OURANT. r 7i. Donderdag 1870. 24 Maart. Middelburg 23 Maart. De tweede kamer heeft in hare heden gehouden zit ting de behandeling van het wetsontwerp omtrent het hooger beroep in belastingzaken voortgezet. Nadat art. 1 met 44 tegen 19 stemmen verworpen was, heeft de minister het wetsontwerp ingetrokken. Het wetsont werp houdende bepalingen betreffende de indiening en behandeling van bezwaarschriften tegen de aanslagen in de personeele en patentbelasting werd hierna met 55 tegen 7 stemmen aangenomen. Daarop is de beraadsla ging aangevangen over het wetsontwerp tot instelling van colleges van zetten voor 's rijks directe belastingen. Benoemingen en besluiten. pensioenen. Pensioen verleend aan P. Ekkelboom, gewezen rijksveldwachter 2c klasse te Heinkenszand, ten bedrage van f 169 's jaars. marine. Eervol ontheven van de waarneming der betrekking van inspecteur over het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting in het 3« district te Willemsoord en op nonactiviteit gesteld de kapitein luitenant ter zee A. A. 's Graeuwen terwijl voornoemde betrekking met 1° Mei daaraanvolgende wordt opgedra gen aan den luitenant ter zee lc klasse jonkheer H. 0. Wichers. t! Onderwijs. De Staats courant van heden bêvat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eindexamen .der landbouwschool in de provincie Groningen, in het jaar 1869. Kerknieuws. De heer J. C. Mansen j predikant bij de Evangelisch- Luthersche gemeente te Amersfoort, heeft het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te 'sHage aange nomen. Marino en leger. De luitenant ter zee lc klasse J. van Burg, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 16c» dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. In den namiddag van 21 dezer had te Zierikzee een ernstig ongeval plaats. De loodgieter Jacobin Wan- sink, met zijn broeder werkzaam zijnde aan de goot der woning van den heer do Bondt, had het ongeluk uit le glijden, zoodat hij van een belangrijke hoogte op de straat viel 5 zwaar gekneusd huiswaarts gedragen, is hij weinige uren later overleden. H. M.de koningin der Nederlanden zal, volgens de Engelsche bladen, nog een tiental dagen in Londen ver toeven. H. M. bezocht Donderdag jl. Kensington-museum, den dag daaraanvolgende het kristallen paleis te Syden ham, en dineerde Woensdag bij de hertogin van Inver ness in het Kensingtonpaleis. Vrijdag avond woonde H. M. eene soirée bij van de hertogin van Cambridge. Tliermoineterstand. 22 Maart.'sav. 11 u. 36 gr. 23 'smorg. 7 u. 32gr. 'smidd. 1 u.35gr. 'sav. 6 u. 36gr Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van lieden, 23 Maart. Missives gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten idem bedenkingen ver ordening begraafplaats; aanbeveling lid plaatselijke school commissie; wijziging uren openstelling waag; missive W. H. van Mcukeren; geschenk P. Regout; afdruk adres gemeenteraad Rotterdamverslagenbesluit aankoop grond ten behoeve van het te wijzigen rioolstelsel; afstand ge meentegrond; uitslag aaubesteding uitdiepen binnenhaven en voorstel verkoop baggermolen en klepschuitenmede- deeliug betreffende vacature onderwijzeres gymnastiek- scboolmededeeling betreffende rapport plaatselijke directe belasting; benoeming lid plaatselijke schoolcommissie. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig deheeren van Deinse en van Diggelen, beiden volgens kennisgeving verhinderd. Later komen de heeren Rekker en Luteyn. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het ver handelde in de zitting van 9 Maart, worden voor kennis geving aangenomen vier missives van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van de jongste raadsbesluiten tot verhuur en uitgifte in erf pacht j#nK^;emeentegrond, alsmede van het besluit tot wijziging vfth dat, waarbij gemeentegrond ten behoeve van den kruidtuin in bruikleen aan den staat der Neder landen is afgestaan. Vervolgens geschiedt mededeeling van eene missive van gedeputeerde staten, waarin zij te kennen geven dat bij den minister van binnenlandsche zaken bedenkingen zijn gerezen tegen art. 6 alinea 3 der verordering op de gemeentebegraafplaats en het begraven van lijken te Middelburg. De daarin opgenomen beperking, dat in een eigen graf alleen de eigenaar of zijne familieleden mogen worden begraven, acht de minister in strijd met art. 10 der wet van 10 April 1869, Staatsblad n«. 65. De raad wordt mitsdien uitgenoodigd tot wijziging der ver ordening overeenkomstig de wet, zullende die bepaling anders aan den koning ter vernietiging worden voor gedragen. Hoezeer de heer Snouck Hurgronje in dat artikel geen strijd ziet met de wet, en ook de heer Verbrugge geen bezwaar had in de handhaving der gemaakte bepaling, vereenigden zij zich echter, evenals de overige raadsleden, met bet voorstel van burgemeester en wethouders, om aan het verlangen tot wijziging der verordening te vol doen. Bij missive van dc plaatselijke schoolcommissie is eene aanbeveling ingekomen van een dubbeltal ter verkiezing van een lid voor het college, in de plaats van mr. J. H. de Stoppelaar, onlangs op verzoek eervol ontslagen. Het dubbeltal bestaat uit jonkheer mr. D. G. van Teijlingen en mr. P. Itoetert Tak. De benoeming wordt tot het einde der zitting aange houden. Door den waagineester P. J. Huijer is een voorstel ingediend tot wijziging der uren waarop de waag voor het publiek Is opengesteld, en te bepalen dat die uren zullen zijn, met uitzondering van den Zondag en bij de wet erkende feestdagen, dagelijks des voormiddags van 912 en des namiddags van 24 uren. Thans bepaalt de verordening dat de waag moet geopend zijn van 1 October tot 31 Maart des voormiddags van 912 en des namiddags van 1|4 uren, en van 1 April tot 30 Sep tember des voormiddags van 8—12 en des namid dags van lj-5 uren. De redenen voor dit voorstel zijn het zeer weinige gebruik dat van de waag wordt gemaakt en de uiterst geringe verdiensten die de waagwerkersgeloonen in den laatsten tijd heeft liet loon van iederen waagwerker nog geen 30 cent 's weeks be dragen. Bij aanneming van het voorstel hebben de waag- werkers gelegenheid om vóór de opening en na de slui ting der waag op andere wijze nog iets te verdienen. De kamer van koophandel en fabrieken, wier advies is ingewonnen, heeft het voorstel aannemelijk geoor deeld, onder voorbehoud echter dat de uren van open stelling der waag weder zullen uitgebreid worden als dit later wegens meer handel noodig mocht blijken. Burgemeester en wethouders, vereenigen zich mede met het voorstel. De heer Snijders zegt dat hij niet tegenwoordig heeft kunnen zijn in de vergadering van de kamer van koop handel waarin dit voorstel is besproken. Ware dit wel het geval geweèst, dan had hij zich er tegen verklaard, daar hij gelooft dat dergelijke instellingen als de waag ten gerieve van het publiek moesten zijn opengesteld van zonsop- tot zonsondergang. Hij onderstelt dat het voor stel is gegrond op het voortdurend gein is van een adsis- tent-waagmeester, en vraagt of hij de reden mag weten waarom tot dusver door burgemeester en wethouders nög geen voordracht tot vervulling dier betrekking is gedaan. De voorzitter antwoordt, dat hiervoor geen speciale redenen bestaan, dan alleen dat burgemeester en wet houders nog niet in de gelegenheid zijn geweest eene voordracht te doen. De lieer Snijders geeft voorts de vrees te kenden yoor te ontstane moeilijkheden wanneer de waagwerkers, volgens het voorstel, vóór de opening en na de sluiting der waag particulieren arbeid verrichten; dan toch zul len zij op de uren die de waag gesloten is geen diensten ten behoeve van den handel kunnen doen wanneer die van hen worden verlangd De heer Fokker repliceert dat ieder die de waagwer- kers noodig heef t ben elk uur van den dag krijgen kan. Overigens wijst ook hij op het weinige gebruik dat van de waag wordt gemaakt, zoodat de waagwerkers, om zoo te zeggen, te veel hebben om te sterven en te weinig om te leven Volgens den heer Snouck Hurgronje heeft de al or niet aanstelling van een adsistent-waagmeester met het in behandeling zijnde voorstel niets te maken, evenmin als het wegen van hooi, waarop de heer Snijders onder anderen als een bezwaar heeft gewezen. De geringe verdiensten der waagwerkers maken het noodig dat zij meer dan éene betrekking waarnemen, zoodat een paar hunner tevens hooiwegers zijn, evenals een paar anderen werkzaam zijn bij de kraan. In den regel is erin de waag schier niets te doen, en de waagwerkers hebben met hun allen meestal slechts 85 cent, 90 cent tot f 1.30 per week. Hij acht de aanneming van het voorstel dus wenschelijk, en mocht er iets te doen zijn tijdens de uren waarop de waag gesloten is, dan zal wel zorg gedragen worden dat zij geopend zij. De heer Snijders bedankt voor de ontvangen inlich tingen, maar verklaart dat zijne bezwaren niet zijn op geheven. Hij blijft van oordeel dat dergelijke inrichtin gen als de waag van zonsop- tot zonsondergang be hoorden geopend re zijn, en althans minstens op de uren waarop dit nu geschiedt. Het voorstel wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 13 stemmen tegen 1, die van den heer Snijders. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van den heer W. H. van Mcukeren, president der directie van de Noord-BrabantscheDuitscbe spoorwegmaat schappij, te Rotterdam, waarin wordt medegedeeld dat door genoemde maatschappij bij den betaalmeester te Rotterdam f 150,000 is gestort als bijdrage voor defensie werken, en de president onmiddellijk last heeft gegeven de werkzaamheden voor den bouw van den spoorweg van Boxel over Gennep naar Wezel aan te vangen te Gennep op 22 dezer. De voorzitter legt eene door hem ontvangen missive van den heer P. Regout uit Maastricht over, houdende aanbieding van een geschenk aan den gemeenteraad. In dien brief deelt de heer Regout mede het werkzaam aandeel dat hij heeft gehad in de onthulling van het monument te 's Hage ten vorigen jare dat hy de eer heeft gehad tegenwoordig te zijn bij het banket, dat daarbij toasten zijn gedronken en ook hij verschillende toespraken heeft gehouden. Hij heeft eene photogra- phische afbeelding van het monument laten vervaardigen, waarnaast hij gemeend heeft zijn portret en een afdruk van zijne gehouden toespraken te moeten lateu plaatsen. Een exemplaar dier afbeelding, gevat in eene lijst, biedt hij den raad aan. Namens den raad zal hem hiervoor door burgemeester en wethouders dank worden betuigd. De voorzitter deelt mede dat bij burgemeester en wet houders alhier van hetzelfde college van Rotterdam een afdruk ia ontvangen van het door 't gemeentebestuur aldaar aau de tweede kamer der staten-generaal inge diend adres ten aanzien van het wetsontwerp tot wijzi ging der armenwet. Dit stuk wordt voor de leden ter inzage gelegd, zooals mede geschiedt met ingekomen jaarverslagen van de plaatselijke schoolcommissie over den toestand van het lager onderwijs in 1869, en van het bestuur der godshuizen over den toestand der ge stichten. De lieer Luteyn is inmiddels ter vergadering ver. schenen. Door burgemeester en wethouders wordt vervolgens

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1