willig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daar door ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten. Jacobus Thewes, kleermaker alhier beklaagd dat hij den 9en Maart jl. op de Grootc Markt alhier aan J. Q. M. de Oude, ter zake van aan dezen geleverde, doch na herhaalde aanmaningen niet betaalde kleedingstuk- ken, na een voorafgaande woordenwisseling, de woorden toegevoegd heeft: „ge zijt een dief, een oplichter, als ge mooi gekleed wilt gaan, moet ge ook betalen" is schul dig verklaard aan het tegen iemand op de openbare straat toevoegen van smaad- en scheldwoorden, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene geldboete van 3 en in de kosten, de boete bij niet-betaling te vervangen door eene gevan genisstraf van éen dag. Maria Brand, oud 41 jaren, werkster te Vlissin- gen beklaagd van op den 9cn Maart jl. van het rondom afgesloten erf der buitenplaats het Park, ionder Oost- en West-Souburg, eenig groen en dood hout van geringe waarde arglistig weggenomen en zich toegeëigend te hebben is schuldig verklaard aan diefstal van groen of ander hout, gehakt of niet gehakt, en, ouder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten. Josephus Johannes Bas, oud 15 jaren, wonende te Groede beklaagd van op den 10en der vorige maand eenige koppen van eiken perkoenpalen, behoorende tot verdedigingswerken, afgehakt en zich toegeëigend te hebben, waardoor eene schade van -ƒ 1.68 veroorzaakt is is schuldig verklaard aan diefstal van materialen behoorende tot verdedigingswerken, gepleegd met oor deel des onderscheids, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 3 dagen en eene geldboete van 5, benevens in de kosten, de boete bij niet-betaling te vervangen door eene gevangenisstraf van éen dag. Pieter van Vlaanderen, oud 20 jaren, wonende te Vlissingen beklaagd dat hij den 14™ Maartjl., in beschonken toestand verkeerende, op het Vlissiugsch Wagenplein alhier aan E. de Zeeuw zonder aanleiding eenige vuistslagen toegebracht heeft is schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, zonder dat hierdoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ16 en in de kosten, de boete bij niet-betaling te vervangen door 6 dagen gevangenisstraf. Magdalena Dobbelaar, oud 45 jaren, naaister te Yeere, beklaagd dat zij in de maand Februari 11. ten nadeele Yan C. van Brecht, met wie zij hetzelfde huis bewoonde, een en een hal ven meter katoenen bed-over- trek arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen, benevens in de kosten. Constantinus Josephus Wijffels, landbouwer te Oostburg, was beklaagd dat hij op 6 Maart jl. onder Aardenburg L. Murijn moedwillig vastgegrepen en met een stok slagen toegebracht heeft. De verklaring van den getuige H. de Voldere in lijn rechten strijd zijnde met de verklaringen van de twee andere gehoorde getuigen, requireerde het openbaar ministerie de voorloopige inhechtenisneming van bedoel den getuige, onder verdenking van valsche getuigenis. De rechtbank besliste echter na deliberatie dat geen voldoende gronden aanwezig waren tot inwilliging van bovengenoemd requisitoir, doch bepaalde tevens dat de behandeling der zaak tot 28 dezer zou verdaagd worden, teneinde nadere getuigen zouden kunnen opgeroepen worden. Zie verder hel b ij voegsel.) Gemengde berichten. Uit vele streken van ons vaderland en ook daar buiten wordt gemeld dat een prachtig noorderlicht waargenomen is, hetgeen op enkele plaatsen de gedachte aan brand heeft opgewekt. In Antwerpen verzamelde een ontzaglijke menigte menschen zich aan den Schel- dekant, langen tijd in den waan verkeerende dat een petroleumschip in brand geraakt was. Te Rotterdam dacht men ook aan brand en kwamen brandweer en schutterij in beweging. De verkoop van het schild van Ghisys uit de ver zameling San Donato te Parijs had eergisteren een aanzienlijken toevloed van liefhebbers en nieuwsgierigen uitgelokt. Het rijk met goud en zilver versierde schild, bevattende vijf medaillons met voorstellingen van mili taire tooneelen en gevechten, is voor de aanzienlijke som van fr. 160,000 het eigendom geworden van het Kensington-museum te Londen. Gisteren en heden zijn merkwaardige verzamelingen costumes en pijpen ver kocht. Het jaarlijksch verbruik van zilver ten dienste der photographie wordtin een wetenschappelijk tijdschrift op de schier ongelooflijke hoeveelheid van 50,000 kilo gram geschat. Eergisteren avond is de stoom katoendrukkerij der heeren Braun en de Lange, staande onder Kralingen even buiten Rotterdam, eene prooi der vlammen gewor den. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd, men zegt tot een be drag van ƒ175,000. Door dit onheil zijn echter eenige konderde werklieden op dit oogenblik zonder werk. Gisteren ochtend is te Rotterdam eene koe aan zijn geleider ontsnapt en heeft in zijn vaart een kind op de hoorns genomen en in de hoogte geslingerd. Het kind heeft ernstige kneuzingen. Gisteren gebeurde aldaar dergelijk ongeluk met een stier, die in dolle vaart den Oudendijk opging en eene dame op de hoorns uam en een eind wegwierp. De dame werd in bewusteloozen toestand in eene nabij zijnde woning gebracht. Nabij de Nieuwe Plantage geraakte de stier in het water, en zoo werd het mogelijk zich van het dier meester te maken. Wederom is eene belangrijke verduistering van gelden aan het licht gekomen, ditmaal ten laste van een der oudste en geachtste geëraploieerdan aan de bank van Rothschild te Parijs. Men spreekt van eenige millioenen franks: het bedrag is echter niet zoo spoedig vast te stellen, want lezen we in een Fransch dagbl ad in een zoo uitgestrekte bank als bovengenoemde vordert de juiste constateering van eenig verlies minstens een tijdsverloop van achttien maanden. De veiling der schilderij-verzameling van den heer Yis Blokhuijzen, te Rotterdam, welke dezer dagen te Parijs gehouden werd, heeft den eersten dag ruim ƒ30,000 en den tweeden dag ƒ17,000 opgeleverd; voor enkele stukken werden goede prijzen besteed. Een por tret door Frans Hals gold 11,600 fr., een portret door Terburg 8,500 fr. en een klein portretje door Rembrandt 8,200 fr. Bij het eindigen van een Dinsdag te Parijs gege ven bal heeft een ernstig conflict plaats gehad tusschen eenige, ongetwijfeld opgewonden, bezoekers en een vier tal sergenis de ville. De rustb ewaarders werden door de rust verst oord ers erg toegetakeld, zoodat liet meer dan tijd was dat een officier de paix met eenige manschappen kwam aansnellen. Eenige der strijders zijn gearresteerd. Bij te Parijs gedane opgravingen is een groot Gallisch-Roraeinsch amphitheater ontdekt. Men meent dat het een der oudste Romeinsche monumenten is die tot heden in Frankrijk opgegraven zijn. De zaak van Troppraann komt weer op het tapijt. Twee kroeghouders, niet ver van het moordveld Pantin wonende, hebben een hevigen twist met elkander ge kregen en moeten bij die gelegenheid zich een en ander in verband met de misdaad van Troppmann hebben laten ontvallen. De kroegen van beide personen zijn gesloten. Volgens een door de Belgische regeering bekend gemaakte statistiek blijkt uit de verklaring der inwo ners dat België 2.041.784 inwoners telt die alleen de Fransche, en 2.406.491 die alleen de Vlaamsche taal sprekenr terwijl 308.561 beide talen machtig zijn. De heeren Jules Janin en EmileOllivierzijngisteren tot leden der Fransche academie verkozen met 26 van de 28 uitgebrachte stemmen. Voor het hof van appèl te Brussel is jl. Maandag de zaak aangevangen van de kinderen van vanRijswijck tegen Jan Delaet. In naam der weezen heeft mr. Demot gevraagd dat het hof, na vernietiging van het arrest van 25 Mei 1867, het vonnis der Antwerpsche rechtbank van eerste instantie van den 17co November 1866, waarbij Jan van Rijswijck aan laster schuldig verklaard is, zou ver nietigen. Voorts heeft de advocaat zedelijke en stoffelij Ke vergoeding gevraagd opneming van het arrest in tien nieuwsbladen en 100.000 franken schadevergoeding voor de weezen van den man, die, naar hij door getuigen wenscht te staven, aan eene hartziekte gestorven is, veroorzaakt door de gevangenzetting tengevolge van bovengenoemd vonnis. Namens de tegenpartij werd ge concludeerd tot weigering van het getuigenverhoor. Het openbaar ministerie heeft eergisteren zijne con clusie genomen, welke strekte tot algeheele en plechtige herstelling van de eer van Jan van Rijswijck, het bedrag der schadevergoeding aan het oordeel van het hof over latende. Opmerkelijk waren de strenge bewoordingen waarmede hij de argumenten der partij-do Laet weder- legde. In de algemeene vergadering der aandeelhouders van de Suez-maatschappij, welke den 30cn Maart jl. te Parijs heeft plaats gehad, is door den directeur Ferd- de Lesseps een verslag omtrent den staat dier maat schappij uitgebracht, waaruit o. a. blijkt dat het Suez- kanaal van den dag der opening, 17 November, tot den 15en Maart, door 209 groote vaartuigen, metende 146,631 tonnen, en door 606 barken en andere kleinere vaartuigen, metende 1960 tonnen, is gepasseerd. Onder dat getal zijn begrepen de 130 vaartuigen, welke van de vergunning gebruik hebben gemaakt om het kanaal, gedurende vier dagen der inwijdings feesten, vrij van alle lasten, door te varen, zoodat het transito-recht tot den 15™ Maart slechts geheven is van 79 schepen, me tende 56,644 tonnen; welk recht een bedrag van nage noeg 600,000 fr. heeftopgebracht. Van de bovengenoemde kleine vaartuigen is bovendien ruim 20,000 fr. geheven. Onder het getal van 209 schepen bevonden zich 80 Eugelsche (metende ruim 56,000 tonnen), 44 Fransche, 23 Egyptische, 18 Oosten rij ksche, 14 Italiaansche, 11 Russische, 4 Nederlandsche (metende 3200 tonnen) enz. Voorts waren onder dat getal begrepen 33 oorlogsche pen van verschillende natiën. Onder de 209 groote schepen waren slechts 9 zeilschepen, metende 3745 ton nen. Volgens de ingekomen officicele berichten, waren op 15 Maart 61 stoom- en 5 zeilschepen naar het kanaal op weg. De directie verklaart, dat de zware proef, waarop het kanaal gedurende de dagen der opening door de gelijktijdige doorvaart van 130 schepen gesteld is gewor den, met goed gevolg is doorgestaan en zijne deugde lijkheid ten volle bewezen heeft. Het blijkt verder uit dit verslag, dat de gezamenlijke uitgaaf, die voor het kanaal, sinds den aanvang der voor bereidende werken in 1854 gedaan is, nagenoeg 433 millioen fr. bedraagt. Tegenover het passief der maat schappij, ten bedrage van 300 mill. fr. (het uitgegeven maatschappelijk kapitaal van 200 mill. fr. en het bedrag der gedane leening van 100 mill, fr.), wordt door de directie een actief gesteld van 532 mill, fr., namelijk 432 mill. fr. als waarde van het kanaal (kosten van zijn aanleg) en 100 mill, als waarde der terreinen. Bij deze begrooting is de waarde van het materieel der maat schappij, als moeielijk onder cijfers te brengen, buiten berekening gelaten. Bovendien was op 1 Januari jl. een saldo van nagenoeg 21 mill. fr. in kas. Al de door de direc tie voorgestelde maatregelen zijn met. algemeene stemmen deraanwezigeaandeelhoudersaangenomen en derekening en verantwoording is eenparig goedgekeurd. De koers der aandeelen van de maatschappij-ter beurze van Parijs volgt desniettemin steeds eene sterk teruggaande bewe ging. Den 1™ April is hij van 310 tot 288 fr. en den 2™ April weder 17 fr. gedaald. Een zware brand heeft te Nottingham in Engeland gewoed. Een kantfabriek en onderscheidene kantwinkels zijn afgebrand. De schade wordt op meer dan 40,000 p. st. begroot. In de algemeene vergadering van de Engelsche reddingsmaalschappij, gepresideerd door den hertog van Northumberland, werd geconstateerd dat de maat schappij in het vorige jaar 21 reddingsbooten heeft doen bouwen, waardoor zij thans een totaal van 220 derge lijke vaartuigen te harer beschikking heeft; in den loop van het vorige jaar heett zij 871 menschen het leven gered en 33 schepen voor schipbreuk behoed. Zij heeft eene som van 32,460 gulden uitgegeven aan belooningen. De ontvangsten van de maatschappij bedroegen 484,908 gulden; eene som van 411,636 gulden werd door haar uitgegeven. Een Engelsch blad deelt het volgende mede, waaruit moet blijken met hoeveel ijver en verwoedheid de concurrentie tusschen de verschillende bladen aldaar gevoerd wordt. Gisteren avond, zegt het blad, keerde de heer L., medewerker aan een Londensch orgaan, op een vergevorderd uur naar huis terug. Den weg, die hem langs een bosch voerde, volgende, werd zijn oog eens klaps getroffen door de zonderlinge gedaante van een boom, welks vreemde schaduw op den weg zichtbaar was. Hij naderde den boom en ontdekte dat het voorwerp, hetwelk dezen zulke ongewone vormen gaf, een reeds koud geworden lichaam was van een man die zich aan een der tukken opgehangen had. Het koord af to snijden, het lijk in het bosch te dragen en het onder een hoop bladeren te verbergen, dat alies was in een oog wenk volbracht; daarop ging hij naar huis en sliep ge rust in. Den volgenden ochend kwam de justitie hem echter arresteeren en werd hij voor den rechter gebracht onder beschuldiging van moord. Ziehier de reden: Een veldwachter had het lijk ont dekt en een tweede getuige had verklaard dat hij den heer L. laat in den avond uit het bosch had zien komen. Ieder oogenblik nam de zaak een ernstiger wending, en de verdachte stond op het punt om, tengevolge van de bezwarende getuigenissen tegen hem, naar het hof van assises verwezen te worden onder beschuldiging van moord, toen een constabel in de zaal trad en den rech ter een brief overreikte welke bij het lijk gevonden was

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2