MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 88. Woensdag 1870. 13 April. Middelburg 12 April. Wij vernemen dat de heer w. G. A. Fokker het voor nemen heeft, hij het eindigen der tegenwoordige zitting van de staten-generaal, zijn ontslag te nemen als lid d er tweede kamer. Den 12c" Mei a. zal te 's ITage ten behoeve der staats spoorwegen worden aanbesteed: het leveren en inhan- gen der houten deuren in de schutsluizen van het kanaal door Walcheren bij Ylissingen en Veere, als mede het maken van twee dukdalven voor de schutsluis te Veere. Zooals wij vroeger mededeelden, hebben gedeputeerde staten van Limburg ambtshalve op de begrooting der gemeente Maastricht voor 1870 cene som van 7400 in uitgaaf gebracht tot dekking der kosten van de weder invoering der schutterij in die gemeente. De gemeente raad van Maastricht heeft gemeend, ook thans niet te moeten berusten, en in zijne jl. Vrijdag gehouden zitting met 9 tegen 2 stemmen besloten, bij den koning van ge noemd besluit van gedeputeerde staten in hooger beroep te komen, terwijl \oorts met algemeene stemmen het be sluit is genomen, om de belangen der gemeente bij den raad van state door een rechtsgeleerde te doen verde digen. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Kattendijke G. J. van den Bosch. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. Wefers Bettink, uit zijne betrekking van leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Sappemeer, en als zoodanig benoemd B. van der Menlen. telegraphic. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den telegrafist 3e klasse G. F. L. C. Carpentier. Onderwijs. Thans is ook door den druk publiek geworden het rap portder raadcommissie te Arnhem, belast met het ontwer pen van een plan voor eene middelbare school voor meisjes, welke commissie bestond uit de heeren van de Wall, Boissevain en Dullert. Als leervakken voor deze inrich ting geeft de commissie aan. a. Nederlandsche taal- en letterkunde, b. Fransche idem idem. c. Engelsclie idem idem. d. Duitsche idem idem. e. Vaderlandsche en algemeene geschiedenis. Staatkundige aardrijkskunde, g. Rekenkunde, h. Meet. kunde. j'. Wis- en natuurkundige aardrijkskunde. k. Natuurkundige historie. Natuur en scheikunde. m. Gronden van staatshuishoudkunde en van staatsinrich ting. n. Boekhouden, o. Teekenen. p. Handwerken. q. Zang. Gymnastiek is niet onder de verplichte leervakken op genomen, omdat vele ouders daartegen bezwaar hebben. Tegen afzonderlijke betaling zal door eene der onder wijzeressen daarin onderwezen worden in het Nutslokaa). Aan het hoofd der instelling moet volgens het oordeel der commissie eene directrice staan. Den directeur der hoogere burgerschool, dr. J. M. van Bemmelen, zou men gaarne haar ter zijde stellen. De commissie doet daartoe het voorstel. Behalve door de directrice zou het onderwijs worden gegeven door vier onderwijzeressen, of drie onderwijze ressen en een leeraar voor de geschiedenis en de Neder landsche taal, en door twee leeraars voor de natuur- en scheikunde en voor natuurlijke historie en de wiskun dige wetenschappen. Dr. van de Siadt zoumetdenatuur- en scheikunde worden belast. Het ondericht in de nuttige handwerken zou zich hoofdzakelijk bepalen in oefening met de naaimachine en het knippen. De jaarwedden worden geraamd voor de onderwijze ressen op f 5000, de onderwijzers f 5000, en verdere kosten voor bet gebouw enz. 2000. Aanvankelijk, zoolang nog niet in alle vakken cursus wordt gegeven, zo.uden tie kosten slechts f 10,000 be dragen. Het bedrag van het schoolgeld zou dan ook in de eerste jaren zoo groot niet zijn en de geraamde som van f 3000 niet bereiken. Het schoolgeld wordt gesteld op f 60. Bij meer meisjes uit éen gezin zou het worden verlaagd. De schooluren zulleu wezen van 9 tot 1 ure en vier maal in de weck nog van 2 tot 4 ure. Dus 32 les uren in de week, waarvan 6 of 7 geen inspanning van den geest vorderen. Er zal gelegenheid zijn kosteloos in het schoolgebouw het vrije uur tusschen de lessen door te brengen. De leeftijd der scholieren wordt op 12 jaar ge steld. Zij moeten blijken geven met vrucht het lager onderwijs te hebben bijgewoond en de gronden van de Fransche taal kennen. De cursus is op 5 jaar gesteld en het onderwijs aldus op 17 oflBjarigen leeftijd geëindigd. Voor de eerste inrichting wordt eene som van f 6000 gevorderd. Het schoolgebouw zal worden gevestigd in het gebouw op den St. Jansbinnensingel, thans voor Daai- en breischuol ingericht, omtrent welks afstand eene overeenkomst zal worden gesloten met het Aru- hemsch departement van het Nut. De verschillende bepalingen, hierboven medegedeeld, zijn nog slechts voorgesteld door de commissie. (Arnhemsche courant Kerknieuws. De kerkeraad der Nederduitscke hervormde ge meente te Utrecht heeft een adres aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend, houdende verzoek dat het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf niet worde aangenomen. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. raderstooinschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, in den voormiddag van den llen dezer van Marseille naar Cadix vertrokken. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Adriaau Cornelis van der Valk, oud 36 jaren, schilder, wonende te Brouwershaven beklaagd dat hij in den nacht van 24 op 25 December 1869 omstreeks lü uren, in zijne woning te Brouwershaven, zijne huisvrouw Wii- helmina Kloet heeft mishandeld, door haar, vermoedelijk met een stomp werktuig, een slag of stoot op het voor hoofd toe te brengen, tengevolge waarvan zij boven het linkeroog eene bloedende wonde heeft bekomen is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zierikzee dd. 18 Februari jl., schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren, geeuerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen verooorzaakt hebbende, en te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, eene geldboete van 8, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, mede cel lulair, en in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde eh den officier van justi tie ingesteld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den mede-appellant in de kosten, ook op het hooger beroep gevallen. Adriaan Kieboom, oud 45 jaren, schipper en koop man, wonende te 's-Heer Adrendskerke beklaagd ter zake dat hij in den loop van het jaar 1869 zich bedrie- gelijk heeft doen ter handstellen f 22.50, door valschelijk in betaling tcgeven een coupon der Nederlandsche Rijn spoorweg-maatschappij n°. 4374, verschenen 1 November 1860, welke hij wist dat verjaard was en alzoo gcene waarde meer had; is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes, dd. 24 januari jl., schuldig vciklaard aan bedriegelijke oplichting,' door met gebruikmaking van bedriegelijke middelen om het bestaan van een uiet- bestaand vermogen te doen gelooven, zich gelden te doen afgeven, en langs dien weg zich bedriegelijk mees ter maken van een deel van eens auders bezittingen, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstraf van éene maand en in de kosien van het rechts geding. Op het door den veroordeelde en den officier van justi tie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis vernietigd en verklaard dat het feit, aan den beklaagde ten laste gelegd, noch misdaad, noch wan bedrijf, noch overtreding oplevert, en hem te dier zake ontslagen van alle rechtsvervolging, de kosten in beide instantiën gevallen te dragen door den staat, en wel op deze grondendat een coupon van rente eener schuld bekentenis geen circuleerend betaalmiddel is, en slechts eene aanwijzing wanneer en waar de uitgedrukte geldsom kan ontvangen worden; dat verder aan een coupon, betaalbaar gesteld op 1 November 1860, in 1869 niet. alle waarde kan ontzegd worden, zoolang de betaling daarvan niet gevraagd is aan en geweigerd door de personen of kantoren ter betaling aangewezenvermits het steeds van den wil des schuldenaars alléén blijft afhangen of hij de verjaring zal inroepen als middel om zich van de verbintenis te bevrijden, een middel dat de rechter zelf niet ambtshalve mag toepassendat eindelijk het in betaliug geven van zoogenaamd ver jaarde coupons, schoon die uit den aard der zaak slechts eene onzekere, van den wil des schuldenaars afhanke lijke waarde hebben, zelfs met de wetenschap dat de betaling op grond der verjaring kan geweigerd worden en met de oueerlijke bedoeling om het gevaar der niet voldoening door een ander te laten dragen, op zich z e 1 f e n zonder meer niet zoodanige manoeuvre fraudu leuze oplevert, als wordt gevorderd om het zich ter hand doen stellen van geld op die coupons onder het gebruik der strafwet te doen vallen. Francies Blondel, oud 32 jaren, en Matthijs Blond el, oud 71 jaren,beide arbeiders, wonende te Goes beklaagd ter zake dat zij op 26 December 1869, des namiddags onge veer 3 ure, te Goes te zamen en in gemeen overleg gewelddadig en feite'ijk zich hebben verzet tegen de agenten van politie Hendrik Frenk, Dirk Dronkers en Wouter Wolfers, allen te Goes, die Francies Blondel bo vengenoemd uit de herberg vaü Gillis Warrens, herber gier te Goes, wegens vechten wilden verwijderen, en alzoo in de uitoefening hunner functiën waren, de eerste beklaagde door genoemde agenten te scho epen en te slaan, waardoor bij den agent Wouter Wolfers zware bloedstorting ontstaan is, terwijl hij aan genoemde agenten tevens de woorden „Smeerlappen, deugnieten je kunnen verrekken" toevoegde; de tweede beklaagde, door zijn zoon F. Blondel vast te houden en de agenten 14. Frenk en D. Dronkers te slaan, zoodat zij hein niet buiten de herberg konden brengende eerste beklaagde bovendien, ter zake dat hij op genoemden tijd en dating moedwillig slagen en stooten heeft toegedacht aan Gilles Warrens, herbergier te Goes, in diens herberg aldaar, waardoor zware bloedstorting ontstaan is zijn bij von nis der arrondissements-rechtbank te Goes dd. 31 Januari L870 schuldig verklaard, de eerste beklaagde aan het moedwillig toebiengen van slagen en stooten, geeuerlei ziekle of beletsel om te werkeu van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, en aan beleediging met woorden aan bedienende beambten in de waarneming hunner be trekking aangedaan; en de beide beklaagden aan feite lijk en gewelddadig verzet tegen bedienende beambten, handelende ter uitvoering van bevelen hun ter bewaring van de rust door hunne superieuren gegeven, door twee personen zonder wapenen gepleegd, en te dier zake ver oordeeld de eerste tot eene cellulaire gevangenisstraf van éene maand en in 4 geldboeten ieder van 8, de tweede beklaagde in eene geldboete van ƒ3, met subsidiaire gc- vangenistraf voor den eersten beklaagden van éen dag, mede cellulair, voor elke boete en voor den tweeden be klaagde van éen dag gewoon; met verdere'veroordeeling van de beklaagden de eerste voor eu de tweede voor in de kosten van het rechtsgediug. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof rechtdoende in hooger beroep bovengemeld vonnis vernietigd; op grond, dat de als bewezen aangenomen feiten wel grootendeels overeen komen met die zooals zij door den eersten rechter zijn vermeld, doch in enkele bijzonderheden daarvan afwijken, die op de qualificatie van inyioed moeten zijn. en de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1