Nadat de voorzitter bedoelde subsidiaire amendementen heeft ontvangen, worden deze door den griffier voorge lezen. De voorzitter stelt vervolgens voor, om ze, bijal dien ze ondersteund worden, evenzeer naar de afdeelin- gen te verzenden. De heer F. van Deinse stelt voor, deze amendementen •ook te doen drukken en ronddeelen aan de leden, daar ze van zoodanigen omvang zijn dat een enkel afschrift te weinig is om gelegenheid te verkrijgen tot behoor lijke kennisneming en overweging daarvan. De heer Verhagen verklaart, dat hij het gevoelen van den vorigen spreker niet deelt, wanl als hij goed heeft begrepen, dan is de strekking van dat tal amendementen vrij duidelijk en de bedoeling daarvan geen andere dan een ingenieur te creëeren op de wijze als volgens zijne zienswijze duidelijk is uitgedrukt. De vraag is echter, of het regelmatig is op zoodanige wijze amendementen en sub-amendementen in de vergadering voor te dragen. Hij heeft ook amendementen, die hij ook wel gaarne in de afdeelingen zou behandeld zien: maar hij zal den gewonen weg volgen en ze eerst ontwikkelen in de af- deeling waartoe hij behooren zal, om, zoo ze daar geen bijval vinden, ze in de openbare vergadering te brengen. Dit neemt echter niet weg dat hij de amendementen met genoegen heeft ontvangen, doch hij is tegen het doen drukken der nieuw voorgedragene. De voorzitter antwoordt dat hij het vooraf indienen van amendementen bij de behandeling van een reglement toejuicht, omdat daardoor gelegenheid ter overweging gegeven wordt. Ook is dit niet in strijd met het regle ment van orde. Hij acht het wenschelijk dat de leden zich nu verklaren of zij die nieuwe amendementen on dersteunen, teneinde ze naar de afdeelingen te kunnen verzenden. De heer de Jonge'van Ellemeet geeft eene inlichting, waardoor naar hij meent het lid uit Goes tot eene andere zienswijze zal worden gebracht. Hij had zich namelijk voorgesteld, bij de behandeling van de tweede afdeeling van het ontwerp-regleinent het verlangen te kennen te geven om niet te beginnen met art. 5, maar met art. 8, om zoodoende eerst een door hem voorgestaan beginsel uit te maken. Overtuigd van alle menschelijke feilbaar heid, en in de eerste plaats van zijne eigene, stelde hij zich voor dat zijne amendementen verworpen zouden worden, in welk geval hij andermaal zou opstaan om nieuwe voor te stellen; en daar hij lang genoeg lid der staten is om te weten dat al wat tij droovend is zooveel mogelijk moet worden vermeden, wilde hij eene dubbele behandeling voorkomen, door reeds nu subsidiair eenige amendementen voor te stellen, die naar de afdeelingen kunnen verzonden worden. Alsnu worden, op de herhaalde vraag des voorzitters, de meergenoemde amendementen behoorlijk ondersteund. De heer Fransen van de Putte vereenigt zich voorts met het voorstel van den heer F. van Deinse, om die serie amendementen te doen drukken, daar eene enkele voor lezing door den griffier, niet voldoende kan geacht wor den tot een juist begrip daarvan. De voorzitter meent, en de heer de Jonge van Elle meet bevestigt deze raeening, dat de voorsteller zich reeds met den drukker heeft verstaan, en laatstgenoemde in staat is, het stuk morgen ochtend gedrukt te leveren, zoodat dit alsdan in de afdeelingen kan worden over gelegd. Overeenkomstig het voorstel des voorzitters wordt alsnu besloten, al de tot het ontwerp-reglement bchoo- rende stukken naar de afdeelingen te verzenden. Insgelijks wordt naar de afdeelingen verzonden eene gedrukte mededeeling van gedeputeerde staten in zake de grensscheiding tusschen Noord-Brabant en Zeeland. De voorzitter herinnerde, dat de bedoeling is de benoe ming voor te stellen eener commissie, ter overweging dezer zaak en het geven van voorlichting aan de verga dering. Overgaande tot de trekking der afdeelingen worden door het lot aangewezen te behooren tot de: eerste afdeeling: de koeren Mathon, Haramacher, F. van Deinse, Blaaubcen, .Mazure, Hennequin, Fransen van de Putie en van IJsselsteijn, benevens de heeren van Citters en van der Bilt als leden van gedeputeerde Btaten tweede a f d e e l i n gde heeren Kakcbeeke, van Eek, Cau, II. J. van Deinse, Bijbau, Snouck Hnrgronje, Win kelman en van der Vliet, alsmede de heeren Sprengd en Becius als leden van gedeputeerde staten; derde afdeeling: de heeren Verhagen, Vader, Bisseeuw, Snijder, Ilombach, de Jonge van Ellemeet en Hoogenboom, en als lid van gedeputeerde staten de heer Buteux. De voorzitter stelt voor, de eerstvolgende zitting te houden a. Donderdag in den namiddag, op een nader te bepalen uur. Dienovereenkomstig wordt besloten, waarna de voorzitter deze zitting sluit met uitnoodiging aan de leden om zich naar de afdeelingen te begeven tot het benoemen van voorzitters en ondervoorzitters. öuttmianïx Laatste berichten. i Barcelona. Bij gelegenheid van de loting voor de na tionale militie is een oproer uitgebroken. De oproerige menigte heeft eenige barricades opgeworpen, bij welke gelegenheid zes personen gedood werden. Bij het afzen den van dit bericht was echter de rust hersteld. Algemeen overzicht. Gisteren heeft de minister van oorlog in het Fransch lichaam medegedeeld dat de regeering toestemt in de vermindering van het legercontingent tot 90,000 man- In dezelfde zitting werd voorts de begrooting ingediend der stad Parijs met het voorstel om ten haren behoeve eene leening te sluiten van zeshonderd inillioen franken. Eenige opmerkingen van den heer Grevy omtrent den brief van keizer Napoleon aan den minister Ollivier ga ven overigens in de zitting van gisteren aanleiding tot eene verklaring van dien minister, waaruit bleek dat de regeering tot het uitlokken van een volksbesluit zal over gaan. Nadat de heeren Jules Favre en Gambetta dat voornemen hadden bestreden werd het voorstel om daar over de debatten te sluiten met 151 tegen vier stemmen verworpen. De beraadslagingen zouden dus hedeu wor den voortgezet. Van verschillende zijden vreest men dat hieruit eene ministereele crisis zal ontstaan, hetgeen ook uit de daling in den prijs der rente op de Parijsche beurs blijkt. Naar aanleiding der tegen prins Pierre Bonaparte ge voerde procedure en de daaruit afgeleide gevolgtrek kingen tegen de „ongemotiveerde" jury-verdicten, wezen wij dezer dagen op het „gemotiveerde" vonnis der recht bank te Goes ten laste van een vijfjarig kind, bij verstek gewezen, ten bewijze hoe weinig dikwijls ook dergelijke „gemotiveerde" vonnissen voor critiek vatbaar zijn. Dit vonnis wordt thans verdedigd in de Nieuwe Goessche courant, welke daarbij als argument hot volgende bezigt: „Door de slimme wijze waarop zij al deze diefstallen hadden gepleegd, bleef er geen twijfel over of zij hadden ze gepleegd „met oordeel des onderscheids," d. i. zeer goed wetende dat zij het niet mochten doen." De treu rige bepaling van „oordeel des onderscheids" daarge laten zelts kinderen van twee en drie jaren vallen bij dergelijke opvatting in de termen om vervolgd te kun nen worden wijzen wij op de omstandigheid dat van die „slimme wijze" uit cle motieven van het vonnis niets blijkt en dat voorts het „oordeel des onderscheids'' slechts in het vonnis wordt gemotiveerd als „uit het gerechtelijk onderzoek rechtens voldoende gebleken," terwijl het vijf jarig kind niet ter terechtzitting tegenwoordig was- Al deze argumenten van den schrij ver in de Nieuwe Goesscbe courant evenals die, ontleend aan „de omgeving," waarin beide kinderen „hunne opvoeding gekregen hadden," zijn argumenten buiten het vonnis. De juistheid onzer bewerin/ ten aanzien der Arnheinsclie courant, dat dik wijls „gemotiveerde" uitspraken niet meerdere waarbor- gen opleveren dan „ongemotiveerde", wordt dus hierdoor niet wederlegd. De critiek toch, waarvan de Arnhemsche courant zich bij „gemotiveerde" uitspraken zooveel goeds belooft, is machteloos waar zij geen voldoende motieven zijn om deze critiek uit te oefenen, gelijk hier. In Oostenrijk heeft de kroon bij de haar door het mi nisterie voor de landen aan deze zijde der Leitha voor gelegde keuze, tusschen de ontbinding der landdagen, wier afgevaardigden in den rijksraad hun mandaat heb ben nedergelegd en de aftreding van hetgeheeie kabinet, het laatste gekozen. Aan den heer Potocki, oud-minister van landbouw en koophandel, is thans de samenstelling van een nieuw kabinet opgedragen. Sommige dagbladen zien in deze houding der kroon eene neiging tot meer federalistische beginselen. Het gisteren medegedeeld afkeurend votum der Cortes omtrent de onderwijs plannen der regeering heeft ten gevolge gehad dat de met de leiding van dat departe- i ment belaste minister zijn ontslag heeft ingediend. Over dit verzoek om ontslag is in den ministerraad, naar het schijnt, een langdurig debat gevoerd, waarvan het gevolg was dat men de meerderheid der vertegenwoordiging zal overhalen om op haar besluit terug te keeren. Daar toe zou zij niet ongeneigd zijn en een votum van ver trouwen willen schenken aan den heer Echegaray, het welk hem aan het hoofd van zijn departement zou kunnen doen blijven. De pauselijke regeering heeft klachten ingediend bij den Zwitserschen bondsraad ter z.;ke van een te Bazel gehouden carnavalsoptocht, waarbij men zich veroor loofd had om het coucilie eenigszins te ridiculiseeren. De bondsraad heeft daarop geantwoord dat de catho- lieke geestelijkheid van het kanton reeds klachten daar over bij de justitie had ingediend en de zaak in instruc tie is, zoodat hij het onaoodig acht zich daarmede te bemoeien. Brieven uit België. Brussel 1 April. Gij kent den poisson iïAvril? Omtrent zijn oorsprong bestaan een menigte lezingen. Iedere oudheidkundige heeft de zijne. De een laat dit zonderling gebruik opklim men tot een prins van Lorraine, dien Lodewijk XIII op het kasteel van Nancy gevangen liet houden. Niettemiu wist de prins middel te vinden om aan de waakzaamheid van zijne wachters te ontsnappen, en redde zich op den len April door de Meurthe over te zwemmenhetgeen aanleiding gaf dat de bewoners van Lorraine zeiden dat de Franschen een visch te bewaken hadden gehad. Gilbert Cousin geeft een vernuftiger verklaring, doch welker mededeeling de kieschheid mij belet. Ik sla haar dus over, om u een andere te geven die wil dat de poisson d'Aoril ter herinnering dient aan de belache lijke wijze waaiop de joden Jezus lieten gaan van Filatus naar lierodes, en van lierodes naar Pilatus. Anderen eindelijk zeggen dat men in plaats van poisson vroeger passion zeide, omdat tegen dat tijdstip het lijden van Jezus aanving. Nog weer anderen meenen dar, daar liet kuitschieten der visschen tegen het einde der maand Maart begon, op dat tijdstip de visch vangst verboden was, en dat bijgevolg allen die men den l*-'n April naar de vischmarkt zond onverrichterzake moesten terugkomen. Eu daarmede genoeg, ofschoon ik nog niet aan het einde van delezingen ben. Maar ik iiebgemeend uwe lezers eenigszins te moeten inlichten omtrent eene Overlevering waarvan gij bet slachtoffer geworden zijt. Gij hebt het trouwens reeds tegengesproken. Ik bedoel ktt bericht, door u aan l'Etoile beige ontleebd, omtrent eene lezing, welke prins Pierre Bonaparte in den Cercle artistiqueet littéraire zou houden over de afschaffing der doodstraf; het was een poisson d)Ao> Eu ziedaar waarom uw Brusselsche correspondent, hoe goed hij ook ge woonlijk ingelicht is, heden over deze fameuze lezing zal zwijgen. Zal ik n spreken over de nederlaag die de jonge libe ralen in de Association liberale geleden bebben? Maar ik had haar reeds voorspeld op den dag waarop die heeren aan het werk getogen zijn en zich verschrikkelijk veel moeite gegeven hebben om een hervormingsprogramma vooreerst uit te werken en daarna in een algeineene ver gadering te bespreken. Ah le bon billet! De ministerieele doctrinaire partij heeft, nadat haar voorstel der prealable quaestie schipbreuk geleden bad, de geavanceerd en. in vier groote algemeene vergaderin gen bedaard laten uitspreken. Zij wachtte hen aan de stembus af. En daar inderdaad heeft zij hen vernietigd; liet kon niet gemakkelijker: Pure GesduomdiylceitIceine Hexerei", zooals de bekende Duitsehe goochelaar Bosco zeide. En dan nog daarbij te weten dat bet altijd zoo zal wezen, zoolang de levende wateren van het algemeen stemrecht die Augias-stallen welke zich Associa tions libera'.es noemen en waar zeker getal personen hun invloed slechts gebruiken om de vriendjes te hel pen niet zullen gereinigd hebbenPasset moi la rhubarbeje voits passer ai le séné! zegt het Fransche- spreekwoord. Dal is de alpha en omega hunner begin selen. De jonge liberalen, die zich eigenlijk slechts daardoor vau de oude onderscheidendat zij wel in hunne plaats zouden willen treden, hebben hun ontslag als leden van het bestuur genomen. Zij hadden voor het lidmaatschap der Association moeten bedanken nadat zoo met hen ge speeld was, doch bet zijn voorzichtige lieden: bij gebreke van voldoening op het terrein der beginselen hopen zij op eenige persoonlijke voldoening, en de heer von Hum beek, president der Association, die iedere maal dat hij, president, liet middelecnwsch kostuum zou moeten aantrekken, hetwelk den drager door twee harde kleuren als in twee deelen deelen splitst, de heer von Hum beek, zeg ik, denkt er aan hun die te geven. Een brief dieü hij aan lliidépendance geschreven heeft, bewijst dit. Hij is doctrinair, maar hij wil niet dat men het zegt. De begrooting van justitie is gisteren door de kamer met 60 tegen 32 stemmen aangenomen. De gansche rechterzijde, behalve twee stemmen en daarvan was nog een stem van een ingeslapen afgevaardigde, die, door zijne collega's wakker gemaakt, op zijn uitgebrachte stem niet wilde terugkomen de gansche rechterzijde, zeg ik, heeft tegen het budget gestemd. Ontegenzegge lijk is de heer Bara de béte noire der clericalen. Overigens

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3