MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r es. Maandag 1870. 2i Maart. Oinnritlintir De Burgemeester en Wethouders van Tlissingcn, Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbeudeUj dat de herziening heeft plaats gehad van de in het vorige jaar vastgestelde lijsten der kiesbevoegden voor de leden der tweede kamer van de stateu-generaal en van de pro vinciale staten, alsmede voor de leden van den gemeente raad, in deze gemeente, en dat van die lijsten, welke van heden af tot en met den 29 Maart a. s., ter secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen, wegens verlies van de gevorderde vereischten, of tengevolge van overlijden, zijn geschrapt geworden, de namen der navolgende per sonen, alBr—*~'v' Van die voor leden van de tweede kamer der staten- generaal en van de provinciale statenP. C. Blonk, F. F. Audenaerde, F. J. Goemans, C. Stroo, P. Lems, K. H. Koentze, D. Krug, J. P. H. Sesseler, W. Schuurman, B. van Lier Ez., H. van Loo, P. de Beer, A. Dekkers, J. J. Soer, E. H. van Leeuwen, C. F. Tienpont, W. F. van der Burg, J. J. F. G. M. Yeriieijen, H. F. B. Dissen, W. F. "Noest, W. C. M. Arensma, J. Hector, W. Hendrikse. Voor die voorleden van den gemeenteraadJ. H. Daane, P. C. Blonk, F. F. van Audenaerde, F. J. Gobmans, H. Syven- ne, J. jurrij, j. b. MaERTENS, J. van den bergen, P. Ijems, K. H. Koentze, J. J. Prince, A. Wielix, L. den Herder, F. M. Carel, J. C. de Koster, J. Bos, J. P. H. Sesseler, W. Schuurman, b. van Lier Ez., H. van Loo, j. j. van der Burg, j. j. Soer, a. Riemens, E. H. van Leeuwen, c. F. Tienpont, W. F. van der Burg, J. J. Kloprqgge, C. Holt- greve, A. Stroo, j. W. Fritz, j. Tromp, P. H. Simons, W. c. M. Arenomaj j. Mommaas, W. P. Simmons, j. Hector. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14 Maart 1870. De Burgemeester cu Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 19 Maart. Heden is door den commissaris des konings in Zeeland aan de leden der provinciale staten toegezonden de agenda van werkzaamheden in de buitengewone ver gadering, welke den 4™ April a., des avonds te half acht uur, zal worden geopend. Die werkzaamheden bestaan in: D. oprichting van een waterschap, bestaande uit de polders en landen voor welke, van rijkswege, eene nieuwe uitwatering in het voormalige vierde district dezer pro vincie zal worden gemaakt; 2°. vaststelling van een reglement voor dat waterschap3°. vaststelling van een nieuw reglement voor den polder Walcheren4°. beraad slaging omtrent de zaak der grensscheiding tussch.cn Noord Brabant en Zeeland. Wanneer wij terugzien op hetgeen de muziek ons in de laatste maanden opleverde, dan kan de voldoening5 althans wat het getal der concerten betreft, slechts zeer gering zijn. Het muziekgezelschap Uit kunstliefde gaf aan zijne leden in dezen winter slechts éen concert, dat van gisteren avond en daarvoor schijnt men niet bij machte geweest te zijn een enkel virtuoos als solist uit den vreemde te engageeren. Wij maken deze opmerking niet omdat wij met de heeren Coenen en dc Jong als solisten geen vrede zouden hebben, maar men wil ook hier wel gaarne eens iets anders hooren dan onze eigen omgeving oplevert. Dit daargelaten had men zich over de solisten waarlijk niet te beklagen. Wel droeg de heer de Jong het concert van David niet zoo rustig voor als wij dat van hem gewoon zijn, maar de Fantasie uit de opera la Favorite, en de zoo bekende, doch altijd schoone Elégie van Ernst, waarin de voordracht hoofdzaak is, speelde en vertolkte hij onberispelijk. De heer Coenen beheerschte met meesterschap een prachtig schoonklinkenden vleugel. Het rijk geïnstrumen teerde C mol concert van Beethoven droeg hij geheel in den geest voor. Zijn spel is deugdelijk, zijne opvatting juist, de tonen rollen als parelen van onder zijne vingers, en iedere nuanceering wordt met juistheid in acht geno men. Dat de heer Coenen het werk van den grooten meester consciëntieus bestudeerd heeft, bewees de uit voering der daarin door Moscheles ingevlochte cadence, die hij met oordeel gewijzigd en meer dan de helft bekort heeft. Beethoven toch heeft zijne compositiën 'zoo meesterlijk uit- en doorgewerkt dat elke bijvoeging, wel beschouwd, slechts reminicens wordt die het verband, de eenheid verstoort. Ook Litolff's Spinnlied gaf hij geheel in den geest der compositie weder, en ïluben- stein's Etude, wel wat te gekunsteld en op effect bere kend, droeg hij met veel bravoitr voor. De daarin voorko mende moeilijkheden in de uitvoering hebben nogtans alleen als technische oefening waarde. Het orkest werkte ditmaal bijzonder gelukkig. Lach- ner's feestouverture en de 2« symphonie van Beethoven werden flink uitgevoerd, en sloten zich waardig bij de voorgedragen solostukken aan. Uit den Haag schrijft meu ons: „En de heer van Bosse zal ons dus zoo aan eene inkomstenbelasting (trachten te) helpen, wanneer men althans de „stelligste verzekering", met gespati eerde letters gedrukt, mag geloovcn. Ou serail le mal hen ik geneigd te antwoorden, terwijl ik mij toch niet best kan heenzetten over den twijfel aan dit curdaat hervormingsbesluit van den minister van financiën, wien niemand, die niet door partijzucht verblind is, financieel talent zal ontzeggen, maar van wien evenzeer niemaud de grands remèdes zou verwacht hebben, die nog verkies lijker zijn waar zij grands maux kunnen voorkomen, dan waar zij die moeten verhelpen. ,Gij weet het best, hoe weinig ik tot hen behoor, die in de geheimste kabinetten der miuisterieele departe menten het oor te luisteren plegen te leggen. Maar wat ik u toch kan mededeelen is de indruk dien hier de op groot effect berekende „stelligste verzekering" heeft ge maakt bij anderen, die gewoonlijk nog al op de hoogte zijn. Welnu, die-indruk is allerminst die van verrassing. Vooreerst heelt de heer van Bosse in de eerste kamer verklaringen afgelegd, waaruit men zeer gemakkelijk de conclusie kon trekken dat, als eenmaal de koloniale quaestie geregeld en de uitgaven voor de defensie op een vasten voet gebracht waren, zoodat èn de behoeften èn de hulpbronnen voor het eerstvolgende tijdperk be kend konden worden geacht, de minister niet zou terug deinzen voor eene doortastende wijziging van het belas tingstelsel. En dat die wijziging allicht op eene inkomstenbelasting zou kunnen uitloopen was niet onmogelijk, met het oog op de door de minister reeds voorgestelde herziening der patentwet, waarbij hij een beginsel huldigde, dat slechts consequent behoefde toegepast te wordeD om tot iets te komen dat met een inkomstenbelasting zusje en broêrtje was. „Ik zeg nog eens: ou serail le malinnig overtuigd als ik ben dat het de eenig rationeele en billijke belas tingheffing is, zoodat zij al de vindingsgave van denfinan- cieelen wetgever, ter overwinning van de eigenaardige groote moeilijkheden welke hare invoering zou meebren gen, wel waard is. „Dat er nu door zekere handen mee geschermd wordt om den leden der eerste kamer van de aan- nemiug der agrarische wet af te schrikken, is eene onderstelling, welke zóo voor de hand ligt, dat ik mij niet kan voorstellen hoe de manoeuvre te rijmen zou ziju met de anders nog al handige taktiek der tegen partij. „Na den grooten strijd over de agrarische wet heeft het parlementaire kamp weinig belangwekkends opge leverd voor wie niet rechtstreeks bij de sedert behan delde onderwerpen betrokken Was. Dat de minister van justitie in dit politieke intermezzo juist geen schitte rende rol heeft gespeeld, is u genoegzaam gebleken uit de verslagen der kamerzittingen. I „Veel leedwezen heeft in den loop dezer week bij velen het overlijden ran den referendaris Kuijper verwekt, j Algemeen geacht en bemind om zijne persoonlijke hoe danigheden, had bij zich in zijn ambtenaars-loopbaan, eerst bij de afdeeling onderwijs, later aan 't hoofd van die der nijverheid, zoowel door zijn grooten ijver als door zijne bekwaamheid, onderscheiden. Geen slaaf van de bureel routine en intelligent genoeg om zelfstandig te oordeelen over de zaken en personen, waarmede hij in zijne betrekking te doen had, had hij zich op betrekke lijk nog jeugdigen leeftijd een invloed verworven, dien hij steeds aan het algemeen belang dienstig maakte. Hij was een van die menschen, die men mist als zij der maatschappij ontvallen. „Ging Kuijper vóór zijn tijd heen, als men 't zoo eens noemen mag, de admiraal Lucas had iu alle opzichten zijn tijd uitgediend. Toch had de wakkere grijsaard ook op 84jarigen leeftijd zichzelven niet overleefd. Integen deel, met een goed besteed verleden achter zich, had hij voor het heden nog een open oog en een warm gemoed. Zoo hij, wars van alle vertoon en conventie als hij zich steeds had getoond, niet op zijn sterfbed had verlangd dat men hem zonder praal begraven en bij zijne groeve geen redevoeringen houden zou, ik geloof dat noch het een noch het ander zou ontbroken hebben. Toch rvas 'tgoed zoo: de Nederlandsche vlag, die den dooden admiraal tot lijkkleed strekte, was welsprekender dan alles, want zij herinnerde aan het feit dat hij eenmaal in den aanvang zijner carrière zich aan insubordinatie had schuldig gemaakt door zijne weigering om die vlag te strijken; zij herinnerde aan geheel een leven dat sedert was gewijd aan het welzijn van het land dat hij ouder die vlag in alle werelddeelen had gediend en doen eer biedigen. „Ik hoor dat de meerderheid, of liever de helft plus éen of twee stemmen, van onzen gemeenteraad er nog ernstig over denkt het schoolgeld der hoogere burger school te verhoogen. En wat ik u vroeger meer als een ondeugende onderstelliug dan als een mij bekend feit schreef, bleek, sinds de verschijning van het verslag der raadszitting, maar al te zeer waar te zijn: die ver hooging wordt door sommige raadsleden beschouwd als een zeer gepast middel om den toevloed van leerlingen te matigen. Zoudt ge niet denken dat, waar zulke argumen ten worden aangevoerd, het onlangs weer te voorschijn gehaalde plan tot oprichting eener openbare meisjes school voor middelbaar onderwijs weinig beter kans heeft om er door te komen dan vroeger." De Staats courant van beden bevat het koninklijk be sluit van den 27™ Februari jl.waarbij bewilliging wordt verleend op bet bij verzoekschift overgelegd notarieel afschrift der akte van oprichting van cle naamlooze ven nootschap „Dc kleine courant," te vestigen te Amster dam. De goedgekeurde akte is in het bijvoegsel van hetzelfde nommer opgenomen. Kerknieuws. Bij de Nederduitscb hervormde gemeente te Zontelande is tot predikant beroepen de heer J. P. R. Laan, predi kant te Maassluis. De heer J. J. van der Lip, predikant bij de Neder duitscb hervormde gemeente te Leusden, heeft voor een op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te Oostburg- bedankt.. Bij de kerkelijke besturen is bericht ingekomen van den minister van financiën, dat, na het overlijden van den administrateur voor de zaken van den hervormden eere- dienst dr. H. J. Spijker, het beheer der afdeeling: her vormde eeredienst enz. is overgegaan op den refe rendaris mr. W. A. baron von Verschuer. Marine en leger. Zr. M«. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, den

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1