VOOR J AARS-EXAMEN. liddelbnrgscli Begrafenisfonds. nog altijd geen antwoord ontvangen is van de pauselijke regeering. Onder deze omstandigheden is derhalve de intrekking van dit verzoek, door den Franschen minister van huitenlandsche. zaken gedaan, een échec voor Frank rijk. Blijft nu de keizerlijke regeeringondanks deze vijandige houding van Rome en ondanks al (le te ver wachten conciliebesluiten tegen de hedendaagsche poli- tiek-sociale beginselen toch de pauselijke kroon met hare bajonnetten bewaken, dan zou daaruit blijken dat de dezer dagen geciteerde woorden van den heer Veuil- lot een scherpe waarheid inhielden en het keizerlijk gouvernement werkelijk vreest dat, bij intrekking der schildwachten aan de deur van het concilie, „ook andere schildwachten, bij andere deuren, in Frankrijk gepos teerd, zullen worden ingetrokken." Deze toestand van vernedering tegenover Rome zou dan het gevolg zijn van het maken der kerk tot regeeringselement en der geestelijkheid tot politieke regeeringsambtenaren. Inmiddels wordt de Fransche ambassadeur bij het pauselijk bof te Parijs verwacht om met zijne regeering omtrent den verderen loop van zaken te beraadslagen en de noodige instructiën te ontvangen. Ook in de Wurtcmbergsche vertegenwoordiging wordt thans de schier allenvege ia Europa geuite klacht ge hoord tegen de drukkende lasten, welke het gevolg zijn van de bestaande omstandigheden en van den gewapen- den vrede. Veertig leden der Wurtembergsche kamer van afgevaardigden hebben het voorstel gedaan om zich te onttrekken aan de bepalingen van het militair trac- taat met Pruisen en aan het gouvernement te Berlijn door de Wurtembergsche regeering te doen verklaren dat zij niet meer het tot dusverre uitgetrokken bedrag voor het departement van oorlog beschikbaar kan stellen. Het Noord-Duitsch parlement heeft in de laatste dagen de beraadslagingen over de ingediende hoofdstukken van het nieuw ontwerp van strafrecht voortgezet. De overige hoofdstukken zullen waarschijnlijk binnen wei nige dagen door de daarvoor aangestelde commissie zijn gearresteerd en dan insgelijks kunnen worden ingediend. Intusschen dringen sommige dagbladen aan op de invoe ring van het Zwitsersche systeem, wat betreft de schade loosstelling clergeneu die vrijgesproken worden, en intusschen korteren of langereu tijd somtijds eenige maanden in preventieve hechtenis hebben doorgebracht. Dat systeem is zeker hoogst billijk, maar billijkheid is niet altijd voor de aanneming van bepalingen voldoende, vooral wanneer (lie billijkheid bijzonder-duur is. Men weet toch dat in Zwitserland somtijds zeer aanzien lijke sommen aan vrijgesproken beschuldigden worden uitbetaald, daar het bedrag der schadeloosstelling wordt bepaald met het oog op de maatschappelijke positie van den vrijgesprokene en de winstderving, gedurende zijne preventieve hechtenis geleden. Het is dus veel goed- kooper om dergelijken vrijgesprokene, wiens huisgezin wellicht tot den bedelstaf gebracht en wiens toekomst althans aanvankelijk zeer treurig is, eenvoudig, met verbittering in het hart tegen al wat recht en gerechtig heid heet, aan zijn lot over te laten. Zoo is dan ook het systeem in bijna alle Europeesche rijken, en of daarin spoedig verandering zal komen valt zeer te betwijfelen. Onder de verschillende wetsherzieningen, waarvan de noodzakelijkheid in verschillende landen, en ook ten onzent, dringend gevoeld wordt, behoort de herziening der militaire wetten. Bij het verschil van gevoelen, het welk zich ten aanzien der daarbij aan te nemen begin selen openbaart, is het niet onbelangrijk om het gevoelen van een Oostenrijksch veldmaarschalk te vernemen omtrent een hoofdbeginsel van wetgeving voor militai ren. Naar aanleiding van dezer dagen te Weenen ge pleegde ongeregeldheden door soldaten, is door den opperbevelhebber der te "Weenen in bezetting liggende troepen eene dagorder uitgevaardigd. Daarin leest men, na eene betuiging van leedwezen over de verwaarloosde moreele opvoeding van den soldaat, het volgende„Het denkbeeld dat draconische middelen voldoende zijn om orde en krijgstucht bij het leger te handhaven, is on juist; strengheid kan slechts vrees verwekken, maar zij is niet in staat om het gevoel van plichten zelfopoffering aan te kweeken." Van een Oostenrijksch generaal is deze uiting te meer merkwaardig, daar juist in het Oostenrijksche leger vrij krachtig de tegenovergestelde begrippen in zwang plegen te zijn. Eergisteren is de Engelsche regeering in het lagerhuis opnieuw geïnterpelleerd omtrent de invrijheidstelling der gearresteerde fenian's. De minister Gladstone gaf echter in zijn antwoord te kennen dat hij de verlangde invrijheidstelling niet kon heioven dan na herstel der rust in Ierland. Vervolgens werd de bill tot beveiliging van personen en goederen in Ierland, waarvan wij dezer dagen den hoofdinhoud mededeelden, in eerste lezing aangenomen. ijanöclsbmcljtcn. Prijzen van effecten. Amsterdam 19 Maart 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld pet. 55 ♦dito dito dito 3 „66 ♦dito dito dito 4 851 ♦Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/18165 92| ♦Certific. adm. Hamburg 5 66 J ♦dito Hope&Co. 1855, 6e serie 5 76^ ♦dito ƒ1000 1864 5 90| ♦dito 1000 1866 5 89 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Oo. Leening 1860 4J 81| ♦Certific. dito4 63^ ♦Inscript.Stieglitz&Co.2<:a4cL. 4 63i ♦Obligation 1867 4 67i ♦dito 1869 4 67^ ♦Certificaten 6 41g ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 2l9.j ♦Oblig. dito 4 166 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83j dito dito Jelez Orel 5 82$, dito dito Charkow Azow. 5 82 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 6^1 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 56,3ff ♦dito dito April/Oct. 5 55jj ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48| ♦dito dito Febr./Aug. 5 48^ Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën.2f thans 3 27^ ♦dito 18673 27 {-J ♦dito Binnenlandsche3 23^ Portugal. ♦tLto 1856—1863 3 32| ♦dito 18673 Turkije. dito (binnenl.)5 44^ Griekenl. dito (blauwe).5 9$j Egypte. dito 1868 7 78j Amerika. ♦Obl. Vereeuigde Staten (1874) 5 92 ♦dito dito dito (1904) 5 92$ ♦dito dito dito (1882) 6 94 ♦dito dito dito (1885) 6 93-1 ♦dito Illinois7 94 ♦dito dito Redemtion 6 85£ Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 60 dito dito geconsolideerde-. 7 dito dito debentures 8 311 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 67 dito dito 1869 dito 7 68J Brazilië. ♦Obl. 1863 4J 77^ ♦dito 1865 5 87 Mexico. dito 18513 73.V Grenada, dito afgestempeld6 26 Ecuador, dito1 Venezuela, dito3 Pr5jv.cn van coupons. Amsterdam 18 Maart. Metall. 19.95; Dito zilver ƒ24.10; Dito Eng. per ƒ11.821; Eng. Russen per f 11.821Eng. Portugal per f Fransche /56-jig; Belg. 56 APruis, 34Harnb. Russen 274Russen in Z. R. 28j; Pools, in Fl. Spaans: f Amerik Dollars ƒ2.42; dito papier 2.04; Spaans.-Frans. f Jiöucrtmtim. Ondertrouwd Middelburg, 18 Maart 1870. M. S. POLAK, van Zierikzee, en E. REIJERS. Bevallen van een Jongen C. E. CROÏNVAN STA- PELE. Sluis, den 17 Maart 1870. Alle degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den hoedel van wijlen JACOBUS W1LLEMSE Senior, gewoond hebbende en in dö ge meente Oost- en West-Souburg overleden, gelieven daar van opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris VAN DE GRAFT, voor of op deu 1 April 1870. STRAY DYOY Dl, HIJ, Op den 16 Februari 1870 is onder de gemeente Cats aangespoeld en geborgen: een Mast lang 14,64 meters, dik 33 centimeters, voorzien van 2 ijzeren Beugels en een Bout met Ring; alsmede een stuk van een Ra, lang 4,10 nieters, dik 75 centimeters, beiden zonder merken. Rechthebbenden daarop, vervoegen zich bij den Bur gemeester dier gemeente. De INSPECTEUR ran het lager onderwijs in Zeeland maakt bekend, dat de voor deze Provincie benoemde Commissie tot het afnemen der examens, ter verkrij ging van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijszal bijeenkomen op Woensdag den 20e" April 1870 en volgende dagen in het locaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg; en dat de dagen en uren, waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de heeren Schoolopzieners zullen worden opgegeven. De belanghebbenden behooren zich vóór of op den Gcn April c. k. aan te melden hij den Schoolopziener van het district, waarin zij wonen of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen, en met overlegging van éen of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, alsmede van de acten van bekwaamheid of van algeraeene toelating, welke zij reeds Yroeger mochten hebben verkregen. Middelburg den 26cn Februari 1870. De Inspecteur voornoemd, C. M. VAN VISVLIET. XII" Nederlandsch Taal- eu Letterkundig Congres. De Secretaris van de REGEL1NGS-COMMISSIE voor bovenvermeld Congres, brengt ter kennis van de Be langstellenden, dat de dezer dagen verzonden uitnoodi- gingeu tot toetreding als Lid-Begunstiger, Maan dag a. zullen teruggehaald worden. Zij, die de daartoe strekkende Circulaire niet mochten hebben ontvangen, worden vriendelijk verzocht zich daarvoor alsnog aan te melden bij genoemden Secretaris ML G. N. DE STOPPELAAR. De DIRECTIE van voornoemd Begrafenisfonds heeft het genoegen tc kunnen berichten dat deze Instelling steeds voortgaat iu. aantal Leden toe te nemen, zijnde dat getal thans geklommen tot bijna 4600. Eene 29-jarige ondervinding, benevens een verkregen Waarborgkapitaal van ruim f 2SOOO verheft de soliditeit dezer Inrichting boven allen twijfel, terwijl de nuttige strekking van dit Begrafenisfonds als voor eiken stand ingericht, aanbevelingen zijn welke tot den bloei en den vooruitgang dezer Inrichting het hare ruim schoots toebrengen. Aan de nagelaten Betrekkingen van 114 Leden werd over 1869 eene geldelijke nitkeering verstrekt van 6144.85. De lickeniiig en Verantwoording door de ondergetcekenden gedaan in hunne gewone jaarlijksche Vergadering van den 16c» dezer maand en waarvan aan ieder deelgerechtigd Huisgezin g rati s een exemplaar zal worden uitgereikt, doet van een en ander op eene overtuigende wijze blijken. Op grond van deze uitkomsten kunnen de onderge- teekenden dit Begrafenisfonds met het volste vertrouwen aan Middelburgs ingezetenen aanbevelen. Middelburg, 19 Maart 1870. J. F. FAK BROUWER, Directeur D. VERHULST, Commiss. j- pp WAAL P. DE MARET TAK, De Notaris Th. VAN UIJE PIETERSE, zal op Vrij dag 8 April 1870, des avonds tc 6 uren precies, in het Hotel de Commerce te l'lissingen, ter verkoop aanbieden 8130 centiaren uitmuntend BOUWLAND, onder Vlissingen, bij het Koopmansvoetpad, nabij het Middenkroonwerk, sectie B n°. 182; in pacht bij W. BKIELSMAN, tot het rooven van den Oogst in 1S70; Eeu HUIS eu ERE, te Vlislingen, in de Vrouwestraat, wijk F n°. 119 Een DITO aldaar, in de Lange Nieuwstraat, wijk H n°. 129, en Een DITO aldaar, (Tapperij) in de Rozijnstraat, wijk H n". 130, Daags voor den Verkoop te bezichtigen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3