der Engclschen voor dergelijke, zij het ook onder zeer buitengewone omstandigheden in te voeren beperking der vrijheid van gedachte-ui ting, is bet ministerie—Glad stone zoo overtuigd dat in elk geval die drukperswet slechts zal kunnen worden toegepast in districten van Ierland, welke in staat van beleg zullen worden ver klaard. Dat echter krachtige maatregelen noodig zijn om in Ierland de rust te bewaren en moord, plundering en brandstichting tegen te gaan, is niet te ontkennen. Een telegram uit Dublin vau gisteren meldt weder dat op verzoek van het gemeentebestuur te Tuam troepen daar heen zijn gezondeu, omdat verschillende brandstichtin gen in de omstreken dier stad waren gepleegd. De in geheel Europa zoo veelbesproken zaak te Kra- kau van de non Barbara Ubryk, en de daaruit voortge vloeide strafvervolging tegen de met het bestuur over dat klooster belaste personen, is thans geëindigd. Nadat de rechtbank te Krakau de door bet openbaar ministerie vervolgde personen had vrijgesproken is dat vonnis thans door den hoogeren rechter bevestigd geworden. Men za! zich trouwens herinneren dat reeds bij den aan vang dezer strafprocedure ten zeerste werd betwijfeld of het bewijs van de schuld der beklaagden in rechten zou kunnen worden geleverd. De nieuwe president-minister in Beieren, de heer de Bray, zal eerstdaags zijne beginselen hebben te ontwik kelen omtrent de door dezen Zuid-Duitschen staat tegen over de eventueele verheffing van de plaatselijke onfeil baarheid tot dogma aan te nemen houding. "Volgens de te Munc'hen verschijnende Abendzeitung zal van de zijde der progressisten in de kamer van afgevaardigden eerstdaags eenc interpellatie daaromtrent worden ge daan. Bij de op eergisteren gehouden verkiezingen in Portu gal voor de kamer van vertegenwoordigers hee ft de mi- nisterieele partij, voor zooverre de uitslag bekend is, eene belangrijke overwinning behaald. Van de 95 ver kozen afgevaardigden bchooren slechts twaalf in meer of mindere mate tot de tegenstanders van het kabinet. Frankrijk- Omtrent de zaak van prins Pierre Bonaparte schrijft men uit Tours het volgende Toen men Tours als zetel van het hooggerechtshof koos, kon men voorzeker geen betere keus doen. Een centraalstad dicht bij Parijs, het centrum van een groot militair kommandement, in het bezit van een voldoend garnizoen, bewoond door een uiterst vreedzame bevol king, biedt Tours inderdaad alle noodige waarborgen aan voor een kalm en onpartijdig onderzoek van eene zaak die aller gemoederen levendig treft. Tours is bovendien voorzien van de noodige hulpmiddelen, om het liooge rechtscollege dat er zitting zal nemen, op waardige wijze, en de vreemdelingen die binnen zijne muren zullen stroomen, comfortabel te ontvangen. Zonder bijzonder groot te zijn biedt het Palais de justice vrij ruime zalen aan. Het gebouw vormt met de gevangenis, welke volgens het cellulair stelsel ingericht is, en met de gendarmerie éen geheel, hetwelk volkomen op zichzelf staat. Daardoor kunnen de beschuldigden of beklaagden, zonder dat het publiek hen-kan zien, zich tot de rechters begeven die geroepen zijn om over hen te oordeelen. Een onderaardscke gang tusschen de ge rechtszaal en de gevangenis, maakt dat zij niet gezien worden dan op het oogenblik dat zij de achter de bank der beschuldigden aanwezige deur binnentreden. liet is waarschijnlijk dat prins Pierre evenals wel met andere vroegere beschuldigden geschiedde, een kamer zal betrekken, die grooter dan de gewone cellen is en somtijds tot ziekenkamer gebruikt wordt. De gerechtszaal waarin de zaak van Anteuil behan deld zal worden is vrij groot, goed verlicht en behoor lijk daartoe ingericht. De leden van het hof zijn gezeten in een halven cirkel, geplaatst op een hooge estrade welke toegankelijk is langs een trap van zeven of acht treden, welke de geheele breedte van cle zaal beslaat. De zaal is hoog en met muurschilderingen voorzien. De schildering van den achtergrond stelt het beeld der Onschuld voor, eene schuilplaats tegen de Misdaad zoekende aan de voeten der Gerechtigheid. Het lokaal bezit intusschen een voor de hoorders vaak zeer hinderlijk gebrek, namelijk het galmen. Voor de zaal bevindt zich een Salie des pas-perdus welke uitloopt op een zuilen gang, waarvan men het uitzicht heeft op de Place der palais, versierd met squares en fonteinen, op de Mail met zijn eeuwenoude olmen en op den ingang van de Avenue Grammont, den weg van Tours naar Bordeaux. Het vierkant van gebouwen welke door het gerechts hof, de gevangenis en de gendarmerie gevormd wordt, ligt zooals boven reeds gezegd is, geheel geïsoleerdhet vormt den Zuid-Oost hoek der Rue royale, en wordt be grensd door de Place du palais en den Mail, waarop het gerechtshof en de gevangenis staan, de rue Royale, waarop de gendarmerie uitkomt, en de straten Etienne Pallu en Chardonnet. Het groote militaire kommandement, waarvan Tours de hoofdplaats is, heeft tot kommandant den maarschalk graaf Paraguayd'Hilliers, die in het land zeer bemftid is. De maarschalk die een zijner handen in den slag bij Leipzig gelaten heeft, is een oud soldaat, goedaardig als alle oude soldaten, maar weinig geneigd om op het punt van orde te schertsen. De voorbereidselen die in het paleis van justitie en in de stad gemaakt zijn met het oog op het proces van prins Pierre Bonaparte, zijn nagenoeg geëindigd. Op 21 Maart zullen dan ook de debatten een aanvang nemen. Een telegram van Havas zoo lezen wij in een brief uit Parijs bevestigt volkomen de vroegere mededee- lingen betrekkelijk de depêche van graaf Daru aan het hof te Rome. Het is niet juist de definitie der onfeilbaar heid die aan het Fransch gouvernement het meest hin derlijk is, maar het zijn de een en twintig canons van den syllabus die door het concilie bekrachtigd moeten worden. Graaf Daru zou er buitengemeen op gesteld zijn dat men een gemachtigde der Fransche regeering naar die geestelijke vergadering afzond. Als men de Presse geloovon mag, zou graaf Daru zich zoozeer besloten ge toond hebben dat hij eene kabinetsquaestie gemaakt zou hebben van de aanneming van zijn denkbeeld, hetwelk door den heer Ollivier zeer levendig bestreden werd. De heer Buffet is geheel van de meening van den heer Daru, en de oneeuigheid zou zelfs zoover gekomen zijn dat prins Napoleon, wien de keizer gelast had de twee ministers te verzoenen, gisteren avond met dat doel bij den minister van justitie gekomen zou zijn, waar hij, lang nadat allen, die er zich bevonden vertrokken waren, gebleven, is. Heden morgen is de lieer Olli vier met den keizer in het breede over de quaestie komen spreken, Doch wat mij doet gelooven dat alles zich wel schikken zal is dat van de eene zijde de minister van justitie in deze zaak volstrekt niet even wars van schikking is als zijn collega van buitenlandschc zaken, en voorts dat de gebeurtenissen den heer Olli vier noodzakelijk gewonnen spel zullen geven, daar voor een ambassade een ambas sadeur noodig is, en deze mannen meer en meer ontbre ken. Bij gebreke van den hertog de Broglie, spreekt men weder van den heer de Corcelles, doch deze is even eens gecompromitteerd als Galicima het waarschijn lijkste is dus dat de minister van buitenlandsche zaken van zijn plan zal moeten afzien, zonder dat daarvan de tegenstand van den heer Olli vier te dien aanzien de hoofdoorzaak zij. Niets nieuws omtrent de zaak van den heer Piëtri, Er loopen onbestemde geruchten van amnestie. Dat zou schijnen aan te toonen dat het ministerie er zich toe leent, zijne fouten uit te wisschen. Doch daaromtrent heb ik geen stellig bericht. Dit wordt echter meer en meer zeker, dat er namelijk geen samenzweering be staan heeft. ijanöclsiicricijtcn. Graanmarkten enz. Amsterdam, 16 Maart. Raapolie op 6 weken f 45, Lijnolie op 6 weken 34$. Prijzen van effecten, Amsterdam 16 Maart 1870. Nederland.♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 551, ♦dito dito dito 3 664 ♦dito dito dito 4 „86 *Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 76 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. *übligatiën 1798/1816 5 92j ♦Certific. adm. Hamburg 5 66 ij ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 76 ♦dito f 1000 1864 5 8914 ♦dito 1000 1866 5 89 f 'Toten 1S66 5 220[ Rusland. *Oblig. Hope Co. Lcening 1860 A\ Slj *Certific. dito4 r *Inscript.Sticglitz&Co.2ca4L'L. 4 n 63 ♦Obligation 18674 67,5fl ♦dito 18694 67$ ♦Certificaten 6 --- ♦Aaud. spoorweg Gr. Haatsch. 5 221] ♦Oblig. dito ,.4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83f dito dito Jelez Orel 5 82$ dito dito Oharkow Azow. 5 82 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 64$ Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 pet. 561 ♦dito dito April/Oct. 5 55ij ♦dito in papier Mei/Nov. f> 48 rhr ♦dito dito Febr./Aug. 5 48$ Italië. Leening 18615 511 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 26$ ♦dito 18673 27f ♦dito Binnenlandsche3 22$ Portugal, ♦dito 1856—1863 3 32$ ♦dito 18673 32$ Turkije. dito (binnenl.)...5 44$ Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868. 7 79 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 92f$ ♦dito dito dito (1904) 5 „93$ ♦dito dito dito (1882) 6 95$ ♦dito dito dito (1885) 6 94-jV ♦dito Illinois7 94 ♦dito dito Redemtion 6 88 Obl ig. Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 29$ dito St.Paul Pac. Spw. Ie sec. 7 67 dito dito dito 2e sec. 7 69 dito dito 1869 dito 7 67 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 76} ♦dito 1865 5 r 83 j Mexico. dito 18513 16$ Grenada, dito afgestempeld6 T Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen von coupons. Amsterdam 15 Maart. Metall. 19.95; Dito zilver 24.10; Dito Eng. per 11.82-}; Eng. Russen per Eng. Portugal per Fransche 56-^ Belg. 56^Pruis./" 34$; Hamb. Russen f 27$; Russen in Z. R. 28$; Pools, in FI. fSpaans: Amerik. Dollars 2.41$dito papier f 2.04; Spaans.-Frans. f llMïuxtiig!)dïi. 33 3FL KT XX Onder hartelijke dankzegging aan de milde gevers, hebben de ondergeteekenden bij deze de eer te berichten, dat ten behoeve van het door brand ongelukkige heide- gezir. alhier, bij hen de navolgende giften van den 5en Maart tot heden zijn ingekomen, bij den eerst onderge- teekende: van mevr. v. d. L.tc 's-Gravenhage, een cou pon a 2.47$van M. H. te Amsterdam 10; van eene weduwe te W. postmerk Zntfen 2.47 i-van N. N. te Rotterdam een coupon h f 3.96, benevens een postzegel van 0.05door en van P. te Zntfen f 10van A. Z. uit Amsterdam ƒ10; van X. IJ. Z. te 's-Gravenhage ƒ50; van K. v. K. uit Haarlem 4; van W. uit Breda ƒ1; van A. Z. uit Beverwijk ƒ10; van P. uit Zutfen 7.50; van C. M. uit Utrecht f 10, totaal ƒ121.46. Bij den tweeden oudergetcekendevan Mensinga- weer ƒ2.10 eu van C. J. S. ie Gouda 1.89, totaal ƒ3.99. Dus tot een gezamenlijk bedrag van 125.45, deze som gevoegd bij hetgeen hier ter plaatse voor hen werd bij eengebracht, zal hen in staat stellen weder eene woning op te bouwen eu zich van de noodige .meubelen te voor zien, doch zij zal niet toereikend zijn om hen verder aan eene koe te helpen, zonder welke de bebouwing van den heidegrond onmogelijk is. Hoewel noode, doch niet zonder vertrouwen, herhalen daarom de ondergeteekenden hun verzoek om bijstand voor deze lieden, overtuigd van de behoefte en met de verzekering dat met de stipste nauwgezetheid door hen voor een doelmatig gebruik van de ontvangen giften zal worden gewaakt. Yan hetgeen nog door ons zal worden ontvangen zal in het Vaderland en de Haarlemmer courant worden melding gemaakt. Surhuisterveen 13 Maart 1870. D. PEKELHARING. IJ. R. HULSHOFF. 3'öiiertcntirn. Getrouwd H. BAKKER, Weduwn. van S. S. v. d. Yijyeu, Middelburg, en 16 Maart 1870. D. K. J. VERHOEVEN. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. A. KNIPHUI- SEN—PERSANT SNOEP. Middelburg, 15 Maart. De Heer en Mevrouw TAK VAN OORDT betuigen, ook namens wederzijdschc betrekkingen, dank voor de vele bewijzen van deelneming, welke zij bij gelegenheid van hun Huwelijk mochten ondervinden. 's-Gravenhage, 10 Maart 1870.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3