MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 62. Maandag 1870. 14 Maart. Rij deze courant belioorl een bijvoegsel. Middelburg 12 Maart. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wetten om trent de verzekering der in- en uitgaande rechten en accijnsen, hoofdzakelijk de wering van den sluikhandel ten doel hebbende, met 51 tegen 3 stemmen aangenomen. Daarna is de beraadslaging aangevangen over het wets ontwerp tot verandering der grensscheiding tnssclien de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam. Uit den Haag schrijft men ons dd. 11 dezer „Na een tiendaagschen veldtocht heeft de oppositie tegen de agrarische wet dan eindelijk toch niet ge zegevierd. Niet dat de minister van koloniën bijzonder veel reden heeft om in zijne overwinning te juichen. De zelfvoldoening, welke hij moge smaken, een beginsel dat hij ter goeder trouw en na rijp beraad in 't belang van moederland en koloniën beiden acht, door éen tak der wetgevende macht te zien bekrachtigd, wordt ge temperd door de geringheid van het overwicht der eind stemming. Ind. rdaad, hij had verdiend dat de meerder heid grooter ware geweest. Vooral nadat hij met onbe zweken moed pal had gestaan in den telkens op nieuw aanbruisenden stroom van welsprekendheid, die werd verspild om de noodzakelijkheid te betoogen der amen dementen, die als zoovele stormladders op elkander werden gestapeld om in 't haitder vesting door te dringen en, met het beginsel, ook den invloed der wet te ver lammen. „Geen wonder dat, te midden van het meermalen wanhopig verward debat, het velen kamerleden met niet al te sterke hersenen duizelde en den heer de Waal zelf in 'teind de kalmte en de helderheid dreigden te bege ven, welke hij zoo lang had bewaard. „Over de houding van een gedeelte der liberale partij wordt verschillend geoordeeld. Terwijl dezen vragen i f Thorbecke en van der Linden niet liever rondweg had den moeten erkennen dat zij sinds de behandeling der cultuurwet van Fransen van de Putte van inzicht waren veranderd, in plaats van hun votum van nu met dat over 't amendement-Pooi traan te willen rijmen, mom pelen genen dat Stieltjes, Gal jé en Storm uit kracht van hunne beginselen voor. dat van deze wet hadden be lmoren te stemmen. „De vrees dat de wettelijke erkenning van het recht des Javaans op den door hem bebouwden grond en op de vrije beschikking daarover ten slotte door handiger speculanten ten zijnen koste zou geëxploiteerd kunnen worden,een vrees,die voorzooveel anderen slechts een voorwendsel was bij hun tegenstand, schijnt hun te machtig 'te zijn geweest. Toch zie ik niet in, waarom, wanneer de nieuwe koloniale toestanden, waartoe met deze wet de grond is gelegd, behoorlijk en wet telijk zijn geregeld, den inlander de waarborgen zouden behoeven te ontbreken voor zijne vrijheid en welvaart. Voor zoover die waaroorgen van hier uit moeten gegeven worden, blijft toch elke minister van koloniën, ook nadat de raad van state gehoord is, ver antwoordelijk voor zijn contreseign onder een koninklijk besluit. En ginds in Insulindp, laat ons hopen dat de tijd voorbij is, waarin intrigue en politieke manoeuvres daar de autocratische macht in handen spelen van man nen, wier geweten ruim genoeg is om onder huichelend kerkgebaar de schromelijkste plichtsverwaarloozing te begaan en te gedoogen. „Exceptioneel als de Indische toestanden zijn, zal dit altoos het gevaarlijkste punt blijven. Hierin toch heeft Busken Iluet, wiens treurige rol mij minder dan ooit verschoonbaar voorkomt, nu het blijkt dat hij de zijde der liberalen voor die der conservatieven heeft verlaten, niet omdat de beginselen, maar omdat de vormen en ma nieren van dezen hem beter vleiden dan die van genen (vergelijk de jongste aflevering van van Vloteifs Levens bode), hierin heeft hij gelijkdat het autocratisch ge zag in Indië levensvoorwaarde is. Althans vooralsnog, voeg ik er bij, ook na de lezing van een der laatste r.ommerS van deïi Java-bode, welks betoogen, ofschoon de voren beschaafder, aesthetiseher is, wat methode be treft, maar al te veel herinneren aan die van het hoofd orgaan der partij bier te lande. „Als ik weder eens uitvoeriger over Haagscne toestan den ga schrijven, moet ik het verslag, (lezer dagen aan den gemeenteraad gedaan over den toestand van het mid delbaar en lager onderwijs in onze gemeente, eens onder handen nemen. Ce qu'on noüis daarin met benijdens waardig optimisme gereleveerd; ce qu on ne volt pas met veel voorzichtigheid gemaskeerd. Zoo geloof ik o. a. dat omtrent onze hoogere burgerschool nog al een en ander af te dingen zal vallen op liet verslag. Gedeeltelijk voor zeker een gevolg van de hooge spaarzaamheid die hier wordt in acht genomen en ten gevolge waarvan van som mige leeraars gevergd wordt wat zij eigenlijk nauw kun nen en in 't belang van 't onderwijs ook niet zouden moeten prestoeren. Is 't nu om de zaak wat productiever te maken dat men 't schoolgeld wil verhoogen, of om de Haagsche burgers af te schrikken hunne jongens te doen profiteeren van een onderwijs dat meer en meer blijkt eene behoefte tc zijn 't Is wel ongelukkig dat er altijd geld te vinden, is voor illuminatiën, badhuisfee3ten, opera-snbsidien, straatverbetcringen enz., en dat over elke honderd gulden voor't onderwijs wordt gejeremi- cerd alsof het bankroet voor de deur stond. De angst vallige bescheidenheid waarmee nu weer het gemeente bestuur adviseert om het subsidie voor ouze zoo hoogst nuttige teekenakaderaie te verhoogen, is een nieuw en curieus verschijnsel op dit terrein." De Staats courant van gisteren bevat de wetten van den 3cn dezer: tot verhooging van hoofdstuk IV b der staats- begrooting voor 1869; tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1870, en tot onteigening van perceelen ten be hoeve van den aanleg van een verbindingskanaal tus- sclien het afwateringskanaal van het Slochter diep naar Farrasum en het ontworpen afwatering- en scheepvaart kanaal van Groningen naar Delfzijl. Benoemingen en besluiten. mddekor.dek. Vergunning verleend aan L. Henkens- feldt Slaghek, consul-generaal der Nederlanden te Li- vorno, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur met de ster der Frana-Joseph orde, waartoe hij door Z. M. den keizer van Oostenrijk is bevorderd. 1 leger. Eervol ontslag uit Zr. M>. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan don kapitein der infanterie van bet leger in Nederlandsch-Indië G. D. Hoek, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. Te Sluis is tot hulponderwijzer benoemd de heer A. de Priester IIJz,, in gelijke betrekking te Vlissingen werk zaam, en zulks in plaats van den heer J. P. Leijsennaar, op verzoek met 1 Januari dezes jaai'3 eervol ontslagen. (Sluisch weekblad,) Kerknieuws. Bij de Hervormde gemeente te Zaaroslag is tct predikant beroepen de heer C. de Wilde, te Poortvliet. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Java, on der bevel van den kapitein-luitenant ter zee II. D. Slegt. zou, volgens een bij het departement van marine ont vangen bericht, den 27cn Jatmari jl. de Kaap de Goede Hoop verlaten, teneinde zijne reis naar Batavia te ver volgen. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departemekt. Benoemd: tot hoofdingenieur 2C klasse bij den waterstaat en de burgerlijkeopenbare werken, jonkheer W. H. Teding van Berkhout, thans met die betrekking belast, met bepaling dat hij te Soe- rabaija geplaatst zal blijven; tot assistent-resident van Demak, de controleur lc klasse bij de landelijke inkom sten en cultures W. Ligtvoet; tot opziener 2c kl. bij den waterstaat en burgerlijke openbare werken W. C. H.L. C. von Winckelman, vroeger die betrekking bekleed heb bende; tot assistent-resident van Boeleleng, de contro leur P klasse bij de landelijke inkomsten en cultures E. Schalktot controleur le klasse bij de landelijke inkom sten en cultures, de benoemde controleur in de Wester- afdeeling van Borneo L. de Scheemakermet bepaling dat hij als zoodanig wordt gesteld ter beschikking van den resident van Banjoewangi, voor den dienst op Bali; tot assisteut-hortulanus bij rslands plantentuin te Bui tenzorg II. J. Wigman Rz. Bij den waterstaat en bur gerlijke openbare werken: tot ingenieur 2c klasse, de ingenieur 3e klasse C. Gasttot ingenieur 3c klasse, de aspirant-ingenieur J. P. van der Ploeg; tot aspirant- ingenieur, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst H. E. van Berckel. Ter algeraeehe secretarietot b'" commies, de 2e commies E. de Lannoytot 2vn commies, de 3C commies L. B. van Maanen en de ambtenaar ter beschikking J. A. van Dorss; tot 3™ commies de klerk J. M. Speet sr.Bij het binnenlandsch bestuur in deWester- afdeeling van Borneo; tot controleur lc klasse, de con ti'oleur 2c klasse D. F. W. My er; tot controleur 2e klasse, de controleur 3c klasse M. J. Pluim Mentz; idem in bet gouvernement Celebes: tot controleur 3e klasse, de amb tenaar ter beschikking J. W. van Heusdentot ambte naar ter beschikking, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst E. J. Jellesma; bij de plaatselijke schoolcommissie te Ambarawa, tot secretaris J. J. van Santen bij de landelijke inkorpsten en cultures, tot controleur lc klasse de controleur 2e klasse F. G. A. van Delden en jonkheer R. Wichers; tot controleur 2e klasse, de ambtenaar ter beschikking R. W. H. Pitlo en J. G. IJssel de Schepper. Tot lid van het bestuur over het weduwen- en wee zen- fonds van burgerlijke ambtenaren mr. J. de Wal Hzh., vice-president van het hooggerechtshof. Tot algemeen ontvanger te Soerabaija de secretaris der residentie Pasoerocan A. F. van der Ven. Tot notaris tevens ven dumeester te Pourworetljo, de notaris te Patti W. P. van den Heuvell. Tot notaris te Ngawi de candidaat- notaris R. J. van Lier. Tot substituut-griffier bij den raad van justitie te Samarang, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst mr. L. W. C. van den Berg. Tot lid van het bestuur van het roomsch-ca.tholiek weeshuis te Samarang, J. F. J. Karthaus tot hoofdonderwijzer aan de lagere school te Probolingo de lc hulponderwijzer aan de 2c lagere school te Soerabaija M. Valk Lzn.tot hoofdonderwijzer aan de lagere school te Padang-Pand- jang, de derde hulponderwijzer aan de 3e lagere school te Batavia A. J. Bieshaar; tot L» hulponderwijzer aan de 2c lagere school te Soerabaija, dc hoofdonderwijzer aan de lagere school te Probolingo II. Spönhoff; tot cipier van 'slands gevangenis voor Europeanen te Samarang, de lc klerk op het residentie-kantoor te Soerabaija II. Menke. Ontslagen: bij de plaatselijke schoolcommissie te Djokjokarta, eervol, wegens vertrek, als lid B. J. Ovink, en in zijne plaats benoemd C. G. S. Begemann, predikant; eervol, dc telegrafist 3C klasse F. G. Lammerding en II. F. Middleton. Ingetrokken: op Verzoek, de benoeming van D. Swart, commies ontvanger der in- en uitvoerrechten, te Sinkel, met bepaling dat bij blijft in het genot van wachtgeld; op verzoek, het aan G. S. Lewis wegens ziekte verleend tweejarig verlof naar Nederland, zijnde hij gcstekl in het genot van wachtgeld. Goedgekeurd: dat door den consul van Groot-Bri- tannie te Batavia zijn benoemd: Tot waarnemend vice- consuls van Groot-Biitannie te Samarang W F. Fraser, en te Soerabaija J. Forrest. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den letterzetter lc klasse II. J. Ver- steegh; wegens ziekte, aan den ambtenaar op wachtgeld W. II. van der Horst, en aan den aspirant-ingenieur bij den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken A. J. P. Saaymans Vader.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1