MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaterdag 2 April. i\°' 79. 1870. Middelburg 1 April. In de zitting der eerste kamer van heden is het wets ontwerp tot verhoogiug van hoofdstuk VIIc der staats- begrooting voor 1870 (kosten van toezicht op het kerke lijk beheer bij de hervormden) inet 26 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen a. Maandag is de behandeling1 der agrarische wet aan de orde gesteld. In-thrheden gehouden zitting der tweede kamer is het wetsontwerp betrekkelijk de haven van Harlingen met 48 tegen 19 stemmen aangenomen. De lieer de Casembroot heeft verlof bekomen om mor gen tot het ministerie eene interpellatie te richten om trent den toestand van het stoomschip Argus. Aan de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij ter bevor dering van nijverheid, welke ook toegankelijk was ge steld voor hen die geen lid dier maatschappij zijn, viel een vrij talrijk bezoek ten deel. Deze bijeenkomst was niet bestemd tot het verrichten der gewone werkzaam heden, maar tot het aanhooren eener voordracht van den heer H. J. van Huile uit Gent over de grondregels der snoeiing van vruchtboomen. Na een inleidend woord van den voorzitter van het de partement, ving de heer van Hulle zijne taak aan met de opmerking: dat de snoeiing geschieden moet volgens vaste grondregels, waarvan echter de toepassing verschilt, en dat het doel van de snoeiing geen ander is dan meer, en zooveel mogelijk betere, vruchten te verkrijgen op eene kleinere plaats. Als eersten grondregel noemde hij: eene goede verdee ling van het hout, namelijk eerst de moeder- of hoofd twijgen, de gesteltakken, daarop de draagtakken en aan deze de vrucht- en houttwijgen. Zooals hij reeds bemerkt had, wordt deze verdeeling hier niet juist ge volgd en wordt het verschil tusochen moederhout en vruchthout niet inachtgenomen. De tweede gestelde grondregel was: dat er altijd evenwicht moet zijn tusschen de kracht van de verschil lende deelen des booms die zich in dezelfde omstandig heden bevinden. Te vaak wordt de boom te veel aan zichzelven overgelaten. Sommige takken ontwikkelen zich tengevolge van het meerdere genot van het sap te veel, waardoor de andere deelen vermageren. Om nu dat noodige evenwicht te behouden of, als het niet meer bestaat, weder te herstellen moet men, zoo dit niet door buiging of inknijping der te sterk groeiende deelen en het rechtbinden en in vrijheid laten der zwakke deelen is verkregen, snoeien. Maar dan behoort men te weten, of men kort of lang snoeien moet, dat is öf men twee derden, dan wel éen-derde of éen-vierde van de twijgen moet wegnemen. Er zijn er ook die niet snoeien, doch dezer methode noemde spreker niet vruchtbelovend. De derde grondregel zegtdat men de ontwikkeling door lang snoeien bevoordeelt, door kort snoeien bena deelt. Deze regel is echter slechts ten deele waar. Het lang snoeien bevoordeelt alleen de ho u ttwijg, en dan nog maar als zij op denzelfden boom tusschen eene andere staat die men korf snoeit. Eene vrucht twijg wordt magerder naarmate men ze langer laat; maar hoe langer men de houttwijgen snoeit, te meer oogen behoudt en te meer scheuten verkrijgt men, die alle met bladeren zijn bekleed, welke organen de scheut, de twijg enz. dik doen worden. Yan eene kortgesnoeide twijg verkrijgt men sterkere scheuten dan van eene langge- snoeide, want door kort te snijden behoudt men maar een klein getal oogen, waarop dezelfde hoeveelheid sap met meer kracht werkt dan op een grooter getal. Is de boom in zijn geheel zwak, dan moet h-ij in zijn geheel kort gesnoeid worden, en omgekeerd hoe sterker hij groeit, te langer moet de snoeiing zijn. In de pauze, die na de uiteenzetting van het hierboven vermelde gehouden werd, gaf de heer vau Hulle nadere inlichtingen omtrent het gesprokene aan hen die zulks verlangden. In het tweede gedeelte zijner rede be handelde hij uitsluitend het zijdehout en de wijze waar op de houttwijgen die flauw, middelkrachtig of ook uitermate sterk kunnen zijn behooren gesnoeid te worden, om te beantwoorden aan bet doel, namelijk het zoo spoedig mogelijk opleveren van vrucht. Vooral be sprak hij de kroonsnoeiing, doch stipte tevens de wortel- snoeiing aan. Ook wees hij op de noodzakelijkheid dat men den vorm der boomen niet, zooals zoovelen doen, opoffere aan de vrucht, maar evenmin de vrucht aan deii vorm des booms. Ten slotte deed hij nogmaals uit komen wat hij reeds vroeger had gezegd: 3at zomer- snoeiing een vereischte is om den hoorn te vormen voor de wintersnoeiing. De rede van den spreker werd door krijtteekeningen op het bord toegelicht. Heden voormiddag werd het gisteren avond medege deelde op de buitenplaats Veldzicht buiten de Viissing- sche barrière door den heer van Hulle, met het snoeimes in de hand, practisch toegelicht óp pere- en perzikeboomen, alsmede op een wijngaard. Oude}' het aantal door hem gemaakte opmerkingen kwamen ook deze voor: dat men snoeien moet op het oog hetwelk men wil dat rechts of links uitschiet, en men altijd moet snoeien naar den buitenkant, teneinde de takken zich kunnen uitzetten. Het gesprokene gaf van tijd tot tijd aanleiding tot,:vragen en beschouwingen van de zijde der aanwezige- deskun digen, tuinbazen en anderen, die den spreker bij het einde zijner taak hartelijk bedankten voor hetgeen hij heeft medegedeeld. In eene vergadering van de 20 hoofdingelanden van den polder Schouwen, gisteren te Zierikzee gehouden, is opgemaakt de voordracht voor een heemraad van dien polder ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer N. ran den Bout. Op die voor dracht zijn geplaatst de heeren L. Krepel, te Ellemeet; C. L. Kloek, te Zierikzee, en D. van der Maas Jz, te Zierikzee. In eene openbare zitting der arrondissements-reebt- bankte Zierikzee had gisteren namiddag de plechtige in stallatie plaats van het nieuwbenoemd lid dier rechtbank mr. W. A. Schneiders van Greylïenswerth. Rechtzaken. De arrondissementsrechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Suzanna Dirks, oud 21 jaren, dienstbode te Schoon- dijke, was beklaagd dat zij, opgenomen zijnde in de herberg van Molenaar te Sas van Gent, in den morgen van den 12in Februari jl. die herberg heimelijk heeft verlaten, met zich nemende een paar gouden oorbellen, een baaien rok, een paar kousen en een paar stoffen schoenen, welke goederen zij arglistig had ontvreemd ten nadeele deels van de vrouw des herbergiers en deels van S. Koning. Een gedeelte dier goederen werd door haar verkocht. Als verzachtende omstandigheid weid door het openbaar ministerie aangevoerd, dat de vader der beklaagde zich aan de zorg voor zijne kinderen ont trokken heeft. De rechtbank heeft haar schuldig ver klaard aan diefstal door iemand die in een herberg of logement was opgenomenen haar, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Jilles Blom, oud 29 jaren, van beroep sjouwer, geboren alhier en wonende te Amsterdam, thans alhier gedetineerd, was beklaagd dat hij den 19c« Juli jl. uit een caroussel, bewoond door de wede. Stolberg, destijds staande te Veere, ten nadeele van haren knecht A. van de Toniiekriet arglistig een wollen broek en een boeze roen weggenomen eu zich toegeëigend en vervolgens voor 75 cent verkocht heeft, en zulks na bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van den 28cn De cember 1866 wegens diefstal onder verzwarende omstan digheden tot negen maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld te zijn. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, na bereids tot gevangenisstraf van meer dan zes maanden in eenzame opsluiting veroordeeld te zijn geweest, en, met aanne ming van zijne bekentenis en de geringheid der ont vreemding als verzachtende omstandigheden, hem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, benevens in de kosten. Geert Engelman, oud 31 jaren, huurkoetsiersknecht alhier, was beklaagd dat Inj den 4*n Maart jl. den rijks veldwachter Schultz te Domburg verschillende beleedi- gende woorden toegevoegd en twee stompen op de borst gegeven heeft. De aanleiding hiertoe was dat de be klaagde in beschonken toestand verkeerde en genoemde rijks-veldwachter hem ter voorkoming van ongelukken belette, om met zijn rijtuig hetwelk reeds vroeger door de vier zich daarin bevonden hebbende heeren veiligheidshalve verlaten was voort te rijden. Hier door werd het misnoegen van den beklaagde zoodanig opgewekt, dat hij tot feitelijkheden overging, die ten- tengevolge hadden dat hij, op last van den burgemeester, geboeid naar „Hetschuttershol" werd gebracht De recht bank heeft hem schuldig verklaard aan beleediging met woorden jegens een bedienend beambte in de waarne ming van zijn dienst, en aan het toebrengen van slagen door een persoon zonder wapenen eu zonder kwetsuren te veroorzaken aan een bedienend ambtenaar in de waarneming zijner bediening, met veroordeeling tot vijftien dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van 8 en in de kosten Feroolg in een volgend nommer.) Gemengde berichten. Heden ochtend is uit-de gracht nabij de Dangevijle- brug het lijk opgevischt van den 29jarigen Pieter Visser, broodbakkersknecht alhier. Men meeut dat hier aan een ongeluk moet gedacht worden. H. M de koningin der Nederlanden is eergisteren avond van hare buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Volgens l'Etoile beige is prins Pierre Bonaparte eergisteren avond te Brussel aangekomen. Hij zou gis teren avond in het Cercle^ artistiqne et littéraire eene lezing houden over de afschaffing der doodstraf. Garibaldi heeft aan de Italiaansche dagbladen gemeld dat het, ook door ons medegedeeld, bericht, als zou hij onlangs een legaat van driehonderd duizend franken hebben ontvangen, van allen grond ontbloot is. Verkoopiiigen en aanbestedingen. Voor de gisteren te 's-Hage gehouden aanbesteding van de uitvoering van werken tot verbinding der in aan bouw zijnde tweede schutsluizen met de buiten- en de binnenhavens van het kanaal door Zuid-Bevelaud, in twee perceelen, waren 28 biljetten ingekomen van de heerenVoor liet Voor het ie perceel. 2e perceel. J. de Brij, te Rotterdam/"380000, 330000 A. v. Poperingen en J. v. d. Klippen, te Bruinisse en Eikerzee373540, „321960 G. Windenberg, te Wemeldinge, en W. A. Visser Jz., te Kattendijke. „320000, C. Wisse, te Zaamalag„290000, A. Visser Pz. en L. A. van Ilaaften, te Sliedrecht„249600. G. Bolier, te Scherpenisse248C00,' J. v. d. Velde en A. Visser Pz., te Sliedrecht"„243900, „185600 G. A. van Hattein cn T. J. Swets, te Sliedrecht en Ilardinxveld229900, G. A. van Hattem en H. Seret, te ,Sliedrecht176900 P. S. Blauchemanche, te Maastricht „229800, „179000 H. Schram de Jong, te Sliediccht. „228000, „173QC0 A. van de Wetering c. s., te Wou- driehem„219000, „160900 P. A. Bos, te Sliedrecht199000, 149900 W. A. Ilartog en W. Schram Wz.. te Sliedrecht196000 T. Swets, te Ilardinxveld„1S6000 K. van Wijngaarden Gz. en W. J. Schram, lo Sliedrecht194600, „148700 250000 205000 189500 182400

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1