OÜRANT. r 73. Zaterdag 1870. 20 Maart. Middelburg 25 Maart. In de heden gehouden zitting der tweede kamer wer den met eenparige stemmen aangenomen de wetsontwer pen tot bekrachtiging van door den gouverneur-generaal van Nederlaudschlndië geopende kredieten, tot intrek king van het keizerlijk decreet van 1(5 December 1811, betreffende de politie in de polders van de vroegere de partementen der monden van de Schelde; tot onteige ning van gronden te Leeuwarden en tot verstrekkingen van gelden aan het departement van oorlog. Het wetsontwerp tot regeling der kosten van toezicht öp het beheer der kerkelijke goederen werd met 33 tegen 28 stemmen aangenomen. De Staats-courant van heden bevat het besluit van den 20C|> dezer, waarbij goedgekeurd worden de statuten van de verceniging Zouayenbroederschap „Fidei et Virtuti," gevestigd te Rotterdam. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan L. Dncker, te Voorschoten, tot het aannemen en dragen der versierse len van officier der keizerlijke orde van Medjidié, en aan mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, referendaris bij het departement van financiën, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van kominandeur derzelfde orde, htm door zijne keizerlijke majesteit den sultan van Turkije geschonken. eereteekbnen. Verleend als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan H. Luken, kapitein van het Belgi sche schip Josephine, de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 September 1855, en een loffe lijk getuigschrift aan J. Petersen, stuurman, J. Sche pers, kok, H. Koop en G. L. Heijen, matrozen, en G. J. Springfeld en P. J. A. Hoijen, jongens, allon behoorende tot de bemanning van genoemd schip, ieder èen gelde lijke belooning en een loffelijk getuigschrift, wegens de hulp, verleend tot redding van de bemanning van het Nederlandscb kofschip Twee broeders, van Veendam, bij het lijden van schipbreuk op zijne reis van Dantzig naar Brussel op 19 December 11. marine. Tijdelijk opgedragen aan den kapitein-luite nant ter zee W. B. F. Escher de waarneming der betrek king van havenmeester der marine te Willemsoord. landsdrukkerij. Toegekend met ingang van 1 Juli e. k. aan den eersten klerk bij de algemeene landsdruk kerij C, Margadant en aan den tweeden klerk bij die in richting C. R. Mingelen, respectievelijk de personeele rang en titel van adjuoet-commies en van eersten klerk ministerieels departementen. Eervol ontslag ver leend, behoudens aauspraak op pensioen of wachtgeld aan den adjunct-commies bij het departement van bin- nenlandsche zaken J. Bokkelkamp, en aan de eerste klerken bij dat departement B. L. Paesie, H. A. de Saint Glain en J. A. Sleyffers. Benoemd tot adjunct-commiesen bij het departement van binnenlandsche zaken J. B. M. Verheydt en D. E. Olivier, thans eerste klerken bij dat departement. corps diplomatique. Benoemd tot attaché bij het Ne derlandscb corps diplomatique M. Rochussen, ea hem tevens eervol ontslag verleend als militair attaché bij Zr. Hs. gezantschap te Londen. consulaten. Overgebracht het Nederlandscb consu laat 't welk vroeger te Winona gevestigd was, naar Chi cago, met bepaling dat de heer J. P. Voswinkel Dorselen daarmede belast zal blijven, en dat zijn ressort zal om vatten de staten Illinois en Michigan; omschreven het ressort van het Nederlandsch consulaat te St.-Louis als zich voortaan uit te strekken tot de staten Missouri, Iowa, Wisconsin en Minnesota. .rechterlijke macht. Benoemd tot procureur-generaal in de kolonie Curasao mr. F. L. Schlingemann, officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Arnhem. Gemengde berichten. Uit Autwerpen wordt gemeld, dat jl. Dinsdag namiddag aldaar een treffend ongeluk heeft plaats ge- bad aan den mond der oude bassins. De sluisdeuren waren geopend om verscheidene schepen door te laten, waaronder de Nederlandséhe tjalk Goede Trouw. Zekere ^Cornelis den Hollander,; oud 18 jaren, geboren en wonende te 'Middelburg, stond vóór op dat vaartuig om het te sturenliij 'sloeg zijn haak tusschen twee steenen aan den wal, doch de haak waarop hij met allo kracht leunde schoot uit, hij verloor het evenwicht en viel tus schen twee schepen, die hem verpletterden. De groothertog van Luxemburg heeft den heer Ruyssenaars, consul-generaal van Nederland te Alexan dria, benoemd tot grootof|icier der orde ran dc Eiken kroon, en den heer Anslijn, vice-consul aldaar, tot officier dier orde. Naar aanleiding eener missive van de gezondheids- commisse te Goes, waaruit blijkt „dat de industrie der vervalsching van melk metAvater volstrekt nog niet tot de geschiedenis behoort, maar steeds door velen met succes wordt bedreven", hebben burgemeester en wet houders dier gemeente eene publicatie uitgevaardigd, waarin belanghebbenden tegen dergelijke vervalsching worden gewaarschuwd, zullende op ongezette tijdstippen het onderzoek worden hernieuwd, en bij voortdurende vervalsching de namen der schuldigen openbaar worden gemaakt. In den gemeenteraad van Groningen is het voor stel om den prijs van het gas met April te verlagen tot 8 cent per stere voor particulieren en 7 cent voor de gemeente, met algemeene stemmen op éen na aange nomen. De drukkerij van het Britsch en buitenlandsch Bijbelgenootschap te Londen is jl. Zaterdagavond zoo goed als geheel afgebrand. Zij behoorde aan den heer Watts en was nog slechts kort geleden in een ge heel nieuw en fraai gebouw in Gray's-inn lane gevestigd, waar ook de uitgaven van het Britsch museum en al de wetenschappelijke werken over het Oosten werden ge drukt. De drukkerij bezat o. a. alles wat voor het drukken van den bijbel in honderd talen noodig was. De heer Watts heeft reeds bekend gemaakt dat, ofschoon zijn geheele verzameling oosterscke en andere letters verloren gegaan is, de matrijzen gelukkig nog in wezen zijn. De schade is overigens zeer belangrijk, en ook om liggende huizen hebben veel geleden. Den 10l'n dezer overleed te Leipzig op 75jarigen ouderdom de nestor der tegenwoordig levende pianovir- tuosen Ignaz Moscheles. Den 80en Mei 1794 te Praag uit Israëlietische ouders geboren, trad bij reeds op zijn twaalfde jaar op concerten op hij ontving zijne verdere opleiding te Weenen waar hij zich een vurig aanhanger betoonde der Mozartsclie school, waaraan destijds door Beethoven's optreden een nieuwe richting gegeven was- Met dezen laatsten sloot hij weldra een innige vriendschap. Na verscheideno gelukkige kunstreizen in Duitschland stak hij in 1820 door Nederland en Frankrijk naar Enge land over. De schitterende ontvangst die hij daar genoot deed hem zich te Londen nederzetten, waar hij, met andere directeuren, de leiding der philhartnonisehe con certen op zich nam. Krachtig was hij in Engeland be vorderlijk voor den muzikalen zin, vooral ten aanzien van zijne Duitsche kunstgenooten als Beethoven, Weber, Mendelssohn, Hummel, door een door hem herziene uitgave dier klassieke meesters. Moscheles is de grondlegger der tegenwoordige Duit sche pianoschoolTalberg, Mendelssohn en meer andere virtuosen zijn door hem opgeleid en onderwezen. Als componist heeft hij aan bet pianospel schooneen nieuwe vormen aangebracht. Een zijner leerlingen, Mendelssohi^ had het denkbeeld opgevat te Leipzig een conservato rium der muziek te stichten, aan welk denkbeeld in 1843 ook gevolg gegeven werd. Weldra werd Moscheles door den stichter uitgenoodigd dezen als professor aan die inrichting ter zijde te staan; hij verliet te dien ciade dan ook het woelige Londen om zich in engeren kring ongestoorder aan de kunst te wijden. Tot aan zijn dood is hij daar ijverig werkzaam gebleven. Niet alleen schit terde Moscheles in zijn spel door een volkomen beheer- scbing der techniek, maar ook als improvisator overtrof hij al zijne tijdgenooten. Bij de gisteren plaats gehad hebbende tweede ver- kooping van voorwerpen uit de bekende verzameling San-Donato is o. a. een schoon tafelservies van Sèvres- porselein uit den tijd van Louis XV voor de enorme som van 255.000 franken aan den heer Dawis uit Londen verkocht. Dit servies met een blauw /ond is versierd met medaillons en vogels van uitstekende fijnheid; het bestaat uit 172 stuks. Een Sèvres-vaas is op dienzelfden dag voor fr. 40,000 verkocht. Thermometersland. 24 Maart.'s av. 11 u. 36 gr. 26 'srnorg. 7 u. 36 gr. 'smidd. 1 u.42 gr. 'sav. 6 u. 38 gr. Staten-generaal. eerste kamer. Zitting ran Donderdag 24 Maart. Mededeeling wordt gedaan van de toezending door de tweede kamer der laatstelijk door haar aangenomen wets ontwerpen, en van de benoeming van rapporteurs over de in deze kamer aanhangige voordrachten. tweede kamer. Zitting van Donderdag 24 Maart. Behandeling van het wetsontwerp houdende instelling van colleges van zetters, en vau dat op do grondbelasting. Behalve eenige adressen zijn ingekomen 1°. van den minister van bnit'cnlandsche zaken eene overeenkomst met Italië omtrent het uitleveren van misdadigers. Deze wordt gesteld' in handen eener commissie van vijf leden, bestaande uit de heeren de Brauw, Cremers, Heydenrijck, Fokker en Cornells. 2°. Een wetsontwerp tot wijziging der wet van 10 Fe bruari 1841 (Staatsblad no. 6) tot aanvulling der instruc tie voor de algemeene rekenkamer en een wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de stad Maastricht tot afstand van grond. De behandeling van het wetsontwerp tot instelling van colleges van zetters wordt voortgezet. De minister van financiën deelt mede dat hij na rijpe overweging van het denkbeeld van den heer Dnmbar, om gecombineerde colleges van zetters voor kleine ge meenten toe te laten, daartegen bezwaar moet blijven maken. De bevoegdheid van den commissaris des konings om ook personen uit eene andere gemeente te kiezen, voorziet in de geopperde bedenking voor de kleine gemeenten. De heeren Dumbar en Wijbenga drongen nader op het voorgestelde aan. De artikelen 1 en 2 worden daarop zonder stemming goedgekeurd. De heer van Yoorthuijsen wil niet terugkomen op de amendementen van den heer Gratama, welke door diens afwezigheid zijn vervallen, maar is het met de bewering van dat lid niet eens dat hier een stap zou zijn terugge gaan. Hij acht integendeel dat men tegenover het be staande twee stappen is vooruitgegaan. De benoeming van de zetters door den commissaris des konings ge schiedt volgens dat voorstel op voordracht van den gemeenteraad. Hij zou echter een volledige opdracht aan den gemeenteraad goedgekeurd hebben. Hij vraagt of de minister zich al heeft vergewist of bij aanneming der wet het noodige aantal geschikte personen in iedere gemeente zal aangetroffen kunnen worden. De minister van financiën heeft nooit een overwegend bezwaar gebad tegen de opdracht der benoeming van zetters aan den gemeenteraad, maar liij acht deze bepa ling noodig als overgangsbepaling; blijkt het dat ze voor verbetering vatbaar is, men kan altijd daartoe geraken. De commissaris des konings moet bovendien nu kiezen uit een voordracht van den gemeenteraad zij staat zelf geheel buiten belastingzaken en kan dus als een geheel onpartijdig persoon beschouwd worden. Een onderzoek haar de practische gevolgen die deze wet kan hebben beeft uit den aard der zaak niet kunnen plaats hebben. De minister wijst voorts op het vereischte dat de zetters volgens dit ontwerp niet alleen voor personeel en patent maar ook voor de grondbelasting zullen aaugesteld worden. De beer van Kuyk stemt daarom met den minister in,

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1