MÏDDE LBURGSCHE CO V II A N T. r 65. Donderdag 1870. 17 Maart. Middelburg 16 Maart. Aan het slot van een eerste artikel, gewijd aan de beantwoording der vraag: „Wat wil men toch in Neder land?" lezen wij in het gisteren verschenen nommer van het Nieuws van den dag het volgende „Men is in Nederland niet blijmoedig en op Neder land niet fier. Er is in den toon van ons volk weinig verheffing. Het besef van bezeten en genoten voorrech ten is bedroevend flauw. Niets zeldzamer dan een Neder lander, die met zijn vaderland dweept. De algemeene toon in geschriften is bedilziek. Onze staatkundige po lemiek is zelden nobel. Onze godsdienstige disputen zijn verzuurd. Weken lang kunt gij de partijschriften lezen, zonder ooit te vermoeden dat er voor de schrijvers een ander vaderland is dan hun partij, dat er, zoo 't bestaat, nog iets goeds van te recht komen kan, of dat het de moeite waard zou zijn het te verdedigen. „o Vaderland, o goede moeder! Wij kennen natuurlijk uwe tekortkomingendaarvoor zijn wij kinderen dezer eeuw van critiekmaar voor menige onaardigheid van ons doen wij ditmaal boete aan uwen schoot. Wij weten het wel, het moet anders met ons worden. In geen zie kelijke oppositiezucht, in geen gekunsteld zoeken naar hervonr ingen, waarvan niemand de noodzakelijkheid gevoelt, en in geen hooghartig wereldburgerschap worde de liefde voor u versmoord. Eerst dan, als ieder uwer kinderen het hoofd verheft, in blijden trots om uw verleden en vol geestdrift voor uwe toekomst, zal ons publiek leveii ophouden aan sommige bedenkelijke ziekte verschijnselen te lijden." Wij meenen hieruit te mogen opmaken dat de redactie er niet zonder vrucht naar streven zal, om een waard i- gen toon aan te slaan,'die in vele onzer tegenwoordige couranten maar al te zeer wordt gemist. Op elk gebied, ook op dat der journalistiek, zijn slechts enkelen die een nieuwen weg banen en velen die zich op het eenmaal betreden pad spoedig laten medeslepen. Sedert een journalist van onmiskenbaar talent eenige jaren ge leden bij ons een wijzo van voorstelling en uitdrukking heeft in zwang gebracht, die een groot aantal lezers zelfs zijner eigene partij met afkeer vervult, zijn zeker velen hem gevolgd, zonder zich bewust te zijn van den poel waarin zij van lieverlede verdwaald raakten. Vooral is'dit het geval ten opzichte der dagelijksche dagblad polemiek. Hieraan nu eene andere richting te geven, kan alleen aan iemand van veel tact en met grooto be kwaamheid toegerust, te beurt vallen. Laat ons hopen dat de heer S. Gorter, aan wien de hoofdredactie van genoemd dagblad is toevertrouwd, voortdurend zal blijk geven, dat hij beide eigenschappen in genoegzame mate bezit, om eenigszins te herstellen wat zoo zeer bedorven is. Hij kan dan een goed werk doen. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnen te Nieuwkoop c. a. (Zuid-Holland) W. Hillebrandt, thans ontvanger derzelfde middelen te Jelsura (Friesland). Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastin gen eD accijnen te Jelsum en gevoegd bij bet ontvang kantoor derzelfde middelen te Hijum, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis J. Troelstra. Onderwijs. De Staats-courant van heden bevat het verslag dei- commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in Limburg, in het jaar 1869. Kerknieuws. De heer Zegers, predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Alphen a/d Rijn, heeft voor liet be - roep naar die gemeente te Vlissingen bedankt. Gemengde berichten. n. M. de koningin is jl. Zaterdag met haar gevolg van Torquay te Londen teruggekeerd en heeft weder kaar intrek in Claridge-hotel genomen. In de jl. Maandag gehouden zitting van de letter kundige afdeeling der koninklijke academie van weten schappen is door den heer Boot het verslag der beoor deelaars uitgebracht over de negen ingezonden Latijnsche dichtstukken. De gouden medaille werd toegekend aan een gedicht over den sterrenhemel, getiteld: Urania. Bij de opening van het naambriefje bleek dat dc ver vaardiger is de heer P. Esseiva, een Zwitser, kapitein bij de karabiniers, in pauselij ken dienst te Rome. Uit Haarlem wordt van eergisteren gemeld dat tusschen die gemeente en Amsterdam, bij Halfweg, een trein is gederailleerd; een waggon lag geheel het on derste boven en verscheidene andere op de rails, zoodat alle latere treinen niet op den bepaalden tijd konden aankomen noch vertrekken; le negen uur was echter dc weg vrij en kwam dc eerste trein van Amsterdam weder aan. Een remmer heeft zijn beenen gekneusd? een andere bediende is aan het hoofd gekwetst; enkele passagiers hebben lichte verwondingen hekomen, doch ernstige ongelukken hebben niet plaats gehad. Tot opheffing van de vesting Groningen is in eene vergadering van ingezetenen aldaar een adres aan Z. M den koning opgesteld en aangenomen, waarin wordt uit eengezet dat, zoowel uit het algerae en als uit het bijzon dere oogpunt, deze vesting geen recht van bestaan meer heeft, onhoudbaar is, hoogst schadelijk voor den bloei en de ontwikkeling der stad en in strijd met de welvaart der ingezetenen, zoowel de stoffelijke als die dos licliaams, vermits onder de oorzaken van den nadeeligen gezond heidstoestand aldaar en de gevolgen van dien, in hooge mate ook behoort liet voortbestaan der vesting. Een 60tal besturen der aanzienlijkste weeshuizen in ons land hebben reeds hunne adhaesie te kennen gege ven aan hot plan tot het h'Oitden ecner vergadering van afgevaardigden der verschillende besturen, met het doel de weezcnverpleging in Nederland in aard en werking te leeren kennen en paar aanleiding der verkregen kennis te doen wat doelmatig zal worden geacht. De vergade ring zal gehouden worden tc Amsterdam op den 20e» April a. Jl. Zaterdag werd te Maastricht- gevankelijk bin nengebracht zekere Soughem, die, Maandag te voren uit de gevangenis te Roermond ontslagen, waar hij wegens diefstal eenigen tijd zijne straf had ondergaan, 's ande ren daags zeer deftig gekleed met witte handschoenen zich voor den griffier der rechtbank te Maastricht uit gaf u aan zekeren G. te Sittard een stuk ter hand stelde, waarbij Z. M., ter gelegenheid van HD*. verjaar dag, kwijtschelding van straf verleende aan den zwager van G., zekere J., die zich wegens diefstal in hechtenis bevindt. De kosten van het stuk bedroegen f 13.44.1-, welke som G. echter weigerde te betalen, waarop onze griffier zich naar lleelerleide begaf, alwaar wij hem den volgenden dag ten huize der vrouw van den onlangs wegens manslag veroordeelden Hamakers aantreffen, om daar zijue engelachtige zending te volbrengen. Ook haren man is de koninklijke gratie ten deel gevallen, ook haren man is kwijtschelding van straf verleend, natuurlijk tegen betaling van f 24,44^ voor kosten van het aan haar vertoonde stuk. De verheugde vrouw is bereid ten koste dezer som de vrijheid van haar man te bewerkstelligen en loopt naar een notaris om geld te halen. Middelerwijl had zich het gerucht dezer gratie als een vuurtje verspreid en was ook ter oore van de beide brigadiers-kommandant te Sittard en Heerlen ge komen, die nog bijtijds arriveerden, om den gewaanden griffier te vatten en alzoo aan zijne oplichterijen een einde te maken. Soughem is een gevaarlijk sujet, te Arnhem geboren, wegens wangedrag uit den Nederlandsch-Oost- Indischendienst ontslagen en later met valsche papieren bij bet. lc regiment dragronders in dienst geweest, zijnde hij van daar als eerlooze weggejaagd. Hoewel Garibaldi, althans zijn naam, in den laat- sten tijd weder op den achtergrond is geraakt, is hij toch niet geheel vergeten. Een dezer dagen te Geneve gestor ven oude dame heeft hem bij haar testament eene som van vierhonderd duizend franken geschonken. Op het bekende beeld Pasquino te Rome, hetwelk met Marforio op politiek gebied zoo bekend is, was dezer dagen omtrent de onfeilbaarheids -quaes tie in het Ita- liaansch ongeveer het volgende te lezen Bracht Eva's appel de aard in zonde's slavernij, God maakte zich tot luensoh, en 't menscMom werd weer vrij; Nu Pio riouo zich tot God laat proclameeren Zal hij tot slavernij 't op nieuw terug doen keeren. Eene groep ran omstreeks tweehonderd ringen, te zamen een enkele ronde vlek vormende, is sinds gisteren op een derde afstand van den bovenrand der zonneschijf zichtbaar. Deze vlek zal slechts gedurende drie dagen gezien kunnen worden. In liet beruchte St.-Panc ras-gasthuis te Londen is weer een nieuw schandaal voorgekomen. Een patient, die den vorigen dag wegens longontsteking was opgeno men, heefteen flinke dosis castor olie en opium gekregen, die voor een ander patient besterad waren. Aldus ver giftigd, was de ongelukkige den volgenden dag uit zijn lijden. net ijs, dat sedert eenige dagen was weggedreven, heeft zich thans weder zoodauig voor de Friesche kus ten gezet, dat men te Blokzijl zoover men zien kan niets dan ijsbergen ontwaart. Onlangs is melding gemaakt van eene noodlottige aanvaring van schepen, en dienaangaande is thans iets meer bekend geworden. De Bombay, een der vaartuigen van de Peninsular en Oriental stoomvaart-maatschappij, is den 24>tcn Januari 11., in den nacht, op een afstand van 20 engelscWe'mijlen van Yokohama, in aanvaring geko men met het Amerikaansche oologstoomschip Oneida, ge wapend met acht stukken en bemand met 176 koppen. Naar luid van bet thans van den te Bombay gevestigdea agent der stoomvaart-maatschappij ontvangen telegram, had de Bombay den schok zoo weinig gevoeld, dat de kapitein, de heer Eyre, meende dat de Oneida weinig schade kon hebben bekomen en zijne reis naar Yoko hama had voortgezet. De Oneida, zoo wordt verder ge meld, zonk spoedig met 115 man. 61 man ontkwamen in twee der booten. Een der stoutmoedigste ontdekkingsreizigers in midden-Afrika, sir Samuel Baker, die de outdekking van de Engelsche reizigers Speke en Grant ten aanzien van de bronnen van den Nijl voltooid heeft, is er in geslaagd den onderkoning van Egypte voor zijne plannen te win nen. Aan het hoofd van een korps dat de onderkoning voor deze expeditie te zijner beschikking gesteld heeft, heeft sir Samuel Baker zich naar Opper-Evjrpte opweg begeven. Zijn voorhoede heeft reeds Kartlmm bereikt, van waar hij zich met zijn legertje op den Boven-Nijl dacht in te schepen opstalen stoom booten, waarvan al de dee- len reeds door de woestijn van Nubië op kameelen over gebracht waren. Het meest nabij zijnde doel der expedi tie is de stad Gouodokoro, op korten afstand van het meer Albert-Nyanza, welks oevers sir Baker zich met behulp zijner booten voorstelt te onderzoeken. Dit zijn de laatste berichten die onder dagteekening van ié dezer van Khartum aangebracht zijn. Het Ilanoversch blad de Volkszeitung meldt dat de ex-koning George een besluit genomen heeft waarbij aan. alle oude en gehuwde mannen die van zijn legioen deel uitgemaakt hebben en zich thans in Frankrijk bevinden, een levenslange rente toegekend wordt. Een correspondentie der Leipziger Zeitung bericht het volgende: Tijdens het corso te Turijn was de me nigte rijtuigen zoo groot, dat de voor den optocht aan wezige straten niet voldoende waren en de rijtuigen nu en dan een poos moesten stilstaan. Ook koning Victor Emmanuel, die onverwacht op hot corso verscheen, moest wachtten, en werd eeuklaps door eene volksmenigte omringd, die voor 'tmcerendecl uit jeugdige handwerks lieden bestond. Een dier jongelingen, dien bet niet aan vrijmoedigheid ontbrak, verlangde van den koning een bonbon. Dczo raapte een der talrijke confetti, die men hem bad toegeworpen in den wagen op, en gaf ze dea jongen man. Toen strekten zich dadelijk meer dan 500 handen uit, en vijfhonderd stemmen verlangden mede een bonbon. Z. M. las alle confetti op, en hield uitdeeling. Toen de bonbons op waren, ging hij over tot dc bou-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1