Door den minister van financiën is het eindverslag beantwoord betrekkelijk het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Vllc (kosten van toezicht op het kerkelijk beheer bij de hervormden), waarbij hij onderanderen te kennen geeft, dat door de laatste benoeming van een ambtenaar ter vervanging van den overleden administra teur geene verandering in den stand van zaken is gebracht. XJit een op verzoek van den heer van Lijnden ovcr- gelegden nominatieven staat der gemeenten welke zijn toegetreden tot de voorloopigc organisatie van het ker kelijk beheer, zijn sedert de vroegere opgaven 5 gemeen ten teruggetreden, doch is het aantal toegetredenen thans geklommen tot 974; het totale getal gemeenten waar zelfstandige kerkelijke administratiën "bestaan, bedraagt 1509. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsont werp tot afschaffing van de doodstraf, namen 49 leden aan het afdeelingsonderzoek deel. Vele leden achtten den bestaanden toestand onhoudbaarzelfs de tegen standers van het regeeringsvoorstel deelden in dat gevoelen. In de laatste tien jaren werd door de opvol gende ministers van justitie geen doodstraf toegepast, maar het geval kon zich voordoen dat later een minister van een ander gevoelen was en wel die straf liet ten uitvoer leggen. Enkele leden, die aan het behoud der doodstraf groote waarde hechten, waren van oordeel dat de bedreiging van die straf nuttig kon werken, omdat de mogelijkheid bestaat dat iemand die een misdaad wil begaan voor dat zwaard van Damocles zal terugdeinzen, Sommigen meenden dat deze diep ingrijpende maat regel niet bij eene pnrtieele herziening aan het straf wetboek mocht geschieden. Op rechtstreeksche vraag of het hoofdbeginsel der wet aannemelijk is, werd door een groot aantal leden toe stemmend geantwoord. Onder de verschillende aangegeven gronden die voor de afschaffing van de doodstraf pleiten, werd ook aange geven dat de toepassing van die straf alle gelegenheid benam tot herstel van rechterlijke dwalingen. Hierbij werd het gebeurde in berinnering gebracht dat, door eene verkeerde opgave van leeftijd, ten onrechte door het provinciaal hof van Utrecht iemand was ter dood ver oordeeld. Sommigen waren op grond ran den bijbel voor het behoud der doodstraf gestemd. In ieder geval behoorde bij aanneming dezer wet een vast stelsel van cellulaire gevangenisstraf aangenomen te worden. Door den heer Heemskerk Az. is eene afzonderlijke nota bij het verslag overgelegd, waarin hij uiteenzet dat vooralsnog de gelieele opheffing van de doodstraf onvoor zichtig is, ineen tijd waarin gevaarlijke en wreede aanslagen tegen personen en tegen de algemeene zaak niet zeldzaam zijn; en op grond dat zij onbestaanbaar is met de mogelijkheid die de regeering zich tot nogtoe voorbehoudt om oorlog te voeren, terwijl zij eene groote moeielijkheid schept ten aanzien van het bewaren en bewaken van veroordeelden tot levenslange en langdu rige tuchthuisstraffen. Volgens het voorloopig verslag omtrent het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot regeling van het toezicht bij de oprichting van fabrieken en andere inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken,werd in éenc afdeeling aangedrongen op het maken eener bepaling zooals die in een vorig ontwerp voorkwam ten aanzien van inrichtingen die alleen hinder kunnen veroorzaken. Tegen de bevoegdheid der gemeentebesturen om ver schillende verordeningen in het leven te roepen omtrent het uitoefenen van bedrijven bestondeu bezwaren. Vele leden hadden bezwaar tegen het verleenen van bevoegd heid aan de leden van een gemeentebestuur om ten allen tijde zonder bijzondere machtiging van bet gelieele col lege de fabriekinrichtingen binnen te treden. Het dezer dagen overgelegde rapport van den raad van Indië n. W. Muntingh, van den lSun Maart 1822, bevat hoofdzakelijk een doorloopend pleidooi tegen toelating van Europeanen in Indië anders dan hoog noodzakelijk is voor den dienst, en tegen het toekennen van landbezit aan Europeanen. Hoewel vroeger van een geheel ander gevoelen geweest zijnde, zegt de heer Muntingh, dat hij door meerdere ondervinding tot de conclusie is gekomen dat het afstaan van eigendom van Europeanen hem in plaats van nuttig zeer nadeelig voorkomt. Den Euro- peeschen landbezitter noemt bij een noodeloos overtollig rad in het bestuur der inlandsche zaken, een parasite plant, die, zonder zelve eenig nut aan te brengen, zich voedt ten koste der inlandsche bevolking en van de voordeelen die het gouvernement wettig voor zichzelf kan behouden. Gemeenteraad yan Zierikzee. In de raadsvergadering, gisteren gehoudenkwamen o. a. ter tafel de rekening en balans van de exploitatie der gasfabriek over 1869, een voorstel tot verhooging van het bedrijfkapitaal van 4000 tot f 5500 en tot ver hooging van het administratieloon met f 100, alsmede het verslag van de commissie voor de gasfabriek en straatverlichting over 1869. Deze stukken zijn ter inzage gelegd en gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren van Dongen, Koole en Isebree Moens. Een gemotiveerd voorstel van burgemeester en wet houders strekt tot het maken eener nieuwe leiding voor den afvoer van het onnut water der garancinefabriek in de buitenhaven der gemeente, nabij de Westhavensluis, teneinde ook daardoor tegemoet te komen aan de klach ten, die in Juli 1868 door eenige ingezetenen zijn gedaan over stank in een gedeelte der Oude haven, vooral tus- schen de steenen brug, en de molsluis. De kosten van die leiding en de daarmede in verband staande werken zijn geraamd op plus minus ƒ4000. Burgemeester en wethouders vragen tevens machtiging, om, zoolang niet mocht blijken van de noodzakelijkheid om te voorzien in den gebrekkigen toestand van den kaaimuur van de Oude haven nabij de Mol, geene kosten daartoe aan te wenden voordat zal zijn beslist of aldaar al of niet een kaaimuur zal moeten in stand blijven. Dit voorstel wordt ter inzage gelegd, om in eene vol gende vergadering te worden behandeld. Het kohier der hondenbelasting voor 1870 is vastge steld op f 376, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Outtmlani). Algemeen overzicht. Het verdict der hooge jury in de zaak van prins Pierre Napoleon Bonaparte heeft te Parijs, vooral onder een deel der bevolking, levendige sensatie ver wekt. „Zeker is het zegt le Temps dat ditzelfde verdict, afkomstig van eene gewone jury, voor den be schuldigde verkieselijker zou geweest zijn; wij durven zeggen dat het gezag van de thans gevallen uitspraak minder groot schijnt, vooral na de wijze, waarop de debatten zijn geleid. Wij zijn overtuigd dat het denk beeld eener geprivilegieerde jurisdictie ten aanzien van zekere personen aan het proces van Tours niet kan over leven. De prins is vrij, maar de instelling is dood." In de zitting van het Fransch wetgevend lichaam op gisteren is door den heer Jules Ferry, vroeger redacteur van le Temps, een wets voorstel ingediend, houdende als eenig artikel„Het hooggerechtshof is afgeschaft." In de gisteren gehouden zitting van den Franschen senaat heeft de minister Ollivier het verwacht ontwerp- senaatsbesluit ingediend, waarbij de wetgevende macht wordt verdeeld tusschen het wetgevend lichaam en den senaat en verschillende artikelen, waaronder het reeds medegedeeld artikel 33, worden afgeschaft. De senaats leden blijven hunne benoeming ontvangen van den souverein. De senaat zal Vrijdag de beraadslagingen aanvangen. Bij de toelichtende toespraak van den mi nister Ollivier verklaarde hij te vertrouwen dat de senaat de voorgestelde machtsvermindering als offer zal bren gen aan het vaderland en alzoo den souverein onder steunen om aan Frankrijk de vrijheid te schenken. De berichten uit het mijndistricht van Creuzot begin nen weder ongunstiger te luiden. De werkstakingduurt steeds voort, doch uitsluitend onder de mijnwerkers, cn hoewel de aanwezigheid van een groot getal troepen voor liet oogenblik nog alle feitelijke rustverstoringen heeft voorkomen, vermeerdert de agitatie toch dagelijks. De werklieden schijnen zich hoofdzakelijk te beklagen over de willekeurige reductie van reeds verdiend loon. Zij verlangen overigens een behoorlijk reglement voor de werkzaamheden in de mijnen, ingevolge de wet door de prefectuur gecertificeerd. Bij de verschillende thans in omloop zijnde geruchten en de wijze waarop de toe stand in Creuzot met politieke bedoelingen wordt geëx ploiteerd, kan aan al deze beweringen echter geen on voorwaardelijk geloof worden gehecht. Omtrent het medegedeeld en later tegengesproken be richt dat de gouverneur-generaal van Algerië, maar schalk de Mac-Mahon, zijn ontslag zou hebben gevraagd, wordt nader op de meest bepaalde wijze verzekerd dat werkelijk een verzoek om ontslag door hem naar Parijs is gezonden, na de koloniale debatten in het wetgevend lichaam. Op dringend verzoek des keizers heeft de maar schalk er in toegestemd om voorloopig aan het hoofd van het bestuur der kolonie te blijven, zonder daarom zijn verzoek tot ontslag in te trekken. Yolgens te Parijs in omloop zijnde geruchten zou de thans in de hoofdstad vertoevende Fransche ambassa* deur bij bet pauselijk hof, de Banneville,niet naar Rome terugkeeren. Zijne houding, welke door de ultramon- taansche organen zeer wordt geprezen, zou aan het mi nisterie Daru-Ollivier ten zeerste hebben mishaagd, zoo dat ernstig sprake zou wezen van zijne vervanging door een meer gallicaansch-gezinden diplomaat. In elk ge val meent men echter dat in de eerste weken de quaestie in statu quo zal worden gelaten en de heer de Banneville te Parijs zal blijven. Een Parijsch dagblad, meer dan dubbel zoo groot als de grootste organen der Fransche dagbladpers l'Histoire le dernier mot du journalisme, gelijk bet zich, zelf noemt bevat eene mcdedeeling uit Berlijn om trent de houding van koning Wilhelm ten aanzien der quaestie van de afschaffing der doodstraf. Koning Wilhelm verklaart dat hij persoonlijk eene wet tot afschaffing niet zou kunnen en willen bekrachtigen, en dat men alzoo de troonsbestijging van den zeer libera len kroonprins moet afwachten. Deze tactiek zegt de berichtgever is niet nieuw. Zij is overeenkomstig het systeem van hoogere politiek, volgens hetwelk de kroonprinsen altijd liberaal moeten zijn tegenover con servatieve koningen of omgekeerd. De Pruisische kroonprins is dan ook ultra-liberaal of neemt daarvan althans den schijn aan. Wordt er eene belangrijke quaes tie in het huis van afgevaardigden behandeld, dan ver schijnt de kroonprins op de hoftribune en volgt met de meeste belangstelling de liberalesprekers. Komt echter een meer behoudend lid aan het woord, dan geeft de kroonprins blijken van de meest koninklijke onverschil ligheid, gaat een courant zitten lezen of verlaat somtijds op zeer sprekende wijze de tiibune. De beer von Bis marck weet biervan met zijne gewone beheudiglieid partij te trekken om de dynastie de sympathie der meest verschillende staatspartijen te doen behouden. Nu de meerderheid in de vertegenwoordigingen van Beieren en Wurtemberg elkander de hand reiken, om ge zamenlijk te velde te trekken tegen de drukkende lasten der wapeningen in Pruisisclien zin, achten de voorstan ders der oprichting van een Zuid-Duitschen bond het oogenblik weder gunstig om hun geliefd denkbeeld op den voorgrond te stellen. De te Augsburg verschijnende Allgemeine Zeitung bevat te dien opzichte een program ma, hetwelk, naar men meent, van eene invloedrijke zijde afkomstig is. Daarbij worden als hoofdbeginselen ge steld: wederzijdsche garantie van grondgebied, gemeen schappelijke regeling der verhouding tot het buitenland met gemeenschappelijke diplomatieke vertegenwoordi ging, geineenschappelyke militaire organisatie onder bestuur eener gemengde commissie, alsmede overeen stemmende wetgeving in den geest der in den Noord- Duitschen bond geldende wetboeken. ïbaatsfc lbericliten. Brussel. De koningin der Nederlanden wordt morgen ten een uur bier verwacht. De koninklijke familie zal haar aan het station ontvangen, waarna zij op het paleis aan een dejeuner zal deelnemen. Nog denzelfden dag zal de koningin weder vertrekken. Prins Pierre Bonaparte zal met zijne familie hier gaan wonen. Voor hem is reeds een huis gehuurd in het quartier Louise, zuid-oostelijk van den boulevard Wa terloo. Brieven uit België. Brussel 27 Maart. Het groote feit dezer week is, in spijt van de bijzon dere belangstelling, welke bet proces van Tours op wekt, de eerste opvoering van Lohengrin geweest. Het Brusselsch publiek had in der tijd een uitmuntend ont haal bereid aan den heer Richard Wagner, toen hij in het Grand théatre een concert was komen dirigeeren het welk uitsluitend uit zijne werken bestond. Niettegen staande de directeur van ons conservatoire, de heer Fétis, juist tegenover het toonecl troonde als een blik semende Jupiter blikken van verontwaardiging wer pende op het publiek, dat de muziek der toekomst toe juichte had de Duitsche maestrode profeet van het groote moderne drama, alle reden om over zijne proefne ming tevreden te zijn. Nog bleef evenwel de hoofdproef over: liet tooneel. Welnu, deze proef beeft in bet Théatre de la Monnaie plaats gehaden zij is geslaagd. Ik zal niet zeggen dat de opera een buitengewoon grooten op gang gemaakt heeft. Neen, maar bet was toch een succes: die gespannen aandacht, die levendige belang stelling welke door bet uitgelezen publiek der eerste opvoering betoond is bij het hooren van een werk dat aanvankelijk moeilijk te begrijpen is en een gansck bij zondere muzikale opleiding vereischt. Tot dusverre toch, zonder daarom de uitdrukking van kracktigen kartstoch

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3