r 77. Donderdag ötmtcttlitttix 1870. OÜRANT. 31 Maart. PEKSOXEELE BELASTING. De Burgemeester van Vlïssingen, maakt bekend: dat bij hem ontvangen is het executoir verklaarde kohier der personeele belasting u<>. 5, dienst 1869/70, dat op heden aan den Rijks-Ontvanger ter invordering is gezonden en noodigt de daarop voorkomende belastingschuldi gen uit om, ter voorkoming van vervolging, bunne aan slagen op den daarbij bepaalden tijd aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 25 Maart 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. HOOFDELIJKE OMSLAG. De Burgemeester en Wethouders van Vlïssingen, maken bekend dat ter voldoening aan art. 264 der wet van den 29en Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) ter secretarie der ge meente gedurende veertien dagen, te rekenen van Maan dag den 28c» dezer maand, voor een ieder ter lezing is nedergelegd het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1870 en dat ieder aangeslagene bezwaren tegen zijn aan slag kan inbrengen bij den raad, binnen den tijd voor het ter lezing liggen bepaald, bij verzoekschrift op on gezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 22«n Maart 1870. De Burgemeester en Wethouders voorn., WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 30 Maart. In de zitting van heden der eerste kamer is het wets ontwerp tot uitgifte van schatkistbiljetten met 28 tegen 3 stemmen aangenomen. Verschillende wensontwerpen van ondergeschikt belang werden met eenparige stem men aangenomen. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is het wetsontwerp op de grondbelasting met 43 tegen 19 stemmen aangenomen. Daarna is in behandeling ge nomen het wetsontwerp regelende het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten, waarvan twee arti kelen aangenomen zijn. Bij beschikking van gisteren heeit de minister van financien tot klerken bij de rijks-telegraaf benoemd: P. Oorver, te Amsterdam J. P. Schoonhoven, te Zwolle; A. J. van Alphen, te RoosendaalJ. Weimer, te Rotter dam; R. van Noort, te Zwijndrecht; H. Lebbink, te Die ren; G.vanDiermen, teDiereD; B. ten Brink jr., te Utrecht; W. Croon, te Amsterdam; II. van Dijk Blok, te Veendam; J. W. Ross, te 'sGravenhage; A. F. van Gooi, te Breda; P. J. P. Hardenberg, te Dordrecht; J. S. H. Rust, te Prin- celand; P. G. van Kuyck j<\, te Amsterdam; C. Fransen, te Medemblik; C. Baert, te Biervliet; J. Allan, te Bergen op Zoom; A. H. Loder, te Nijmegen, en E. L. van Baak, te Veenendaal. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't al gemeen heeit, gevolg gevende aan den hem door de algemeene vergadering der maatschappij verstrekten last, een adres aan den koning gericht, met verzoek dat het Z. M. moge behagen zoo spoedig mogelijk aan de staten- generaal een ontwerp aan te bieden tot wettelijke rege ling van den arbeid van kinderen in fabrieken. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk be sluit van den 13cn dezer, waarbij bewilliging is verleend op het overgelegd ontwerp der akte, houdende wijzigin gen in de statuten van de naamlooze vennootschap: De tweede Nederlandsche loodmijn, gevestigd te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek ontslag uit Z<\ Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan deu kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië P. H. Verberne, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. Door de^gemeenteraad van Harlingen is besloten, voortaan de kinderen uit het stadsweeshuis niet meer, gelijk tot heden geschiedde, naar de armenschool, maar naar de tusschenschool te zenden, met bijvoeging dat ook de bevoegdheid aan de wees voogden verbleef om jongens, die aanleg mochten betoonen voor meer wetenschappelijk onderricht, voor te dragen voor het onderwijs op de hoogere burgerschool. Kerknieuws. De heer II. Ernst j"-., predikant bij de Hersteld Evan- gelisch-Luthérsche gemeente te Medemblik, heeft het op hem uitgebracht beroep tot predikant bij deEvangelisch- Luthersche gemeente alhier aangenomen. Gemengde berichten. De Vereeniging voor muziekfeesten in de IJsel- steden Zwolle, Deventer, Kampen en Zutfen heeft be sloten, om in de maand Mei of Juli e. k. te Zwolle een muziekfeest te houden, onder directie van de heer en Richard Hol, te Utrecht, en Oarl Raif, te Zwolle. Men zal zich herinneren dat op het einde van het vorig jaar in de dagbladen ook in dit blad melding gemaakt werd van eene daad van een rechter in het Zwitsersch kanton Zug. Deze toch had een soort van pijnbank toegepast op een beschuldigde, om dezen beken tenissen te ontrukken. Bij den bondsraad werd dienten gevolge een verzoek tot eene enquête ingediend, waaraan voldaan is geworden. De resultaten van het onderzoek, dezer dagen bekend gemaakt, zijn de volgende: De wet geving van vier kantons, die van Zug, Uri, Appenzell en Schaffhausen, machtigt nog in deze dagen de rechters van instructie om de pijnbank te gebruiken. Dit middel is wel is waar in onbruik geraakt, doch is niettemin wettig. De bondsraad heeft den wensch uitgedrukt dat in genoemde kantons onmiddellijk wetsontwerpen wer den ingediend tot afschaffing van dit overblijfsel der barbaarschheid uit de middeleeuwen. Uit Djcddah wordt gemeld dat de vrees voor het uitbreken der cholera onder de pelgrims naar Mekka geheel verdwenen is. In het begin der volgende week zal te Parijs in het openbaar verkocht worden de bekende verzameling schilderijen van den heel Devis-Blokhuijzen van Rotter dam, bestaande uit oude schilderijen uit de Hollandsche en Vlaamsche school. Maandag avond omstreeks 10^ uur werd aan een bovenhuis in den Houttuin te Rotterdam aangebeld. Bij het openen van de deur door de dienstmeid zette eene vrouw een plat mandje in het voorportaal neer, riep de meid toe„Voorzichtig behandelen!" en liep ijlings weg. In het mandje lag op zeegras een pasgeboren knaapje. De vrouw is tot hiertoe onbekend gebleven. Aan de politie is intusschen van het geval kennis gegeven. Na langen tijd te vergeefs tot zijne overkomst aan gezocht te zijn, is Ledru-Rollin eindelijk in Frankrijk aangekomen. Eenige Parijsche directeuren van schouwburgen hebben é'en poging gedaan om door de gezamenlijke direc teurs een maatregel te doen aannemen waarbij de vrij- biljetten, waarvan tien a vijftien duizend Parijzenaars gebruik niaken, af te schaffen. Er is echter geen gevolg gegeven aan bet plan. Te Parijs is met veel succes Jacques de Jodka, een virtuoos op de harmonica, opgetreden. De viaduct van den spoorweg tusschen Humboldt (Tennessee) en Nieuw-Orleans in de Vereenigde staten is ingestort toen de trein tusschen deze plaatsen er over reed. De goederen- en postwagens, alsmede drie passa gierswagens werden van eene hoogte van 40 voet in de diepte gestort. Zeventien personen, waaronder twee vrouwen en vier kinderen, werden gedood en vijftien anderen gekwetst, waaronder eenige doodelijk. De trein had te vergeefs gewacht op een pleiziertrein welks passa giers hij moest overnemen ware deze laatste trein tijdig aangekomen, dan zou het aantal dooden bij honderden te tellen zijn geweest. De Ned. Industrieel deelt de volgende methode mede om Engelsche maten in het metrieke stelsel over te brengen Om Engelsche yards te herleiden in meters vermenig- vuldige men met 32 en deele door 35. Engelsche voeten worden in decimeters overgebracht door vermenigvul diging met 3. Engelsche duimen worden in centimeters overgebracht door te deelen door 4 en de komma éen cijfer naar achter te verplaatsen. Engelsche duimen of decimalen van den duim worden in millimeters overge bracht, door te deelen door 4 en de komma twee cijfers naar achter te verplaatsen. Om metrieke maten in Engel sche mijlen, yards, voeten, duimen over te brengen ver- menigvuldige men met de deelers, en deele men door de vermenigvuldigers boyengenoemd. De diefstallen vermeerderen te Parijs in erge mate. Het is tegenwoordig zoover gekomen dat het onvoor zichtig is een rij- of voertuig eenigen tijd, al was het nog zoo kort, op de straat alleen te laten staan, want de die ven drijven de onbeschaamdheid zoover van op den bok te klimmen en weg te rijden alsof het zoo behoorde. Dezer dagen was dit nog het geval met een vrachtwagen waarop een met den spoorweg aangebrachte piano zich bevond. De voerman was even de personen voor wie het stuk bestemd was, gaan waarschuwen, en inmiddels reed een slimme dief met paarcl, rijtuig en piano weg. Uit Brussel wordt aan de Neue freie Presse bericht dat de koning van België, naar men zegt, eerlang een bezoek zal brengen aan het hof der Tuileriën. Naar men verder verzekert zal de quaestie van Luxemburgsche spoorweg spoedig ter sprake gebracht worden. Thermometerstand. 28 Maart.'sav. II u. 37 gr. 29 'smorg. 7 u. 38 gr. 'smidd. 1 u.45 gr. 'sav. 6 u. 40 gr. S taten-generaai tweede kamer. Bij het verslag der commissie in wier handen de inlich tingen van den minister van justitie zijn gesteld betref fende het adres van den predikant Calkoen over de onwettige ter dood veroordeeling aan het hof te Utrecht van Dirkje Veldhuizen, wordt voorgesteld, op grond dat door de onbekendheid met den waren ouderdom van de beschuldigde de toerekenbaarheid niet is onderzocht geworden, aan den minister van justitie in overweging te geven, Dirkje Veldhuizen van al de gevolgen van bedoeld arrest te ontheffen en de minister op de noodza kelijkheid te wijzen van wettelijke voorschriften om van dwalingen bij rechterlijk onderzoek te kunnen doen blijken en op een verkeerd gewijsde te kunnen terug komen. Het wetsontwerp tot aanvulling der instructie voor de algemeene rekenkamer strekt, om een voortdurend verschil van gevoelen met dat college over dienstvermen ging en weigering van verevening van sommige vorde ringen te doen ophouden. Gemeenteraad ran Goes. In de gisteren gehouden zitting is mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder, het konink lijk' besluit tot heffing en invordering van begrafenis rechten, en besluiten van gedeputeerde staten tot goed keuring eeuer wijziging in de begrootiug voor 1869 en tot machtiging om met de gemeente Kattendijke ge meenschappelijk te handelen tot regeling van de zaak yan sas en haven. Voorts zijn overgelegd en voor kennisgeving aange nomen het verslag der plaatselijke schoolcommissie- het proces-verbaal der opneming van de kas en boeken van den gemeenteontvanger en de door de firma Kleeu-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1