„In deze plechtige rechterlijke onderzoekingen zijn wij slechts belast met de uitspraak; de belangrijkste taak is opgedragen aan de jury, waaraan dan ook de wetgever al zijne nauwlettende zorg heeft besteed. Lid der jury te zijn is de uitoefening van een recht, maar tevens de vervulling eener hoogst belangrijke betrek king. Men heeft nooit beweerd dat de kiezerslijsten van het algemeen stemrecht de lijsten der leden van de jury konden wezener moet eene keuze gedaan worden en hoeveel wantrouwen heeft die keuze niet altijd opge wekt!" De president herinnert voorts hoe de algemecne lijst der'hooge jury is opgemaakt door middel van het algemeen stemrecht en wel in de minder hartstochtelijke omgeving der departementale vertegenwoordiging, waarbij de wet bovendien nog sommige ambtenaren on bevoegd verklaart om zelfs het minste vermoeden van politieke elementen te weren. Zoo zou dan deze proce dure schijnbaar geenerlei politiek karakter moeten be zitten, waarbij de maatschappij eenvoudig aan prins Pierre Napoleon Bonaparte rekenschap vraagt van het door hem vergoten bloed. „Vanwaar echter het geruchtmakend karakter, door deze zaak verkregen? Vanwaar die emotie, welke zich zelfs in deze rechtzaal openbaart De oorzaak is, men moet het erkennen, dat de politiek met hare hartstochten zich toch van deze procedure heeft meester gemaakt. De politiek heeft haar maar al te dikwijls niet gerechtvaar digden toorn vereenigd met de kalme en eerlijke appre ciation der rechterlijke ambtenaren. Wij, mijne heeren, zullen niet de kalmte uit het oog verliezen, welke onze plicht ons voorschrijft. Maar om die betreurenswaardige invloeden te ontkennen zou men niets hebben moeten zien, of alles hebben vergeten. Den dag na de verstan dige en belangelooze atap, waarbij een beroep werd gedaan op de eerlijke lieden van alle partijen, welke de eerste schrede was tot dat kaimeeren der gemoederen, hetwelk dagelijks toeneemt, heeft het voorval te Auteuil zich eensklaps als een donderslag voorgedaan. Ieder begreep dat daarin een misdaad kon gelegen zijn, welke dejustitie alleen bad te vervolgen, maar dat daarin tevens zekerlijk een groote ramp voor het land lag. Die voor gevoelens waren maar al te juist en bijna heeft die ramp zich tot een werkelijk maatschappelijk gevaar verheven. Het gevaar is echter afgewend, dank zij verstandige maatregelen en dank zij ook, wij constateeren het gaarne, het gezond verstand der diep bewogen, rechtmatig bewogen menigte, welke zich niet heeft laten opruien. „Wat hebt gij thans te doen, mijneheeren de gezwore nen?Aan het proces zijn waar karakter terug te geven, het te ontdoen van alle daaraan minstens vreemde ele menten, waardoor uw oordeel minder onbevangen zou kunnen worden; in den beschuldigde slechts een gewo nen beschuldigde te zien, die reebt heeft op de recht vaardigheid, aan allen verschuldigd, aan allen gemeen, voor allen gelijk; de elementen voor uwe oordeelvelling slechts te ontleenen aan de voor u te houden debatten. Ongetwijfeld zou van onze zijde zekere affectatie gelegen zijn in een verzoek om alle buiten dit proces gelegen feiten te vergeten, maar gij zult die slechts uit een juri- diek oogpunt hebben te beschouwen, en in hun nood wendig verband met de beschuldiging, om slechts de eenige tot uwe competentie behoorende vragen te be antwoorden: is de beschuldigde schuldig? In welke mate is hij schuldig? „Al dat geschreeuw van buiten, al die veroordeelingen zonder onderzoek tegen een man, die onder bewaking en bescherming der justitie was, zult gij u slechts her inneren om op uwe hoede te zijn tegen de pijnlijke in drukken, welke deze in uwe gemoederen hebben kunnen achterlaten, en tevens om u te hoeden tegen eene reactie, welke, zoo zij verder ging dan hetgeen recht is, gevaar lijk zou worden, niet voor den beschuldigde, maar voor de maatsohappij, wier belangen u evenzeer zijn toever trouwd. „Uwe taak is ongetwijfeld moeilijk, mijne heeren leden der jury; juist omdat zij moeilijk is doet de natie een beroep op uw talent en uwe onafhankelijkheid. Gij .zult vastberaden, gematigd, onpartijdig wezen; gij zult u door geene vooroordeelen of zwakheden laten leiden uwe uitspraak, getrouwe echo van uwe overtuiging, door allen met eerbied en onderwerping aan te hooren, zal zoowel een werk van rechtvaardigheid als van heil zame kalmeering der gemoederen zijn; gij kunt daarbij rekenen op de medewerking der rechters, gelijk zij op de uwe vertrouwenvereenigd in de overtuiging van eenzelfden plicht te vervullen, zullen wij slechts den- zelfden wensch bezitten, zullen wij slechts hetzelfde doel bcoogen: de waarheid, de geheele waarheid, niets dan de waarheid." Beschuldigde uw naam, voornaam, ouderdom en woon plaats? De beschuldigde. Napoleon Pierre Bonaparte, 54 jaren, wonende te Auteuil. De vrij lange toespraak van den president werd met de meeste belangstelling aangehoord en zeker verdiende zij dit ten volle. De scherpste critiek kan daarin geen zweem van partijdigheid of van vooringenomenheid ten gunste of ten ongunste van den beschuldigde aanwijzen. Was het op het eene oogenblik zeer zeker al sof de ver dediging het woord voerde, op het volgende hoorde men, als van het standpunt van het openbaar ministerie, waarschuwen voor reactie tegen al het ongemotiveerd geschreeuw van buiten, „welke, zoo zij verder ging dan betgeen recht is, gevaarlijk zou worden, niet voor den beschuldigde, maar voor de maatschappij." Gisteren ia de zitting van het hof ongeveer te half twaalf uren hervat. Het getuigenverhoor werd geregeld voortgezet, doch leverde weinig nieuws op. Omtrent het ▼oorgevallene weten slechts twee personen ter wereld de geheele waarheidprins Pierre Bonaparte en de heer de Fonvielle. De verhalen van beide zijn echter met elkander in strijd. Bij het verhoor van laatstgenoemden zeide de president tot den getuige dat het gevaarlijk was om gewapend de woning binnen te treden van iemand wien men voldoening ging vragen. De heer de Fonvielle antwoordde hierop: „Kon ik het weten dat wij in het huis van een moordenaar kwamen Hierop stond de beschuldigde op en viel den getuige met groote hef tigheid in de rede: „Mannen als gij, zijn moordenaars. Men begint in de straat Saint-Nicaise en komt na een Orsini-samenzwering tot een aanslag als te Auteuil Hij moest op de bank der beschuldigden zittenDit incident maakte eenige sensatie in de zaal, welke ein digde zoodra de getuige Pascal Grousset werd opgeroe pen. Uw naam Pascal Grousset. Uw woonplaats Sainte-Pelagie. (Gelach onder het publiek). Staat gij in betrekking van bloed vei'wan tschap tot den beschul digde? Het is wel mogelijk, want Laetitia heeft immers zooveel minnaars gehad] Hierop volgde de reeda medegedeelde zeer nadrukkelijke waarschuwing van den president welke eindigde met wegvoering van den getuige en voorlezing zijner in de instuctie afge legde verklaringen. fcjauödsbmcljtm. In de heden te Rotterdam door de Nederlandsche handelmaatschappij geboudene veiling van circa 85,400 balen Java en Padang koffie is alles zeer willig afgedaan, grootendeels 4 a I j boven taxatie, goed ordinair I a boven taxatie. Graanmarkten enz. Amsterdam, 23 Maart. Raapolie op 6 weken 45 j Lijnolie op 6 weken 351. Prijzen van effecten. Amsterdam 23 Maart 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 55 ♦dito dito dito 3 671 *dito dito dito 4 85 J 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 92 ♦Certific. adm. Hamburg 5 66 J ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 76 *dito ƒ1000 1864 5 90| ♦dito ƒ1000 1866 5 89 Rusland. ♦Loten 1866 5 218 ♦Oblig. Hope&Co. Leening 1860 4£ 8Ijj ♦Certific. dito4 63 *Inscript.Stieglitz&Co.2ca4eL. 4 63 ♦Obligation 1867 4 674 ♦dito 1869 4 67 ♦Certificaten 6 4i| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 220 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83$ dito dito Jelez Orel 5 82f dito dito Oharkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 64£ Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 56$ ♦dito dito April,Oct. 5 55| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 48j Italië. Leening 18615 51$ ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën25 thans 3 26J ♦dito 18673 27| ♦dito Binnenlandsche3 221-5 Portugal, ♦dito 18561863 3 32i ♦dito 18673 324 Turkije. dito (binnenl.)5 444 Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 80 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 pet. 92$ ♦dito dito dito (1904) 5 92§ ♦dito dito dito (1882) 6 94* ♦dito dito dito (1885) 6 931 ♦dito Illinois7 95 ♦dito dito Redemtion 6 854 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 31 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 681 dito dito dito 2* sec. 7 67 dito dito 1869 dito 7 691 Brazilië. ♦Obl. 1863 44 775 ♦dito 1865 5 87 Mexico. dito 18513 13J Grenada, dito afgestempeld,6 27tV Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam 22 Maart. Metall. 19.87PDito zilver Dito Eng. per 11.82Eng. Russen per 11.82-1; Eng. Portugal per f Fransche ƒ564; Belg. ƒ564; Pruis-34$; Hamb. Russen f 274; Russen in Z. R. 28 j; Pools, in Fl. Spaans: f Amerik Dollars ƒ2.42 dito papier 2.05; Spaan s.-Frans. llMïmïiigljctix "ÏÏËFDADI&HEm Bij de COMMISSIE tot stichting van de twee nieuwe Hervormde Gemeenten JVieuw-Amsterdam en Nieuvr-Dordreclit, zijn op nieuw ontvangensedert 28Februari jl.,de volgende giften: van Ds. MOLL Hz. te 's Gravenhage, van B ƒ10, van W. G. 2 coup. 12.374 met 25 ct., te zamen ƒ25, van N. N. 1 coup. 2.474, van X. Y- Z. een bankn. 200, van N. N. 2 bankn. la 200 en 1 a 100, te zamen ƒ300; van N. N. 5, van A. 1, van N. N. Ev. gez. 211 ƒ2.50; van D*. DE RIDDER aldaar, van N. N. 1 bankn. 25van Ds. GUNNING aldaar, van N. N. ƒ10; nog van D*. MOLL aldaar, van N. N. 100; uit Zwolle, 2 muntb. 20; uit Voorschoten, van N. N. 1 bankn. ƒ25; uit Middelburg, van Ds. ABRESCH en door medewerking der predikanten aldaar, de opbrengst der collecte in die gemeente 209.554, met nagekomen giften ƒ35.124, te zamen ƒ244.68; van Ds. HENDRIKS, de collecte te Meersum 12.62. Zoo hebt gij, onbekende gevers! ons op nieuw groote lij ks verblijd door uwe giften der liefde. Wij kunnen U en allen, die daartoe hebben meêgewerkt, slechts in woor den onzen dank betuigen, maar éen is er, die liet werk der christelijke liefde niet onbeloond laat, de Heer der gemeente! Hij vergelde U naar zijn woordwat gij den armen doet, zal ik beschouwen als aan mij gedaan Hij bewege door Zijnen Geest de harten van velen, om te helpen voorzien in den hoogen nood der geestelijke armoede van die 1400 arme broeders en zusters, door geldelijke bijdragen Dalen, bij Koevorden, 15 Maart 1870. Pres. en Secret. H. VAN lNGEN,predl. te Dalen. Vice-Pres. C. E. CRULL, predL te Sleen. Bereid tot het ontvangen van giften voor bovenver melde chistelijke zaak, zijn te Middelburg de Weleerw. Zeergeleerde Heeren predt. ABRESCH, SlBMACHER ZIJNEN, NONHEBEL en ROOZEMEIJER. 2tbuertcnticn. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van mijnen gelief den Echtgenoot, betuig ik, ook namens betrekkingen, mijnen innigen dank. Vlissingen, Wed. P. C. BLONK, van Hoeve. 22 Maart 1870. Ondergeteekenden betuigen hiermede hunnen wel- meenenden dank vooral de blijken van deelneming, welke zij mochten ontvangen bij het overlijden van bunnen oudsten Zoon. Vlissingen, K. BLONK. 22 Maart 1870. A. BLONK, Dommisse. STRANDVONDERIJ. De BURGEMEESTER van Westkapelle zal, op Dinsdag den 2!> Maart 18des voormiddags te 10y2 uur, bij den Dijk aldaar, tegen compiante betaling TE KOOP AANBIEDEN 171 Noordscke platen, lang 3 tot7,5 meters57 nieuwe Delen en Schroden, lang 3 tot 7,5 meters2 nieuwe Balken, 2,75 en 8,25 meters; een ongebruikte Mast, lang 11 meters, eene Ra, lang 7,5 meters, een stuk van een Steng, lang 11 meters, een Spriet, lang 10 meters, Vaatwerk en Wrakhout.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3