MIDDELBURGSCHE COURANT. r 82. Woensdag 1870. 6 April. Middelburg 5 April. Bij de hêHen in de eerste kamer voortgezette alge- meene beraadslaging over de agrarische wet, is het ont werp bestreden door de heeren Hartsen en van der Lek de Clercq, terwijl het verdedigd werd door de heeren Fransen van de Putte, Sassen en Cremers, door laatst genoemden voorwaardelijk. Het verslag der zitting van gisteren moeten wij tot een volgend noramer laten liggen. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot wij ziging der armenwet voortgezet. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1870 ten behoeve van werken tot beteugeling der afneming van het zuiderstrand van Vlie land, is aangenomen. De buitengewone vergadering van de provinciale sta ten van Zeeland is gisteren avond door den voorzitter in naam des konings geopend. Onder de ingekomen stukken behoorde ook de mede- deeling van het overlijden van den griflier der staten mp.S. van der S walme, aan wiens nagedachtenis door den voorzitter hulde werd gebracht. Overigens verwijzen wij naar het verslag der zitting in dit noinraer opgenomen. Uit Yzendijke schrijft tnen on3 van 4 dezer „Onze gemeente, die ruim *2600 zielen telt en onder de voornaamste van het iictrict wordt gerangschikt, ver keert sedert heden in oen exceptioneelen toestand. „Eenige jaren geleden is een geschil ontstaan tusschén het hervormd kerkbestuur en de gemeente over deu eigendom van het uurwerk dat op de kerk staat en dat tot dien tijd, even als, de toren waarin het is geplaatst, door de gemeente werd onderhouden. De gemeente iiet de quaestie door een rechtsgeleerde onderzoeken, wiens advies ten voordeele der hervormde kerk luidde. Van dat oogenblik werd het onderhoud van den toren voor de hervormde kerk gelaten, doch bleef het uurwerk voor rekening der gemeente. „Nu is onlangs weder een conflict over het gebruik van het uurwerk ontstaan, doordat bet kerkbestuur o. a. aan do gemeente verbood cm gebruik te maken van de klok om te kleppen en omdat het voorstelde gedurende tien jaren jaarlijks f 200 te betalen voor gebruik en on derhoud van het uurwerk, te beginnen met 1 April. Dit voorstel is door den gemeenteraad in zijne zitting van 28 Maart jl. van de hand gewezen, en iu eene vergadering van heden, die door den voorzitter belegd was om op dat besluit terug te komen, beeft de raad zijn primitief be sluit gehandhaafd en zijn wij dus morgen van alle „offi cieel uurwerk'' verstoken. Nu zullen voortaan de ver trekuren voor diligences, posterijen enz. geregeld moeten worden naar een klokje dat op het stadhuis voor een raam zal geplaatst worden, terwijl liet uur van politie voor de tapperijen, voor het aangaan der markt en het middaguur door het kleppen van de klok der Roomsch- eatholieke kerk zal worden aangekondigd. „Burgemeester en wethouders zijn tevens verzocht zoodanige voorstellen aan den raad te doen als de om standigheden vorde/en." Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen op het postkantoor: de commiezen le klasse J. van den Bran- deler, te Middelburg,- jhr. J. L. L. P. van Sassen van Ysselt, te Nijmegen; A. D. Methorst, te Rotterdamde commiezen 2e klasseD. D. van der Voort Maarschalk, te Amersfoort; jonkheer II. C. Sandberg, te Utrecht; B. J. R. van Hasselt, te Deltt; J. F. Canter Cremers, te Alkmaar; de commiezen 3e klasse N. A. C. Hinlópen, te ZutfenW. F. G. L. Koppen, te Rotterdam; R. A. A, Musquetier, te Zwolle. Het Weekblad voor notarisambt en registratie, het welk wij mogen veronderstellen tamelijk goed te zijn ingelicht, zegt, dat aan de staatscommissie, belast met de herziening der wetgeving op de eigendoms-overdracht van onroerende goederen, het hypotheek-stelsel en het notariaat, de volgende denkbeelden worden toegeschre ven omtrent de vereischten tot benoembaarheid voor notaris: 1°. de graad van doctor in de rechten; 2°. twee jaren werkzaam te zijn geweest op een notaris kantoor 3°. een voldoend examen over notarisambt, registra tie, enz. Zonder aan de geloofwaardigheid van deze mededec- ling iets te willen toe- of afdoen, kunnen we toch den wensch niet onderdrukken, dat althans het eerste dei- te stellen vereischten niet in de wet zal worden op genomen. Gelijkheid voor de wet van allen moet het beginsel zijn vaniederenregeerings-maatregel. Dat beginsel wordt onderdrukt als men den titel van doctor in de rechten tot een vereischte van benoembaarheid stelt; immers alléén zij, die de kosten kunnen goed maken van te gaan stu- deeren, kunnen in aanmerking komen. Vrijheid van studie en opleiding is de richting, die de wetgever in alle nieuwe wetten heeft aangenomen, bijv. bij die op het lager en middelbaar onderwijs en op de uit oefening der geneeskunde, enz. Daar is nergens eene bepaalde opleiding voorgeschre ven, doch alléén het bewijs van bekwaamheid gevorderd. Zou de wetgever dat beginsel, zoo algemeen toegejuicht, zoo geheel overeenkomstig met de richting des tijds, nu willen prijs geven? Laat de doctorstitel blijven wat hij zijn moet: de hoogste wetenschappelijke onderscheiding, maar geen vereischte door den wetgever te stellen ter verkrijging van eenige betrekking. De Staats courant van heden bevat het koninklijk be sluit van den 1™ dezer, waarbij bewilliging wordt ver leend op het bij verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der akte, houdende wijziging in de statuten van de naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, gevestigd te 's-Gravenhage. De goedgekeurde akte is in hetzelfde nommer der Staats courant opgenomen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandsehen leeuw TeunisMets, vroeger postschipper, thans conducteur der postadministratie tusschén Texel en het Nieuwediep, wonende aan het Oude Schild op Texel. marine. Op verzoek eervol ontheven de kapitein ter zee F. R. Toe Water, van het bevel over Zp. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, en dat bevel opgedragen aan den kapitein ter zee F. L. Geer- ling, thans waarnemende de betrekking van equipage meester der marine te Willemsoord. Op verzoek tevens op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1800 's jaars, ter zake van langdurigen dienst, ge noemde kapitein ter zee F. R. Toe Water. Kerknieuws. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer J. T. F. U. Lauts, heeft het kiescollege der Nederlandsche hervormde gemeente te Oostrrland het volgende drietal van predikanten samengesteld: R. A. van Deursen, te de Purmer, B. A. de Jongh, te Ilardinx- veld, en O. de Wilde, te Poortvliet. De Groninger courant meldt het volgende met be trekkingtot leerlingen van den predikant Niemeyer bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sneek„Door de ouderlingen die tegenwoordig waren bij de aanneming van lidmaten bij den predikant Niemeyer, zijn deze afge wezen en tot bevestiging niet toegelaten, daar zij gevoe lens bleken aan te kleven in strijd met de kerkleer. Nadat de kerkeraad was bijeengekomen, verwierp deze een voorstel van den predikant Kolff, strekkeude om deze zaak in der minne te schikken. De kerkeraad verklaarde integendeel zijn volle adhesie te schenken aan de hande lingen der beide ouderlingen en zich aansprakelijk te stellen voor al de gevolgen die daaruit zouden kunnen voortvloeien. Dat deze handelwijze zeer veel afkeuring vindt in de gemeente, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Naar men verneemt hebben intusschen de leer lingen van den heer Niemeyer attest van zedelijk gedrag aangevraagd en zich gewend tot den kerkeraad van Ysbrechtum, met verzoek aldaar te mogen worden aan genomen volgens art. 38 alinea 2 van het reglement op het godsdienstig onderwijs." Aan het Utrechtsch dagblad meldt men dat dit reeds heeft plaats gehad en wel met goeden uitslag, zoodat de afgewezenen nu attestatiën van die gemeente ontvangen en zich dan als lidmaten te Sneek kunnen laten inschrij- ven. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, is Zr. M«. laderstoomschip de Valk den 3cn dezer te Marseille aangekomen. Aan boord was alles wel. Gemengde berichten. De man die ons, zeker niet zonder eenigen ophef f kon verzekeren: Watter bij den Indianen Oostewaerts is van bcdijen Watter bij d' Americanen In het Westen weit gesien, Dat de lucht van Nederlant C'an verdragen bier geplant, Wert ter Neusen t' aller stonden In mijn Hof bij een gevonden: Of een step weechs buytcn Stede, In een houck gewonnen lants, Van der Neusen maer een schrede, Buyten op de Monfeschans. die man was zekere Petrus Hondius, van 16061622 predikant bij de Hervormden te Neuzen. Een voor zijn tijd niet geheel en al onverdienstelijk plantkundige, heeft hij, behalve meer andere, het eerst beschreven en in Nederland aangekweekt het thans in vele dagbladen vermelde Californisch melkkruid (Ascle- piasSyriaca), en in een werkje getiteld: Dapesinemptae of de Monfeschans enz., Leijden 16*21, pag. 100101, kon hij zich ten dien aanzien beroemen: Van al over langen tijde, Eerst te hebben af gebracht, Uyt Canada onse zijde, Also wit, en also sacbt, Als de witste die men vint, En de sachste die men spint; Die liacr vruchten sonder falen Jaerlickx sal te voorschijn halen, Als liaer vaele b'oemen njsen Die iu eenen giootin t:os, Doen haer soete reucke prijsen, Eer se van haer stelen los Vallen, om van stor.dcn acn Hare vruchten aen te slaen, En te hangen vlns haer velen Als concommers aen haer stelen. Soo wij run en ka'ck ontbraken, Om de huijden van liaer haer Snyver, glat en reijn te maken, Naer den heesch, en gaef, en gacr Deze plante maer alleen, Soude mij om toe te reen, Alderande vacht en vellen Wel gerust te vreden stellen, Met de melck, die uyt haer blaren En de stelen, versch en groen Dagelickx ick sou vergaren, Alsoo d'Indianen doen: Nu en dient sij maer alleen, Om mijn cauten te becleen, Die haer wortels daer beletten Heel mijn Hof door voort te setlen. De Latijnsche benaming, als kantteekeninghier bijge-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1