OÜRANT. Dinsdag 5 April. l\°- 81. Middelburg 4 April. heden gehouden zitting der eerste kamer is de ^p-wrische wet bestreden door de heeren Rahusen, van •n, Messchert van Vollenhoven en van Rhomen. De 1 Bylandfc vèrdedigde daarentegen het ontwerp. Over het wetsontwerp tot wijziging der armenwet zijn heden in de tweede kamer breedvoerige algemeene be schouwingen geleverd. ■<Ai Bij de sluiting der inschrijving voor de stoomvaart maatschappij Nederland, bestemd tot het vestigen eener directe stoomvaart van Nederland op Java door het Suez-kanaa), is heden namiddag gebleken dat het ver- eischle kapitaal ruimschoots is volgeteekend. Men meldt ons uit Rotterdam dat 11. Zaterdag een begin is gemaakt met de werkzaamheden voor den aan leg van den spoorweg over die stad (de luchtspoorweg)- ïïet werk wordt aangevangen met het dempen der Binnen-Rotte. Marine en leger. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat jl. Vrijdag morgen het Pruisisch fregat met stoomvermogen Elisabeth van de reede is gestoomd, met bestemmig naar Kiel. De ver houding tusschen het état-major van dat stoomschip en de te Vlissingen gestationeerde marine-officieren is van zeer aangenamen aard geweest; eenigen dezer laatsten troffen in sommige Pruisische officieren kennissen aan met wie zij vroeger samen hnnne opleiding aan de mili taire academie genoten hebben. Dj kommandant van het wachtschip heeft aan de Pruisische officieren een diner aangeboden. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen mededeeling is Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee ic klasse K. C. Bunnik, den 2i™ Februari jl. van de Kust van Guinea vertrokken, met bestemming naar Nederland. Volgens een bij hetzelfde departement ontvangen telegram is Zn M». raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee N. M. J. Kroef, den 2en dezer van Barcelona naar Marseille vertrokken. (iStaa!s-courant Koloniën. De per mail uit Oost Indië aangebrachte berichten loopen tot 22 Februari jl. Volgens den Javabode is de kleine expeditie naar de Mentawei-eilanden den 3™ Februari van de reede van Padang vertrokken. Zij bestaat uit de stoomschepen Borneo en Maas en Waal, vergezeld van twee inland- sche transport-vaartuigen. De lijn Kedong-Djatti-Solo van den spoorweg Sama- rang-Vorstenlanden is den 18en dier maand voor het verkeer geopend. Voorloopig vertrekt 's morgens éen trein van Samarang en 's middags éen trein van Solo. De gepensioneerde kapitein Schmidt, te Soerabaija, meent een middel ontdekt te hebben om den beetwortel in Indië op zoodanige wijze en in zulk een groote hoe veelheid te cultiveeren, dat hij het suikerriet met voor deel zal kannen vervangen. Hetzelfde blad zegt, dat het een pijnlijke gewaarwor ding moet opwekken dat tegen den Europeeschen amb tenaar, die met het onderzoek in de Bekassische zaak belast is geweest, rechtsingang is verleend wegens „mishandeling van inlanders." Blijkens het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch handelsblad, is een te Padang in omloop geweest zijnde gerucht, alsof te Sibogha eene beweging onder de Toekaneezen was uitgebroken, door niets bevestigd. De gezondheidstoestand is in Indië over het algemeen redelijk gunstig; alleen de pokziekte heerscht hier en daar. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken Leendert Duinkerke, oud 18 jaren, wagenmakers knecht te Yerseke, was beklaagd als zou hij in den na middag van 5 December, omstreeks 6 uren, uitdeschnnr en ten nadeele van Willem Broere te Yerseke, 700 oes ters arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben, welke schuur gebouwd is aan en een geheel uitmaakt met de woning van gezegden Willem Broere. Het hof heeft hem niet-schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en hem daarvan vrijgesproken; de kosten te dragen door den staat. Pieternella van der Weel, huisvrouw van Jan Douw, oud 46 jaren, wonende te Vlissingen, was beklaagd als zou zij zich hebben schuldig gemaakt aan het in den avond van 5 Februari, arglistig wegnemen en zich toe eigenen van twee rijksdaalders, ten nadeele van den win kelier Willem Kesteloo te Vlissingen, uit eene lade van diens winkel, met het door hem bewoonde huis een ge heel uitmakende. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten der procedure. Heden heeft het hof de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Frederik 's Jacob, oud 47 jaren, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen te 's Gravenhage, wonende te Rotterdam beklaagd van overtreding van art. 22 der wet van 21 Augustus 1859, Staatsblad no. 98, door vijf maal te late aankomst van den spoortrein van Roozendaal te Goes is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes dd. 17 Januari vrijgesproken, op grond dat de schuld van den beklaagde aan bet hem bij dagvaarding te last gelegde feit niet is bewezen de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof, rechtdoende in hooger beroep, bo vengemeld vonnis vernietigd, en verklaard dat het ten laste gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert, en den geïntimeerde te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen de kosten in beide instantiën gevallen te dragen door den staat. George Williams, oud 34 jaren, logementhouder, wo nende te Brouwershaven beklaagd dat hij in den namiddag van den 31™ December 1869 in de voorkajuit der stoomboot StadZierikzee zijn medepassagier W. Schc- rer moedwillig op den grond geworpen en met de vuist eenige malen in het aangezicht heeft geslagen, ten ge volge waarvan diens oogen gezwollen en verwond waren, en hem met den voet stampen op de borst beeft toege bracht is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zierikzee dd. 28 Januari jl. schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, die geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen ver oorzaakt hebben, en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van éene maand, eene geldboete van 8, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, mede cel lulair, en in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en den officier van jus titie ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld von nis bevestigd, met veroordeeling van den mede-appellant in de kosten, ook op het hooger beroep gevallen. De veroordeelde heeft tegen dit arrest beroep in cassatie aangeteekend. Gemengde berichten. Eergisteren is in (het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam de tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw geopend, welke is georganiseerd onder mede werking van de afdeeling Amsterdam der Hollaudsche maatschappij van landbouw eu van de Koninklijke Nc- derlandsche tuinbouw-maatschappij Linnaeus. Uit Parijs wordt gemeld: Hoewel de jacht sedert eenigen tijd gesloten is, worden nog dagelijks door bui- 1870. tenlandsche, vooral Nederlandsche, handelaars belang rijke verzendingen wild gedaan naar de kooplieden der halles. Dezen (Zondag) morgen is een aanzienlijke hoe veelheid wild in beslag genomen. Er worden wederom geruchten verspreid omtrent een in te stellen proces tot echtscheiding tusschen de gewezen koningin van Spanje en baar gemaal. Men noemt zelfs de advocaten van beide partijen. Van den vroegeren president der Vereenigdo staten Lincoln, die vóór dezen post de betrekking van advocaat bekleedde, verhaalt men het volgende. Eens moest hij een persoon verdedigen die van moord beschuldigd was; de verklariugen der gehoorde getuigen waren verre van gunstig voor den beschuldigde, en alles scheen verloren toen de heer Lincoln gedurende de zitting een brief ontving. Mijne heeren, zeide hij tot de gezworenen, de getuige nissen zijn zóo bezwarend voor mijn cliënt dat wij geen oogenblik kunnen twijfelen aan den aard van uw ver dict; vergun mij in tusschen, voordat gij u in de delibera- tiezaal begeeft, een getuige voor u te doen verschijnen wiens komst men mij bericht heeft, en wiens verklaring mogelijk eenig licht in deze zaak zal brengen. Het verzoek toegestaan zijnde, riep de advocaat den persoon van wiens moord zijn cliënt beschuldigd was en die zich nog nooit zoo gezond had bevonden als thans- De heer Lincoln kon in latere tijden deze geschiedenis nooit verhalen zonder te glimlachen bij de herinnering aan de verslagen gezichten van rechlers, gezworenen en den beschuldigde zelf. De Augsburgsche Allgemeine Zeitung maakt mel ding van een nieuwen remtoestel voor spoortreinen, door den heerExter, in Beieren, nitgevoDden, die onmiddellijk over al de wagens van den trein begint te werken zoodra de machinist den stoom afsluit; terwijl de kracht van den toestel nog verhoogd kan worden door het aan schroeven van den remtoestel des tenders. De wagens, die volgens het stelsel van deu uitvinder zijn ingericht, kunnen zonder andere koppeling dan de gewoonlijk ge bruikelijke naar goedvinden in den trein worden inge deeld, en een zware goederentreindie van een voldoend aantal dergelijke wagens voorzien is, zou, volgens den berichtgever, even snel tot staan gebracht kunnen wor den als de kleinste personentrein of als eene afzonder lijke locomotief. De proefnemingen, in bijzijn van des kundigen met het stelsel des heeren Exter genomen, moe ten geheel aan de verwachting beantwoord hebben. In hetzelfde bericht wordt gewag gemaakt van een andere uitvinding van den heer Exter, bestaande in een kleinen toestel, die de snelheid aanwijst, met welke een trein zich voortbeweegt, alsmede den duur van het oponthoud aan de verschillende stations. Na aankomst van den trein kan het papier, waarop een en ander door den zelfwerkenden toestel is aangeteekend, worden afgesne den en als een onbedriegelijk rapport gebruikt worden waaruit elke onregelmatigheid in den afgelegden rit met een enkelen oogopslag zichtbaar is. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 3»n dezer: J. Gort, jm. 20 j. met S. J. de Krijger, jd. 29 j. II. A. Boogaert, jm. 26 j. met P. P. C. Boddaert, jd. 22 j. J. T. van der Weele, jm. 27 j. met A. M. Dhont, jd. 26 j. (Van 26 Miart tot 2 April.) Vlissingen. Gehuwd: M. Halffman, jm. 25 j. met J. II. Heffner,jd. 18 j. Bevallen: J. van der Maden, geb. Soetens, z. A. Adri- aansen, geb. Stof koper, z. P. Koppejan, geb. Maas, z. M. Stroo, geb. va.i Maarden, d. Overleden: A. But, d. 5 w. C. J. Elias, wedc. van J.Ic- raël, 76 j. W. Sturm, z. lij. M. Heijt, man van J. Toerr, 56 j. Goes. BevallenE. Brouwer, geb. van de Looy, d. A. M. van Waarde, geb. Burgs, z. C. Rejack, geb. de Bad, d. Overleden: M. Reynliout, d.5 w. J. Reinhout, weduw". van Ja. Magnin, 83 j.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1