excellentie te vestigen op deze wet, die wij, behoudens enkele wijzigingen, ook voor Nederland geschikt achten." Adressanten verzoeken voorts den minister het instellen j van zoodanige wet in overweging te willen nemen. Mocht ditden minister echter minder raadzaam blijken, dan zou het door hen beoogde doel grootendeels kunnen bereikt worden door eene bepaling die het vernielen van dieren of hunne broedsels,op eens anders grond verbiedt. Men verzekert zegt de te Tours verschijnende Union liberale dat Henri Rochefort als getuige zal worden gehoord in de zaak van prins Pierre Bonaparte. Deze beschuldigde verlaat op 19 Maart Parijs om zich onder bewaking van den directeur der conciergerie naar Tours te begeven Gisteren is hetlyk van Montalembert ter aarde be steld. Een aanzienlijke menigte verdrong zich reeds vroeg voor de woning des ontslapenen. De aanzienlijkste per sonen vergezelden het lijk grafwaarts, onder deze ook de heer Daru, minister van buitenlandsche zaken. Alle be- Toem lbeden uit de staatkundige, godsdienstige en let terkundige wereld volgden de lijkkoets. De Parijsche dagbladen herinneren dezer dagen en te meer nu er zoo weinig feitelijk politiek nieuws te vermelden valt aan verschillende bijzonderheden uit het leven van den heer de Montalembert. Daaronder vinden wij ook de volgende uit zijn loopbaan als lid der wetgevende vergadering in 1349. De heer Victor Hugo had eene redevoering gehouden tegen de Romeinsche expeditie, welke door de bergpartij ten zeerste was toe gejuicht. De heer de Montalembert besteeg daarop de tri bune en zeide„De redevoering van den beer Hugo beeft zijne gerechte straf ondervonden in de zoo even verno men toejuichingen." Eene storm van verontwaardiging der bergpartij was bier van liet gevolg, en van die zijde vernam men het geroeptot de ordetot de ordeDe beer de Montalembert wachtte uiterst kalm af totdat het weer rustig was geworden en hernam toen„Indien het woord „straf" u kwetst, mijne heeren, welnu dan trek ik dat terug en verklaar gaarne dat de redevoering van den heer Hugo hare „belooning" heeft gevonden in de gehoorde toejuichingen". Deze scherpe woorden moest de bergpartij nu wol zonder tegenspraak laten voorbijgaan. Volgens berichten uit Rome, van zeer goede bron afkomstig, is de gezondheidstoestand van paus Pius IX inde laatste weken zeer achteruit gegaan,en zietmen in de pauselijke kringen te dien aanzien de toekomst weder zeer somber in. De akte van beschuldiging in de zaak van Dessous- le-Moustier - welke zaak op 21 Maart voor het gerechtshof te Bergen behandeld zal worden omvat zeven punten, waarvan drie betrekking hebben op den moord en den diefstal gepleegd op^de drie gebroeders Thirion omstreeks Maart 1868; bet vierde beschuldigt hem van in Octo ber 1868 te Hornu een vrijwilligen manslag begaan te hebben op den persoon van J. B. Havrez, en het vijfde van in December 1869 een dergelijke misdaad op zijne vrouw, geboren Florence Havrez, gepleegd te hebben, bei de door middel van stóffen die min of meer spoedig den dood konden teweegbrengen. De laatste punten betrof fen vervalsching van handelsgeschriften en het gebruik maken daarvan. De Russische regeering heeft bevel gegeven, om het keizerlijke besluit betreffende de emancipatie der lijfeigenen in zoo groot aantal op de landsdrukkerij te doen drukken, dat in elk gouvernement minstens 50,000 exemplaren kunnen worden verdeeld onder de bevolking van het platteland. Tevens zijn de plaatselijke besturen aangeschreven, om bedoeld besluit in z;in aard en strek king aan de bevolking te doen verklaren. Door der plattelandsbevolking de gunstige bepalingen van dat besluit beter te leeren kennen, dan dit tot heden het ge val is, hoopt men de socialistische beweging met goed gevolg te kunnen bestrijden. De verkoop der galerij San Donato te Parijs is af- geloopen. De geheele verkoop heeft ongeveej 2,400,000 fr. (zonder de opgelden) opgeleverd. Op de twee laatste veilingsdagen zijn de verschillende teekeningen, mini aturen enz., verkocht. Deze hebben 154,000 franken op gebracht. Men besteedde voor de gekleurde teekeningen „le Deutiste" en „le Barbier," van Decamps 20,000 en 16,000 franken. De afzonderlijke collectie teekeningen, studiën enz., van Raffet, heeft 20,000 franken opgebracht. De bekende Duitscke spoorwegkoning dr. Strous- berg omtrent wiens merkwaardigen levensloop in een der laatste afleveringen van het tijdschrift de Globe eene schets voorkwam vierde jl. Zondag zijn zilveren bruiloft. Twee groote salons van zijn zoo vorstelijk ingericht paleis waren met de kostbaarste geschenken gevuld. Van een uitgebreide beschrijving van deze stippen wij slechts de volgende aanVan degezamenlijke ingenieurs een spoorwegwaggon die 14000 thaler gekost heeft. Uit Rumanië 16 paarden van de edelste rassen. Een groot zilver tafelstuk. Een groote zilveren;vaas met de goedgelijkende reliefs van drie vrienden van den jubilaris. Een kostbaar kastje onder den last der edel gesteenten bijna bezwijkend enz. Uit de mijnen te Dortmund ontving hij twee massief zilveren beelden.van bergwerkers, ieder ruim twee voet hoog. Een onderne mer uit Berlijn schonk hem een prachtige rievierstoom- boot enz. Behalve deze blijken van algemeene achting ontving hij nog drie ridderorden een van Pruisen, een van Hohenzollern en een van Rumanië. Sedert eenige maanden ziet men te Luik in een groot aantal huizen in de zuidelijke wijk scheuren of barsten ontstaan, die, zekere richting der wijk volgende, aantoonen dat er beweging in den grond is. Vele perso nen schrijven deze beweging toe aan de onderaardsche werken der kolenmijnen, die zich tot onder de stad uit strekken, anderen aan de oude verlaten werken, weer anderen eindelijk aan het water van de Maas, dat in den ondergrond dringende en er beurtelings uitloopende volgens het veranderlijk waterpas der handelskom, zekere drukkingen zou teweegbrengen. De zaak is den minis ter van openbare werken tot onderzoek aanbevolen. Onlangs kwam een stoomboot op de Mississippi aan een landingsplaats aan. Generaal Liddell, een plan ter, zat in de kajuit te eten. Een vijand van hem, de jonge Jones, kwam op de boot en zag generaal Liddell zitten. Hij keerde terstond terug naar zijn vader en zijn broeder, die op de aanlegplaats nog stonden, om te zeg gen dat Liddell daar zat. Dadelijk gingen alle drie naar de boot en naar de kajuit. De oude Jones schoot Liddell dood en de jonge Jones schoten nog eens op den dooden Liddell. De aanwezige passagiers vloden uit elkaar; de heeren Jones verlieten de boot, die weer wegvoer, en Liddell kwam dood in plaats van levend ter zijner be stemming. Twee dagen later zat een andere Liddell, een neef van den vermoorde, op de hoot, en zag aan de lan dingsplaats den jongen Jones staan. Liddell neemt een voudig zijn geweer, legt aan en schiet op dien Jones, dien hij dan ook weldra in een huis zag wegdragen. De kapitein van de boot vond dat er nu wel wat veel ge schoten werd, en maakte den heer Liddell opmerkzaam, dat hij tegen de reglementen van debuot gehandeld had; waarop de ander antwoordde dat, als hij een Jones zag, hij zichzelf niet meer meester was. Een reden, waar mede de kapitein volkomen genoegen nam. Jl. Vrijdag is mejufvfouw Francis Elisabeth Mor gan, nit Londen, candidate in de genees-, heel- en ver loskunde, in de groote aula der academie te Zurich, in het bijzijn van een talrijk gehoor, na openbare verdedi ging eener dissertatie tot doctor in genoemde weten schappen gepromoveerd. Dit is de tweede vrouw, die in Zurich den dokterstitel heeft verworven. Het bestuur van de verzekeringsmaatschappij Veritas, te Parijs, heeft een overzicht der zeerampen uitgegeven, welke in dan loop van het jaar 1869 voor gevallen zijn: Het getal der zeilschepen, die totaal verloren gegaan zijn, beloopt2,294 Het totaal der stoombooten, welke totaal ver gaan zijn, beloopt 151 2,445 Het getal der zeilschepen, die ondersteld wor den met man en muis verongelukt te zijn, uit hoofde van volslagen afwezigheid van tijdingen, beloopt159 Het getal van dergelijke stoombooten beloopt 8 Het totaal verlies gedurende het jaar 1869 2,612 Andere jaren wijzen de volgende cijfers aan: In 1866: In 1867: In 1868: Zeilschepen 2,764 2,900 2,261 Stoombooten 168 145 110 Totaal 2,932 3,045 2,371 Men meldt uit LuikEen ongeluk is in den kool- put Bois d'Avroy, in deze stad, voorgevallen. Drie mijn werkers, genaamd Karei Pirotte, F. Lejeune en Noë Ponarge, arbeidden onder in den put, toen eensklaps de kettingen, welke de kooi' omhoog hielden, aan stukken sprongen. Loodzwaar viel de kooi op het hoofd der drie ongelukkige mijnwerkers: Pirotte werd zoo deerlijk ge wond dat hij na drie uur lijden bezweek. "Wat de twee anderen betreft, welke naar het gasthuis zijn overge bracht, zij verkeeren in heel bedenkelijken toestand. Men schrijft uit Leeuwarden aan het Handelsblad: „In sommige bladen komt een bericht voor van eene 11. Zondagnacht gedane pogingen tot ontvluchting uit het tuchthuis alhier, waarvan bijna ieder woord onjuist is. Men laat in dat bericht een gevangene voorden rooster van een riool zitten, dat in de gracht op den stadswal uitloopt, den schildwacht (die wel bijzonder scherp van gezicht moet zijn geweest, 's nachts een man op di e plaats te kunnen onderscheiden) zijn geweer aan- leggen en daarop den gevangene achteruitkruipen. Dan ontdekt men eindelijk, dat vier gevangenen (waaronder zich ook Jacob de Vletter bevond) zich door liet riool in vrijheid hadden willen stellen. „Van het eerste gedeelte des berichts is letterlijk nie ts waar. Er is niets anders verleden Zondag-nacht gebeurd, dan dat een der schildwachten den portier, die zich naar zekere plaats moest begeven, voor een ont vluchten gevangene aanzag en dadelijk alarm maakte. Wat het laatste gedeelte des berichts aangaat, men heeft de zaak blijkbaar verward met eene poging tot ontvluch ting, eene week vroeger gedaan, toen vier gevangenen van uit een slaapzaal in een slechts door een houten be schot daarvan gescheiden werkzaal hadden weten te komen, waar zij echter ook zoo goed waren opgesloten, dat aan geen ontkomen viel te denken. Bovendien had het veroorzaakte leven een der bewaarders alras tot de ontdekking der zaak geleid. Onder dit viertal bevond zich nogtans de Vletter niet. Deze zat geheel alleen in eene cel en is zoo rustig, als men slechts kan verlangen." Door de zorg van de Vereeniging voor de geschie denis van Berlijn is in de afgeloopen week een steen met vergulde iuscriptie geplaatst in den gevel vau het huis, in 't welk Lessing zijne „Minna von Baruhelm" voltooid heeft. Later zal daarbij nog de buste van dien beroemden schrijver gevoegd worden, die men eerst had willen plaatsen in den gevel van het huis alwaar Lessing het langst te Berlijn gewoond heeft, op het Nicolai-kerkbof. Volgens een berichtgever der -Kölnische-Zeitung heeft de invloed der geestelijkheid dat voornemen verijdeld, daar men er bezwaar in vond aan eene woning, zoo dicht bij eene kerk gelegen, die versiering aan te brengen; niet uithoofde van die versiering op zich zelve, maar omdat zij Lessing betrof. Het treurig Mordaunt-proees, waarin de prins van Wales betrokken was en eene ver van benijdbare rol beeft vervuld, heeft in Engeland aanleiding gegeven tot publieke demonstraties tegen genoemd lid dor konink lijk efamilie. Zoo beeft het volgende in het Adelphi- theater te Londen plaats gehad. Men gaf drie stukken. Het eerste: „Hij is zoo dom niet, als hij er wel uitziet" bevatte toevallig zoovele zetten, die konden toegepast worden op de zaak „Mordaunt and Mordaunt", dat de prins zich gelukkig mocht achten, daarbij niet tegenwoor dig te zijn geweest. Hij kwam met de prinses binnen, toen het tweede stuk, een stuk in vijf bedrijven, „de Nachtegaal," begon. Geen der gebruikelijke toejuichin gen deed zich hooren. In de eerste pauze ging de prins spoedig naar buiten en keerde eerst terug, toen het gor dijn was opgehaald. In de volgende pauze bleef hij zit ten, doch dadelijk begon men te sissen en te fluiten. Deze teekenen van afkeuring kwamen van de galerijen, doch ten deele ook van achteren uit het parterre. In de loges en de orchestrc-stalls klapten sommigen in de han den, ora de sissers en fluiters tot zwijgen te brengen, doch deze begonnen telkens op nieuw. Dat alarm duurde ongeveer tien minuten. De prins, die door dit alles zeer geraakt was, lorgnetteerde in den beginne in de richting vanwaar hoofdzakelijk het tumult kwam toen dat niet hielp, trok hij zich in de loge terug en gingachterover in den fauteuil liggen, blijkbaar in verwarring. Te vergeefs poogde de muziek van het orkest aan het schandaal een einde te maken. Te vergeefs ook boog zich de prinses ongetwijfeld door haren gemaal daartoe verzocht, over de balustrade heen, natuurlijk om hem te dekken. Het fluiten en handgeklap duurde intusschen onafgebroken voort. Eens liet zich op het gelaat der prinses duidelijk een glimlach bemerken, toen het sissen en fluiten weer begon; men zegt en dat is wel eenigszins te verkla ren dat de prinses over de houding van haren man zeer ontevreden is. Toen bet gordijn omhoog ging} was het weer rustig, maar zoodra het weder pauze was, ging de prins dadelijk naar buiten en kwam telkens eerst terug als de voorhang v erd omhoog getrokken. Aan het slot van „de Nachtegaal" verliet de prins met zijne gade de loge. nij had genoeg gezien en ge hoord. Dezer dagen werd door de bevoegde autoriteit in Engeland beslag gelegd op eene aanzienlijke boeveelheid zoogenaamde thee, aangezien die bevonden werd ver- valscbt en schadelijk te zijn. Hierover had in de jongste zitting van het lagerhuis de navolgende interpellatie plaats. De heer Stapleton vraagt den secretaris van den „Board of Trade" of zijne aandacht was gevestigd op den invoer uit China van groote hoeveelheden vervalschte thee, welke blijkens de opgave van d1". Lctheby, die ze scheikundig onderzocht, bleek te bestaan uit bladen die e.enmaal reeds afgetrokken en daarna op nieuw gedroogd waren en die in een staat van bederf verkeerden. En

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2