MIDDELBURGSCHE COURANT. i\°- 86. Maandag 1870. IApril. Middelburg 9 April. -De Si'sftbts-coirrant van heden bevat de wet van den 4" dezer, tot afschaffing van de tentoonstelling op een scha- Tot en van de lijfstraf (geeseling) in de gevallen waarin deze straffen nog zijn bedreigd. De minister van financiën heeft aan de ontvangers der directe belastingen doen te kennen geven, dat zij niet bevoegd zijn, ora welke reden ook, de aanneming te weigeren van aangifte van verhuizing, bij art. 27 2 der wet op de personeele belasting bedoeld, daar de vraag of de aangifte binnen den bepaalden tijd is ingediend en overigens aanspraak op ontheffing bestaat, eerst bij de instuctie der zaak te pas komt, en daarover in ieder geval door gedeputeerde staten der provincie, de bij de wet daartoe aangewezen autoriteit behoort te worden beslist; terwrjl voorts aan diezelfde ambtenaren is aanbe volen om de belastingplichtigen, die in de termen der voor melde wetsbepaling vallen, hieromtrent zooveel mogelijk in tijds in te lichten, om die wetsbepaling, voorkomende op de keerzijde der formulieren voor de aanslagbiljetten der genoemde belasting, daarop met eene grootere of in het oog loopende letter te doen drukken. Onderwijs. foe gemeenteraad van Leiden heeft aan dr. P. L. Muller, op zij^n verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de gem één te-instellingen van hooger en middelbaar on derwijs."' Rechtzaken. Het Handelsblad is in staat gesteld een stellige mededeeling te doen omtrent de veroordeeling van het vijfjarig meisje door de Goesche rechtbank. „Deze zaak heeft, na nauwkeurig onderzoek, op de regeering een diepen en pijnlijken indruk gemaakt. Inderdaad is zij zóo ergerlijk mogelijk geweest; immers (hoe ongelooflijk het 1 schijne) uit het vonnis zelf blijkt, dat een kind van vijf jaar is veroordeeld bij verstek, zoodat de rechtbank, toen zij het „oordeel des onderscheids" aannam, het wichtje nog niet eens gezien had! „Alles wat de regeering in deze zaak tot herstel doen kan, zal hoopt het Handelsblad zoo spoedig mogelijk geschieden. Te betreuren is het echter, dat aan dit feit eerst 18 maanden na de uitspraak ruchtbaarheid gegeven is." Gemengde berichten. Naar wij vernemen is door wijlen den heer E. Lucas, in leven luitenant admiraal bij de Nederlandsche marine, aan de diaconie der Nederduitscbe hervormde gemeente te Vlissingen, bij testamentaire dispositie vermaakt een obligatie ad f 1000 5 pet. Ruslapd 1864, waarvan de waarde, met inbegrip der verschenen rente, ter Tiarer beschikking moet worden gesteld. Gisteren avond omstreeks half acht uur had te Zie- rikzee eene gasontploffing plaats ten huize van den heer J.Bal Cz, apothekerop den Dam al aar, welke is ontstaan door een lek in een nieuwe gaslamp op de boven voor kamer, alwaar de heer Bal met eene brandende kaars wilde binnentreden. Bij het openen der deur had de ont ploffing plaats, met het gevolg dat de deur in stukken werd gespleten en ook het dak, hetwelk een verdieping hooger is, groote schade bekwam. De heer Bal bad tegen-woordigheid van geest genoeg om te roepen „de hoofdkraan dicht." Niettegenstaande de ontploffing zulk een groote kracht heeft uitgeoefend, heeft genoemde heer geen ander letsel bekomen dan dat zijn hoofd en linkerhand daardoor eenigszins hebben geleden. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant is de heer O. J. Ermerins, dokter te Amsterdam (vroeger te 's-Gravenhage), benoemd om in Japan aan een der daar toe bestaande scholen onderwijs in de geneeskunde te geven. Te Deventer werd jl. Woensdag zulk een groote toevoer van kabeljauw aan den afslag gebracht, dat men niet meer dan 60 cent a f 1.50 per stuk bedingen kon. Het Utrecbtsch dagblad zegt met zekerheid te kun nen melden dat de hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling voor den werkman te Londen de gelegen heid tot algemeene deelneming door den Nederlandschen werkman zeer bevorderd heeft, door de kosten van het vervoer der voorwerpen van Amsterdam naar Londen, die van de tentoonstelling zelve, die van het vervoer te rug tot Rotterdam, die van assurantie tegen zeeschade gedurende de uit- en thuisreis en tegen brandschade ge durende de tentoonstelling voor hare rekening te nemen. De aanstaande algemeene vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen zal, naar men verneemt, door den hoogleeraar Opzoomer worden gepresideerd. De Groninger courant bevat in een artikel over de begrooting van oorlog de volgende opmer king: „Overigens kan de dienst van den «soldaat in menig opzicht worden verlicht. Hoe menige koude win ternacht moet de arme milicien op schildwacht staan om iets te bewaken dat niemand in de gedachte heeft om aan te vallen of te berooven. De krijgshaftige generaal of het vaandel bij den kolonel of de krijgskas bij den intendant loopen veel minder gevaar om vermoord of weggeroofd te worden, dan de kostbare voorwerpen uit het magazijn van den juwelier, of de manufacturen bij den koopman, of de schellen aan de deuren der particu lieren." Jl Dinsdag is te Leiden gehouden de algemeene vergadering der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zee vaart te Leiden. Uit het uitgebrachte verslag is geble ken, dat in 1869 zich hebben aangemeld 106 sollicitanten, waarvan 88 werden goedgekeurd. Er zijn 76 kweekelin- gen als scheepsjongens of lichtmatroos in dienst getre den, terwijl 5 bij de koopvaardij zijn geplaatst. Tot 1 Januari 1870 zijn door deze kweekschool 847 jongens tot hunne bestemming gebracht, waarvan 796 bij 's lands vloot en 51 bij de koopvaardij. De schoone Alsenbrug over de Spree te Berlijn is jl. Woensdag door eene gasontploffing zwaar beschadigd. Een onder de brug aanwezige gaspijp was lek, hetgeen eene ontsnapping van het gas ten gevolge had. Een groot gedeelte der steenen borstwering werd vernield, terwijl bovendien groote stukken steen en een gascandelaber in de Spree geslingerd werden. In Engeland is iemand opgestaan die het Zwaard aangegord heeft tegen de, zijns inzierfs overtollige, u in woorden als labourhonour,vigour enz. De Amerikanen, practi8ch als ze zijn, houden niet van het overtollige en schrijven overeenkomstig de Latijnsche afkomst labor honor enz. Dit scheen onzen Engelschman te lijken, al thans hij heeft zijnen landgenooten tot afschrik voorge houden dat' alleen door het „misbruiken" van die arme Ietter aan pennen, inkt, papier enz. jaarlijks eene som van 10,000 pond sterling verloren gaat! Morgen wordt te Parijs het eerste homoeopathisch hospitaal Hópital Hahnemann geheeten geopend. Men spreekt van de aanstaande opening van een tweede dergelijke inrichting te Parijs. Professor Trommer, te Eldena, maakt in n°. 13 en 14 van het „Wochcnschrift der Baltischen Central- Vereines" het volgende bekend, als een onfeilbaar en ge makkelijk toe te passen middel om rupsen uit vruebt- booinen te verdelgen. Zooals bekend is, komen die rupsen, die als de schadelijkste voor de vruchtboomen aangemerkt moeten worden, in nesten daarop voor. Ook- leven deze rupsen, zelfs als zij reeds meerdere verande ringen oudergaan en eene tamelijke grootte bereikt heb ben, nog altijd gezellig bijeen. Dit heeft vooral :s nachts en 's morgens plaats echter vereenigen zich deze rupsen bij kouder weder, ook des daags in groote groepen bijeen. Waar men dergelijke nesten niet goed met de hand of schaar bereiken kan, heeft men hunne besproeiing met eene bijtende vloeistof, b. v. met zeepwater, of ook het afschieten met zand aanbevolen. Intusschen bereikt men met deze middelen niet altijd zijn doel, daargelaten dat hunne toepassing dikwerf zeer lastig is. Daarentegen slaagt men zekerder en juister, als men zulke rupsen door brandenden spiritus vernietigt. Dit geschiedt een voudig door een dunnen stok van voldoende lengte te nemen en aan het eene einde daarvan een stukje gewone spons te bevestigen. Hierop drenkt men de spons in de spiritus en brengt haar aangestoken in de nabijheid van, of nog liever onder de nesten. Wil men den brandenden spiritus uitblusschen, dan behoeft men slechts de spons in water te dompelen. Daar de vlam van de spiritus zeer weinig licht afwerpt en men daardoor in twijfel zou kun nen geraken, of de spiritus der spons werkelijk brandt, is het raadzaam bij de spiritus vooraf een weinig gewoon zont te voegen. Verlioopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Vlissingen te koop aangeboden: 81 ares 30 centiares bouwland, onder de gemeente Vlis singen, verkocht voor fl650; een buis en erve, in de Vrouwestraat aldaar, wijk F, n°. 119, verkocht voor 700; een dito in de Lange Nieuwstraat aldaar, wijk H, n°. 129, verkocht voor f 1200; een dito in de Rozijnstraat, wijk H, no. 130, niet verkocht. Tliermometerstand. 8 April. 'sav. 11 u. 48 gr. 9 'smorg. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 63 gr. 'sav. 6 u. 54 gr. Staten-generaal. EERSTE KAilER Zitting van Donderdag 7 April. Aanneming der agrari sche wet. De minister zet zijne rede, den vorigen dag aange- gevangen, voort en zegt dat zonder deze wet de regeering de bevoegdheid zou hebben om gronden aan iulanders te verkoopen. Dat recht moet men blijven erkennen, anders zou de afstand van duizende kleine stukjes grond, die sinds jaren aan inlanders heelt plaats gehad, onwet-» tig geweest zijn. Dat de inlander aan eigendomsbevestiging en titels hecht, is gebleken uit het onderzoek dat omtrent de rech ten van den Javaan op den grond in Bantam is ingesteld. De vijfde alinea verdedigt de minister hoofdzakelijk op grond van de steeds gebleken noodzakelijkheid om de iulanders tegen knoeierijen van niet-inlanders bij verhuur van gronden te beschermen. De minister acht de aanneming dezer wet een weldaad voor ludië en het moederland. De heer Rahusen meent dat misschien deze wet zal aangenomen worden om het onbekende. Niemand kam berekenen wat er de gevolgen van zullen zijn. De heer Cremers zegt dat de mededeelingen des ministers omtrent de voorgenomen regelingen van den afstand in eigendom hem hebben gerustgesteld, zoo dat hij thans voor de wet zal stemmen. De heer van Nispen wijst er nogmaals op dat door leden van de liberale partij zeiven erkend is dat deze eene sociale hervorming in Indië zal teweegbrengen. Hij blijft die ontijdig achten. De koffie- en suikercultuur moeten noodwendig ten gronde gaan, wanneer de denk beelden des ministers worden toegepast. Bovendien be vat deze wet zulk eene oppermachtige opdracht aan de Indische autoriteiten en maakt elke regeling zóózeer afhankelijk van de inzichten der tijdelijke ministers en gouverneurs-generaal, dat hij voor zich daartoe niet mag medewerken. Hij zegt te weten dat de kamer de wet zaï aannemen, maar hij moet haar blijven bestrijden uit gevoel van plicht. De heer Messchert van Vollenhoven bestrijdt het juri disch betoog vau den heer Sassen tot verdediging der wet, dat hij aanmerkt als bij vergissing uitgesproken, daar het geheel en al een Westersch pleidooi was over eene Westersche zaak. Hij blijft bet verder noodlottig achten dat deze wet niet de behoorlijke regeling van alles bevat, daar men in toekomstige regeeringen toch niet zooveel vertrou wen kan stellen dat zij altijd in denzelfden geest de wet zullen uitvoeren als de tegenwoordige aangeeft. Hij is niet tegen het geven van erfpachtsrecht, maar de overige bepalingen acht hij onaannemelijk. De heer Sassen repliceert dat zijn betoog verkeerd is opgevat. Hij blijft deze wet in het belang van Nederland en Indië achten. De heer Hartsen constateert dat de minister omtrent

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1