stad heeft het u op zijne beurt be vestigd, dat ten slotte de verstandhouding hersteld was tusschen beide Gentsche fracties van het liberalisme, die een oogenblik gedreigd hadden zich van elkander af te scheiden en daardoor de clericale candidaten te doen zegevieren. De ministerieele pers was daarover opgeto gen. Gaarne had l'Echo du parlement een Te Deum Lau- danius aangeheven. Thans hebben de zaken weder een ander aanzien gekregendoctrinairen en geavanceerd- liberalen hebben zich te Gent verzoend, maar daar komen nu alle drankverkoopers in opstand en verklaren aan de tegenwoordige liberale afgevaardigden dat zij hen bij de verkiezingen in Juni a. niet zullen stemmen indien de nieuwe belasting, waarmede de heer Frère-Orban de brandewijnstokerijen wil treffen, aangenomen wordt- Eene deputatie van deze belanghebbenden heeft dezer dagen eene conferentie gehad met twee hunner vertegen woordigers, den heer de Kerckhove, vertegenwoordiger en burgemeester van Gent, en den heer de Maere. Deze afgevaardigden hebben geen beslissend antwoord gege ven, doch alleen beloofd te zullen doen wat zij kunnen. Een van beide gaf aan de drankverkoopers op de klacht dat reeds van dit oogenblik en vóór alle beraad slaging over de wet, de stokers den prijs van de jene ver zeer verhoogden den raad om de glaasjes wat minder vol te schenken. Hij meende zeker een fijne geestigheid gezegd te hebben, doch een Gentsche herbergier par sang gaf hem het volgende krachtig en snedig antwoord „Wij stemmen thans sedert twee en twintig jaren voor de liberalen, omdat zij aan het bestuur wenschten te ko men door middel der schoonste beloften van zuinigheid te betrachten en de algemeene belangen ter harte te nemen. In plaats daarvan hebben wij onze lasten voort durend zien vermeerderen. „De ministerieele bladen laten de loftrompet ten gunste van den minister Frère luide klinken, omdat bij de be lasting op het zout en de invoerrechten op de visch af schaft, doch zij dragen zorg om te verzwijgen dat die belastingen dubbel teruggevonden worden door die op de geestrijke dranken. „Welnu, door zoo te handelen schaft men eene belas ting niet af, men verplaatst ze of men heft haar onder een anderen naam. Hoe kan men nu daarvoor den minis ter prijzen? „Indien het ministerie en de zoogenaamde liberale meerderheid der kamer inderdaad vrienden van het volk waren, zouden zij de voorwerpen van weelde belasten en niet juist hetgeen de werkman gebruikt. In plaats van het ongelukkige glaasje jenever moesten zij de fijne likeuren en den wijn belasten; daarin zou spoedig het equivalent voor het verlies op het zout en de visch gevonden zijn. „Indien de liberale minister waarlijk zuinig geweest was, zou hij de onderhoudskosten van onze groote en on nutte militaire macht met de helft verminderd hebben zooals hij eerst beloofde in plaats van haar te verdub belen, zooals bij nu gedaan heeft. Daardoor had men ge makkelijk alle belastingen, die drukken op hetgeen door het volk verbruikt wordt, kunnen afschaffen. „Wij beschouwen aldus vervolgde de Gentsche her bergier onze vertegenwoordigers, persoonlijk, als brave lui, maar wij geven u de stellige verzekering dat wij, als de wet op de jenever aangenomen wordt, met alle krachten zullen werken om het ministerie Frère-Bara te doen vallen. „Te lang heeft men ons door ijdele beloften bespot en in onze verwachtingen teleurgesteld; wij willen eindelijk daden en geen woorden meer, en wij geven u onverholen de verzekering dat wij, wanneer ons geen gerechtigheid geschiedt, als éen man zullen stemmen tegen de lijst der „belovers zonder woord." Zie, zoo staan de zaken te Gent. Te Brussel is het volstrekt niet beter. De doctrinaire behendigheden en kunstgrepen hebben hun tijd uitgediend. Misschien worden de dijken in de maand Juni a. nog niet doorge stoken. Maar verlaat u op mijne ervaring in de verschijn selen welke ik opmerk: lang zal het niet meer duren P. Charles Auguste deBeriot, de beroemde violist, is overleden. Hij had helaas zichzelf reeds lang over leefd en was slechts als de schaduw meer van voorheen, sedert hij het gezicht en de gezondheid verloren had. Treurig einde. Dubbel treurig wanneer men zulk een loopbaan als een schitterende ster langzamerhand ziet verbleeken en uitdooven. ■dfftiföingen. Volgens een brief van den gezagv. L. P. de Vries, dd. Passaroeang 16 Februari, zou hij den volgenden dag met zijn schip Stad Middelburg de reis naar Nederland aannemen. Schip en equipage waren in goeden staat. Volgens brief van den gezagv. D. D. Ouwehand dd. Rangoon 26 Februari, lag hij met zijn schip Luctor et Emergo gereed te vertrekken naar Falmouth of Cork om order. Schip en equipage wareu in goeden staat. Gisteren avond zijn te Vlissingen in het dok geko men de Engelsche brik Harvest, gezagv. Walker; en de Nederlandsche galjoot Twee Gebroeders, gezagv. H. Per soon, beiden van Engeland met steenkolen voor deze stad.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3