N°' 60. Vrijdag 1870. OÜRANT. 18 Maart. Middelburg 17 Maart. Met het doel den toekomstigen handwerksman zooveel mogelijk te ontwikkelen en tot zijn vak te bekwamen, heeft de afdeeling Middelburg der Vereeniging ter be- vordéring van fabriek- en handwerksnij verheid in Neder land in hare gisteren-avond gehouden vergadering be sloten, om hier eene ambachtsschool op te richten, liet bestuur der afdeeling is gemachtigd tot het doen van de noodige stappen daartoe. Aan het bestuur der voorma lige teeken-academie zal kostelooze beschikking worden verzocht over een drietal lokalen in het gebouw in de St. Pieterstraat, waarin ook de burger-avondschool wordt gehouden; van het gemeentebestuur zal kostelooze voor ziening in de behoefte aan vuur en licht worden gevraagd. Wordt een en ander verkregen, dan worden de overblij vende kosten op 400 geraamd: zoowel de ingezetenen als het Midelburgsch departement der maatschappij tot nut van t' algemeen zullen tot het verleenen van gelde lijke ondersteuning worden uitgenoodigd, teneinde iu die kosten te helpen voorzien. Het voornemen bestaat, om op die ambachtsschool als leerlingen too te laten jongelingen die in het jaar van aangifte den ouderdom van vijftien jaar hebben bereikt of zullen bereiken, en minstens twee jaar de burgeravond school hebben bezocht. Het onderwijs zal zich uitsluitend bepalen tot: a bouwkundig teekenen met toepassing op de verschillende bouwvakken, benovens het in model brengen van verschillende werkstukken; L ornament- teekenen en boetseeren van voorwerpen aan bouw kundige samenstelling ontleend; c handteekenen naar het voorbeeld iu de natuur, alsmede lijsten en letters, alles iu krijt, met uitbreiding van het geleerde, om deze voorwerpen met penseel uit de vrije liand te schilderen: daarbij kan dan onderricht in het mengen van verven tot verkrijging van verschillende kleuren toegevoegd worden. Bij het welslagen der aan te wenden pogingen zal eene vaste commissie uit de leden der afdeeling worden benoemd, die, onder goedkeuring van liaar bestuur, voor de goede leiding der school zal behooren te waken. Nog is besloten, door tusschenkomst van het hoofd bestuur een adres aan de tweede kamer der stateu-gene- ïaal te zenden, strekkende tot het verleenen van adhaesie aan het dezer dagen ingezonden adres van een viertal hier wonende handelaars in gedistilleerd en wijnen, tevens aalbessenwijn fabriceerende, waarin verzocht wordt dat het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn zoodanig moge gewij zigd worden, dat de zoogenaamde bessenwijn niet onder de benaming wijn begrepen worde, en, evenals tot dusver, onbelast blijye. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk be sluit van den 5C° dezer, houdende wijziging of nadere wijziging der koninklijke besluiten van 8 Februari 1849 (Staatsblad n°. 6), 29 Januari 2853 (Staatsblad n». 9), 15 Januari 1855 (Staatsblad n°. 3) en 30 December 1857 (Staatsblad u°. 190), een en ander betreffende den alge- meenen dienst van den waterstaat. De drie artikelen van dit besluit luiden als volgt: „De algemeenedienst van den waterstaat kandoorons aan een hoofdinspecteur, inspecteur of hoofdingenieur worden opgedragen. „Behalve de inspecteurs, bedoeld bij art. 5 van het koninklijk besluit van 8Februari 1849 (Staadsbladn°.6), kunnen door ons benoemd worden: een inspecteur voor den algemeenen dienst; vijf hoofdingenieurs 1° klasse; zes hoofdingenieurs 2c klasse; dertien ingenieurs le klasse; vijftien ingenieurs 2c klasse; acht ingenieurs 3c klasse; zes adspirant-ingenieurs. „De jaarlijteSChe bezoldiging der inspecteurs, hoofdin genieurs le en 2e klasse en ingenieurs le en 2e klasse blijft bepaald als volgt: voor een inspecteur /"4000, voor een hoofdingenieur le klasse f 3000, voor een hoofdinge nieur 2e klasse ^2500, voor een ingenieur 1« klasse /"2000, voor een ingenieur 2C klasse /1500. De jaarlijksche bezoldiging bedraagt: voor een ingenieur 3e klasse f 1000, voor een adspirant ingenieur f 700." De gemeenteraad van Dordrecht heeft tot secretaris benoemd in de plaats van mr. P. van den Brandeler, op zijn verzoek eervol ontslagen mr. S. de 8wart, thans gemeente-secretaris te Leeuwarden. Kerknieuws. De korkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente alhier heeft heden avond uit het vroeger medegedeelde drietal tot predikant beroepen den heer H. Ernst j«*., thans predikant bij de Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente te Medemblik. Uit Breda meldt men ons dat in verschillende pa rochiën der roomsch-catholieke gemeente aldaar, bij gele genheid van het jubilé, predikatiën zijn gehouden door paters redemptoristen. Tot de onderwerpen die daarbij verhandeld werden, behoorde ook de verboden lectuur, en dringend waren de waarschuwingen tegen het lezen van liberale dagbladen. Een der paters ging zoo ver van die bladen op te sommen, en zijne hoorders op het hart te drukken dat zij zich alleen moesten bepalen tot De Tijd en het Dagblad vam's-Gravenhago. Marine en leger. Volgens kennisgeving van den minister van oorlog zal in de maand Juni a. een vergelijkend examen worden gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de Koninklijke militaire academie. Aan vragen ter toelating tot dit examen moeten voor den l«n Mei aan het departement van oorlog gezonden wor den. Het volgende aantal plaatsen als cadet is dit jaar tot aanvulling opengesteld, voor den dienst hier te lande: infanterie 19, artillerie 12, genie 2; voorden dienet in Oost Indiëinfanterie 17, artillerie 8, genie 3; voor den dienst inWest-Indiëinfanterie 1 en artillerie 1. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden dat in de maand Mei aanstaande bij de directie van marine te Hellevoetslui» een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2C klasse wenschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot twee en twintig bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, dienen, voor of uiterlijk op den laatsten April aanstaande, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het depar tement van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders en voogden. De verdere vereischten zijn in de Staats-coiirant van heden omschreven. Men leest in het VaderlandVolgens particuliere berichten van Batavia zou de generaal Kroesen het voor nemen hebben, eerlang de buitenposten te gaan inspec- teeren, na afloop van welke inspectie er groote mutatiën bij het wapen der infanterie verwacht worden. Volgens sommigen zou zijne excellentie eerst de terugkomst van den generaal Verspeyk afwachten. Men vertelt verder dat de thans met verlof in Nederland aanwezige luitenant kolonel Ubbens bestemd is om, na het vertrek van den kolonel lvellerman, als chef yan het wapen der artillerie op te treden. Aan het- te 's Hagc plaats hebbende examen van onderofficieren, dingende naar den rang van 2en luite nant-kwartiermeester, wordt door elf adspiranten van de verschillende wapens deelgenomen, terwijl aan dat voor 2c" luitenant-administrateur van kleeding en wape ning, dat Maandag a. zal aanvangen, door 6 adspiranten zal deelgenomen worden. Nijverheid. Ten vervolge op de vroegere mededeeling betref fende de algemeene nijverheids-tentoonstelling op huis houdkundig gebied, welke den 1" Juni dezes jaars te Kassei zal worden geopend, wordt ter algemeene kennis gebracht, dat voorwerpen uit den vreemde voor die ten toonstelling ingezonden, voor zoover zij den bouw en het ameublement der huizen betreffen, vrij van rechten zul len worden toegelaten, onder voorwaarde van weder uitvoer, en bij den invoer zullen behandeld worden in overeenstemming inet de reglementen, welke van kracht zijn voor de staten die deel uitmaken van het Duitsche Tolverbond. 'j$laats-cour Het metallisch zink was vóór 1540 niet bekend, maar wel een zijner verbindingen, de zoogenaamde kala- mijnsteen, waarvan men toen geel koper maakte. Van de 11° tot dë 14c eeuw, toen de loodmijnen te "YViesloch in Baden bewerkt werden, haalde men uit deze mijnen groote hoeveelheden zinkerts, doch daar de mijnwerkers in de vaste ineening verkeerden, dat zij niets dan onrijp looderts te voorschijn haalden, dat nog eenige eeuwen in den schoot der aarde had moeten groeien om goed te worden, werd deze stof weggeworpen, en aan de mondiug der mijn opgehoopt. In 1850 begon men die mijn op nieuw te bewerken, ofschoon dc erts sedert de 14" eeuw stellig niet rijper was geworden. Intusschen was echter de wetenschap rijper geworden, en met hare hulp maakte men nu niet alleen schatten gelds van hetgeen vroeger als onnut weggeworpen was, maar.hielp er daarbij nog honderden mede aan brood. Men meldt uit Berlijn, dat de leden der hoofdcom missie van de Duitsche Visscherij-vereeuiging dezer dagen zijn gekozen. Dc genoemde vereeniging stelt zich ten doel om de verschillende visscherijen te bevorderen door het doen van proefnemingen, het opheffen van be lemmeringen, welke den bloei van dezen tak van vissche rijen tegengaan, het doen van pogingen om den visch te verbeteren enz. Als eerste proeve op dat gebied zal de vereeniging pogingen in bet werk stellen tot verede ling van den mossel (Mytilus edulis), welke in tallooze menigte in de Oos'tzee wordt gevonden, maar tot heden zich nog iu zeer verachterden toestand bevindt. Gemengde berichten. Gisteren avond is in de vest aan de Axelache binnen- brug tc Neuzen verdronken gevonden een jongeling van 25 jaren, Adriaan van Doezelaar, wonende aldaar. Daar hij leed aan toevallen van vallende ziekte, is hij waarschijnlijk tengevolge van een hem overkomen toe val in het water geraakt. De heeren m>'. J. P. van Wickevoort Crommelin en F.W. van Eden, te Haarlem, hebben bij den minister van justitie een adres ingediend, betreffende de bescherming van nuttige vogels. Daarin komt o. a. het volgende voor: „Met bet oog op eene wellicht aanstaande herziening der jachtwet, nemen wij de vrijheid de aandacht van uwe ex cellentie te vestigen op een onderwerp, dat naar onze be scheiden meening, hier te lande eene nadere overweging ten volle verdient. In vele naburige staten zijn wettelijke bepalingen, gegrond op de door deskundigen algemeen erkende diensten die de meeste vogels, door het verdel gen van insecten, den landbouw bewijzen. Die diensten worden bier te lande niet genoeg gewaardeerdja veelal schijnt men hier nog geneigd te zijn, de vogels als scha delijk voor den landbouw te beschouwen, eene dwaling, die maar al te dikwijls aanleiding geeft tot het doelloos dooden van vogels, die juist door het vangen van insec ten het meeste nut voor den landbouw kunnen uitrichten. Bovendien is, onzes inziens, de vervolging waaraan de vogels door den moedwil van kinderen blootstaan en vooral het uithalen van de nesten en eieren in elk geval af te keuren; niet alleen als wreedaardig ten opzichte der 'vogels, maar ook als nadeelig voor de zedelijke ont wikkeling en het wezenlijk belang der kinderen zeiven. Hoogst gepast scheen ons daarom ten vorigen jare het verzoek, door den commissaris des konings in Gelder land aan de gemeentebesturen in die provincie gedaan, om zooveel mogelijk tegen het uithalen van vogelnesten en eieren te willen wakenen indien deze maatregel in het geheele rijk algemeen werd toegepast zou er reeds veel gewonnen zijn. Krachtiger en meer afdoend echter schijnt ons de instelling eener wet tot bescherming der nuttige vogels, gelijk onlangs in Oostenrijk is uitgevaar digd, en wij kunnen niet nalaten de aandacht van uwe

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1