MIDDELBUMSCHE COURANT BIJVOEGSEL vam de van Zaterdag 9 April 1870. No. 85. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heelt de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den ll«i Februari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver- lot naar Europa, wegens ziekte, aan den 2C» stads-genees- heer te Samarang dr. J. P. Dozy; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den controleur der lc klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Riouw en onderhoorigheden mr. J. A. M. van Cats baron de Raet. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de posthouder te Laboean Dedeh in het rijk Tontoli (Celebes) A. L. Plat. Benoemd: tot advocaat en procureur bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië mr. C. baron deVos van Steenwijk; tot controleur lc klasse bij het binnen landsch bestuur in de residentie Riouw en onderhoorig heden, de controleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Sumatra's Westkust H. Visser; tot controleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Sumatra's Westkust, de controleur 3e klasse aldaar J. A. Tange; tot controleur 3« klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouver nement Sumatra's Westkust, de ambtenaren ter beschik king van den gouverneur van Sumatra's Westkust B. G. W. W. C. baron van Höevell en D. P. Jentink; tot havenmeester te Anjer (Bantam), de commies-ontvanger der in- en uitvoerrechten aldaar jonkheer J. C. H. Clif ford Kocq van Breugel. Machtigingverleend: tot uitreiking aan M. J. C. Hellendoorn van eene akte van toelating tot de uitoefe ning van de artsenijmengkundige praktijk te Macassar (Celebes). departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den onder intendant lc klasse van de militaire administratie C. Pabst. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de le luitenant der infanterie A. His- sink; op verzoek, eervol als directeur van het .groot militair hospitaal te Weltevreden M. W. de Val, gepen sioneerd kapitein der infanterieop verzoek eervol, uit 'slaDds dienst, met behoud van recht op pensioen, de 2e commies bij het groot militair hospitaal te Weltevre den Th. van der Kolk. Gesteld: op verzoek, op nonactiviteit, voor den tijd van éen jaar buiten bezwaar van den lande, de 2e luite nant der cavalerie P. H. F. Koning. departement der marine. Benoemd: tot ingenieur lc klasse bij het vak van scheepsbouw in Nederlandsch- Indië, de ingenieur 2C klasse bij het marine-etablissement te Onrust W. B. Mensing; bij de gouvernements marinej benoemd: tot gezaghebber le klasse, de gezaghebber 2e klasse H. F. Bernoster; tot gezaghebber 3e klasse, de le stuurman W. J. van Santen. (Javasche courant van 15cn Februari). civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gouverneur van Sumatra's Westkust N. A. Th. Arriens en aan den commies-visitateur bij de controle en recherche te Bata via P. J. Prevost; Ontslagen: eervol, uit hunne betrekkingen, onder toekenning van wachtgeld, J. C. Hemler en D. C. H. Voogt, respectievelijk hoofdcommies en le commies bij de afdeeling voor het bijwerken van de algemeene boe ken en rekeningen bij het departement van financiën; benoemd: tot notaris te Modjokerto, de notaris te Bandong J. E. Langevold; tot commies-ontvanger der in- en uitvoerrechten te Singkel J. A. Blom, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot 1" deurwaarder bij den raad van justitie te Batavia, de 2c deurwaarder bij dien raad J. C. L. A. Gallez. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den majoor der infanterie F. A. C. Bloera; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondheid 2e klasse K. G. Bakker. departement der marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den chef van de afdeeling hydrographiebij het departement der marine A. J. G. Ede- üngh; benoemd: tot 1«» machinist bij den dienst der gou- vernements-marine de 2e machinist bij dien tak van dienst J. P. Graat. (Javasche courant van den 18c» Februari). civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ingenieur 3e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken J. J. Dijkstra. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de telegrafist 2e ldasse A. S. Ahlers; eervol, uit 'slands dienst, de telegrafist 3C klasse H. M. Andrée Wiltens. Benoemd: tot lid van het college van boedelmeeste- ren te Batavia de le commies bij dat college W. F. Ploeg man j*.; departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den onderop ziener bij den instrumentmakers-winkel te Soerabaija L. T. Kaulbach. Vergunning verleend: om naar Nederland te rug te keeren, aan den voor den tijd van vijf jaren bij het leger in Nederlandsch-Indië gedetacheerden lc» luite nant der infanterie van het leger in Nederland F. J. E. Cokart. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot officier van gezondheid 2e klasse; bij het garnizoen te Samarang, de officier van gezondheid 3e klasse C. A. Prins, van het groot militair hospitaal aldaar; bij het garnizoen te Soerabaija, de officier van gezondheid 3e klasse G. B. Lowe, van het garnizoen te Buitenzorg; bij den geneeskundigen dienst van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de officier van gezondheid 3e klasse J. J. P. Landman, van dien dienst; bij den geneeskundi gen dienst in de Zuider- en Oostcr afdeeling van Borneo, de officier van gezondheid 3e klasse H. H. P. Wielandt., van dien dienst; bij den geneeskundigen dienst van Cele bes en onderhoorigheden, de officier van gezondheid 3C klasse P. A. Giesbers, van dien dienst. O vergplaatst: bij den geneeskundigen dienst in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, de officier van gezondheid 2c klasse S. H. A. Begemann en die der 3e klasse F. W. Arnold en E. Fliek, de beide eersten van het groot militair hospitaal te Soerabaija en de laatste van dat te Samarang; bij het garnizoen te Buitenzorg, de officier van gezondheid 3c klasse A. Oannegieter, van dat te Meester Cornelis; bij het garnizoen te Meester- Cornelis, de officier van gezondheid 3c klasse H. Mitrea, van het groot militair-hospitaal te Weltevreden. (Javasche courant van den 22c» Februari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig vei^ lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den leerling tele grafist C. J. Almerood. Benoemd: bij het departement van binnenlandsch bestuur, tot hoofdcommies, de controleur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures S. van Dissel jr. tot 2en commies, de 3e commies J. T. A. W. F. Obdaintot 3cn commies B. C. V. Ockerse. departement van oorlog. V erleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie G. F. van Hulst. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie L.F.Blasius. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapi tein bij het 6e bataljon, de le luitenant J. W. A. Kooy- maus, van het departement van oorlog; tot le» luitenant, de 2c luitenant F. Pompe van Meerdervoort, adjudant van den militairen lcommandant van Sumatra's West kust en onderhoorigheden bij het garnizoens bataljon van Palembang, de 2e luitenant H. J. Holsboer, van het korps, bij het korps genie en sapeurs tot luitenant-kolo nel, de majoor M. A. van Walcheren, met bepaling, dat hij voorloopig zal optreden als 2e directeur der genie; tot majoor onder-directeur der genie in de 3e militaire af deeling op Java, de kapitein A. J. IT. van Kappen; tot kapitein, de le luitenant L. J. Resner; tot lc» luitenant, de 2e luitenant A. J. J. Staaltot magazijnmeester der genie van de 2* klasse, de magazijnmeester 3e klasse F. B. Möckel. Overgeplaatst: bij de militaire administratie, als onder-intendant 1* klasse in de le militaire afdeeling op Java, de onder-intendant lc klasse in de 2c militaire afdeeling op Java, J. B. de Graaf. Bevorderd: tot onder-intendant le klasse in de 2e militaire afdeeling op Java, de onder intendant 2e klasse A. G. Geloudemans; tot onder-intendant 2C klasse, de adjunct-intendant D. W. Muller; tot lcn luitenant kwartiermeester, de adspirant-intendant W. Horsch. Benoemd: tot 2c» luitenant-kwartiermeester, de fourrier W. C. Swaan, de sergeant-majoor W. Muller en de sergeant L. N. W. C. Beeckman, allen van het wapen der infanterie. B e n o e ra dbij den militairen geneeskundigen dienst tot inspecteur der vaccine op Java en Madura, de diri- geerend officier van gezondheid 2e klasse B. E. J. H. Becking, inspecteur der hospitalen op de buitenbezit tingen. Bevorderd: tot officier van gezondheid 2c klasse bij het groot militair hospitaal te Samarang, de officier van gezondheid 3e klasse A. van der Eist, van dat hos pitaal. Overgeplaatst: .als dirigeerend officier van ge zondheid in de 2e militaire afdeeling op Java de dirigee- rende officier van gezondheid 2c klasse inspecteur der vaccine op Java en Madura G. T. James; bij het garni zoen te Tjilatjap, de officier van gezondheid 2e klasse A. N. Erkelens. van het groot militair hospitaal te Willem I. departement der marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den bouw kundige voor de bebakening en kustverlichting bij het departement der marine in Nederlandsch-Indië A. van der Velde Cz. Rechtzaken. Vervolg van de in de courant vermelde uitspraak der rechtbank Cornelis Westerweel, oud 19 jaren, arbeider, en Jan Westerweel, oud 52 jaren, slachter, beiden wonende te Wolfaartsdijk, waren beklaagd de eerste dat hij, tij dens hij als schaapherder in dienst was bij den landbou wer L. Tolhoek aldaar, ten nadeele van dezen van eene op de schorren loopendeen aan zijuopzicht toevertrouwde kudde schapen een schaap ontvreemd en dit voor f 12 verkocht heeft aan zijn vader, den tweeden beklaagde, die mitsdien terecht stond wegens medeplichtigheid aan evengenoemd feit door het desbewust helen van het gestolene. Omtrent de qualificatie van den diefstal van het schaap bestond nog al verschil van gevoelen de rechtbank te Goes verwees de beklaagden naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof te Zeeland ter zake van: diefstal van een schaap uit de weide (art. 38S wetboek van strafrecht); het openbaar ministerie bij genoemd hof zag in het feit: misbruik van vertrouwen (art. 40S wet boek van strafrecht)het hof zelfdiefstal in dienstbaar heid (art. 386 van genoemd wetboek). Het openbaar ministerie bij deze rechtbank waar heen de zaak door het hof verwezen was eischte schuldigverklaring van den eersten beklaagde aan mis bruik van vertrouwen, en van den tweeden aan mede plichtigheid daaraan, met veroordeeling tot gevangenis straf van hoogstens zes maanden in eenzame opsluiting en eene geldboete van 25 voor beiden. De rechtbank heeft den eersten beklaagde schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, en den tweeden aan medeplichtigheid daaraan door het desbfewust helen van het gestolene; en beiden, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, benevens solidair in de kosten. Adriaan de Koster, oud 19 jaren, schipper te Hoofd plaat, was beklaagd dat hij den 20e» Februari jl. W. Kooyman en diens vrouw onder genoemde gemeente moedwillig geslagen heeft. De rechtbank heeft het noodzakelijk geoordeeld alsnog een nader onderzoek te doen plaats hebben en mitsdien de dagvaarding als getuige bevolen van de vrouw van W. Kooyman, met bepaling dat de zaak op nieuw zal worden behandeld op den 26«n Mei a. Suzanna de Yey, oud 27 jaren, arbeidster te Zuid- zande, was beklaagd dat zij den 10c» Januari jl. tot D. de le Lijs, slachter aldaar, in het openbaar gezegd heeft: dat hij de vader was van haar kind, dat zij toen op den arm droeg en ia onecht verwekt is. De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan laster en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 8 en in de kosten. Petrus Seynensaal, oud 34 jaren, arbeider te IJzen- dijke beklaagd dat hij in eene herberg aldaar B. Be gijn moedwillig geslagen heeft is schuldig veiklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten,

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 5