en fabrieken in Friesland is besloten tot bet indienen van een adres aan de regeering, waarin op de afschaffing der patentbelasting wordt aangedrongen. De armoede in Londen vermeerdert met den dag- Het aantal bedeelden beliep in de tweede week van Maart 174,760 tegen 149,715 in diezelfde week van het voorgaande jaar. Men zal zich herinneren dat in November van het vorig jaar zes zware gevangenen er in slaagden uit het huis van arrest te Arlon te ontvluchten. Dientengevolge stond de directeur en de cipier dier gevangenis voor de correctioneele rechtbank te Arlon terecht, beklaagd van door nalatigheid de vlucht van gevangenen die aan hunne bewaking toevertrouwd waren, veroorzaakt te hebben. Beiden werden zij tot eene geldboete van f 200 veroordeeld. Van dit vonnis in hooger beroep gekomen zijnde, werd dat van den cipier veranderd in eene tucht huisstraf van vijl tien dagen, en dat van den directeur in eene boete van fr. 100. Omtrent de overzeiling van het Amerikaansche oorlogschip de Oneida, door de tusschen Yokohama en San Francisco dienstdoende boot der Britsche Pacific en Oriental stoomvaart-maatschappij de Bombay, komen in den New-York Times van den Maart twee berichten voor, waaruit blijkt dat de Oneida den 23en Januari, met bestemming naar de Yereenigde staten, de haven van Yokohama verlaten heeft. Twee uren later, te zeven uren in den avond, waren de lichten der Bombay gezien terstond werd bevel gegeven naar bakboord te wenden; de Bombay kwam recht op de Oneida aan en stiet tegen haar stuurboord, tusschen het want van den grooton en den bezaansmast. De Bombay stopte niet, ofschoon vijf der toevallig geladen stukken van de Oneida terstond gelost werden, teneinde hare aandacht te trekken. De booten der Oneida waren, op éene na, verbrijzeld deze éene werd uitgezet en bemand met den dokter, de gie ken en eenige anderen, in het geheel 17 man. De korn- mandant en de overige officieren bleven tot het laatste oogenblik op hunnen post, en de discipline werd volko men gehandhaafd; 15 minuten na de botsing zonk de Oneida in de diepte weg. De 17 geredde schepelingen brachten den volgenden ochtend de tijding te Yokohama en terstond werden de Bombay en twee andere schepen naar de plaats des onheils gezonden, alwaar zij 39 sche pelingen vonden, die er in geslaagd waren om een ver laten ronddrijvend vaartuig te bereiken. In het geheel zijn dus van de 176 opvarenden der Oneida slechts 56 man gered. De heer Arthur Welesley Eyre, de kapitein der Bombay, is, volgens een telegram van den 5™ uit Hongkong, door een scheepsraad van schuld aan de overzeiling vrijgesproken, doch is voor twee maanden geschorst, omdat hij geene middelen heeft aangewend om de bemanning der Oneida te redden. Uij verklaart dat op de Bombay zelfs geen schok is gevoeld. Yerkoopingen en «aanbestedingen. Heden heeft door den ontvanger der registratie en domeinen alhier de verpachting plaats gehad van de rijks-tollen op Walcheren, voor zes jaren, ingaande 1 Mei a. Zij zijn in massa verpacht aan den heer W. An- theunissen alhier, voor f 1150 per jaar. Thermometer stand. 21Maart.'sav. 11 u. 44 gr. 22 'smorg. 7 u. 44 gr. 'smidd. 1 u.45 gr. 'sav. 6 u. 36 gr. CuiitmUdiix Algemeen overzicht. Naar aanleiding van de laatste financieele debatten in de Spaansche Cortes is eene scheuring ontstaan tus schen de gecoaliseerde monarchale partijen der liberalen en radicalen. Daarbij heeft ook de minister van marine Topete zich op vrij sensatie-makende wijze van zijne ambtgenooten verwijderd en zich aan de zijde der libe ralen geschaard. Of ook ditmaal weder eene verzoening tot stand zal kunnen gebracht worden, betwijfelt men, ofschoon de minister Prim daartoe alle pogingen in het werk schijnt te zullen stellen. Deze scheuring tusschen de beide fraction der liberale partij heeft intusschen reeds tengevolge gehad dat een aantal ambtenaren hun ontslag hebben ingediend. In dien geen verzoening tot stand komt voorspelt men zelfs de aftreding van den regent Serrano. Uit Weenen werden in de laatste dagen weder geruch ten van eene ministerieele crisis aangebracht in verband met de beide belangrijke vraagstukken, waarmede het kabinet voor de landen aan deze zijde der Leitha zich bezig houdt: de Gallicische quaestie en de herziening der kieswet. Omtrent dit laatste punt nu is verschil van gevoelen ontstaan tusschen de meerderheid in den ministerraad en keizer Frans Jozef, die geweigerd zou hebben om zijne goedkeuring tc verleenen aan het door die meerderheid aangenomen ontwerp. De zaak is dus opnieuw in den ministerraad behandeld. Naar aanleiding van dezen ministerraad heeft do mi nister van binnenlandsche zaken Giskra zijn ontslag aan den keizer gevraagd, op grond, volgens de Neue Presse, dat de herziening van de kieswet niet meer in de tegen woordige zitting van den rijksraad in behandeling zal worden gebracht. Nu en dan komen in Oostenrijk nog botsingen voor, tusschen de tegenstanders der nieuwe wetgeving om trent de kerkgenootschappen en het burgerlijk gezag. Zoo had dezer dagen een geestelijke, belast met het geven van kerkelijk onderricht op de openbare school voor meer uitgebreid onderwijs te Linz, geweigerd om den eed vau getrouwheid aan de constitutie af te leggen, daartoe aangezet door den bisschop Riidiger, bekend wegens zijne heftige oppositie tegen de nieuwe confes- sioneele wetten. De gouverneur kreeg, op zijn verzoek om inlichtingen nopens de weigering om den vereischten eed af te leggen, van den geestelijke ten antwoord dat de wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk, alsmede de onderwijswet niet veroorloven aan geestelijken om den eed van getrouwheid aan de constitutie af te leggen en dat alzóo ook Rome's uitspraak was. De minister van openbaar onderwijs heeft daarop aan dezen geestelijke zijn ontslag toegezonden en bevolen dat, indien te Linz geen geestelijke aanwezig mocht zijn, die den eed wilde afleggen, voortaan eenvoudig geen kerkelijk onderricht meer op de school te Lidz gegeven zal worden. Derge lijke incidenten zijn uitmuntend om ook in Oostenrijk het beginsel der scheiding van kerk en staat veld te doen winnen. Laatste berichten. Parijs. Het officieel regeeringsorgaan bevat een brief van keizer Napoleon aan den heer Eraile Ollivier, waarbij gezegd wordt dat het wenschelijk is om de hervormingen in te voeren, welke met het oog op het constitutioneel stelsel worden vereischt. De constitutie van 1852 had ten doel om de orde te handhaven; thans moet de wet alle tot handhaving der orde betrekkelijke wetsbepalin gen tot de bevoegdheid der wetgevende macht terug brengen. De keizer verzoekt alzoo den heer Ollivier om een senaatsbesluit te ontwerpen tot verdeeling van het wetgevend gezag tusschen de beide kamers, om aldus aan ds natie haar deel aan de constitueerende macht terug te geven. Tours. Indien de behandeling der zaak van prins Pierre Bo naparte een paar 'incidenten oplevert, berekent men dat zij niet vóór Zaterdag zal geëindigd wezen. Yóor de aankomst van het hooggerechtshof te Tours hebben intusschen reeds een paar incidenten plaats gehad naar aanleiding der te' vervullen formaliteiten. Bij decreet van 1811, in verband met de daarin gebrachte ampliatiën in 1849, zijn al de formaliteiten voorgeschreven, welke bij de onfvangst van het hooggerechtshof moeten plaats hebben. Sommige waaronder de bepaling dat de kom- mandant der gendarmerie aan het hoofd der vereenigde brigades den president van het hooggerechtshof honderd schreden buiten de poort moet tegemoet gaan en hem naar zijn tijdelijke woning binnen de stad begeleiden zijn onmogeliik geworden door de spoorwegen en andere omstandigheden, waaraan men in 1811 niet dacht en die men in 1840 onveranderd heeft gelaten. Overigens moe ten de autoriteiten het hooggerechtshof ontvangen, en de president van dit college moet visites brengen. Nu was dit een der incidenten, waarover een heftige penne- strijd is gevoerd tusschen de departementen van oorlog en. justitie. De minister van oorlog wilde dat de heer Glandaz, als president van het hooggerechtshof, het eerst eene visite zou brengen aan den komman dan t der militaire afdeeling, den maarschalk Baraguay-d'Hil- liers, omdat dit ook de gewoonte was bij het vergaderen der hoven van assises. De minister van justitie be weerde echter dat dit argument niet opging, daar de president van het hooggerechtshof de magistratuur in zijne hoogste beteekenis vertegenwoordigde. De minister van oorlog heeft ten slotte toegegeven en het cedant arma togae is toegepast. Yan materieel belang ia de vergoeding van reis- en verblijfkosten voor al die personen, welke het pistool schot to Anteuil thans te Tours verzamelt. Eerewacbten, wachtposten, gendarmes enz. zijn zeker wel aangenaam voor de leden van het hooggerechtshof, maar de aan den president en procureur-generaal toegelegde schadever goeding van dertig frapken per dag en die aan de leden van twintig franken per dag, zijn toch vrij laag. Met de leden der jury is het nog erger gesteld en wat de getui gen betreftmet hunne vijf franken per dag kunnen zij zich al zeer weinig uitgaven veroorloven. Alleen de onkosten in hun hotel bedragen minstens driemaal zooveel. De geestige schrijver Millaud beschrijft in de Figaro de gewaarwordingen van een lid der jury, die uit Corsica gekomen is, om zich naar Tours te begeven, doch ten slotte, dankbaar dat hij ten minste onder de zestig door het lot verkozenen behoort, zegt Mon nom! Ciel!.... mon ume est confuse.... Tout ïl coup, un mousieur pincc Se léve et dit: ,,jc le recuse." Lo ddfenseur m'a recuse. Recusej'ai fait cinq cents lienes, Je suis rendu, moulu, brisé. J'en souffre de vertes, de bleues.... Tout 9a pour être récusé! Dit lot zal echter aan vier en vijftig van de negentig naar Tours gereisde leden van departementale raden te beurt vallen. De procedure zal in het geheel, naar men meent, onge veer honderd duizend franken kosten. De beschuldiging heeft zeven en veertig getuigen gedagvaardde verde diging een tiental en de civielo partij een twintigtal waaronder Henri Rochefort. In de rechtzaal zijn voor het publiek ongeveer drie honderd zitplaatsen beschikbaar. Met het oog hierop worden vanwege den president slechts kaarten afgege ven voor éene terechtzitting gangbaar, zoodat op deze wijze indien de zaak eene week duuit, ten minste tus schen de twee en drie duizend personen elk een klein gedeelte der debatten zullen kunnen hooren. Gisteren morgen ten half twaalf uur werd de behan deling der zaak gelijk wij reeds uit een telegram ver namen aangevangen met de gewone formaliteiten. Uit de voorlezing van de lijst der leden van de jury bleek dat acht gezworenen afwezig zijn. Daarop begaven zich de leden der jury naar de voor hen bestemde zaal ter rechterzijde van bet hof, om door het lot te doen be slissen wie hunner tot het getal der zestig zouden be lmoren, welke voorts tot het getal van zes en dertig worden teruggebracht door het recuseeren van verdedi ging of beschuldiging. Hierop houdt de president eene toespraak tot de jury en wordt de akte van beschuldiging voorgelezen. Bij het daarop volgend summier verhoor van den beschuldigde blijft hij volharden bij zijne opgave dat. de heer Ulric de Fonvielle het eerst een revolver te voorschijn heeft ge haald. De commissaris van politie Roidot en de getuige Lalmand verklaren een en ander omtrent de allereerste instructie der zaak, alsmede omtrent de door hen ge hoorde verklaringen en opgaven van den heer de Fon vielle en den beschuldigde. De voorts gehoorde getuige Fonvielle volhardt bij zijne vroeger medegedeelde, onzen lezers bekende, verklaringen, welke door den beschul digde onwaar worden genoemd. Nader geïnterpelleerd ontkent de getuige de Fonvielle ten stelligste dat Victor Noir den beschuldigde een slag heeft gegeven. Voorts wordt de getuige Pascal Gronsset, redacteur der Marseillaise, gehooid, die zich allerheftigste uitingen veroorlooft omtrent den toestand van Frankrijk gedurende de laatste achttien jaren. Hij wordt door den procureur- generaal tot kalmte aangemaand. Daar hij echter zich niet matigt, neemt de heer Grandpcrret tegen hem een requi sitoir, strekkende dat het hof de terugvoering van den getuige naar de gevangenis bevelen zal, alwaar hij zijne straf voor een drukpersdelict ondergaat, en de door hem in de instructie afgelegde verklaring zal worden voorge lezen. Overeenkomstig dit requisitoir beveelt het hof dat de getuige zal worden weggeleid. Bij denaanvang van het getuigenverhoor concludeerde de verdediger m>\ Laurier tot het doen hooren van den heer Henri Rochefort. De president verklaarde daartoe de noodige bevelen te zullen geven. „Agrarische misdrijven" in Ierland. Aan eene mededeeling uit Londen ontleenen wij het volgende Ik had, helaas! wel gelijk met reeds vroeger de vraag te stellen wat de „Irish land bill" wel tot bevrediging van Ierland zou kunnen opleveren. Den dag waarop ik die vraag deed constateerde de heer Chichester For- tesqne, secretaris van staat voorlerland, in het lagerhuis dat het aantal zoogenaamde „agrarische" misdrijven agrarian offences) in 1869 tot 767 gestegen was en in de eerste twee maanden van 1870 het getal 500 reeds over schreden had. In 1816 was het getal slechts 7! Welk

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2