MIDDELBURGSCHE COURANT. r 64. Woensdag 10 Maart. 1870. Middelburg 15 Maart. De eerste kamer der staten -generaal zal den 22en dezer hare werkzaamheden hervatten. In de zitting cler tweede kamer van heden is het wets ontwerp tot aanvulling van art. 437 van het wetboek van strafrecht, na verwerping van het amendement van den heer de Lange, met 28 tegen 24 stemmen verworpen. Het wetsontwerp tot intrekking van sommige bepalingen omtrent vreemde loterijen is weder naar de afdeelingen teruggezonden, nadat daarop door den heer Fokker een ingrijpend amendement was voorgesteld, strekkende tot geheele intrekking der wet van 1814. In de Staats-courant van jl. Zaterdag zijn opgenomen de wetten van den 3^ Maart jl., houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den afstand aan de ge meente Alkmaar van een van het Noord-Hollandsch kanaal afgesneden kanaal vak aldaar; alsmede tot goed keuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhand- schen verkoop van grond en slooten langs de toegangs wegen naar het station van den staatsspoorweg te Meppel aan de gemeente Meppel. In de Staats-courant van heden is" opgenomen het vervolg en slot der goedgekeurde statuten van de naam- looze vennootschap „Gemeenschappelijke slachterij", te Middelburg. Hetzelfde nommcr bevat de wet van den 3cn dezer, houdende goedkeuring der akte betrekkelijk den afstand van rijksgrond aan den Reigersbergschen polder; als mede de koninklijke besluiten van dezelfde dagteeke- ning, houdende schorsing der besluiten van den gemeen teraad van Kampen dd. 4 Februari jl., n°. 1 en 3, betrek kelijk het beheer van het hervormd armenweeshuis en het reglement voor het Roomsch-catholieke weeshuis aldaar en tot nadere regeling der kosten van schatting, telling, herziening, sommatie, beteekening enz., inge volge art. 49 der wet, houdende de belasting op het per soneel, van 29 Maart 1833 (Staatsblad n°. 4). Jïeuoeiiiiugeu m besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan G. F. Wes terman, directeur van het Koninklijk zoölogisch genoot schap Natura Artis Magistra, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1° klasse der orde van Filips den Grootmoedige, hem door Z. K. H. den groothertog van Hessen geschonken. gevangenissen. Benoemd tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, dp. Y. Keijzer. consulaten. Erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Samarang, Arnold Jacob. ministeriekle departementen. Op VOGl'ZOek eervol ontslag verleend aan jonkheer mr. II. P. van Karnebeek uit zijne betrekking van referendaris-rechtsgeleerde bij bet departement van oorlog; en bij hetzelfde departe ment benoemd tot adjunct-commies de schrijver lc klasse H. P. van der Borght. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Bodegraven C. Saton, thans geagreëerd klerk ten postkantore te Alpben. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat tot een bedrag van ƒ320 's jaars, aan H. J. van de Poll, gewezen adjunct-commies lc klasse ter provinciale griffie van Utrecht. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnsen gevestigd te Zwollerker- spel (Overijsel), bevattende de gemeenten Zwollerker spel en Zalk en Yeecaten; de ontvangst der directe belastingen iu de gemeente Zwollerkerspel gevoegd bij het ontvangkantoor derzelfde middelen gevestigd te Zwolle, onder voortdurend beheer van den tegenwoor- digen titularis H. Bijleveld; de ontvangst der accijnsen in de gemeente Zwollerkerspel gevoegd bij het ontvang kantoor der in- en uitgaande rechten en accijnsen ge vestigd te Zwolle, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis F. C. Dufour; de gemeente ,^-Zalk en Veecaten gevoegd bij het ontvangkantoor der .^érrecte.belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen te Kampen c. onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, A. van de Werken. Kerknieuws. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Koude- kerke is tot predikant beroepen de heer J. J. van der Lip, predikant te Leusden. Op-.e'ën zestal voor de vervulling der vacature van predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Wageningen komt voor de heer J. H. Gravestein, predi kant bij die gemeente te .Serooskerke. Marine en leger. De officier van administratie 2« klasse A. L. Thierens, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 3en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Necrologie. Eergisteren is te Parijs op 59jarigen leeftijd over leden grant Charles Forbes Montalembert, de bekende staatsman en redenaar, de welsprekende en onvermoeide verdediger van het catholicisme vereenigd met de staatkundigo vrijheid. Reeds op 20jarigen leeftijd trad hij als journalist op en was mede-oprichter en mede uitgever van l'Avenir, een blad hetwelk bovengenoemde beginselen voorstond. Later slichtte hij met anderen een e Ecole libre, waar uitstekende mannen gratis onderwijs gaven, doch die weldra door de politie gesloten werd. De Montalembert werd daarbij voor de rechtbank geroe pen en, in spijt eener welsprekende redevoering ten gunste der vrijheid van onderwijs, tot een geldboete van fr. 1000 veroordeeld. Ais pair van Frankrijk nam hij in 1835 zitting in de kamer der pairs, nadat hij zich bij de verdediging zijner beginselen ook een letterkundigen roem verworven bad. Na de Februari-omwenteling van 1848 was hij een der eersten van het parlement die zich voor de republiek verklaarden. In den coup cVêlat van 2 December schikte Montalembert zich niet alleen als staatkundige noodza kelijkheid, maar hij prees dezen ook als een feit waar door Frankrijk gered werd. Weldra echter moest hij getuige zijn der trapsgewijze onderdrukking van alle openbare vrijheden, waarom hij later aan de regeering, zijne ondersteuning ontzegde. In 1854 werd hij, wegeus eenige in een particulieren brief voorkomende uitdrukkingen, opnieuw vervolgd doch vrijgesproken. In 1858 stond hij nogmaals terecht terzake van een van hem afkomstig artikel: „Eene beraad slaging over Oost-Indië in het Engelsch lagerhuis", waarin voor de Fransche regeering beleedigende toespe lingen voorkwamen. De Montalembert werd toeD tot zes maanden gevangenisstraf en fr. 3000 boete veroor deeld. nij kwam in hooger beroep, waarbij bet vonnis slechts gedeeltelijk vernietigd werd, doch de keizer schonk hem gratie. Al deze drukpersvervolgingen strekten hem, zooals het gewoonlijk daarmede gaat, tot lauweren op het letterkundig slagveld, steeds ten koste der vervolgende partij, hier het Fransch gouvernement. Verscheidene werken bestaan van zijne hand, als: een geschrift over de staatkundige en maatschappelijke toestanden van Zwedenhet leven van Elizabeth van Hongarije; het leven van deu heiligen Anselmus, aarts bisschop van Canterbury, en anderen. Zijn dood cloet wederom eene vacature ontstaan in de Fransche aca demie, waarvan hij lid en bestuurder was. Koloniën. De per mail uit Nederlandsch-Indië aangebrachte berichten loopen tot 3 Februari. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaasch handelsblad ontleenen wij het volgende: „Zoo even te Batavia ontscheept, nadat wij een ge deelte van de groote wegen hebben doorstoomd, waar over het wereldverkeer van het Oosten zich beweegt,, trof ons bovenal de stilte in de haven, die de heer de- Waal tot een emporium wil verheffen, zooals wij hem nog kort te voren hoorden zeggen. „Wanneer wij met hen die Batavia kenden over de handelsbeweging en het vertier aldaar spraken, zei men ons, dat in vroeger tijd honderde sampans en booten leven en beweging aan de haven gaven, maar dat thans alles kwijnde. Zoo doodsch als wij de reê van Batavia zagen, hadden wij ons dat echter niet kunnen voorstel len. Medereizigers, die vele jaren in Indië hadden door gebracht, deelden in dien indruk. „Men werkt altijd of werkt niet aan het onderhoud van de haven .wij bemerkten er niets van, in af wachting van eene radicale verbetering, die, zooals zooveel in Indië, steeds in overweging is. Hier is boven alles waar: cc niest que te provisoire qui dure. „De klachten over den toestand van de haven van. Samarang in dezen moasson zijn weder allerernstigst. Wanneer zal daarin eens verbetering komen? „Toen wij met eenige ingezetenen van Batavia kennis maakten, hoorden wij de bekende klachten: stilstand en achteruitgang in den handel, malaise^ terugtrekken van kapitalen, lage vrachten, enz. Geldt die klacht alken voor Nederlandsch Indië? Zoo ja, aan wien dc schuld? Ongetwijfeld heeft het spel der staatspartijen in het Moederland tot dezen staat van zaken medegewerkt. De oeconomiscke toestand is ongezond en terwijl ae handel tijden van druk beleett, hebben staatkundige, woelingen iu Nederland oplossing van vraagstukken belet, die tal van nieuwe hulpbronnen geopend zouden hebben. Menig feit kwam ons daaromtrent reeds ter oore. Zoo stonden ook eenige reizigers, die naar Mauritius en Bourbon ver trokken, verbaasd over eene korte schets van de suiker cultuur op Java, en riepen zij uit: hoe kan eene indus trie van dien aard, onderjdergelijkc voorwaarden, blijven leven en bloeien? Nu vatten wij, waarom gij niet in Australië kunt concurreeren. „Maar ontegenzeglijk hebben wij ook in de vreemde havens, die wij aandeden, stilstand in den handel waar genomen, terwijl zeelieden ons de verzekering gaven, dat overal en in alle zeeëen het handelsverkeer in de laatste paar jaren verminderd en het krediet geschokt was. Waar vroeger tal van schepen ontmoet werden, ziet men nu slechts enkele zeilen. „Moest men zich in zulke dagen niet meer dan ooit inspanueu, om den handel te doen herleven Heeft dit plaats en let men op de teekenen des tijds? Wij spre ken nog niet van het bestuur in Indië. Het moet in elk geval te veel naar het plein uitzien en kan zich niet vrij bewegen. „Met ons trok een Oostenrijksche scheeps-kapitein naar Aden, om ten behoeve van de Lloyd eene stoom vaartlinie tusschen Triest en Bombay te organiseeren, in de hoop ze tot. Honkong uit te breiden. De Russen uit Odessa,- de Italianen uit Brindise of Genua; zelfs de Amerikanen uit New-York, maken zich gereed om van de doorgraving van het Suez kanaal te proliieeren. In Nederland vormen zich comités en men blijft delibe- reeren, ja, krijgt dan twist over eene of andere haven als uitgangspunt, zooals ten aanzien van de vaart op Ame rika. Men vergete niet dat tijd geld is. Heeft de handel een loop genomen, 'tis moeilijk den stroom te verleggen. De Fransche Messageries gaat weldra den dienst, verdub belen en bespreekt het plan van eene directe lijn Batnvia- Sydney-Melbourne. Komt die tot stand, dan zal Indië ten deele daardoor verkrijgen, wat het zoolang wcnscht en waarop de afgetreden voorzitter van de kamer van koophandel en nijverheid nog onlangs met zooveel klem wees; maar bij do slaperigheid in Nederland zal Marseille meer en meer de geduchte concurrent van Amsterdam en Rotterdam worden, al vervoert men nog de koffie van hier om de Kaap. Men wete het toch wel, de kolossale Fransche mailsteamers,-wsne zeekasteelen, zullen dc eerst-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1