MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r ei. Zaterdag 1870. 12 Maart. Middelburg 11 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden is liet wets ontwerp betrekkelijk de uitgifte van schatkistbiljetten met 50 tegen 12 stemmen aangenomen. Bij de behande ling daarvan deelde de minister mede dat het deficit op den dienst van het loopende jaar niet, zooals geraamd was, acht, maar twee millioen zou zijn. Aan de firma M. J. Masion en Zonen te Dordrecht is, bij ministerieele beschikking van gisteren, tot wederop zegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen en rivieren in de provinciën Noord-Bra bant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 10 Maart jl. is, met ingang van 1 Mei a., opge dragen de dienst van den waterstaat in de le inspectie te Arnhem aan den inspecteur jonkheer J. Ortt van Schonauwen de dienst van den waterstaat in dc 2ft in spectie te 's-Gravenhage aan den inspecteur C. Brunings; de dienst van hoofdingenieur in het 5e district (Gelder land) aan den hoofdingenieur F'. W. H. van Opstall. Benoemingen en besluiten. ma rise. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht de officier van ges oudheid 3e klasse J. J. van Effen, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2u klasse SI. C. Pannevis en B. Léon. Kerknieuws. De heer J. Middel, te Gouda, heeft andermaal bedankt voor het op hem uitgebracht beroep tot predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Goes. Marine en leger. De luitenant ter zee 2C klasse L. M. L. de Haan. laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndiö en den 3C» dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonaetivitcit gesteld. Rechtzaken. De arrondissements rechtbank te Rotterdam heeft jl. Dinsdag uitspraak gedaan in twee strafzaken wegens het plaatsen van lasterlijke artikelen in het Rotterdamsche Volksblad van Jac. Spanjersberg, In de eerste dezer zaken waren als beklaagden gedag vaard: Philip Levy Jacoby, oud 15 jaren, en Simon van Gelderen jr., oud 23'jaren, practizijn, beide te Rotterdam. De cene beklaagde was aangeklaagd van een bij de dag vaarding omschreven stuk ter plaatsing te hebben inge zonden aan den uitgever van het Volksblad, welk stuk door den eenen beklaagde zou zijn gewijzigd en vermeer derd en daarna onder het opschrift „politiedwingelandij, uitlokking tot verzet" in no. 44 van bedoeld Volksblad opgenomen. Bij dat artikel zou door de beklaagden, in vereeniging met elkander, op gemelde wijze zijn te laste gelegd aan de Rotterdamsche politie dat zij met moorcl- wei ktuigen klettert en de ingezetenen slaat, zoodat zij verplettering van het volk waardig is terwijl de tweede beklaagde bovendien aan haar bij hetzelfde artikel ten laste gelegd zou hebben dat zij dwingelandij uitoefent, vloekt, de braven naar de wacht leidt, de ingezetenen trapt, beschimpt, verdrukt en mishandelt, door de com missarissen van politie berispt wordt wegens het niet doodslaan van een ingezetene, behandeld als honden en tot handelingen van bloedhonden aangezet, terwijl de tweede beklaagde daarbij heeft beweerd dat een dei- commissarissen is barbaarscli en verdierlijkt, en oproer uitlokt, en dat de bestaande commissarissen van politie he t volk tergen en de burgers in hun broodwinning hin deren. De teide beklaagden zijn aan liet hun ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld: de eerste tot twee maanden gevangenisstraf en eene geldboete van f 25, dc tweede (reeds \roeger tot gevangenisstraf van langer dan een jaar veroordeeld) tot vier maanden gevangenis straf en twee geldboeten, een van f 25 en een van f 100 j In de tweede zaak waren beklaagd Levi Jacob Roozen- daal, koopman, oud 65 jaren, en bovengenoemde Simon van Geldercn j1"., en wel de eerste yan omstreeks de helft van October 1869 aan den drukker en uitgever van het Volksblad een opstel ter plaatsing in dat blad te hebben gegeven, door den eersten beklaagde vervaardigd, terwijl de tweede beklaagde dit opstel zou hebben gewijzigd en vermeerderd en het daarna aldus gewijzigd en vermeer derd onder het opschrift „waarschuwing voor verraad" in no. 44 van jnefiïbedoeld Volksblad heeft geplaatst; welk no. daarna verk.och.fc- en verspreid is geworden. In dat artikel zoudcQK&ëtdaagden in vereeniging met elkander op de vermelde wijze den koopman Abraham van Kla veren te Rotterdam hebben ten laste gelegd zijn vrouw en kinderen te mishandelen,'althans met mishandeling te bedreigen, zich te gedragen als een verrader, hebzuch tig en wangunstig te wezen, zich oneerlijk te hebben gedragen met balen kolïïeboonen, en te verdienen dat het publiek tegen hem worde gewaarschuwdterwijl den tweede beklaagde bovendien was ten laste gelegd, te hebben beweerd dat die koopman een ichelm is en dat gestolen goederen vroeger bij hem werden verkocht, dat hij is een spion en gewezen dief. Na schuldigverklaring aan hetgeen hun is ten laste gelegd zijn de beide beklaagden veroordeeldde eerste tot eene geldboete van f 50 en de tweede tot twee geld boeten van 50. Gemengde berichten. Naar men verneemt, heeft de heer L. Dupper Wzn., in de afgeloopen week te Dordrecht overleden, bij testa mentaire beschikking zijn vermaard museum van schil derijen vermaakt als volgt: -de schilderijen van oude meesters aan het rijksmuseum te Amsterdam en de schilderijen van meesters die in deze eeuw geleefd heb ben, aau het Dordrechtsch museum, benevens f 100,000 aan dit laatste, om daarvoor schilderijen aan te koopen. Voorts zijn nog door hem vermaakt 70.000 nominaal 21 pet. N. W. S. aan de Nederduitsche hervormde diaco nie; aan de stedelijke begraafplaats f 1000 id.; aan het Bestedelingcnhuis op het Bagijnenhof f 10.000 id.; aan het armen wees- en nieuw armhuis f 10.000 id. aan het Luthersch armbestuur /4000 id.; aan het Roomsch-catholiek armbestuur te Dordrecht f 10.000 id.; aau het Roomsch-catholiek weeshuis te Dordrecht f 5000 id.; aan bet Israëlietisch armbestuur te Dor drecht /"4000 id.; aan Pictura /"2000 id.; aan het instituut voor doofstommen te Groningen f 2000 id.; aan het gesticht voor ooglijders te Utrecht/2000 iel.; aan het instituut voor blinden te Amsterdam f 1000 id.; aan het gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam f 1000 id.aan de Leidsche kweekschool voor zeevaart f 1000 id,aan het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst f 4000 id.; alles vrij van successierechten. Sommige personen in Frankrijk beweren dat George Sand in haar nieuwen, in de Revue des denxmon- des opgenomen, roman „Malgré tout" met m"e. Carmen d'Ortoga de keizerin heeft bedoeld en op deze dus het zeer ongunstig oordeel der schrijfster over de groote eerzucht, de vooroordeelen en de clericale sympathiën van haar romanheldin toepasselijk zou zijn. Het Fransch keizerlijk hof heeft eergisteren het vonnis bevestigd dat de civiele rechtbank der Seine den 41'" Maart jl. gewezen heeft in de onzen lezers beken de zaak van het algemeen armbestuur van Parijs tegen de directeurs der schouwburgen aldaar. De rechtbank had daarbij het bestuur gemachtigd de recettes dei- schouwburgen in beslag te nemen ter verzekering dei- heffing van het aan do armen toekomende aandeel. Het is niet denkbaar dat ergens ter wereld do koepokinenting zooveel patiënten heeft als in de laatste dagen te Parijs. Van den boogsten tot den iaagsten bur ger is ieder bezield met den lust om zich aan die behan deling te onderwerpen, ofschoon de pokken er niet er ger dan op andere tijdstippen heerschen. Dit is zelfs in die mate het geval, dat de prefect der Seine ten dien aan zien bekend heeft gemaakt dat het bestuur, tengevolge van het groot aantal personen die zich voor de vaccina tie of revaccinatie aanbieden, zich genoodzaakt gezien heeft een grooter aantal koeien voor de vaccine geschikt te maken, en, daar deze eerst over eenige dagen daartoe geschikt zullen zijn, den bnitengewonen dienst voor de gratis-inenting eenige dagen te schorsen. Een dokter, die voor deze zaak bijzonder en cogue is, heeft te dien einde achter zijn huis een stal met zes koeien. Verkoopingen en aanbestedingen. Bij de plaats gehad hebbende verkooping te Veere is het eerste perceel, een huis en erve op de Kaai aldaar, wijk D. n". 94, verkocht voor 752. De overige perccelen, een huis en erve in de Westdubbele huizen, wijk A no. 94; een huis en erve op de Kaai, wijk B n°. 50; een huis en erve aan de Kaai, wijk A n°. 51, zijn opgehouden. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gis teren aanbesteedhet maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Maas bij Dordrecht. Negen biljetten zijn daarvoor ingekomen. De laagste inschrijving is van Bullerley O., f 640,365; de hoogste van H. Jaret O., te Parijs, f 855,000. Thermomet er stand. 10 Maart.'sav. 11 u. 40 gr. 11 'stnorg. 7 u.40gr. 'smidd. 1 u.44gr. 'sav. 6 u. 40 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Donderdag 10 Maart. Aanueming der agrari sche wet. Verschillende ingekomen regeeringsbescheiden wor den gesteld in handen van commission. Eindverslag wordt uitgebracht over het wetsontwerp tot onteigening van perceelcn voor de voltooiing der Noordzeehaven. De beraadslaging over de vierde alinea der agrarische wet wordt hervat. De heer van Goltstein meent dat bij deze alinea even als in andere bepalingen der voordrachten het liberale beginsel, regeling bij de wet, wordt losgelaten. Alles wordt overgelaten aan regeling bij ordonnantiën en besluiten. Hij handhaaft zijn amendement om de geheele vierde alinea te doen vervallen. De heer Heemskerk blijft deze bepaling onaanneme lijk achten. De heer de Casembroot wijzigt de redactie van zijn amendement. De heer 'sjacob komt er op terug dat de minister zelf gezegd heeft dat de wet niet zoo veel uitwerking zal hebben. Waarom haar dan voorgesteld? De Javaan- sche maatschappij is nog niet rijp voor de beginselen die men daarvoor wil vaststellen. Hij is van oordeel dat door deze voordracht de koloniale quaestie niet zal worden opgelost, maar juist de uitvoering nieuwe partijquaesties zal scheppen. De heeren van Naamen, van Wassenaer en de Brauw zetten op nieuw hun gevoelen uiteen. De heer Sloet bestrijdt het aangevoerde door den heer Nierstrasz. Juist het gemis aan individueel bezit is oor zaak van achteruitgangen sommige streken. De hoeren Mirandolle, van Lijnden en Nierstrasz repliceeren. Dc heer van der Linden ziet volstrekt niet waarom aan deze alinea zulk een groot gewicht wordt, gehecht. Hij acht de al of niet aanneming hoegenaamd van geene beteeken is voor de werking van deze wet. De heer Thorbecke treedt in cene breedvoerige be schouwing omtrent den aard van het toe tc kennen eigendomsrecht. Hij betreurt het dat volgens deze wet nog het recht van beschikking ten behoeve van dc gou- vernements cultures in stand zal worden gehouden. De minister van koloniën verklaart geen enkel nieuw argument te kunnen bijbrengen. Enkele opmerkingen beantwoordt hij. Do beraadslaging over de 4f alinea wordt-gcslolen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1