MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°- 69. Dinsdag 1870. 22 Maart. Middelburg 21 Maart. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags ie half twee uur, eeu openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: missives gedepu teerde staten van Zeeland, goedkeuring raadsbesluiten; idem bedenkingen verordening begraafplaats; missive plaatselijke schoolcommissie, aanbeveling vacaturevoor stel tot aankoop van grond, verbreeding der bermsloot langs den havendijk; idem onderhandscke verhuring van gemeentegrond;' afloop der aanbesteding, uitbaggering der kaaien 1870 en 1871; bij resumtie rapport commissie j van financiën en burgemeester en wethouders concept verordening plaatselijke directe belasting. V, Den lslen April vertrekt het thans alhier aanwezig detachement huzaren naar 's-Hertogunboseb, doch wordt vervangen door een peloton huzaren onder bevel van een officier, behoorende tot het eskadron hetwelk van Roermond naar Breda verplaatst wordt. Wij vernemen tevens, dat ook onder de alhier ge- stationneerde maréchaussee eene verandering zal plaats hebbenhierin bestaande dat de brigade maré- chaussée te paard naar Vlissingen zal gaan, terwijl te Veere een andere brigade uit Noord-Brabant zal gesta tioneerd worden. Te Middelburg zal tijdelijk eene bri gade maréchaussee te voet in garnizoen komen. Bij ministerieele beschikking van 19 dezer, is aan J. P. Schaeffer jr. te Dordrecht, tot wederopzegging» vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren en wateren in de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. De Staats-courant van Zondag en Maandag 20 en 21 dezer bevat het koninklijk besluit van den 24e" Fe bruari jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Italië op den 20,fl Novem ber 1869 te Florence gesloten overeenkomst tot weder- keerige uitlevering van misdadigers. De tekst en de yertaling daarvan zijn in hetzelfde nommer opgenomen. Benoemingen en besluiten. commissies. Benoemd eene commissie tot het afne- nemen van het examen van hen, die voor de betrekking van commies van staat in aanmerking wenschen te komen, welke commissie bestaat uit mr. 0. H. B. Boot» lid van den raad van state, voorzitter en uk. J. H. Geert- sema Cz., lid van den raad van state, uk. J. T. Buys staatsraad in buitengewonen dienst, hoogleeraar te Lei den, uk. B. D. IT. Teliegen, hoogleeraar te Groningen d>\ P. J. Vetb, hoogleeraar aan de rijks-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, leden. Kerknieuws. In de voormiddag-godsdienstoefening van gisteren werd te Haamstede op plechtige wijze als leeraar bij de hervormde gemeente aldaar bevestigd de heer van den Broek, laatstelijk predikant te Groote Liudt. De heer H. A. Gillot, predikant te Zierikzee, had als bevestiger tot grondslag zijner rede gekozen Genesis 12 vers 2 b. Des namiddags verbond zich de bevestigdo aan zijne nieuwe gemeente, predikende over de laatste woorden van Romeinen 12 vors 1. De (hervormde) Kerkelijke courant hoopt zeer dat de tweede kamer het ontwerp van wet betreffende de bijdragen voor do kosten van toezicht op het kerkelijk beheer bij de hervormden zal aannemen, en dat daarbij in overweging zal worden genomen, dat de onregelmatige toestand, waarin het kerkelijk beheer bij de hervormden zich bevindt, niet aan de kerk mag worden te last gelegd. Het komt der Kerkelijke courant voor, dat de staat vol doet aan eene op hem rustende verplichting, als hij het zijne doet om eeu geordeuden stand van zaken in het leven te roepen; „want zegt zij volkomen waarheid is het, dat de staat beschuldigd zou kunnen worden van de bevordering eener noodlottige wanorde, wanneer hij die de kerk in haren onregelmatigen toestand heeft ge bracht, het middel terughield, waardoor uit die wanorde o rde kan geboren worden." Marine en leger. Jl. Zaterdag morgen is, onder het lossen der ge bruikelijke saluutschoten, ter reede van Nieuwediep aangekomen, Zr. Ms. fregat ract stoomvermogen vice- admiraal van Wassenaer, kommandant-kapitein ter zee F. R. Toe Water, komende uit de Middellaudsche zae. Aan boord was alles wel. De état major van genoemd fregat is als volgtkapi tein ter zee F. R. Toewater; kapitein luitenant ter zee A.L. N. Knoöps; luitenants 1 klasse P. Swaan, H. Dijse- rinck,J.Engelvaert; luitenants 2 klasse W. baron ITogen- dorp, J. Dalen, II. Nijgh; adelborsten H. J. Kleinhan?, W. L. baron Verschuur, J. F. N. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. P. van Dorth, H. F. F. J. de Neree tot Babbericb, L. G. iTrol, J. Wentholt, P. F. H. Volck'e, J. G. C. van Kasteel, W. II. Dittlof Tjasscns, J. Lastdrager; officier van gezondheid le klasse J. Lamie idem 3C klasse G. Franken; officier van administratie 1 e klasse B. M. E. Crevecoeuradjudant administrateur J. A. Sonnenberg; scheepsklerken J. C. Vos, J, de Visser; officier machinist G. B. Hardes; kapitein der marine J. A, Y. van Es; 2« luitenant J. W. van Riel, officier van gezondheid2e klasse van het Nederlandsche leger C. Ripping. Koloniën. In de Staats courant van Zondag en Maandag 20 en 21 dezer is opgenomen een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, ouderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in j Nederlandsch-Indië, welke gedurende het 4C kwartaal van 1868 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn gesteld, en die, voor zooveel de saldo's meer dan f 250 bedragen bij die weeskamer, en daar beneden bij bet departement van koloniën in Nederland door de recht hebbenden behooren te worden opgevorderd, onder overlegging vande noodige bewijzen van erfrecht. 11 echtzaken. 1 De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft een persoon voroordeeld tot eene boete van f 5122.45, j en bij wanbetaling tot drie maanden gevangenisstraf, ter zake dat hij in zijn schip onder eene lading stroo \erborgen had 1097 liters gedistilleerd, niet voorzien van het vereischte document; verder is het gedistilleerd met de fusten verbeurd verklaard en het schip voor de boete speciaal verbonden en executabel. Zekere van der Gussen, een twaalfjarige knaap, had den 12<-n November jl. op de Willemskade te Rotter dam twee stukken gietijzer arglistig weggenomen en voor 24 cent verkocht aan A. Brandei, koopman, die niet aan den' verlcooper had gevraagd op welke wijze hij in het bezit van dat ijzer gekomen was. Voorde rechtbank te Rotterdam gedaagd, werd genoemde knaap schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Brandei werd echter vrijgesproken, omdat de bekentenis van het yzer gekocht te hebben geheel op zich-zelve stond, en niet bevestigd werd door eenige bekenden omstandigheid. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft eergisteren, bij arrest in hooger beroep, de schuldigver klaring van den eersten beklaagde gehandhaafd, maar de door d® rechtbank opgelegde gevangenisstraf van acht maanden veranderd in éen maand. Dc tweede be klaagde daarentegen, die door de rechtbank werd vrij gesproken, is door het hof schuldig verklaard aan mede plichtigheid en tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gemengde berichten. Bij gelegenheid van het bezoek onzer koningin aan koningin Victoria is ter eere van Nederland's vorstin een groot gala diner gegeven, dat behalve door H. M. en de leden der koninklijke familie ook bijgewoond werd door prins en prinses (jhristiaan, de hertogin van Su therland, IT. M.'s hofdames, den gezant van Nederland bij het hof ran St .-James, baron Gevers, den graaf en de gravin van Clarendon, baron Schimmelpenninck van der Oye en den burggraaf van Sydney. Na afloop van het diner voegden zich de dames en de heeren van bet hof' bij de aanzienlijke genoodigden in de Witte zaal, waar door de kapel van koningin Victoria verscheiden muziekstuk ken werden uitgevoerd. Vervolgens heeft de koningin van Nederland, vergezeld door prinses Louise, de kapel van Wosley bezocht en zich naar Frogmorehouse bege ven, de residentie van prins en prinses Christiaan. TI. M. heeft daarna afscheid genomen van koningin Victoria en is met een specialen trein naar Londen teruggekeerd. De voorloooige maatregelen om vrouwen op tele graafkantoren te bezigen, is in Rusland mc-t groot succes bekroond. Haar aantal bereikt reeds het aanzienlijke cijfer van 265. Hen verneemt dat bij de aanstaande her ziening van het tefegrafenregleraent deze voorloopige maatregel als definitief zal opgenomen worden. Gedurende de snelle reis die Adelina Patti dezer dagen van St.-Petersburg naar Luik deed, is deze be roemde zangeres bijna voor altijd aan de kunst ontroofd geworden. Bij het verlaten der Russische spoorweglijnen welker materieel, zooals bekend is. lot dc meest comfor tabele behoort, had de markies de Canx, haar echtgenoot, een Pruisischen wagon laten komen met drie vertrek ken, die met elkander in verbinding staan en een salon, een slaapvertrek enz. vormen. In het salon verspreidde een kachel, bij het gure weder, een aangename warmte. Het uur van den slaap aangebroken zijnde, begaf ieder zich ter ruste. Eensklaps ontwaakt Adelina Patti door een scherpe en doordringende reuk. Zij stort zich in het salon, waaruit een dichte rook zich verspreidde. De kachel, te vol geladen, stond gloeiend en had het vuur aan den vloer van het rijtuur medegedeeld. Reeds be gon een canapé, die naast den kachel stond, te branden; het was dan ook de reuk van het brandende fluweel die haar had doen ontwaken. In een oogwenk waren op haar geroep al dc lieden uit het rijtuig op de been. Maar hoe een sneltrein in vlie gende vaart in het midden van den nacht te doen stil houden? In Duitschland bestaat de op andere lijnen gebruikelijke alarmschei niet. Allen trachtten het vuur te bestrijden, maar de middelen ontbreken. Het was een oogenblik van sehrikkelijken angst. Eensklaps echteT doet het fluitje van den locomotief zich hooren. De vaart van den trein wordt langzamer- Men houdt halt aan het station van Bromberg, en is gered. Een halt' uur later, en de groote zangeres ware ver loren De artiete zelve heeft deze bijzonderheden aan la Meuse medegedeeld. Holloway geeft voor zulke recla- men veel geld. Het bericht als zou het lijk van den vermoorden handelaar in konijuenvellen van Nieuwenhuyze gevon den zijn, wordt bevestigd. Om het onderzoek in het kanaal van Schipdonck, waarin men vermoedde dat Duchatelet zijn slachtoffer geworpeu had, te vergemak kelijken had de administratie der bruggen en wegen den waterstand van dat kanaal met 1.50 meter verlaagd. De beenen van bet lijk werden door de aflating boven het water een weinig zichtbaar het bovenlijf zat diep in het slijk. De vrouw van van Nieuwenhuyze, te dier plaatse geroepen, heeft in dat lijk haren echtgenoot herkend. Duchatelet, die, zooals gezegd is, alles blijft loochenen, verklaarde het lijk niet te kennen. Tot zelfs in het paleis van justitie te Parijs, op den drempel van het kabinet van den president der 8eine- rechtbank, begint men revolverschoten te lossen. Dezer dagen waren, naar aanleiding van eene aangevangen procedure tot scheiding van tafel en bed, twee echtgenoo- ten voor den president verschenen, om te voldoen aan de bij de wet roorgesc breven formal ii ei ten. Bij het verlaten van het kabinet vroeg de man, een koopman in oudheden en curiositeiten, of zijne vrouw tot hem wilde terug- keeren. Op hare weigering haaide hij een revolver te voorschijn en loste a boutportant een schot op zijne vrouw die niet getroffen de vlucht nam. Haar echtgenoot

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1