volgende reis met volle lading door het kanaal van Suez doen, als de Impératrice van Honkong repratieertdaar toe is order gegeven, en in elk geval zal het kanaal weldra algemeen gebruikt worden. „De gezondsheidstoestand is over het algemeen niet ongunstig, maar laat toch hier en daar te wenschen over. Pokken vertoonen zich in onderscheidene residen- tiën van Java en op Timor, koortsen in Banjermasin, sporadische gevallen van cholera te Batavia en in eenige districten van Bantam. Veeziekte heerscht in de Noorder districten van Celebes en men gaat uitvoer van vee van daar tegeu. „Met spanning ziet men de benoeming van een direc teur der burgerlijke openbare werken te gemoet. „De Indische begrootingswetten zijn aangekomen en eergisteren afgekondigd. „Van het verouderde reglement van 1828 omtrent invoer, verkoop en bezit van vuurwapens op Java kan thans, in 'slands belang, door den gouverneur-generaal afgeweken worden. Het heeft somtijds zeer ernstige be lemmeringen in den weg gelegd, zelfs aan de spoorweg- werken SamarangVorstenlanden—Willem I." Volgens do Samarangsche courant bestaat de ge meenschap van Samarang met de reede sedert de laatste tien of twaalf dagen feitelijk alleen op het papier. De schepen kunnen bijna niet lossen of laden, omdat de riviermonding zoodanig verzand is, dat zelfs de kleinste prauwtjes niet dan met veel moeite daar in of uit kuu- nen, terwijl de hevige branding en winden verder het noodigc verrichten om alle vervoer van goederen onmo gelijk te maken. Hoewel de blauwe vlag sedert 20 December slechts f3 dagen geheschen is, was de verzan ding der riviermonding oorzaak, dat sedertdien datum reeds gedurende negentien dagen geene prauwen naar buiten konden. Eene prauw met suiker, welke door de gezamenlijke directeuren der prauwenveeren met alle kracht was uitgebracht-, in de hoop vau door dit voor- beeld andere prauwenvoerders aan te moedigen om ook naar buiten te gaan, is 21 Januari beoosten het Ooster- scherra gezonken. In de laatste week alléén zonken vier beladen prauwen, en zoo zal het aantal ongelukken^ vreezen wij, in de eerste tijden nog steeds stijgende blij ven. Een der nieuwe, kort geleden uit Europa aange brachte moddermolen8, die voor eenigen tijd werden aangewezen om de monding der rivier op diepte te hou den, schijnt daartoe niet geschikt te wezen, en dus laat het zich niet aanzien, dat men voor deze mousson eenige verbetering kan wachten. Do gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: civiel departement. Benoemd: tot lid der weeska mer te Batavia, het lid van het college van boedelmeeste- ien aldaar J. F. Eij zen dooien; tot controleur 2« klasse bij de landelijke inkomsten en cultures, op Java en Madura, de ambtenaar ter beschikking G. A. C. O. Kraft, tot ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten ■en cultures, de 2c commies bij het departement vau biu- nenlandsch bestuur G. J. Grashuis, en de ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië G. J.Blume, W. de Vogel, J. J. H. van Hall en J. M. Esche; tot grif fier bij den raad van justitie te Batavia, m»'. W. A. Brill. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den assistent-resident van Patnalang (residentie Tagal) J. H. Hagen, en aan den secretaris der residentie Kediri J. A. Krakuier. O n tsl agen: eervol, uit 's lands dienst, de leerling telegrafist C. A. Boijer. militair departement. Be n oemdtot 2i'n luit. bij het personeel van het wapen der artillerie, de adjudant- ondcr-officier J. A. Altnerood, van het wapen; tot boek houder bij den magazijnmeester der artillerie te Batavia (militair ambtenaar der 3C kl.)de klerk op het bureau van dien magazijnmeester (militair geëmploicerde der 6e kl.) II. Gerspach. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 7s. Mr. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de magazijnmeester i° kl. der artille rie G. T. Keulenböinèr. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegen3 ziekte, aan den majoor der infanterie W. G. A. L. van Bennekoin. marine departement. 0 n ts lag enop verzoek, eer vol, uit zijne betrekking wegens ziekte, onder toeken ning van wachtgeld, de 2c machinist der gouvernements marine N. H. G. Sandblad. Benoemd: tot kapitein-luitenant ter zee bij het In disch sedentair zeewezen en directie van het marine etablissement te Onrust, de luitenant ter zee lc kl. bij dat korps J. P.M. Willinck,laatstelijk equipagemeester van genoemd etablissement, van verlof uit Nederland te ruggekeerd. Belast: met de waarneming der betrekking van 2cn machinist bij den dienst der gouvernements-marine, de machinist 3e kl. bij de Koninklijke Nederlandsche marine A. B. ten Bosch. Gemengde berichten. Gisteren herdachten de onderofficieren en korporaals der dienstdoende schutterij alhier het vijftienjarig be staan hunner sociëteit „Door de wapens vrienden". De feestviering werd met een souper besloten. Den ecnig overgebleven oprichter, den op zijn verzoek eervol ont slagen sergeant-majoor I. Ie Clereq, werd het eerelid maatschap der sociëteit aangeboden, hetwelk door hem werd aangenomen. Het voornemen bestaat om tusschen Ileinkenszand en 's-Heer Arendskerkc eene meefabriek op te richten. Weldra zullen al de dorpen van het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland in het bcsit van eene dergelijke fabriek zijn. Jl. Vrijdag raiddag deed een arme bijna SOjarige vrouw te 's-Heer-Arendskerkc als naar gewoonte hare ronde tot het ophalen van liefdegiften. Toen zij zich even buiten liet dorp had begeven, schijnt de scherpe koude, die sinds eenige dagen dooreen sterken wind werd aangeblazen, haar bevangen te hebben, althans zij is bij den weg neergezegen, waar zij door een paar voorbij gangers gevonden en in een in de nabijheid staand huis is ingedragen; hoewel dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen, was zij een paar uren later reeds over leden. Goesche co?ir.) Tegen den pachter van het veer over de Maas te Hedel is eene vervolging ingesteld ter zake van kneve larij, bij gelegenheid van den ijsgang welke bij het dooi- weêr in de vorige week plaats had. Die pachter moet namelijk zeer hooge overzetgelden gevorderd en ontvan gen hebben, zonder daartoe van hooger hand behoorlijk te zijn gemachtigd. Een der Amsterdamsche vrijmetselaarsloges heeft een adres aan de wetgevende macht opgezonden, aan dringende op afschaffing van de doodstrafals strookende die afschaffing geheel met de raaQonnicke beginselen. Tevens heeft zij de andere loges in Nederland hiervan I in kennis gesteld, en tot navolging opgewekt. Men leest in de Geneeskundige courant: i De gevolgen van het tabakrooken voor knapen. j Decaisne had gedurende verscheidene jaren voorbeelden waargenomen van chloro-anaemie (bloedarmoede) onder knapen, die in de fabrieken werken en wier zwakke con stitutie hij toeschreef aan de ongezonde toestanden, waarin zij leefden en den aard hunner bezigheid. Onlangs trof hem het groote aantal jongens tusschen de negen en vijftien jaren, die tabak rookten, en hij besloot te onder zoeken in hoeverre deze gewoonte oorzaak kon zijn van chloro-anaemie, die hij waarnam. Opdat hij deze niet met andere oorzaken zou kunnen verwarren, verzamelde hij verscheiden gevallen van rookende jongens van de lagere klasse der Parijsche samenleving, en die van het land. Van' 38 dezer knapen vond hij noemenswaardige ver schijnselen hij 27; 11 hadden eerst zes maanden gerookt en 16 meer dan twee jaren; 8 jongens waren van negen tot twaalf jaren oud, en 19 van twaalf tot vijftien jaar. Bij 22 waren verschillende aandoeningen der bloedom- loops-organen te ontdekken, met hartkloppingen, moei lijke spijsvertering, enz.; in 3 gevallen was er een inter- mitteerende pols, en bij 12 vertoonde het bloed een tekort aan lichaampjes. Zijne algemeene conclusiën waren als volgt: 1. Zelfs een beperkt gebruik van tabak heeft bij kna pen eene verandering van den toestand des bloeds tenge volge, die met de voornaamste verschijnselen der chloro- anaemie gepaard gaat. 2. De gewone behandeling der chloro-anaemie is dik wijls van geen nut, wanneer dc gewoonte van tabakroo ken blijft voortduren. 3. Knapen, die tabak rooken, vertoonen vaak in zekeren graad verstandsverstomping en een meer of min sterke zucht tot sterken drank. 4. Bij kDapen, die ophouden te rooken en nog niet het voorwerp zijn geworden van eene of andere organische ziekte, verdwijnen dikwijls deze stoornissen in de func tie der organen spoedig en bijna zonder eenig spoor na te laten. GQdurer.de het jaar 1869 heeft de Fransche bank 2.477.C00 bankbiljetten, tot eene waarde van 622 millioen fianken, uitgegeven. Daarentegen heeft zij in dat jaar 1.732.792 biljetten, tot een bedrag vau ruim 552 millioen franken, geannuleerd, en 2.213.000 biljetten, vertegen woordigende 603 millioen, verbrand. De South London Press zegt dat aan de redactie van dat blad een monster vet is toegezonden, getrokken uit de modder, afkomstig uit de Theeras. Het vet is geel achtig van kleur en gelijkt veel op boter van inferieure qualiteit. Hoe de vette bestanddeelen uit de modder, worden getrokken, kan het blad niet verklaren, maar zooveel is zeker dat groote hoeveelheden van dat „mod dervet" elke week naar Nederland worden verscheept, om in den vorm van Friesche boter op nieuw te Londen aan de markt te worden gebracht'. (iV. Roil, cour.) In de nabijheid van Bremen zijn proeven geuomen met mortieren, om een lijn aan schipbreukelingen toe te werpen. Een kogel aan een lijn werd met den mortier van Manby 450 voet ver, met een van Dclvigne 650 voet eu met den verbeterden mortier van laatstgenoemde 708 voet ver geworpen. Met den Engelschen rakkettoestel - wierp men een raket van 15.V Eng. ponden 1256 voet ver; met den Duitschcn rakettoestcl, een van 38 pond 1326 voet ver. De proefnemingen met de zware anker raketten leverden voldoende resultaten op. Voor de eerste maal naden dood in 1861 van den prins-gemaal heeft koningin Victoria jl. Vrijdag inliet Bnckingham-paleis een koer gehouden. Tot dien tijd had II. M. steeds aan den prins van Wallis dc zorg over gelaten om do edelen des lands te ontvangen. D<? voor stellingen waren zoo talrijk dat tegen den raiddag de koningin zich vermoeid terugtrok. De administratie der Fransche posterijen is, naar men meldt, voornemens den minister van binnenlandsche zaken een voorstel te doen tot verandering van eenige namen van gemeenten die voor meer dan éene plaats dezelfde zijn en waardoor talrijke dwalingen veroorzaakt worden, daar steden met gelijkluidende namen zelfs in hetzelfde departement voorkomen. Het voorstel is van een grooten omvang, want het getal van bedoelde plaat sen is niet gering; er zijn niet minder dan 24 plaatsen die Neuilly heeten, 27 Neuville's, 63 Roche's. De namen der heiligen hebben ook vaak den naam aan de gemeente geschonken. Er zijn 50 gemeenten die Sainte-Marie genaamd zijn, en 160 die haar naam aan Saint-Martin, den beschermheilige van Frankrijk, te danken hebben. In Turkije is eene maatschappij gevonpd om in dat land een spoorwegnet aau tc leggen, en daafdoor het tot nu nog vrij geïsoleerde Ottomanische rijk in meer directe verbinding met de overige staten van Europa te bren gen. Het plan omvat vier hoofdlijnen, tot een gezame- lijke lengte van 2200 kilometers. Thermometerslan;!. 14 Maart. 'sav. 11 u. 33 gr. 15 'smorg. 7 u. 34 gr. 'stnidd. 1 u.43 gr. 'sav. 6 u. 40 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag 14 Maart. Behandeling van verschil lende wetsontwerpen; interpellatie vau den heer van Kerk wijk. Ingekomen zijn een paar wetsontwerpen tot verhoo ging der begrootingen van binnenlandsche zaken en justitie, en eenige regeeringsbescheiden. De beraadslaging over het wetsontwerp tot verande ring van de grenzen der gemeenten Dordrecht cn Dub beldam wordt voortgezet. De heer Bichon verklaart deze voordracht onaanne melijk. Hij beschouwt haar uit een geheel ander oogpunt dan de heer Blussé, die afgegaan is op praatjes, maar niet op de officieele stukken die aantoonen dat door deze grensverandering nadeel aan Dubbeldam wordt berokkend, waarvoor de toegezegde schadevergoeding vau Dordt geen voldoend aequivalcnt is. De heer Fokker acht het onbillijk dat door terreinen bij Dordt te trekken, die tot Dubbeldam behoorden, waarop reeds verschillende groote fabrieken zijn opge richt, de laatste gemeente ai de voordeden zou missen die uit zulke instellingen voortvloeien. De heer Rombach acht evenals de heer van Ivuijk die bewering onjuist. Volgens de laatste spreker is hier alleen sprake van winstderving, niet van verlies. Dub - beldam heeft geen recht voordeel te trekken van lieden die daar wonen of zaken vestigen omdat Dordt, waar zij tehuis behooren, te klein is. Bovendien mogen de groote gemeenten wel tegemoet gekomen worden voor de vele kosten die zij sedert de laatste jaren moeten aanwenden voor groote werken in verband met rijkswerken, voor onderwijs, schutterij en armenzorg. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt het algemeen belang van de voorgestelde grensverandering. De bezwaren van Dubbeldam zijn overdreven, zoo niet geheel onjuist. Handels- en waterstaatsbelangen zouden, schromelijk miskend worden wanneer aan het verlangea

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2