OuitatUvniX wens en zoon aangeboden statistiek van handel en scheepvaart over 1869. In het betalen door het rijk van de enkele huur voor het ijklokaal o?er 1870 zal worden berust. De politie verordening op het begraven is gewijzigd overeenkomstig de bedenkingen van den minister van binnenlandsche zaken. Overeenkomstig het advies der financieele commissie wordt afwijzend beschikt op het verzoek van directeu ren der garancine-fabriek om vrijdom van sas- en haven geld voor hunne waterschepen. Omtrent het rapport der commissie van advies voor de rooiing in het gedempte gedeelte der vest heeft eene langdurige discussie plaats. Wegens staking der stem men over het eerste gedeelte daarvan, is de beslissing over het voorstel aangehouden. Goedgekeurd zijn de rekening van de bank van lee ning over 1869, in ontvang en uitgaaf op f 12536.04, waaronder 36.04 als bate voor de gemeente, en de re kening der commissie van kazerneering over 1869, in ontvang op f 255.78, in uitgaaf op f 157.68, alzoo met een goed slot van f 98.10. Aan verschillende personen is remissie verleend van hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag over 1869, tot een gezamelijk bedrag van f 144.90, en van de belasting op de honden, tot een gezamenlijk bedrag van f 13.50. Eene aanvrage van het departement Goes der Maat schappij tot nut van 't algemeen, om grond voor eene zwemplaats, is aangehouden, terwijl burgemeester en wethouders zijn uitgenoodigd met het bestuur van ge noemd departement in nadere onderhandeling te treden. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot ver hooging van de jaarwedde van deii sasmeester en dienst knecht, met het rapport der financieele commissie, is na gevoerde beraadslaging aangehouden. Algemeen overzicht. Het reeds gisteren medegedeelde omtrent de te Parijs teweeggebrachte sensatie door het verdict der hooge jury in de zaak van prins Pierre Napoleon Bonaparte bevestigt zich in de beschouwingen der drukpers-orga nen van de meest verschillende richting. Indien men bet orgaan van prins Pierre, le Pays, uitzondert, luiden de beschouwingen van alle organen ongunstig over het verdict der hooge jury. Zelfs de Londensche dagbladpers, welke men misschien als meer onpartijdig in de zaak kan beschouwen, is ten zeerste verbaasd over den uitslag der procedure te Tours. Men vergete echter niet dat door Fransche gezworenen het denkbeeld van provocatie en daardoor ontstane hartstochtelijkheid, bij dergelijke feiten als waarvan hier sprake was, zeer ver wordt uit gestrekt en dan alle culpabiliteit doet wegvallen. Hetdoor den verdediger uw. Leroux geciteerde geval der niet- schuldigverklaring door de jury van een hoofdofficier die, na eene van zekeren generaal ontvangen slag in het aan gezicht, dezen op hetzelfde oogenblikneerschoot, is daar van, met duizend andere gevallen, een bewijs. En wat nu Pierre Bonaparte's qualiteit van prins betreft, uw. Leroux zeide terecht: „Hoe zijn de tijden wel veranderd! Vroeger verlangden de eenvoudige particulieren met prinsen gelijk te worden gesteld; thans zijn het de prin sen die ten minste op gelijke lijn verlangen gesteld te worden met de eenvoudige particulieren." Desniettemin is de ingenomenheid van de uitspraak dezer bijzondere rechtbank van gezworenen zóo gering dat zij, gelijk wij in een brief uit Parijs lezen, eene heftige reactie ten gunste van den heer de Fonvielle heeft teweeg gebracht, zoodat zelfs bedoelde berichtgever tot zijn leedwezen moet verklaren dat in de tegenwoordige omstandigheden de Fonvielle, indien hij zich candidaat stelt voor het wetgevend lichaam waarvan reeds vroeger sprake was, met overgroote meerderheid zal worden gekozen. Het is weder een nieuw bewijs van de zonderlinge richting, welke het politiek leven bij niet- ontwikkelde volksmassa's nemen kan. In de gisteren gehouden zitting van het wetgevend lichaam heeft de heer Ernest Picard verlof gevraagd om in de volgende zitting het gouvernement te mogen interpelleeren omtrent het cunstitueerend gezag. De minister Ollivier verklaarde daarop dat het wenschelijker ware om eerst de senaatsdebatten omtrent het ontwerp- senaatsbesluit af te wachten. Bij de hierover tusschen de heeren Ollivier en Picard ontstane discussie, zeide de minister dat, indien het verzoek van den heer Picard werd ingewilligd, de aftreding van het kabinet daarvan het gevolg zou zijn. Onder eene natuurlijk vrij groote sensatie werd daarop het verzoek van den heer Picard afgewezen met 147 tegen 76 stemmen. Een telegram uit Creuzot van gisteren bevestigt onzen twijfel aan de juistheid der laatste uit dat mijndis- trict aangebrachte ongunstige berichten. Volgens dit telegram toch hebben reeds weder een aantal mijnwer kers den arbeid hervat en zijn de rechterlijke autoritei ten uit Autun weder vertrokken. Het conflict tusschen het Oostenrijksch ministerie voor de landen aan deze zijde der Leitha en het Hon- gaarsch kabinet over de quaestie der militaire grensdis tricten is opgelost door eene concessie van het gouver nement te Weenen. Hongarije zal bij de vereeniging van bedoelde grensdistricten met het koninkrijk geen ge deelte der staatsschuld overnemen, maar een grooter gedeelte betalen in de zoogenaamde gemeenschappelijke uitgaven van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De concilie-quaestiën hebben in de Italiaansche kamer eene interpellatie ten gevolge gehad. De minister van buitenlandsche zaken, Visconti Venosta, heeft bij zijn antwoord te kennen gegeven dat de regeering overeen komstig het beginsel der scheiding van kerk en staat, met vrijlating der kerk om tot dogma te verheffen het geen zij wil, de bestaande wetten en de onafhankelijk heid van den staat krachtig zal handhaven. De kamer heeft ten aanzien der interpellatie, aan het verzoek der regeering voldoende, eene eenvoudige motie aangenomen om over te gaan to t de orde van den dag. Tours. Wij laten hieronder het oordeel van eenige Fransche en Ecgelsche organen der meest verschillende richtin gen over het verdict der hooge jury volgen. La Presse. Was ooit eene oplossing onvoorzien, dan was het voorzeker deze. De kalmste, de meest recht geaarde, de onpartijdigste gemoederen waren verre van die te verwachten: Ja! zeiden zij, de jury zal verzachtende omstandig heden aannemen, want, ofschoon niet bewezen, doet alles vermoeden dat zij er zijn; maar de beschuldigde zal niettemin veroordeeld worden, want de moord is duidelijk en bewezen, en in Frankrijk kan het toch aan niemand geoorloofd zijn te dooden. Zoo spraken te goeder trouw de goede lieden die niet verder zien dan hun neus lang is, zooals men zegt, en wier gansche bevattingsvermogen niet boven de een voudige klaarblijkelijkheid gaat. Het vonnis van gisteren heeft hun de groote dwaling bewezen, waarin zij verkeerdende hooge jury heeft beslist en alles is daarmede afgeloopen. Het eerste oogenblik van verbazing is voorbij, en iedereen zal het onnutte zoowel als het onpassende inzien van afkeuring te dien opzichte. En, toch blijft er een hardnekkige onverwinnelijke twijfel bestaan Indien het tegendeel geschied was? Indien de rollen omgekeerd waren geweest? Indien Noir den prins ge dood had in plaats door hem gedood te zijn? Zou het verdict der jury dan hetzelfde geweest zijn, en zou dat kind uit het volk, de moordenaar van een prins, even zeer vrijgesproken zijn geworden als de prins, moorde naar van dat kind, het geworden is? Ja, natuurlijk! Men moet het gelooven, dat kan niet anders. De justitie heeft en kan niet anders hebben dan éen gewicht en éene weegschaal; voor haar bestaan noch prinsen, noch burgers; zij ziet en vonnist slechts menschelijke daden Le Gaulois. Wij staan, men moet het erkennen, tegenover een vreemd schouwspel. Wat hebben wij tot dusverre gezien? Een beschuldigde die de advocaten beleedigend toespreekt, de getuigen uitscheldt, luide zijne verachting voor zijn slachtoffer te kennen geeft, ongevoelig blijft bij het verschijnen der moeder van hem dien hij gedood heeft, zich door niets laat ontroeren, noch door het aandoenlijk verhaal van mevrouw Louis Noir, noch door het bebloede hemd van den armen jongen dien hij doodelijk getroffen heeft. Een president van het hooggerechtshof die slechts éen zorg heeft: den beschuldigde iedere onaangename appreciatie te besparen, zijne lichtgeraaktheid te ont zien, en schrikkelijk boos te worden als de advocaten der civiele partij trachten te bewijzen dat Pierre Bona parte, zonder geprovoceerd te zijn, een weerloos mensch gedood heeft. Een procureur-generaal die zich schaart aan de zijde der welwillende gevoelens van den president, den man slag door prins Pierre begaan zoekt te verzachten, maar geene gelegenheid laat voorbijgaan om tegen de getuigen der civiele partij requisitoiren te nemen. Wij zijn in het hotel l'Univers met een dertigtal jour nalisten van alle opiniën, Fransche en buitenlandsche journalisten, te zamen; welnu, ik heb nog niemand de wijze waarop de debatten geleid worden hooren goed keuren. La Cloche. De moordenaar van Victor Noir is door de hooge jury vrijgesproken. Zulk een schoon resultaat hadden wij ons niet durven voorstellen. Niet van ons zal een enkele klacht, eene uiting van af keuring en nog minder eene oproeping tot wraak opgaan. In het uur waarop het keizerrijk ten grave daalt be loont niets beter onze lange jaren van berusting in ons lot, versterkt ons niets meer in onze hoop op de toe komst dan deze plechtige straffeloosheid, toegekend aan een moordenaar die zich Bonaparte noemt. Le Kappel. Onze burgers hebben nu voortaan niéts meer te doen dan: revolvers te koopen, zich voor prinsen in acht te nemen en zichzelven te beschermen. La Marseillaise schrijft het volgende aan het hoofd van haar nommer in plakaatletters over de geheele breedte harer kolommen Pierre Bonaparte Is vrijgesproken. Victor Noir ligt in het graf. Ulric de Fonvielle zit in de gevangenis. Paschal G-rousset zit in de gevangenis. Henri Rochefort zit in de gevangenis. Millière, Rigaud, Bazire, Demeure, zitten in de gevangenis. Pierre Bonaparte is vrijgesproken. Verder in gewone letters: net hooggerechtshof, zitting houdende te Tours, heeft, door het niet-schuldig uit te spreken ten opzichte van den prins Pierre Bonaparte, den burger Ulric de Fon vielle schuldig verklaard aan valsche getuigenis. Indien de getuige Ulric de Fonvielle een valsche ge tuige is, waarom wordt hij dan niet volgens de wet vervolgd? Door hem niet te vervolgen schietdeheer Graudperret, procureur-generaal, in zijne plichten te kort. Aan de jury, die Pierre Bonaparte vrijgesproken heeft, rest nu nog de veroordeeling van Ulric de Fonvielle. Le Pays [het orgaan der vrienden van den prins], Het hooggerechtshof heeft zich op edele wijze gedragen. Doof voor bedreigingen, den toorn van sommigen ver achtende, ongevoelig voor wellicht gedane insinuatiën, heeft het voor een Bonaparte gedaan wat het voor den eersten den besten zou gedaan hebben. Gezegend zij zijn verdict! Zooals wij voorzien hadden zijn de provinciën, door hare schitterendste vertegenwoordiging, door hare leden van hare departementale raden, haar verdict komen wer pen in de weegschaal der eeuwige rivaliteiten. Het is Frankrijk dat zich tegen Parij3 uitspreekt; het is de manifestatie van Tours tegenover de manifestatie van Neuilly. The Times. Men kon dit resultaat verwachten toch blijft het betreurenswaardig. Te midden van al de duisterheid der getuigenissen, die overigens volstrekt geen betrekking hadden tot de zaak die aan het oordeel van het hof onderworpen was; in spijt van de tegenstrij digheden in die getuigenissen, welke blijk gaven dat men minder eerbied voor de waarheid dan lust had om een dienst te bewijzen aan een vriend of een patroon, werden de bijzonderheden van het treurspel van Auteuil dage lijks duidelijker en tevens somberder. Men kan het klaarblijkelijke niet loochenen van het feit dat de prins zich een gevaarlijk lid der maatschappij getoond heeft, een man wiens vrijheid beperkt moet zijn, indien zij die het ongeluk hebben met hem in aanraking te komen eenigen waarborg voor hunne persoonlijke veiligheid verlangen. Die man is vrijgesproken, terwijl men ondersteld zou hebben dat slechts over éene enkele zaak te beslissen was: namelijk welke straf hem opgelegd moest worden. Zijne houding gedurende het proces bevestigt de slecht ste getuigenissen tegen hem ingebracht... De gerechte straf van zulk een misdadiger had een voortdurende bewaking en het verbod om wapenen te dragen moeten zijn. Het is wel waarschijnlijk dat Lode- wijk de Groote aldus een zijner bloedverwanten zou be handeld hebben die in die mate het gemoed der natie tegen zich opgewekt had en zich de voorrechten zijner positie onwaardig getoond had. Indien dat het resultaat geweest was zou de zaak van Auteuil eene eer voor het keizerrijk geweest zijn, terwijl zij thans als eene vlek daarop blijft rusten. The Morning advertiser verklaart dat het vonnis niet dan demoraliseerend zal kunnen werken; ieder zal zich nu toch voortaan gerechtigd wanen om elke tegen werping met een pistoolschot te beantwoorden. The daily News, ofschoon weinig gunstig gestemd ten opzichte van Pierre Bonaparte's vijanden, verklaart dat het verdict der jury in het gemoed der Engelschen afkeer heeft verwekt.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2