Öuitnüanï). tjan&riri'cridjtcn. tevens vroeg hij of het hem bekend was, dat deze ver- valschte waar gebruikt werd om te worden gemengd onder goede thee, en dat er zooveel vraag voor dit arti kel bestond dat de prijs van 2 d. tot 5; d. gerezen was; en eindelijk of door den „Board of Trade" maatregelen zouden worden genomen om het publiek te vrijwaren voor eene steeds toenemende vervalsching, die blijkbaar bestond, daar de prijs dezer op nieuw gedroogde theebla den zoo aanzienlijk was gerezen. De heer Lcfebre, secretaris van don „Board of Trade", meende dat het een feit was dat er in den laatsten tijd aanzienlijke hoe veelheden thee van zoor inférieure qualiteit waren inge voerd. Die thee was, zeide men, gemaakt van bladen, die eens gebruikt en daarna op nieuw gedroogd waren. Een gedeelte van die vervalchte theè was in beslag genomen door de bevoegde autoriteit; en de zaak was nu aanhangig gemaakt bij het stedelijk bestuur van Londen. De rest van die thee was naar het vasteland van Europa verscheept (Gelach). De spreker kon niet zeggen of die thee algemeen gebruikt-werd, maar aangezien de autoriieit alleszins gemachtigd was om vervalsehtc artikelen in beslag te nemen, achtte hij nadere wettelijke bepalingen overbodig. Thermometerstand. 16 Maart.'sav. 11 u, 44 gr. 17 'smorg. 7 u.43gr. 'smidd. 1 u.45gr.'sav. 6 u. 47 gr. Stateii-gcneraal. In de memorie van beantwoording op het verslag dei- tweede kamer over de wijziging der armenwet, geeft de minister te kennen dat het hem aangenaam was den bij val te vernemen die de hoofdbepalingen bij de groote meer derheid ondervonden haddenen tevens dat de meeste be denkingen, door enkelen geopperd, door de meerderheid in het verslag zelf zijn wederlegd.Wat aangaat de bedenking dat de regeering in strijd met den geest van art. 195 der grondwet weder een stap verder ging op den weg van i loslating der armenzorg als een deel van den publieken dienst, meent de minister dat de grondwet niet eischt onderhoud der armen door den staat, maar wel behoor lijke wettelijke regeling van den armenzorg. Dat som mige gemeenten door den afstand van viervijfde van het personeel financieel zijn vooruitgegaan, wordt erkend. Maar al de verslagen van gedeputeerde staten omtrent de werking van de bestaande armenwet geven de over tuiging dat daardoor over liet algemeen volstrekt niet 1 de zware druk van het restitutiestelsel is weggenomen. De vrees voor het ontstaan eener vlottende armenbevol- king deelt de minister niet. Do regeering zal daarenbo ven trachten alle misbruiken tegen te gaan. Ter tegemoetkoming van het bezwaar der meerderheid tegen de woorden „gemeente waar de armen verblijft" omdat daaruit niet duidelijk genoeg bleek dat niet aan een zoogenaamd wettelijk domicilie werd gedacht, is de redactie van liet wetsontwerp gewijzigd en bedoelde woor den vervangen door „waar de arme zich bevindt." Uit de overneming voor rijksrekening van de kosten wegens verpleging van bedelaars zullen noodwendig vermeerdering van uitgaven voor het rijk voortvloeien, maar door de regeering wordt de vraag of deswege geen. aequivalent noodig zal zijn niet uit het oog verloren. Ook is eene wijziging gebracht (behalve ecnige anderen) ten aanzien van het dragen van de verplegingslcosten van onvermogende krankzinnigen. Deze werden nu bij het gewijzigd wetsontwerp gebracht ten laste van de gemeente waar de „woonplaats" was. Door den minister van buitenlaudsche zaken is naar aanleiding van het rapport der commissie voor de ver zoekschriften over een adres van W.Bozon te Maastricht, houdende klacht over onwettige aanhouding, medege deeld dat de klager verdacht was van te Maastricht een diefstal gepleegd te hebben, waarvoor echter de bewijzen niet zijn kunnen bijgebracht worden. Te Luik zich be vindende werd hij daar door de politie als zonder legiti matiepapieren en zonder middel van bestaan zijnde, over de grenzen tot nabij Maastricht gebracht, waar liij verder vrij was. Algemeen overzicht. De strijd tusschen het ultramontaansch en galli- caansch element in dc catholieke kerk over de onfeil- baarheidsquacstie zal, gelijk men weet, naar sommiger bewering, eene scheuring tusschen beide richtingen ten gevolge hebben, indien de pauselijke onfeilbaarheid tot dogma wordt verheven. Volgens anderer beschouwing zal dit echter niet het geval ziju ten aanzien der fractie welke bij monde van de heeren Michelis en Döllinger in Zuid-Duitschland aan den grooten strijd deelneemt. Voor haar blijft de kerk steeds de kerk, namelijk de heilige uiting der eenige waarheid. Zich aan de decreten der ultramontaansche partij te onderwerpen is echter óok onmogelijk en ziehier op welke wijze de heer Döl linger zich uit alle moeilijkheden wil redden. In een dezer dagen door de Allgemeine Zeitung opgenomen betoog bewijst hij, met aanhaling der noodige citaten en documenten, dat het door het concilie aangenomen regle ment de vrijheid krenkt van de leden dier kerkvergade ring,.en deze derhalve slechts op zeer onregelmatige wijze kan to werk gaan. De gevolgtrekkingen hieruit zijn dat een concilie slechts dan oecumenisch kan wezen indftn die vrijheid onbeperkt is. Wanneer nu het con cilie niet oecumenisch,is deze gevolgtrekking Iaat hij aan de lezers over dan zijn de door die vergadering genomen besluiten ook niet verbindend voor de geloovi- gen en, door die besluiten niet aan te nemen, verlaten zij de kerk niet, maar verdedigen de kerk integendeel tegen nieuwe leerstellingen. Zoo worden dan, door een changement de decorationsde liberalen eigenlijk ultra- kerkelijken en ultramontanen. Indien deze opvatting van den heer Döllinger gedeeld wordt, treedt hiermede dus- de quacstie eene nieuwe phase in, welke zeker te Rome een verrassenden indruk zal maken. In allen gevalle zal de qnaestie omtrent de nulliteit van het con cilie nu een nieuw element worden in de kerkclijk-poli- tieke concilie-debatten. Uit eene mededeeling in de te Weenen verschijnende Neue Freie Presse blijkt dat de Oostenrijkscbe ambassa deur te Rome bevel heeft ontvangen om de stappen der Fransche regeering bij het pauselijk hof te ondersteunen. De daaruit voortgevloeide geruchten, als zouden de gouvernementen te Weenen en te Parijs besloten hebben om eventueel gezamenlijk tegenover Rome op te- treden, worden echter tot dusverre niet bevestigd Een telegram uit Mtmchen, het centrum der anfci-clericalc beweging in Duitscbland, verzekert zelfs dat het Oostenrijksch ministerie het voornemen heeft om het voorbeeld van den minister Daru niet te volgen en geen eisch te doen tot toelating van een gemachtigde op dc concilie-verga dering. Overigens is het heden, 17 Maart, de laatste dag van den termijn, waarin, gelijk men weet, bezwaren tegen het schema tot definitie der onfeilbaarheid konden worden ingediend. De ministerieele organen te Parijs verzekeren heden dat er geen verschil van gevoelen bestaat tusschen de ministers Daru en Ollivier. Daaruit mag men dus opma ken dat prins Napoleon geslaagd is in zijne pogingen om een vergelijk tusschen beide leden van het kabinet tot stand te brengen. Dit zal nader blijken bij de hervatting der vergaderin gen van het wetgevend lichaam op Maandag. Dan zal het lang verwacht verzoek door een lid der linkerzijde, waarschijnlijk den heer Jules Favre, worden gedaan om het gouvernement te interpelleeren omtrent de concilie- quaestie. De commissie van rapporteurs uit het Fransch wet gevend lichaam, in wier handen het wetsvoorstel van den heer Glais-Bizoin was gesteld, strekkende tot afschaffing der zegelbeiastiug op de dagbladeu, heeft zich met bij na algemeene steramen ten gunste daarvan verklaard. Wij vermeldden dezer dagen het te Marseille in om loop zijnde gerucht, gegrond op mededeelingen uit Algerië, dat de gouverneur-generaal dier kolonie zijn ontslag uit die betrekking had gevraagd tengevolge der laatste koloniale debatten in het wetgevend lichaam. La Patrie verzekert echter dat van dit verzoek om ont slag te Parijs niets bekend is. Bij de behandeling der quaestie in den senaat zal de hertog van Magenta zich echter naar Parijs begeven om in dat staatslichaam het woord te voeren. Van den uitslag dezer debatten zou dan misschien een besluit tot indiening van ziju ontslag het gevolg kunnen wezen. In de gisteren gehouden vergadering der Cortes is door den minister van financiën Figuerola een wetsont werp ingediend, strekkende tot het erlangen van autori satie tot het negocieeren van de schatkistbons, welke nog in portefeuille zijn van de leening in 1868 aange gaan. Overigens werd door den minister medegedeeld dat het gouvernement besloten had om eenige tot het staatsdomein behoorende mijnen te verkoopen. De begrafenis van den in duel met Montpensier ge vallen prins Henri de Bourbon heeft zonder rustverstorin gen plaats gehad. De regeering had echter verschillende maatregelen genomen tot handhaving der orde, daar zij manifestation vreesde van een deel der bevolking. De overledene toch bad zich vroeger behoorende tot de Carlistcn in den laatsten tijd aangesloten bij de repu- blikeinsche partij, zonder echter bij den heer Castelaren zijne politieke vrienden een gunstig onthaal te hebben I gevonden. Zij vertrouwden deze nieuwe staatkundige 1 beginselen van den prins niet en waren verstandiger dan wel andere leiders van politieke staatspartijen plegen te zijn, die maar iedere persoonlijkheid van eenige beteeke- nis bij het overloopen tot hunne partij met open armen ontvangen, om dan bij veranderde politieke omstandighe den dikwijls de meest treurige ervaring op te doen omtrent de gegrondheid van het verleend vertrouwen. Ofschoon echter prins Henri de Bourbon dus zijne ver klaring van toetreding tot de republikeinsche partij door hare leiders slechts als voor kennisgeving zag aangeno men, verkreeg hij daardoor toch zekere populariteit bij eeu deel der bevolking in de voorsteden van Madrid. Met het oog hierop nu was het ministerie bevreesd voor manifestatiën bij de begrafenisplechtigheid, welke vrees echter ongegrond is gebleken. Die vrees was intusschen terecht opgewekt door eene manifestatie in een der voorsteden van Madrid, onmid dellijk nadat het resultaat van het duel aldaar was bekend geworden. De minister Prim, die zicli persoon lijk van de stemming der gemoederen had willen over tuigen, was daarbij zelfs met steenen geworpen. Tegen de veelbesprokene vereeniging van de republiek St.-Domingo met de Vereenigde staten van Noord-Ame rika bestonden, gelijk onzen lezers bekendis, verschil lende bezwaren bij een deel van het publiek te Washing ton. Daaromtrent werden in een onlangs door ons medegedeelden brief uit New-York eenige bijzonderheden vermeld, met bijvoeging d,at de commissie voor buiten- landsclie zaken uit den senaat wellicht op grond dier bezwaren, hare goedkeuring aan het vereenigingstractaat zou weigeren. Een telegram uit New-York meldt thans dat dit werkelijk het geval is geweest. De redenen welke tot dit weigeren der vereischte goedkeuring meer bepaaldelijk hebben geleid worden daarbij echter niet vermeld. Laatste berichten. Madrid. Verschillende dagbladen dringen aan op het vervolgen van den hertog van Montpensier ter zake van zijn duel. Waarschijnlijk zal dit ook wel het geval wezen. Munch en. De zoogenaamde catholieke mogendhe den zullen het voorbeeld van Frankrijk niet volgen en niet verlangen dat een vertegenwoordiger op het con cilie worde toegelaten. Zij zullen echter met elkander in overleg treden om de door concilie-besluiten te krenken burgerlijke rechten op hun gebied te bandhaven. Brussel. De senaat heeft het beginsel der voorge stelde lcieshorvorming met 24 tegen 23 stemmen aange- n omen. Graanmarkten enz. Oostburg, 16 Maart. De aanvoer van granen ter markt van heden was weder zeer ruim, doch de vraag beperkt, zoodat de meeste artikelen zich nauwelijks op vorigen prijs konden staande houden. Inzonderheid was dit het geval met afwijkende qualiteiten, die door te hooge vraagprijzen bijna algemeen onverkocht blijven. Door gebruikers is betaald voor tarwe 8.25overigens is 8, 7.75, ƒ7.50 a ƒ7 naar qualiteit besteed. Rogge ƒ6, 5.75, f 5.50 5.25. Wintergerst 6, 5.75 a 5. Zo mer dito 5.25, ƒ5 a ƒ4.75. Haver 3.50, 3 a 2.50 naar qualiteit. Dikke haver werd 4 gedaan. Panrden- boonen niet dan bij gerieven verkocht van 6.75 tot 6.50. Erwten 8 a 7. St. Nicolaas, 17 Maart. Tarwe fr. 21.00; rogge fr. 14.40; boekweit fr. 20.40; haver fr. 9.10; gerst fr. 13.40: boonen fr. 19.00: lijnzaad fr. 23.50. Middelburg 17 Maart. Puike Walchersche tarwe 9; meer (afwijkende van 8.75 tot 8.50 gekocht. Goede Zeeuwsche dito f 8.30. Rogge voor verbruik bij uitslijting ƒ7, by partij zou men tot ƒ6.25 kunnen lcoopen. Puike wintergerst 5.90 betaald. Dito Wal chersche zomergorst 5.25 besteed. Goede Zeeuwsche dito f 4.80 geplaatst Puike Walchersche witteboonen gaarne gekocht tot 13.15 a f 13.25, verscheidene hou ders hielden boven dien prijs vast. Dito bruineboonen 13 a 13.25 besteed. Dito paardenboonen tot ƒ7 ge kocht. Walchersche groene erwten op dc kook 8.75. Puike voor de zaaiing hield men op 8 vast. Raapolie 45.25. Patentolie 47.25. Lijnolie 38 per vat op zes weken, a contant 1 lager. Harde raapkoeken 100 per 1040 stuks. Harde lijnkoeken 13.50 per 104 stuks- Zachte dito 15 per 104 stuks. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe ƒ8.75 en rogge ƒ6.50. Aardappelen ƒ3.00 a 3.50 per hektoliter. Ver- scbe boter 1.15 a 1.25 per kilogram.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3