Uuitcnianti. volgde haar echter en schoot ten tweede male, waardoor zij eene wonde in de borst ontving. Eenige advocaten en procureurs snelden daarop toe en maakten zich van hem meester, om hem vervolgens in handen der justitie te stellen. De aan zijne vrouw toegebrachte wonde is gebleken van geep ernstigen aard te zijn. Wederom is de belangrijke reeks moorden te Parijs met twee vermeerderd. Een bediende, die de zaak van zijn meester zou overnemen, heeft dezen, die met denver koop draalde, naar het schijnt, want de reden is nog niet inet zekerheid bekend, met een pistoolschot gedood en daarna een tweede schot op zichzelf gelost. Omtrent de reeds gemelde aanvaring van twee schepen in het Kanaal worden in de Engelsche bladen de volgende bijzonderheden gemeld. De stoomboot Nor mandy, die tusschen Southampton en de eilanden in het Kanaal üiens,t doet, ha3 eerstgenoemde plaats te midder nacht verlaten. Tegen vier uren in den morgen bevond de boot zich in de nabijheid van the Needies (een drie tal eilanden bij Wight), te midden van een dikke mist die belette op eenigen aftand te zien, toen eensklaps een verschrikkelijke schok aan de achterzijde gevoeld werd. Het schip was door de schroefstoomboot Mary, die naar Londen besterad was, aangevaren. Op de hoogte der waterlijn middendoor gevaren, liep de Normandy on middellijk vol water. Tot overmaat van ramp was de reddingsboot door den stoot weggenomen, doch er ble ven nog twee booten over waarin achttien passagiers, waaronder zeven vrouwen en dertien man der equipage, plaats konden nemen. Onmiddellijk zond de gezagvoerder der Marv zijn red dingsboot uit, doch telnat: tóen deze op de plaats des onheils kwam zonk de Normandy met vijftien man der equipage en drie passagiers der eerste, vier der tweede en tien der derde klasse. De vier pasagiers der tweede klasse waren vrouwen. Al de ingestelde pogingen van de Mary om eenige der ongelukkigen te redden bleven vruchteloos; geen enkele werd gered. Na een moeilijken overtocht, want ook,de Mary had door den schok geleden, bereikte de boot met de een en dertig geredde passagiers Southampton. Tenauwernood zijn de vrienden van den koenen Afrikaanschen reiziger dr. Livingstone bekomen van den schrik, hun berokkend door de valsche mare van zijn dood, of opnieuw komt bun een treurige tijding ter oorc. De cholera is namelijk in Zanzibar en aan geheel de Oost-Afrikaansche kust uitgebroken. De expeditie, die door den Engelschen consul in Zanzibar met een aanzienlijken voorraad levensmiddelen den onvermoei de n reiziger was tegemoet gezonden, werd door de epidemische ziekte aJmgetast, zoodat vele lieden bezwe ken. De cholera dringt ook naar de binnenlanden door, zelfs Ugogo en Uniamezi zijn reeds aangetast. Het is te hopen, dat Udschidschi en de omstreken van het Tan- ganyka-mcer verschoond zullen blijven, aangezien Livingstone zich daar een tijdlang dacht op te houden. Uit het navolgende uittreksel uit den brief van dr. Kirk in Zanzibar blijkt, welk een omvang die epidemie reeds genomen heeft. Hij schrijft „In onze stad zijn in den tijd van zes weken 10,000 en op het geheele eiland 30,000 raenschen gestorven. In Quiloa sterven ongeveer 200 slaven per dag, en de waarde der slaven is dienten gevolge zóo gedaald, dat er voor drie shillings per hoofd geen koopers te vinden zijn. Geheele karavanen ster ven uit." Iedere verandering van seizoen brengt een ongeloo felij ke drukte met zich voor die magazijnen welke de toongevers van mode en smaak zijn. Onder den naam van Exposition générale,leveren zij elkander een waren strijd, van welks uitslag de renomêe van het magazijn gedurende dat seizoen natuurlijk afhangt. Dat dezulke nagenoeg uitsluitend in Parijs gevonden worden, zal niemand be twijfelen, evenmin dat bet Magasin du printemps aldaar een der voornaamste is. Hetgeen deze inrichting in het werk gesteld heeft om het seizoen der leDte, hetwelk heden aanvangt, waardig te openeu, mag waarlijk verba zingwekkend genoemd worden. Om slechts een staaltje te noemen, zij het volgende gemeld. Iemand te Parijs wilde een dame eene bouquet viooltjes ten geschenke geven. Die bloeien echter in deze dagen daar nog niet, zoodat de man moest trachten ze uit zuidelijker streken te krijgen. Hij schrijft daarom aan een persoon teNizza die heerlijke plaats met hare altijd zachte luchtsgesteld- beid om hem het gewenschte bouquet te zenden. Wat ontving hij echter ten antwoord? Dit: „Onmogelijk u het bouquet op den gewenschten datum te leveren. Alle viooltjes zijn door bet Magasin du printemps, tc Parijs, opgekocht." Dat was dus een van de vele zaken waarop het be dacht moest zijn, namelijk om door het geheele magazijn met kwistige hand deze eerstelingen te strooien, terwijl liet bovendieu aan iedere dame welke op deü dag dei opening van het seizoen den winkel binnentreedt een ruiker dier welriekende bloemen aanbiedt. Dit is echter betrekkelijk slechts een gemakkelijke taak.Vele maanden vooraf toch moet het magazijn enorme hoeveelheden stof fen in Lyon, in Engeland, in Zwitserland laten vervaardi gen. Al die nieuwigheden worden echter zorgvuldig achter slot gehouden; eerst in den nacht die-der ten toonstelling voorafgaat wordt het sein tot den grooten strijd gegeven. De chefs, de bedienden, kortom alle ge- emploieerden en de Printemps telt er ruim 200 werken met koortsachtige bedrijvigheid; stukken stof worden ontvouwd, de zijden stoften worden met coquette en verleidelijke plooien uitgestald, kanten en linten worden in een behoorlijke wanorde opgehoopt, en al die schoonheid wordt nog door de geur en kleur der tal- loozo bloemen verhoogd. Men begrijpt licht dat dit alles voor de Parijzenaars, of liever voor hunne dames, de le vendigste aantrekkelijkheid bezit. Van boven tot onder is het magazijn met de meest verschillende stoffen gevuld. In dc uitgestrekte kelders, waaraan échter niets keldérachtigs te bespeuren is, zijn gansche bureaux gevestigd, terwij Ier bergen van katoen, linnen, zijde enz. opeengestapeld zijn. Dat een enorm kapitaal vereischt wordt voor zulk eene zaak is wel te denkeu. De sorteering in alle soorten van stoffen die steeds voorhanden moeten zijn, vereischt eene som van meer dan drie millioen franken. Tot de vervaardiging der stalen zijde wordt eene som van niet minder dan fr. 25,000 aan zijde verbruikt. Ingenieuze werktuigen zijn uitgevon den alleen om deze stalen te snijden. Een eigenaardig heid is dat, wanneer een dame in den winkel treedt en er, al wave het slechts een eenvoudigen rok koopt, zij de volgende seizoenen een catalogus- van het magazijn ontvangt; deze catalogussen zijn geen dorre opsomming van namen, maar ware geïllustreerde boekwerken. Burgerlijke stand. Middïlburg. Eerste huwslijka-afkondiging van den 20" dezer^C. Davidse, jm 26 j. met J. Kesteloo, jd. 36 j. M. S. Polak, weduwn. 39 j. met E. Reijers, jd. 39 j. (Van 12 tot 19 Maart.) Vllssingin. Bevallen: E. Jobse, geb. Fagg,z. A. S. Bukkens, geb. Robert, z. C. S. Klijnsoon, geb. Zeijger, d. P. J. van Acker, geb. de Held, d. E. Vogelvanger, geb. Harinck, d. J. W. van der Plank, geb. Haccou, d. A. F. Sesce, geb. van Ranst, d. G. W. C. Ilarstjes, geb. Zegers, z. M. Laernoes, geb. de Sinidt, z. Overleden: C. J. Kroon, z. 4 w. J. P. Heijblom, d. 3 w. G. van der Steen, z. 2 j. Goes. Gehuwd: A. Timmerman, jm. 36 j. met C. de Dreu, jd. 37 j. D. H. C. Ittmann, jra. 22 j. met M. A. Rouf- faer jd. 19 j. Bevallen G Willeboer, geb. van dc Linde, d. J.Frenks, geb. de Graaft", d. A. M C. Koninck, geb. Wolfaert, d. O. Muller, geb. Meijler, z. E. Barbier, geb. Does, z. J. van Kalmthout, geb. van Ockstee, z. G. van Kogelenberg, geb. Andriessen, z. J. Hengstmengel, geb. van Put, d. F. Blom- kun, geb. de Jonge,'d. Os'erleden: C. de Munck, man van L. Berkers, 81 j. A. P. M. Knieriem, d. 6 w. Zierikzee. Gehuwd: J. Adriaanse, jm. 26 j. met L. Bal, jd. 22 j. Bevallen E. Rombouts, geb. Luijck, z. T. Lokker, geb. Willemse, d. P. J. van Bloppoel, geb. Rinkier, z. J. Leij- dekkevs, geb. van der Werf, d. (doodgeb.) Overleden: J. J. Svvarts, man van H. C. Wessels, 25 j. M. Nestelaar, z. 4 j. J. C. Logmans, z. 6 m. J. van Nieuw- land, z. 13 m. In dc maand Februari 1870 zijn iu de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 6geboorten 47 (zoons 22, dochters 25) sterfgevallen 38 (van het mannelijk geslacht 20, van het vrouwelijk 18). Elders overleden 2. te vlissingex: Huwelijken 6; geboorten 45 (zoons 24, dochters 21) sterfgevallen 14 (van het mannelijk geslacht 11, van het vrouwelijk 3)levenloos geboorten 5. te zierikzee: Huwelijken 1geboorten 18 (zoons 11, dochters 7) sterfgevallen 16 (van het mannelijk geslacht 7, van het vrouwelijk 9)levenloos geboorten 1. Yerkoopiugen cn aanbestedingen. Heden namiddag is door burgemeester en wethouders alhier in het openbaar aanbesteedhot gedeeltelijk uit diepen van de binnenhavens dezer gemeente in de jaren 1870 en 1871, met bijlevering van de daartoe noodige ge reedschappen. Hiervoor waren acht inschrijvingsbiljetten ingekomen, vau de heerec: W. A. Visser, te Kattendijke, voor f 16,000 'sjaars, of f 1.20 per stere; J. Leijs, te 's Heer-Arendskerke, voor 16,000 'sjaars, of het bagger - werk voor f 1.05 en bet smakwerk voor f 1 per stere D. Tkolens, te Hoek, voor f 14,000 'sjaars, of het bagger- werk voor 90 en het graafwerk voor 80 cent per stere P. Zandee, te Yerseke, voor f 13,600 'sjaars, of 85 cent per stereG. Boliev, te Scherpenisse, voor f 10,800 's jaars of het baggerwerk voor 70 en het smakwerk voor 65 cent per stere; A. Hinders, te Breskens, voor 9,800 'sjaars, of het baggerwerk voor 65 en het smakwerk voor 50 cent per stere; Kalis, te Sliedreckt, voor /9,589 'sjaars, of het baggerwerk voor 60 en het smakwerk voor 56 cent per stere; J. Filis, te Vhssingen, voor f 8,320 's jaars, of het baggerwerk voor 54 en het smakwerk voor 46 cent per stere. De heer Filis is alzoo de laagste inschrijver. Burge meester en wethouders hebben zich de nadere goedkeu ring voorbehouden. Tliermometerstand. 19 Maart.'sav. 11 u. 38 gr. 20 'smorg. 7 u. 35 gr. 'smidd. 1 u.45gr. 'sav. 6 u. 39 gr. 'sav. 11 u. 39gr. 21 '»morg. 7 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 49 gr. 'sav. 7 u. 46 gr. Algemeen oyerziclit. Te Parijs treedt de concilie-quaestie tijdelijk op den achtergrond. Dc laatste tijdingen uit Rome, welke in hielden dat de paus den door den heer de Mêrode ver zochten endoorden heer Dupanloup te houden lijkdienst voor ziju bloedverwant den heer de Montalembert had verboden, „als manifestatie tegen het concilie", vielen reeds te zamen met de eerste mcdedeelingen uit Tours omtrent de aankomst aldaar van het hooggerechtshof. In denzelfden trein bevond zich ook prinses Pierre Bo naparte met hare twee kinderen, die haar intrek nam in het hotel l'Univers. Geheel Tours is overigens in een Parijs in miniatuur herschapen. Alle beschikbare appar tementen zijn door Parij zenaars afgehuurd en de recht zaak, waarvan lieden de behandeling aanvangt, is voor een groot deel van de bevolking der Touraine slechts het middel om de Parysche wereld in al zijne merkwaar dige schakeeringen naar Tours te zien verplaatst. De redactie van het dagblad la Marseillaise heeft een geheel huis afgehuurd en dit orgaan zal, naar men verzekert, gedurende den duur der zitting te Tours worden ge drukt. De journalistiek is door den president van het hoogge rechtshof, den beer Glandaz, op de meest voorkomende wijze bejegend. De voorste plaatsen bij de estrade, waarop de zetels voor de raadshecren zijn geplaatst, worden ter beschikking gesteld der dagblad-redacteurs, waaronder ook Engelsche en Amerikaansche organen hunne vertegenwoordigers vinden. Ook vanwege een Nederlandsch blad, het Vaderland, is een verslaggever naar Tours vertrokken. Voor bet officieel regeerings- orgaan wordt een stenographisch verslag geleverd. Ove rigenshebben de directie der spoorweglijn en de directeur yau het postkantoor te Tours alle maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk de dagblad verslagen te ver zenden. Omtrent het vertrek van den Franschen ambassadeur te Rome, den heer de Banneville, naar Parijs, wordt ge meld dat zijne afwezigheid waarschijnlijk drie weken duren zal. Het antwoord van de pau elijke regeering op de depêche van den minister van buitenlandsche zaken Daru, was Zaterdag nog niet verzonden. Intusschen meldt men uit goedé bron dat de kardinaal Antonelli reeds mondelingin antwoord op de Fransche depêche tot toelating van een gemachtigde op het con cilie, naar aanleiding der reeds als zeker te verwachten verheffing van de pauselijke onfeilbaarheid en van den Syllabus tot dogmaheeft te kennen gegeven dat bij niet recht de strekking dezer depêche begreep. De kardinaal minister verklaarde met merkwaardige politieke han digheid dat hij niet kon weten wat er in het concilie besloten zou worden, dat wel door een te Augsburg ver schijnend dagblad omtrent den syllabus eenige mededee- lingen waren gedaan, maar dat deze dagblad-mededee- lingen toch niet tot onderwerp van eene gedachtenwis- seling tusschen de kerk en bet Fransch gouvernement konden gemaakt worden. De interpellatiën omtrent do politiek van liet minis terie Daru-Ollivier tegenover Rome zijn weder uit gesteld. Men spreekt thans Van Donderdag, doch met weinig zekerheid, daar de leden der linkerzijde ongaarne de interpellatiën schijnen te willen doen en ook geen lid der meerderheid daartoe tot dusverre werd bereid gevonden. De minister Daru zou echter, naar men ver-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2